Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Booogie είπε

Ναι φυσικά!μπαίνω παντού κανονικά!Επικοινώνησα και με το ΙΚΑ για να κάνω ταυτοποίηση ΑΦΜ και ΑΜΚΑ, μήπως είχα κάποιο από τα δύο λάθος, αλλά όλα είναι σωστά, και μάλιστα με ενημέρωσαν ότι όντως είχαν γίνει μεγάλες κρατήσεις στην σύνταξή του και δικαιούται τα αναδρομικά...αλλά γιατί μου βγάζει σφάλμα δεν είναι αρμόδιοι να μου πουν....

Για τσεκαρε αυτο. Τωρα προσεξα οτι το έβαλαν. Ξεκάθαρα εκατοντάδες έχουν το ιδιο προβλημα

Για την αναφορά προβλημάτων, παρακαλούμε όπως αποστείλετε μήνυμα στο email [email protected] αναφέροντάς μας τους ΑΜΚΑ και ΑΦΜ αιτούντα και θανόντα.

Επιπλέον λειτουργούν οι αριθμοί τηλεφώνων 2107457530, 2107457511, 2107457384

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι λίγο γρίφος.

Εξαρτάται τι λέει η διαθήκη.

Ας μπορέσω να κάνω αρχικά για τη μητέρα μου, που μου βγάζει συνέχεια σφάλμα και στη συνέχεια θα κάνω και για μένα....δεν νομίζω να έχω κάτι να χάσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, alan2 είπε

Ναι για μή αποποίησης αιτήθηκα το πιστοποιητικό Αποποιήσεων απο Ειρηνοδικείο Αθηνών Online

Εγώ στο συγκεκριμένο κολλάω γιατί μου ζητάει ένα συνημμένο.Τι είναι αυτό ? Κάτω Κάτω ζητάει ένα συνημμένο.Τι πρέπει να κάνω εκεί ?

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ryu_hadouken είπε

Εγώ στο συγκεκριμένο κολλάω γιατί μου ζητάει ένα συνημμένο.Τι είναι αυτό ? Κάτω Κάτω ζητάει ένα συνημμένο.Τι πρέπει να κάνω εκεί ?Αλλιώς δεν προχωράει

Επισυνάπτουμε 1 η περισσότερα δικαιολογητικά σε αρχείο pdf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή θα ξαναδεί τον θανόντα πατέρα μου το σύστημα, με το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ του, έχω να ρωτήσω το εξής:

Πρόσφατα έκανα αποδοχή κληρονομιάς και έχω όλα τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή. Για πόσο ισχύουν τα χαρτιά που εκδίδει το Ειρηνοδικείο?

Τα δικά μου είναι 5 μηνών χαρτιά.

Ευχαριστώ.

629476556_.jpg.49c6dd7978f0d3aafa970ffce7857af8.jpg

Είναι σαφέστατο!

Επεξ/σία από iatsivour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, iatsivour είπε

Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή θα ξαναδεί τον θανόντα πατέρα μου το σύστημα, με το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ του, έχω να ρωτήσω το εξής:

Πρόσφατα έκανα αποδοχή κληρονομιάς και έχω όλα τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή. Για πόσο ισχύουν τα χαρτιά που εκδίδει το Ειρηνοδικείο?

Τα δικά μου είναι 5 μηνών χαρτιά.

Ευχαριστώ.

629476556_.jpg.49c6dd7978f0d3aafa970ffce7857af8.jpg

Είναι σαφέστατο!

To εγγυτέρων συγγενών που έχω εγω, ειναι 3 ετών. Μια χαρά ισχύουν, δε χρειάζονται καινούργια. Δεν αλλάζει ο βαθμός συγγένειας, ούτε αν έχεις κάνει αποδοχή τη κληρονομιά. Η την έκανες ή οχι.

Δεν ειναι δηλαδη οικ. κατάσταση που μπορει σε ένα μικρό χρονικό διάστημα να αλλαξουν όλα

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

To εγγυτέρων συγγενών που έχω εγω, ειναι 3 ετών. Μια χαρά ισχύουν, δε χρειάζονται καινούργια. Δεν αλλάζει ο βαθμός συγγένειας, ούτε αν έχεις κάνει αποδοχή τη κληρονομιά. Η την έκανες ή οχι.

Δεν ειναι δηλαδη οικ. κατάσταση που μπορει σε ένα μικρό χρονικό διάστημα να αλλαξουν όλα

Πάντως πρόπερσι που έπρεπε να τρέξω να τακτοποιήσω διάφορα και χρειάστηκα περί μη δημοσίευσης και περί μη αποποίησης αν είχε περάσει κάποιος καιρός (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά πάνω-κάτω 2μηνο) δεν τα δέχονταν, ήθελαν καινούργια.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pontez2 είπε

To εγγυτέρων συγγενών που έχω εγω, ειναι 3 ετών. Μια χαρά ισχύουν, δε χρειάζονται καινούργια. Δεν αλλάζει ο βαθμός συγγένειας, ούτε αν έχεις κάνει αποδοχή τη κληρονομιά. Η την έκανες ή οχι.

