Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Ποιος ο λόγος να μην τα πάρει;

Στην περίπτωση του παραδείγματος η σε άλλη ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ η όχι ότι αν πεθάνει κάποιος έχοντας στο βιβλιάριο του έστω και 300€, η σύζυγός αν κάνει αποποίηση ΔΕΝ μπορεί να τα πάρει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΑΝ πεθανει ο θανων και την επομενη μερα, εχει στο βιβλιαριο του ο θανων έστω 200 ευρω και έχει γίνει αποποιηση, δεν εχει το δικαίωμα να τα παρει η χήρα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και οι επομενοι κληρονομοι θα το κυνηγησουν αυτό.  εκτός βέβαια αν είναι συνδικαιούχος με το θανών που και πάλι δεν μπορεί να τα πάρει.

Από εκεί και πέρα GREGORYMO sorry φιλε, σε εκτιμώ για τις απόψεις σου , αλλά αυτό που είπες για τη σύνταξη χηρειας και τη χηρα ήταν μη ανθρώπινο και έδειξε έλλειψη σεβασμού. Ο νόμος είναι ευαίσθητος και τάζεται υπέρ της χήρας στη περίπτωση της σύνταξης και ανέκαθεν γίνονταν έτσι. Διαχωρίζει και καλά κάνει το συνταξιοδοτικό-ασφαλιστικό και καλά κάνει από το κληρονομικό.

Εσύ με λίγα λόγια ξέρεις τι υπονοείς. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΗΡΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΘΑΝΟΝΤΟΣ. Και ομως φιλε μου, ηταν το στεφανι του θανοντος, γι αυτο και ο νομος της δινει τη συνταξη χηρειας και επιπρόσθετα της χορηγεί και το αμάξι του θανόντος ως εξαίρετο ασχέτως αν έχει κάνει αποποίηση για να μην αδικήσει καμία πλευρά

 

 

59 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και την σύνταξη, χαριστικα την παίρνει.

Για λόγους κοινωνικούς.

ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΓΡΕΓΚ. ΝΤΡΟΠΗ. Σε λιγο θα μας πεις οτι της κανει και χαρη το κρατος

51 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για ΠΟΙΑ περίπτωση αναδρομικών μιλάς με την προηγούμενη κυβέρνηση ?

Εμένα, ο πατέρας μου απεβίωσε το 2017 και δεν πήρε ποτέ αναδρομικά αυτός η μάνα μου.

Εννοω ότι θεωρώ υπερβολικο όταν κάποιος έχει κανει αποποίηση να ΑΠΑΙΤΕΙ να πάρει αναδρομικά.

Να ζητά, το θεωρώ φυσικό και ανθρώπινο.

@GREGORYMO οι μονοι που πηραν αναδρομικά με τη προηγουμενη κυβερνηση ηταν οι αποστρατοι και τα επαιρνε η χηρα. Το θυμαμαι πολυ καλα αυτο και με τη θεια μου και με τη μανα μου. Ειχαμε επικοινωνησει με το Γ.Λ.Κ τοτε και μας ειχαν πει στο αρμοδιο τμημα τα παιρνει η χηρα ασχετως αποποιησης γιατι η προηγουμενη κυβερνηση ειχε αλλο νομοθετικο πλαισιο. Εξαλλου αυτα τα αναδρομικα ειχαν δοθει ως αποφαση πριν απεβιωσει ο θειος μου και ο πατερας μου και γνωριζαν οι ανθρωποι οτι θα τα παρουν απλα το κρατος τα εβαλε καποιους μηνες μετα απο το θανατο τους , ο οποιος ετυχε και συναιπεσε εκει κοντα. Οπως και να εχει η προηγουμενη κυβερνηση , τυχον αναδρομικα τα εδινε στη χηρα. Αυτη εδω διαλεξε αλλο δρομο δικαιοσυνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, m.gial είπε

ΑΝ πεθανει ο θανων και την επομενη μερα, εχει στο βιβλιαριο του ο θανων έστω 200 ευρω και έχει γίνει αποποιηση, δεν εχει το δικαίωμα να τα παρει η χήρα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και οι επομενοι κληρονομοι θα το κυνηγησουν αυτό.  εκτός βέβαια αν είναι συνδικαιούχος με το θανών που και πάλι δεν μπορεί να τα πάρει.

