Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ενάμιση χρόνο εργασίας σε μια επιχείρηση μου έφεραν να υπογράψω ένα έντυπο "ιδιωτικό συμφωνητικό εχεμύθειας" το οποίο όπως μου είπαν είναι απόλυτα τυπικό και έχει να κάνει με το GDPR και την προστασία προσωπικών δεδομένων. Στο έντυπο όμως αυτό αναγράφονται ελάχιστα πράγματα σχετικά με την προστασία προσωπικών δεδομένων και δείχνει άλλες προθέσεις από την πλευρά της διεύθυνσης, με πιθανότερη την απόλυση σε περίπτωση που δεν συμφωνήσω με τους όρους του συμφωνητικού. 

Έχουν δικαίωμα να απαιτούν την υπογραφή τέτοιων συμφωνητικών; 

Αν ναι ποιος καλύπτει εμένα σε περίπτωση τυχόν απόλυσης αφού θα έχει γίνει η υπογραφή? Σημειώνω ότι στο συμφωνητικό αναφέρονται υπερβολικοί όροι για το "μετά"

Μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο πέρα από το να πω ότι δεν υπογράφω το εν λόγω έντυπο και να αποδεχτώ τις συνέπειες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπορουσες να παραθεσεις καποιον ορο που θεωρεις υπερβολικο για το "μετα" οπως αναφερεις;

Οπως και να εχει, αν δεν υπογραψεις θα μπορουσες να δωσεις πατημα για απολυση αφου δε μπορουν να σου αναθεσουν ευαίσθητα δεδομενα ή οτιδηποτε αλλο αναφερεται στο συμφωνητικο εχεμύθειας. Ισως μια συζητηση με τον προϊστάμενο σου για τα σημεια που σε απασχολουν να ηταν ηταν χρησιμη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετοί ρόλοι και θέσεις εργασίας  σε διάφορους τομείς  που απαιτούν την υπογραφή συμφώνου εχεμύθειας. Αυτό ίσχυε και πριν από το GDPR

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Συμβαση Εμπιστευτηκοτητας αν ενοεις αυτο εχει να κανει να μην διαρευσουν απο σενα ευαισθητα στοιχεια του εργοδοτη και ειναι πολυ συνηθσμενο τελευταια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθέσω μερικούς όρους από το έντυπο ώστε να συνεχίσουμε την κουβέντα. Συγκεκριμένα τα σημεία που θεωρώ υπερβολικά

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Να σημειώσω πριν προχωρήσω ότι η θέση μου είναι τεχνικός, δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με το πελατολόγιο, ούτε με πελάτες πέραν από την περίπτωση που κάποιος πελάτης θα ζητήσει κάποια επιπλέον τεχνική πληροφορία. Δεν γνωρίζω δηλαδή κανένα προσωπικό στοιχείο το οποίο θα μπορούσε να διαρρεύσει και να δημιουργήσει κάποιο νομικό ζήτημα. Παρ όλα αυτά αναφέρεται ότι:

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οροι που παραθετεις ειναι υπερβολικοι,εκτος αν εισαι σε R&D, δεν πιστευω θα ασχοληθει ποτε κανεις μαζι σου οτι και αν κανεις.

Θα ελεγα να υπογραψεις το χαρτι και να κρατησεις την δουλεια θεωροντας οτι ολα αυτα ειναι βλακειες

Βεβαιως αν ημουνα δικηγορος θα σου ελεγα να μην υπογραψεις,να ζητησεις τροποποιησεις κτλ αλλα αυτο ισως περιπλεξει την κατασταση

 

  • Like 9
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οι οροι που παραθετεις ειναι υπερβολικοι,εκτος αν εισαι σε R&D, δεν πιστευω θα ασχοληθει ποτε κανεις μαζι σου οτι και αν κανεις.

