Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mecanomecano είπε

Ενα παιδι μπορει να ξεκινήσει με κονσολα αλλα οι σοβαροι gamers παντα θα προτιμουν τα desktop PC.Οπως με τα ηχοσυστηματα ενας μεσος ακροατης παιρνει ενα "ολα σε ενα"πχ το LG CM2460 αλλα ενας πιο ψαγμενος θα φτιαξει το δικο του συστημα με ηχεια ενισχυτη σωστο ταιριασμα κλπ.

πολυ σωστο.

απλα, υπαρχουν πολυ περισσοτερα παιδια απο τους ψαγμενους gamers και ηχοληπτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Γνωμη μου , οτι οι powerpc/arm επεξεργαστες ηταν/ειναι (με εξελιξη προφανως)  ανωτεροι των amd/intel. Τωρα γιατι η αγορα τελικα επαιξε μπαλα με αυτους...δεν ξερω..θεμα promotion ισως? Λαθος χειρισμων ?

Ας γυρισουμε σε αυτους μπας και δουμε ασπρη μερα καποια στιγμη στην ζωη αυτη :)

Γιατί ήταν φτηνοί σε σύγκριση με τους ibm τότε, όπως φτηνά τα win-1

Η φθήνια τρώει τον παρά 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Makatsoras είπε

πολυ σωστο.

απλα, υπαρχουν πολυ περισσοτερα παιδια απο τους ψαγμενους gamers και ηχοληπτες.

 

 

Ναι αλλα απο την αλλη οι ψαγμενοι ειναι που κατα κανονα δινουν πολλα $$ ειτε ειναι για gaming PC ειτε για ηχοσυστηματα.Γιαυτο και υπαρχουν τοσες εταιρειες που κατασκευαζουν καλα και ακριβα μηχανηματα ηχου.Πιστευω οτι θα υπαρχει αγορα για δυνατα PC για πολλα χρονια ακομα ειτε για gaming ειτε για  επαγγελματίες.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ίδια ερώτηση που είχα κάνει πριν αρκετά χρόνια για laptop του 99 που με winxp σερνεται. Μου είχαν απαντήσει για puppy Linux και knopix. Δεν τα δοκίμασα ποτέ βέβαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2020 στις 9:10 ΜΜ, Mporeis είπε

Έχω ένα laptop του 2002 που λειτουργεί με Windows XP, έχει μνήμη ram 512MB και σκληρό δίσκο 30GB.

Επίσης είναι παλιός, δεν μπορεί να τρέξει με Windows και σέρνεται.

Σκέφτηκα να του βάλω Linux αλλά δεν ξέρω ποια Linux να βάλω.

Δεν θέλω και τίποτα.Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει,  και να διαχειρίζομαι αρχεία  

Έχετε να μου προτείνετε καποια;

Δοκίμασες xubuntu 10.4 ? πρέπει να δουλεύει ΟΚ. Και αν θέλεις ακόμη πιο ελαφρύ δοκιμασε το xubuntu 8.4. Και τα δυο τα εχω δοκιμάσει σε laptop του 2004.

Τα XP είναι σίγουρα βαριά για τέτοιο μηχάνημα. Είχα σώσει από αχρηστία ένα παλιό compaq με windows 2000 pro. Δες το και αυτό.

 

 

Επεξ/σία από bardolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, bardolph είπε

Δοκίμασες xubuntu 10.4 ? πρέπει να δουλεύει ΟΚ. Και αν θέλεις ακόμη πιο ελαφρύ δοκιμασε το xubuntu 8.4

ακόμη ποιο ελαφρύ είναι το xubuntu 1.0

και ποιο ελαφρύ τα Windows 3.11 ή για να το τερματίσουμε βάλε MS DOS 6.22 να είσαι σίγουρος.

Αφού είναι χρέπι το μηχάνημα , αυτό θέλει αναβάθμιση και πέταμα γιατί δεν το παίρνει ούτε ο σκουπιδιάρης όπως είναι. Μόνο κάποιος ρετρο - συλλέκτης μπορεί να το έχει ως μουσειακό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Πύργο λέμε την εξής ατάκα (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται και σε άλλες περιοχές):

Βαφ' το μπλε, και πέτα το στην θάλασσα.

disclaimer: δηλώνω κατά της μόλυνσης του περιβάλλοντος, ΜΗΝ το κάνει κανείς στ' αλήθεια!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 11:12 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Κάποιες φορές πρέπει να αποδεχόμαστε ότι η ζωή τελειώνει και να προχωράμε στο επόμενο.