Από εκεί και πέρα GREGORYMO sorry φιλε, σε εκτιμώ για τις απόψεις σου , αλλά αυτό που είπες για τη σύνταξη χηρειας και τη χηρα ήταν μη ανθρώπινο και έδειξε έλλειψη σεβασμού. Ο νόμος είναι ευαίσθητος και τάζεται υπέρ της χήρας στη περίπτωση της σύνταξης και ανέκαθεν γίνονταν έτσι. Διαχωρίζει και καλά κάνει το συνταξιοδοτικό-ασφαλιστικό και καλά κάνει από το κληρονομικό.

Εσύ με λίγα λόγια ξέρεις τι υπονοείς. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΗΡΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΘΑΝΟΝΤΟΣ. Και ομως φιλε μου, ηταν το στεφανι του θανοντος, γι αυτο και ο νομος της δινει τη συνταξη χηρειας και επιπρόσθετα της χορηγεί και το αμάξι του θανόντος ως εξαίρετο ασχέτως αν έχει κάνει αποποίηση για να μην αδικήσει καμία πλευρά

ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΓΡΕΓΚ. ΝΤΡΟΠΗ. Σε λιγο θα μας πεις οτι της κανει και χαρη το κρατος

@GREGORYMO οι μονοι που πηραν αναδρομικά με τη προηγουμενη κυβερνηση ηταν οι αποστρατοι και τα επαιρνε η χηρα. Το θυμαμαι πολυ καλα αυτο και με τη θεια μου και με τη μανα μου. Ειχαμε επικοινωνησει με το Γ.Λ.Κ τοτε και μας ειχαν πει στο αρμοδιο τμημα τα παιρνει η χηρα ασχετως αποποιησης γιατι η προηγουμενη κυβερνηση ειχε αλλο νομοθετικο πλαισιο. Εξαλλου αυτα τα αναδρομικα ειχαν δοθει ως αποφαση πριν απεβιωσει ο θειος μου και ο πατερας μου και γνωριζαν οι ανθρωποι οτι θα τα παρουν απλα το κρατος τα εβαλε καποιους μηνες μετα απο το θανατο τους , ο οποιος ετυχε και συναιπεσε εκει κοντα. Οπως και να εχει η προηγουμενη κυβερνηση , τυχον αναδρομικα τα εδινε στη χηρα. Αυτη εδω διαλεξε αλλο δρομο δικαιοσυνης

Συμφωνώ, ότι ακούγεται πολύ ΒΑΡΥ.

Απλά, ήθελα να τονίσω το θέμα της ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ, ενώ έχει κάνει αποποίηση να πάρει αναδρομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Συμφωνώ, ότι ακούγεται πολύ ΒΑΡΥ.

Απλά, ήθελα να τονίσω το θέμα της ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ, ενώ έχει κάνει αποποίηση να πάρει αναδρομικα.

Aυτό εντάξει. Γι αυτό η κυβέρνηση σου λέει, σαν χήρα δεν θα παρεις τα 1400 ευρω, γιατί παιρνεις συνταξη χηρειας και εκανες αποποιηση. Αλλα οχι οτι  είναι " και πολυ που της δινει τη συνταξη χηρειας". Σε κανενα κρατος παγκοσμιως προπαντως εδω που ειναι Μπανανια, δεν συμβαινει αυτό. Τη συνταξη τη λαμβανει και θα τη λαμβανει η χηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χηρα εχει κανει αποποιηση κληρονομιας και αποδοχη οι δυο  κορες του θανοντος θα πρεπει να κανουν αιτηση και οι δυο κορες ξεχωριστα και οχι η χηρα ?

γνωριζει καποιος να μου απαντησει ευχαριστω.

Επεξ/σία από empoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, empoul είπε

χηρα εχει κανει αποποιηση κληρονομιας και αποδοχη οι δυο  κορες του θανοντος θα πρεπει να κανουμ αιτηση και οι δυο κορες ξεχωριστα και οχι η χηρα ?

γνωριζει καποιοσ να μου απαντησει ευχαριστω.