Θα ελεγα να υπογραψεις το χαρτι και να κρατησεις την δουλεια θεωροντας οτι ολα αυτα ειναι βλακειες

Βεβαιως αν ημουνα δικηγορος θα σου ελεγα να μην υπογραψεις,να ζητησεις τροποποιησεις κτλ αλλα αυτο ισως περιπλεξει την κατασταση

Το οτι και μόνο όμως υπάρχει μια περίπτωση να ασχοληθεί μαζί του κάποιος δεν αξίζει να κλείσει κάποτε το σπίτι του ο άνθρωπος για ένα κολώχαρτο που το μόνο που δηλώνει είναι αποποίηση ευθυνών για τους από πάνω του Την υπογραφή μας δεν την βάζουμε όπου νάναι και ας την ζητη΄σει και ο ίδιος ο θεός.

Και έχοντας κάνει αρκετά contracts με συνεργάτες και εταιρείες εξωτερικού , τέτοιες υπερβολές, αοριστολογίες και παπαρίες μόνο στην ελλάδα σου δίνουν να υπογράψεις (αφού προφανώς η κυρα λίτσα απο την εκάλη ως πρόεδρος της εταιρείας ψ έχει το αλάθητο)

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπλήσιους όρους έχουμε και στη δική μου εταιρεία, πχ να μη πας σε ανταγωνιστή για 6 μήνες, αλλά αφορούν την αποχώρηση. Εάν σε απολύσει δε νομίζω ότι έχει δικαίωμα πάνω σου, και δε πρέπει να έχει... Παράλογο το βλέπω.

Δηλαδή θα σε διώξει και εσύ τι θα κάνεις 2 χρόνια, θα καταστραφείς?

Δε βλέπω λογική.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το μόνο που κατάλαβα από το συγκεκριμένο έντυπο, το οποίο μακάρι να μπορούσα να το παραθέσω αυτούσιο, είναι ότι μικρή σχέση έχει με το GDPR, δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι ο συγκεκριμενος όρος αναφέρεται μια φορά στην τελευταία παράγραφο ενός συμφωνητικού τεσσάρων σελίδων. Όπως είπε και ο @NTC Labs δεν θα ήθελα να βάλω την υπογραφή μου σε κάτι το οποίο είναι τόσο δευσμευτικό άσχετα με το εάν υπάρχει η δήθεν καλή θέληση από πλευράς ιδιοκτησίας που λέει ότι είναι καθαρά τυπικό και δεν πάει να με "ρίξει". Μόνο και μόνο τα 2 χρόνια περιορισμό που ρίχνει, και το "κυνήγι" στις μεθόδους διάγνωσης σαν δική τους αποκλειστική πατέντα με κάνει να αισθάνομαι και με το παραπάνω ριγμένος. 

Σκέφτομαι να ζητήσω αναθεώρηση των όρων σε πρώτη φάση επιστρέφοντας το έντυπο ανυπόγραφο ως απαράδεκτο. Εμένα δεν με εξασφαλίζει κανείς σε περίπτωση απόλυσης, και πολύ φοβάμαι ότι η αυτή ειναι και η πρόθεσή τους, απλά το έντυπο θα είναι το πάτημα. Συμφωνώ στη ρήτρα των 6 μηνών και συμφωνώ σε περίπτωση που σηκωθώ και φύγω ένα πρωί μόνος μου. Αλλά αν αύριο το πρωί με διώξουν εγώ τι θα κάνω;  Δύο χρόνια + 100 χιλιόμετρα περιορισμό? 

Επεξ/σία από ikonio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikonio είπε

Εγώ το μόνο που κατάλαβα από το συγκεκριμένο έντυπο, το οποίο μακάρι να μπορούσα να το παραθέσω αυτούσιο, είναι ότι μικρή σχέση έχει με το GDPR, δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι ο συγκεκριμενος όρος αναφέρεται μια φορά στην τελευταία παράγραφο ενός συμφωνητικού τεσσάρων σελίδων. Όπως είπε και ο @NTC Labs δεν θα ήθελα να βάλω την υπογραφή μου σε κάτι το οποίο είναι τόσο δευσμευτικό άσχετα με το εάν υπάρχει η δήθεν καλή θέληση από πλευράς ιδιοκτησίας που λέει ότι είναι καθαρά τυπικό και δεν πάει να με "ρίξει". Μόνο και μόνο τα 2 χρόνια περιορισμό που ρίχνει, και το "κυνήγι" στις μεθόδους διάγνωσης σαν δική τους αποκλειστική πατέντα με κάνει να αισθάνομαι και με το παραπάνω ριγμένος. 

