Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπογράφεις και γράφεις από κάτω

ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ

Έτσι γίνεται και στο Φ/Α αν δεν συνενι ο αρχηγός με αυτά που έγραψε ο διαιτητής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι όροι είναι καταχρηστικοί και όπως έχει ειπωθεί πολλάκις κανένα ιδιωτικό συμφωνητικό δεν είναι υπεράνω του νόμου.

Σκοπός του είναι να σε περιορίσει στο να μην αναζητάς ευκαιρίες εργασίας σε ανταγωνιστές.

Στις περισσότερες εταιρίες δεν το εφαρμόζουν αλλά αυτό δεν αναιρεί τον σκοπό που το κάνουν.

Είναι επηρεασμένο από τα ιδιωτικά συμφωνητικά μεγαλοστελεχών και ειδικών συμβούλων αλλά παραλείπουν θέματα όπως οι παροχές, δηλαδή αν σε απολύσουν για να μην εργαστείς για την επόμενη περίοδο σε ανταγωνιστή είτε σε αποζημιώνουν επιπλέον (μετά την πάροδο της περιόδου) είτε σε μισθοδοτούν. 

Προσωπική γνώμη, αν αισθάνεσαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έρθετε σε ρήξη μπορείς να το υπογράψεις, διαφορετικά είτε το τροποποιείς είτε το απορρίπτεις είτε το υπογράφεις με κάθε επιφύλαξη.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikonio είπε

1 - Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή.

2 - Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. 

3 -  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

4 - Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

1. Λογικό. Όλες οι μεγάλες εταιρείες δεσμεύουν το προσωπικό ώστε να μην εργαστεί για ανταγωνιστή για κάποιο χρονικό διάστημα. Έχει συμβεί σε εταιρεία που συνεργάζομαι να πληρώσει 20.000€ για πιστοποίηση υπαλλήλου ο οποίος στον χρόνο έφυγε για άλλη εταιρεία. Κάτι τέτοια θέλουν να αποφύγουν.

2,3,4. Αν είναι εξειδικευμένη διαδικασία που εφαρμόζεται μόνο στην εταιρεία δικαιολογημένα θέτει αυτούς τους όρους .

Δεν μπορεί να σε δεσμεύσει ως προς εργασίες και πρακτικές που είναι ευρέως διαδεδομένες. Αν υπάρχει βίντεο στο youtube ή στο site μιας εταιρείας μια διαδικασία, δεν νομίζω να σου ζητήσει τα ρέστα η εταιρεία σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikonio είπε

Μετά από ενάμιση χρόνο εργασίας σε μια επιχείρηση μου έφεραν να υπογράψω ένα έντυπο "ιδιωτικό συμφωνητικό εχεμύθειας" το οποίο όπως μου είπαν είναι απόλυτα τυπικό και έχει να κάνει με το GDPR και την προστασία προσωπικών δεδομένων. Στο έντυπο όμως αυτό αναγράφονται ελάχιστα πράγματα σχετικά με την προστασία προσωπικών δεδομένων και δείχνει άλλες προθέσεις από την πλευρά της διεύθυνσης, με πιθανότερη την απόλυση σε περίπτωση που δεν συμφωνήσω με τους όρους του συμφωνητικού. 

Έχουν δικαίωμα να απαιτούν την υπογραφή τέτοιων συμφωνητικών; 

Αν ναι ποιος καλύπτει εμένα σε περίπτωση τυχόν απόλυσης αφού θα έχει γίνει η υπογραφή? Σημειώνω ότι στο συμφωνητικό αναφέρονται υπερβολικοί όροι για το "μετά"

Μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο πέρα από το να πω ότι δεν υπογράφω το εν λόγω έντυπο και να αποδεχτώ τις συνέπειες; 

 

5 ώρες πριν, ikonio είπε

Ας παραθέσω μερικούς όρους από το έντυπο ώστε να συνεχίσουμε την κουβέντα. Συγκεκριμένα τα σημεία που θεωρώ υπερβολικά

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Να σημειώσω πριν προχωρήσω ότι η θέση μου είναι τεχνικός, δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με το πελατολόγιο, ούτε με πελάτες πέραν από την περίπτωση που κάποιος πελάτης θα ζητήσει κάποια επιπλέον τεχνική πληροφορία. Δεν γνωρίζω δηλαδή κανένα προσωπικό στοιχείο το οποίο θα μπορούσε να διαρρεύσει και να δημιουργήσει κάποιο νομικό ζήτημα. Παρ όλα αυτά αναφέρεται ότι:

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

Καταχρηστικοί φαίνονται οι όροι...πιθανολογώ οτι είναι περισσότερο για να ψαρώσεις...

Χωρίς να είμαι νομικός θεωρώ οτι αν σε κυνηγήσουν ποτέ (μάλλον απίθανο) και πας δικαστικά θα δικαιωθείς.