Δεν ειναι δηλαδη οικ. κατάσταση που μπορει σε ένα μικρό χρονικό διάστημα να αλλαξουν όλα

Και εμένα είναι 3ετιας και θεωρώ ότι κάνει με την εξής λογική.

Αν υποτεθεί ότι έχει πεθάνει κάποιος από τους πλησιέστερους συγγενείς στο ενδιάμεσο διάστημα, το συμφέρον μου ΕΙΝΑΙ να παρουσιάσω την ορθή κατάσταση και όχι το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήλωση οριστική σας αφήνει το σύστημα να υποβάλλετε?

Έχω υποβάλλει προσωρινή, επισύναψα σε δεύτερο χρόνο τα δικαιολογητικά και η πλατφόρμα στο κάτω τμήμα γράφει μόνο αποθήκευση. 

Όταν πατάς δεν προχωράει και μένει στο στάδιο ''Αποθήκευση''.

Εννοείται ότι όλα τα τηλέφωνα είναι κατειλλημένα 2 μέρες τώρα, από το πρωί μέχρι το βράδυ, έστειλα και mail αλλά ακόμα καμία απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gataros είπε

Δήλωση οριστική σας αφήνει το σύστημα να υποβάλλετε?

Έχω υποβάλλει προσωρινή, επισύναψα σε δεύτερο χρόνο τα δικαιολογητικά και η πλατφόρμα στο κάτω τμήμα γράφει μόνο αποθήκευση. 

Όταν πατάς δεν προχωράει και μένει στο στάδιο ''Αποθήκευση''.

Εννοείται ότι όλα τα τηλέφωνα είναι κατειλλημένα 2 μέρες τώρα, από το πρωί μέχρι το βράδυ, έστειλα και mail αλλά ακόμα καμία απάντηση...

ΒΡΗΚΕΣ το πιστοποιητικό μη αποποίησης της κληρονομιάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στέλνοντας αίτηση με mail στο Ειρηνοδικείο της περιοχής μου στην επαρχία (μιας και είναι κλειστά για το κοινό λόγω Covid), τους επισύναψα ληξιαρχική πράξη θανάτου, πιστοποιητικό εγγυητέρων συγγενών και την ταυτότητα της μάνας μου και σε μία μέρα μου έστειλαν στο mail μου το χαρτί για τη μη αποποίηση της κληρονομιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Gataros είπε

Ναι στέλνοντας αίτηση με mail στο Ειρηνοδικείο της περιοχής μου στην επαρχία (μιας και είναι κλειστά για το κοινό λόγω Covid), τους επισύναψα ληξιαρχική πράξη θανάτου, πιστοποιητικό εγγυητέρων συγγενών και την ταυτότητα της μάνας μου και σε μία μέρα μου έστειλαν στο mail μου το χαρτί για τη μη αποποίηση της κληρονομιάς.

Σε ποια περιοχή ???

ΥΓ. Για ΣΕΝΑ, δεν ζήτησες χαρτί μη αποποίησης ?

ΚΑΤΑΦΕΡΑ, να επικοινωνήσω με το ειρηνοδικείο !!!!

Ούτε ραντεβού ούτε online αίτηση μέχρι τουλάχιστον την 01 Δεκεμβρίου !!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκαδία.

Το χαρτί μη αποποίησης κληρονομιάς αναγράφει: 

Από το τηρούμενο βιβλίο ευρετήριο εκθέσεων δηλώσεων αποποιήσεων κλπ, έως τις 23/11/2020 δεν έχει καταχωρηθεί δήλωση αποποίησης κληρονομιάς του/της αποβιώσαντα με στοιχεία:

Στοιχεία Θανόντος

xxxxxxxx

xxxxxxxx

Το Ειρηνοδικείο με αυτό το τρόπο βλέπει ότι δεν υπάρχει καμία αίτησης αποποίησης (από τους εγγυητέρους συγγενείς) στο όνομα του θανόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Gataros είπε

Αρκαδία.

Το χαρτί μη αποποίησης κληρονομιάς αναγράφει: 

Από το τηρούμενο βιβλίο ευρετήριο εκθέσεων δηλώσεων αποποιήσεων κλπ, έως τις 23/11/2020 δεν έχει καταχωρηθεί δήλωση αποποίησης κληρονομιάς του/της αποβιώσαντα με στοιχεία:

Στοιχεία Θανόντος

xxxxxxxx

xxxxxxxx

Το Ειρηνοδικείο με αυτό το τρόπο βλέπει ότι δεν υπάρχει καμία αίτησης αποποίησης (από τους εγγυητέρους συγγενείς) στο όνομα του θανόντος.

Άρα, κάνει ο ένας για ΟΛΟΥΣ τους συγγενείς Α' βαθμού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω έκανα αίτηση για πιστοποιητικό αποποιήσεων για εμένα και την αδελφή μου. Λογικά το ίδιο δικαιολογητικό θα το χρησιμοποιήσω και εγώ και εκείνη στις αιτήσεις μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...