Σκέφτομαι να ζητήσω αναθεώρηση των όρων σε πρώτη φάση επιστρέφοντας το έντυπο ανυπόγραφο ως απαράδεκτο. Εμένα δεν με εξασφαλίζει κανείς σε περίπτωση απόλυσης, και πολύ φοβάμαι ότι η αυτή ειναι και η πρόθεσή τους, απλά το έντυπο θα είναι το πάτημα. Συμφωνώ στη ρήτρα των 6 μηνών και συμφωνώ σε περίπτωση που σηκωθώ και φύγω ένα πρωί μόνος μου. Αλλά αν αύριο το πρωί με διώξουν εγώ τι θα κάνω; 

Δεν υπάρχει καλη θέληση στις επιχειρήσεις. Η κάθε διοίκηση κοιτάει να καλύψει τον κώλο της, καλά κάνει , καλά θα κάνεις να τον καλύψεις και εσύ όμως.

2) Κανείς δεν σε υποχρεώνει να υπογράψεις σε ένα κείμενο που συντάχθηκε μονομερώς.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος όρος δύσκολα "στέκεται" στην πράξη γιατί σημαίνει ότι θα μείνεις άνεργος για χρόνια. Αυτό θα σου το πει και δικηγόρος. Πολλές εταιρείες θέτουν τέτοιους όρους στις συμβάσεις πρόσληψης. Εγώ π.χ. έχω υπογράψει τέτοια κατά καιρούς, έχω φύγει και δεν προέκυψε ποτέ πρόβλημα. Αν σε παίρνει μια τροποποίηση, τη ζητάς.

Τα περί GDPR και ρήτρας είναι σοβαρά και έχουν προστεθεί το τελευταίο διάστημα σε συμβάσεις. Θέλουν προσοχή, αλλά ποιος θα απαιτήσει από εσένα 150Κ τελικά; Αυτά τα βάζουν οι εταιρείες για να καλύψουν τον κώλο τους.

Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς δικηγόρο (χωρίς να το αναφέρεις στην εταιρεία, απλά ζήτα λίγες μέρες προθεσμία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι τραγικά πράγματα είναι αυτά που διαβάζω; Η εταιρεία θα αναγκάσει εργαζόμενο να μην μπορεί να εργαστεί για 2 έτη μετά την απόλυση η παραιτηση η αποχώρηση από την ίδια; 

Αυτό προφανώς και δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αλλά επειδή μυρίζομαι ότι έχουν τρόπο να δημιουργήσουν πρόβλημα μελλοντικά πχ με ζήτηση συστάσεων απο την επόμενη εταιρεία προς την προηγούμενη η αν μιλαμε για μικρό χώρο και γνωρίζονται μεταξύ τους, όχι θα έλεγα μην υπογράψεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tasanton είπε

Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς δικηγόρο (χωρίς να το αναφέρεις στην εταιρεία, απλά ζήτα λίγες μέρες προθεσμία).

Μίλησα με εργατολόγο δικηγόρο και έκλεισα ραντεβού για το απόγευμα. Θα πάω το έντυπο και θα μου σημειώσει τα σημεία που προτείνει αλλαγή επίσημα, και θα το επιστρέψω αύριο πρωί χωρίς υπογραφή φυσικά. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από την "διοίκηση" τι θα γίνει στην πορεία. Δηλαδή τον έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη που είναι ταυτόχρονα υπεύθυνος για το τμήμα πωλήσεων, το λογιστικό, το νομικό και το τμήμα προσωπικού, άσχετα με την εικόνα που δίνει προς τα έξω. (ψιλά γράμματα).

 

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Καλά τι τραγικά πράγματα είναι αυτά που διαβάζω; Η εταιρεία θα αναγκάσει εργαζόμενο να μην μπορεί να εργαστεί για 2 έτη μετά την απόλυση η παραιτηση η αποχώρηση από την ίδια; 

Αυτό προφανώς και δεν μπορεί να εφαρμοστεί, αλλά επειδή μυρίζομαι ότι έχουν τρόπο να δημιουργήσουν πρόβλημα μελλοντικά πχ με ζήτηση συστάσεων απο την επόμενη εταιρεία προς την προηγούμενη η αν μιλαμε για μικρό χώρο και γνωρίζονται μεταξύ τους, όχι θα έλεγα μην υπογράψεις. 