Μπορείς φυσικά να ρωτήσεις και κάποιο νομικό για να είσαι 100% σίγουρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω,'' 

μηπως επιασες δουλεια στην κυπ η στην cia και δεν το ξερεις τελικα? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένες εταιρείες απλά βρίσκουν ένα πρότυπο-υπόδειγμα σύμβασης και το αναπαράγουν χωρίς να έχουν νομικές γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πάρεις αψήφιστα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς εργατολόγο και αξιολογήσεις την άποψή του.

Έχω προσωπική εμπειρία, από υποψήφιο που θέλαμε να προσλάβουμε στην προηγούμενη εταιρεία που δούλευα από ανταγωνιστή (αρκετά senior θέση).

Μόλις μαθεύτηκε η αποχώρηση του (παραίτηση) τού επιδόθηκε εξώδικο (καθώς κατά την αποχώρηση αρνήθηκε να υπογράψει εκ νέου γνωστοποίηση των υποχρεώσεων του, δηλαδή του χαρτιού που περιγράφει ο TS με αντίστοιχους όρους), να επιστρέψει τα χρήματα των εκπαιδεύσεων των τελευταίων 12 μηνών και το sign in bonus που του είχε δοθεί, να καταβάλλει τη ρήτρα εμπιστευτικότητας και διάφορα άλλα.

Η Διοίκηση να σου πω την αλήθεια "μάσησε" (σου λέει θα έχω ένα συνάδελφο που θα τρέχει σε δικαστήρια + του ότι μπήκαν υποψίες μήπως κάνει τα ίδια...), ο υποψήφιος "τρελλάθηκε" και χρειάστηκε παρέμβαση των δικηγόρων των εταιριών για να τα βρουν κάπου στη μέση (οι 6 μήνες έγιναν 3 και επιστράφηκε η χρηματική διαφορά 3 μισθών που θεωρητικά θα έπαιρνε από την παλιά εταιρεία - (κόστος εκπαίδευσης + sign in bonus)). Συμβιβασμός δηλαδή.

Αποτέλεσμα: έναρξη εργασίας μετά από 3 μήνες (αντί 3 εβδομάδες), επιστροφή χρημάτων και ταλαιπωρία.      

Τον θέλαμε πολύ για αυτό και τον στηρίξαμε, ίσως σε χαμηλότερο position να μην γίνονταν, ή ίσως άλλη εταιρεία να μην το έκανε. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι τελείως γενικό το χαρτί και προσπαθούν να καλύψουν όλες τις ειδικότητες με ένα χαρτί. δηλαδή εάν δουλέψω λογιστής σε αυτήν την εταιρεία, δεν μπορώ να δουλέψω ξανά λογιστής για τα επόμενα 2 χρόνια; και τι σημαίνει ανταγωνιστική εταιρεία;

συνήθως κάτι τέτοια υπογράφουν r&d, ανώτερα στελέχη και πωλητές. στους υπόλοιπους εργαζομένους είναι άχρηστο το χαρτί αυτό. 

δηλαδή θα πάει ένα μαστόρι από μία αντιπροσωπία στην άλλη και θα τους πει πως τι; πως να φτιάξουν το αυτοκίνητο;

23 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Μην το πάρεις αψήφιστα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς εργατολόγο και αξιολογήσεις την άποψή του.

Έχω προσωπική εμπειρία, από υποψήφιο που θέλαμε να προσλάβουμε στην προηγούμενη εταιρεία που δούλευα από ανταγωνιστή (αρκετά senior θέση).

Μόλις μαθεύτηκε η αποχώρηση του (παραίτηση) τού επιδόθηκε εξώδικο (καθώς κατά την αποχώρηση αρνήθηκε να υπογράψει εκ νέου γνωστοποίηση των υποχρεώσεων του, δηλαδή του χαρτιού που περιγράφει ο TS με αντίστοιχους όρους), να επιστρέψει τα χρήματα των εκπαιδεύσεων των τελευταίων 12 μηνών και το sign in bonus που του είχε δοθεί, να καταβάλλει τη ρήτρα εμπιστευτικότητας και διάφορα άλλα.

Αποτέλεσμα: έναρξη εργασίας μετά από 3 μήνες (αντί 3 εβδομάδες), επιστροφή χρημάτων και ταλαιπωρία.      

Τον θέλαμε πολύ για αυτό και τον στηρίξαμε, ίσως σε χαμηλότερο position να μην γίνονταν, ή ίσως άλλη εταιρεία να μην το έκανε. 

τον θέλατε για ποιον ακριβώς λόγο; για να τα έχει υπογράψει όλα αυτά στην προηγούμενη εταιρεία του, θα είχε τρελή θέση και πακέτο. αυτό δεν είναι ένα χαρτί της κακιάς ώρας αλλά θα είχε λεπτομερώς τι ακριβώς γινόταν σε περίπτωση αποχώρησης. 