Ανακύκλωση και τέλος.

Δεν συμφωνώ. Αν ένα παλαιό laptop μπορεί να σε εξυπηρετήσει για κάποια δουλειά ποιος ο λόγος να ξοδεύεις λεφτά για άλλο; Εγώ θα προτιμούσα να αξιοποιήσω το παλιό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν συμφωνώ. Αν ένα παλαιό laptop μπορεί να σε εξυπηρετήσει για κάποια δουλειά ποιος ο λόγος να ξοδεύεις λεφτά για άλλο; Εγώ θα προτιμούσα να αξιοποιήσω το παλιό. 

 

Ο φίλος το θέλει να σερφάρει,έτσι όπως είναι οι σελίδες και οι browser τι να σερφάρεις;Θα βάλεις παλιές εκδόσεις με τον κίνδυνο απο προβλήματα ασφαλείας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

Ο φίλος το θέλει να σερφάρει,έτσι όπως είναι οι σελίδες και οι browser τι να σερφάρεις;Θα βάλεις παλιές εκδόσεις με τον κίνδυνο απο προβλήματα ασφαλείας;

Σωστή παρατήρηση, μήπως όμως στο Linux ακόμα και σε παλαιά version υπάρχει καλύτερη ασφάλεια από ότι σε παλαιό windows; 

Στον δικό μου τον προοριζω για να συνδέσω ένα μηχάνημα web sdr με μια κεραία για να βλέπω σε ποιες συχνότητες υπάρχει εκπομπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σωστή παρατήρηση, μήπως όμως στο Linux ακόμα και σε παλαιά version υπάρχει καλύτερη ασφάλεια από ότι σε παλαιό windows; 

Στον δικό μου τον προοριζω για να συνδέσω ένα μηχάνημα web sdr με μια κεραία για να βλέπω σε ποιες συχνότητες υπάρχει εκπομπή. 

Σερφάρισμα σε σημερινές σελίδες δεν κάνεις πλέον ούτε με 10ετίας μηχάνημα desktop. To linux είναι λειτουργικό σύστημα , δεν είναι μαγικό χαλί για να μετατρέπει τις σημερινές web-pages γεμάτες javascript & high quality video  σε ελαφριές ώστε να τρέχουν σε χρέπια.

 

Εσείς δεν θέλετε λειτουργικό σύστημα , εσείς θέλετε το μαγικό ραβδί της μάγισσας κλο-κλο.

Ετσι βαρύ που έχει γίνει το ιντερνετ το 99% των μηχανημάτων άνω της δεκαετίας δεν μπορούν να σερφάρουν αν είσαι αχαπάκοτος. Βλέπω που πουλιούνται lga775 που τα διαφημίζουν για all arround χρήση και αναρωτιέμαι αν είναι απατεώνες ή χαζοί. 

Σε εναν φίλο που είχε QUADCORE OCed LGA775 και τον παίνευε του έδειξα πως πάει ένας pentium 6400 των 55ευρώ και έφυγε "κλαίγοντας" όταν τον έβλεπε να παίζει 4Κ/60ΗΖ video χωρίς να χάνει ούτε 1 φρειμ με την ενσωματωμένη. Μου είπε ότι δεν το περίμενε να είναι τόσο χάλια ο quadcore σε σχέση με έναν σημερινό φθηνιάρικο. Να μην μιλήσω για τους XEON δεκαετίας που είναι της μόδας , καίνε σαν kumtel σομπες , έχουν αντίστοιχα χαμηλές επιδόσεις και αγκομαχάνε να τρέξουν 1080 video με το ζόρι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σερφάρισμα σε σημερινές σελίδες δεν κάνεις πλέον ούτε με 10ετίας μηχάνημα desktop. To linux είναι λειτουργικό σύστημα , δεν είναι μαγικό χαλί για να μετατρέπει τις σημερινές web-pages γεμάτες javascript & high quality video  σε ελαφριές ώστε να τρέχουν σε χρέπια.

 

Εσείς δεν θέλετε λειτουργικό σύστημα , εσείς θέλετε το μαγικό ραβδί της μάγισσας κλο-κλο.

Ετσι βαρύ που έχει γίνει το ιντερνετ το 99% των μηχανημάτων άνω της δεκαετίας δεν μπορούν να σερφάρουν αν είσαι αχαπάκοτος. Βλέπω που πουλιούνται lga775 που τα διαφημίζουν για all arround χρήση και αναρωτιέμαι αν είναι απατεώνες ή χαζοί. 