Ναι ναι θα κανετε οι κορες κανονικα. Δεν εχει σημασια αυτο. Εσεις θα παρετε τα αναδρομικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, empoul είπε

ευχαριστω

Τίποτα. Σου το λεω, γιατι σημερα εκανα ακριιβως ιδια περιπτωση με τη χηρα να κανει εχει κανει αποποιηση , και τις 2 κορες αποδοχη. Τους εκανα αιτηση ως λογιστης και το συστημα την πηρε κανονικα, αφου προηγηθηκε τηλεφωνημα σε δικηγορο φιλο μου που εξειδικευεται με τα κληρονομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε περίπτωση διαθήκης, τι παίζει ?

Η διαθήκη αφήνει τα πάντα στα 4 παιδιά του.

Πιάνονται ΚΑΙ τα αναδρομικά αυτά ?

Ναι γι αυτο ζηταει η εφαρμογη το εν λογω πιστοποιητικό περι μη δημοσιευσης διαθηκης. Σε περιπτωση διαθηκης αλλαζει το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

Ναι γι αυτο ζηταει η εφαρμογη το εν λογω πιστοποιητικό περι μη δημοσιευσης διαθηκης. Σε περιπτωση διαθηκης αλλαζει το πραγμα

Το ξέρω. Είμαι δύσκολη περίπτωση.

Θα πάρω τηλέφωνο στο 210.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ξέρω. Είμαι δύσκολη περίπτωση.

Θα πάρω τηλέφωνο στο 210.....

Δεν εχει τυχει να συνατησω τετοια περιπτωση. Μου ειχε τυχει σε θανατο που τον δηλωσα στην εφορια, ο θανων αφηνε το μηχανακι στο γιο του ( δεν ειχε τιποτα στο ονομα του) και η συνταξη πηγε στη χηρα. Δεν εχω συναντησει την εξαιρετικη περιπτσωη θανων πριν απεβιωσει να γραψει καπου τη συνταξη του ή ν ααφησει διαθηκη οτι αφηνω τη συνταξη μου αντι στη γυναικα μου, στην αδερφη μου πχ. Δεν ξερω αν υφυστανται κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

Δεν εχει τυχει να συνατησω τετοια περιπτωση. Μου ειχε τυχει σε θανατο που τον δηλωσα στην εφορια, ο θανων αφηνε το μηχανακι στο γιο του ( δεν ειχε τιποτα στο ονομα του) και η συνταξη πηγε στη χηρα. Δεν εχω συναντησει την εξαιρετικη περιπτσωη θανων πριν απεβιωσει να γραψει καπου τη συνταξη του ή ν ααφησει διαθηκη οτι αφηνω τη συνταξη μου αντι στη γυναικα μου, στην αδερφη μου πχ. Δεν ξερω αν υφυστανται κατι τετοιο

Δεν μιλάμε για σύνταξη !

Αυτό το ορίζει ο νόμος.

Η διάθηκη απλά λέει ότι αφήνει όλα τα περιουσιακά του στοιχεία στα 4 παιδιά του. Δεν είναι κάτι παράξενο αυτό.

Απλά, μπαίνουμε πάλι στο τρυπάνι αυτό.

ΤΙ είναι τα αναδρομικά αυτά ?

ΥΓ. Έχω καταλήξει να κάνουμε αίτηση τα 4 παιδιά και όχι η μάνα μας. Αν μπερδεύψει το πραγμα, βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, m.gial είπε

Δεν εχει τυχει να συνατησω τετοια περιπτωση. Μου ειχε τυχει σε θανατο που τον δηλωσα στην εφορια, ο θανων αφηνε το μηχανακι στο γιο του ( δεν ειχε τιποτα στο ονομα του) και η συνταξη πηγε στη χηρα. Δεν εχω συναντησει την εξαιρετικη περιπτσωη θανων πριν απεβιωσει να γραψει καπου τη συνταξη του ή ν ααφησει διαθηκη οτι αφηνω τη συνταξη μου αντι στη γυναικα μου, στην αδερφη μου πχ. Δεν ξερω αν υφυστανται κατι τετοιο

Η σύνταξη δεν νομιζω ότι μπορεί να διατεθεί ανάλογα την επιθυμία .Δεν είναι ιδιοκτησια του θανόντος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η σύνταξη δεν νομιζω ότι μπορεί να διατεθεί ανάλογα την επιθυμία .Δεν είναι ιδιοκτησια του θανόντος . 

Σύμφωνω.

Είναι προφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...