Στο ενδεχόμενο αποχώρησης το δέχομαι εν μέρη, γιατί δεν μπορώ και εγώ να βγω αύριο το πρωί στην αγορά εργασίας και να πω ότι έφυγα από τον τάδε σαν αρχιμηχανικός πάρε με εσύ να τον κλείσουμε. Όχι ότι μετά τους 6 μήνες κάποιος που είχε τέτοια πρόθεση δεν θα το έκανε βέβαια. Θα δεχόμουν μια μικρή δέσμευση, αλλά θα περίμενα και μια εξασφάλιση γιατί και εγώ δεν ξέρω τι μου ξημερώνει. 

Μπορεί όντως να θέλουν να καλύψουν τον κώλο τους, ΑΛΛΑ, μία στο εκατομμύριο να σε κυνηγήσει έστω γιατί του τη βίδωσε αρκεί. Και δυστυχώς έχει το χρήμα να το κάνει, εγώ δεν έχω το χρήμα να τον αντιμετωπίσω και μπορεί να βρεθώ και κερατάς και δαρμένος στο τέλος. 

 

ΥΓ: ίσως δεν παίζει ρόλο, αλλά το έντυπο το προμηθεύτηκα σήμερα και μου ζήτησαν να το παραδώσω μέχρι το τέλος της ημέρας, επέμειναν μάλιστα σε αυτό. Τουλάχιστον μου άφησαν κάποιες ώρες να το διαβάσω. Ευτυχώς θα είμαι σε άδεια μέχρι την Δευτέρα και έτσι μπορώ να αποφύγω την παράδοση μέχρι τότε για να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό. 

Επεξ/σία από ikonio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ikonio είπε

Μίλησα με εργατολόγο δικηγόρο και έκλεισα ραντεβού για το απόγευμα. Θα πάω το έντυπο και θα μου σημειώσει τα σημεία που προτείνει αλλαγή επίσημα, και θα το επιστρέψω αύριο πρωί χωρίς υπογραφή φυσικά. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από την "διοίκηση" τι θα γίνει στην πορεία. Δηλαδή τον έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη που είναι ταυτόχρονα υπεύθυνος για το τμήμα πωλήσεων, το λογιστικό, το νομικό και το τμήμα προσωπικού, άσχετα με την εικόνα που δίνει προς τα έξω. (ψιλά γράμματα).

Στο ενδεχόμενο αποχώρησης το δέχομαι εν μέρη, γιατί δεν μπορώ και εγώ να βγω αύριο το πρωί στην αγορά εργασίας και να πω ότι έφυγα από τον τάδε σαν αρχιμηχανικός πάρε με εσύ να τον κλείσουμε. Όχι ότι μετά τους 6 μήνες κάποιος που είχε τέτοια πρόθεση δεν θα το έκανε βέβαια. Θα δεχόμουν μια μικρή δέσμευση, αλλά θα περίμενα και μια εξασφάλιση γιατί και εγώ δεν ξέρω τι μου ξημερώνει. 

Μπορεί όντως να θέλουν να καλύψουν τον κώλο τους, ΑΛΛΑ, μία στο εκατομμύριο να σε κυνηγήσει έστω γιατί του τη βίδωσε αρκεί. Και δυστυχώς έχει το χρήμα να το κάνει, εγώ δεν έχω το χρήμα να τον αντιμετωπίσω και μπορεί να βρεθώ και κερατάς και δαρμένος στο τέλος. 

ΥΓ: ίσως δεν παίζει ρόλο, αλλά το έντυπο το προμηθεύτηκα σήμερα και μου ζήτησαν να το παραδώσω μέχρι το τέλος της ημέρας, επέμειναν μάλιστα σε αυτό. Τουλάχιστον μου άφησαν κάποιες ώρες να το διαβάσω. Ευτυχώς θα είμαι σε άδεια μέχρι την Δευτέρα και έτσι μπορώ να αποφύγω την παράδοση μέχρι τότε για να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό. 

Δεν μπορούν να σου βάλουν τέτοι όριο ως προς το πότε θα το παραδώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...