Σε εναν φίλο που είχε QUADCORE LGA775 και τον παίνευε του έδειξα πως πάει ένας pentium 6400 των 55ευρώ και έφυγε "κλαίγοντας" όταν τον έβλεπε να παίζει 4Κ video χωρίς να χάνει ούτε 1 φρειμ με την ενσωματωμένη. Μου είπε ότι δεν το περίμενε να είναι τόσο χάλια ο quadcore σε σχέση με έναν σημερινό φθηνιάρικο.

Ο υπολογιστής μου που χάλασε το καλοκαίρι λόγω βλάβης στην μητρικη, είχε Core 2 Duo και μια χαρά σερφαρα παντού στο Internet, αγοράστηκε το 2009, οι quad πρέπει να είναι ακόμα καλύτεροι, τώρα για μηχάνημα του 2004-5 οκ. 

Δεν ψάχνουμε κανένα μαγικό ραβδί, ψάχνουμε αν μπορεί να αξιοποιηθεί κάποιο παλαιό μηχάνημα, αν δεν μπορεί οκ πάμε παρακάτω. Κολλητός μου έχει στο εξοχικό υπολογιστή του 99 μόνο για να βάζει cd να ακούει μουσική. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ψάχνουμε κανένα μαγικό ραβδί, ψάχνουμε αν μπορεί να αξιοποιηθεί κάποιο παλαιό μηχάνημα, αν δεν μπορεί οκ πάμε παρακάτω. Κολλητός μου έχει στο εξοχικό υπολογιστή του 99 μόνο για να βάζει cd να ακούει μουσική. 

Για "ειδική χρήση" το δέχομαι , και σε 30ετών pentium 3 με windows 3.11 βάζεις στο atapi-cdrom και ακούς.

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

είχε Core 2 Duo και μια χαρά σερφαρα παντού στο Internet, αγοράστηκε το 2009,

Με αυτό συγνώμη αλλά δεν πείθομαι  , εκτός αν δεν είχες την οικονομική δυνατότητα. (αυτό είναι σεβαστό) Εγώ έτυχε να κάτσω να σερφάρω σε I5 1ης γενιάς με 8GB RAM και μου κακοφάνηκε πάρα πολύ η αργοπορία του στις σελίδες. Πλέον ένας σημερινός Ι3 των 90ευρώ έχει ξεπεράσει σε απόδοση τον Ι7 6700Κ πενταετίας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Για "ειδική χρήση" το δέχομαι , και σε 30ετών pentium 2 βάζεις στο atapi-cdrom και ακούς.

Με αυτό συγνώμη αλλά δεν πείθομαι  , εκτός αν δεν είχες την οικονομική δυνατότητα. (αυτό είναι σεβαστό) Εγώ έτυχε να κάτσω να σερφάρω σε I5 1ης γενιάς με 8GB RAM και μου κακοφάνηκε πάρα πολύ η αργοπορία του στις σελίδες. Πλέον ένας σημερινός Ι3 των 90ευρώ έχει ξεπεράσει σε απόδοση τον Ι7 6700Κ πενταετίας.

Ο υπολογιστής που αναφέρεσαι ότι σερφαρες ήτανε καθαρός από ιούς και adawares; Γιατί σε όσους λίγους έχει τύχει από παλαιά συστήματα να δω υπήρχε αυτο το πρόβλημα οι χρήστες δεν ασχολούνταν, δεν ήξεραν τι να κανουν για να έχουν το σύστημα καθαρό και ερχόμουν εγώ να τους καθαρίσω κόλλαγε το σύμπαν είτε σε σερφαρισμα είτε εκτός.

Ο δικός μου υπολογιστης με εξυπηρετούσε σε ότι έκανα, και σε fb και σε forums και σε βίντεο στο youtube, μνήμη είχε 4GB, τα 2 τελευταια χρόνια τον αναβα μια φορά την εβδομάδα και όλες τις άλλες εμπενα από το κινητό, το καλοκαίρι χαλασε και πήρα έναν refurbished Lenovo thinkcentre, με 1-2 φορές την βδομάδα θα αντέξει 10 χρόνια λογικά, i5 8GB είναι τώρα και πάει σφαίρα. Οικονομικό θέμα δεν έχω άλλα είμαι από τα άτομα που αν μια συσκευή δεν τα έχει φτησει εντελώς δεν την αλλάζω εύκολα εκτός αν δεν με καλύπτει καθόλου. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...