και για να φέρουμε ένα παράδειγμα από κάποιον άλλον χώρο, υπήρχε ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού (νομίζω ο Βλαχοδήμος) που για να σπάσει το συμβόλαιό του, υπήρχε όρος για τα επόμενα 2 χρόνια να μην παίξει σε άλλη μεγάλη ελληνική ομάδα. Μετά από έναν χρόνο υπογράφει στον Παναθηναϊκό. πάνε δικαστήρια ο παίκτης και ο Ολυμπιακός και guess what. ο όρος που του έβαλε ο Ολυμπιακός ήταν καταχρηστικός και υπέγραψε κανονικά χωρίς να πάρει αποζημίωση ο Ολυμπιακός. ενώ υπήρχε αντίστοιχος όρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σωστή συμβουλή ειναι να ρωτήσεις εργατολογο και εαν το υπογραψεις να γραψεις με επιφυλαξη. Πολλά μπορεί να κρύβονται από πίσω.

Μπορει να φοβουνται οτι εαν δεχτεις μια προσφορά με καλύτερο μισθό από ανταγωνιστή θα φυγεις και θέλουν να σε κρατανε με αυτόν τον όρο χωρις να σου αυξάνουν το μισθό. Πολύ ύπουλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά το GDPR που αφορά τη μαζική επεξεργασία προσωπικών δεδομένων συναλλασσόμενων με μια εταιρία ή με μια επιχείρηση γενικότερα, δεν έχει σχέση με ιδιωτικά συμφωνητκά που αφορούν σύμβαση εργασίας. Εννοείται ότι όσοι όροι θεωρηθούν καταχρηστικοί, καταπίπτουν και ακυρώνονται από τα δικαστήρια. Αν βέβαια έχει τα cohones να σε πάει δικαστικά ο εργοδότης και να χάσει ένα σωρό λεφτά σε αμοιβές δικηγόρων. Πολλές φορές συμβαίνει δε μικρές εταιρίες με άσχετους ιδιοκτήτες να αντιγράφουν συμβάσεις εργασίας από πολυεθνικές ή ότι ξέπεσε με ...περίεργο τρόπο στα χέρια τους γιατί μη έχοντας νομικές γνώσεις, θεωρούν ότι έτσι μπορούν εκβιαστικά να εκφοβίζουν και να δεσμεύουν τους εργαζόμενους (στα πλαίσια πάντα του εργασιακού μεσαίωνα που ζούμε στο Ελλάντα της κρίσης, ΄όπου ο καθένας που σε πληρώνει θεωρεί ότι μπορεί να σε ....άει γενικώς και να του λες και ευχαριστώ)

 

Επεξ/σία από tedkald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikonio είπε

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

Ανοίγεις μια εταιρεία και είσαι αφανής εταίρος. Problem Solved

 

8 ώρες πριν, ikonio είπε

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

Ουδέν σχόλιον

8 ώρες πριν, ikonio είπε

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Πώς αποδεικνύεται αν εσύ ανέφερες κάτι προφορικά σε ένα φίλο, ή σε ένα συγγενή για το αντικείμενο της δουλειάς σου;

 

8 ώρες πριν, ikonio είπε

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

Μάλλον ψάχνουνε να βρούνε 5 μαλάκες, να τους φορτώσουν τις δικές τους παρατυπίες και να ξεκινήσουν τις αγωγές...

 

Τώρα που τα διάβασα (γιατι πριν απάντησα λίγο βιαστηκά όντας από το κινητό)

αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα να βρω το αφεντικό να μιλήσουμε

και θα έκανα το εξής

Θα έφτιαχνα 2 ίδιες αιτήσειςμε υπογραφή δική μου με όρους όπου σε περίπτωση απολυσης θα με πληρώσουν 30.000€ και άλλους περίεργους όρους προς όφελός σου.

ή

θα πήγαινα θα το υπέγραφα και μετά θα το έσκιζα στη ούρη του και θα του ελεγα να πάει να αυτοκτονήσει να κανει και κανενα καλο στην ανθρωπότητα

Δεν του λύνεις τίποτα γραναζια να φανεί ως ατύχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσπασμα από πρόσφατη δικαστική απόφαση (Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών 94/2020):

"Περαιτέρω, κατά τη διάταξη του άρθρου 652 Α.Κ., ο εργαζόμενος έχει υποχρέωση πίστης, η οποία αποτελεί εξειδίκευση του γενικού κανόνα της καλής πίστης (άρθρο 288 Α.Κ.) και καλύπτει και τις παρεπόμενες υποχρεώσεις, που απορρέουν από την όλη δομή της εργασιακής σχέσης. Η υποχρέωση πίστης αποτελεί υποχρέωση του εργαζόμενου να αποφεύγει κάθε βλαπτική ενέργεια σε βάρος του εργοδότη (αρνητικός ορισμός), επιβάλλει επιμελή και καλόπιστη εκπλήρωση της σύμβασης εργασίας και περιλαμβάνει δέσμη επί μέρους υποχρεώσεων, που ποικίλλουν αναλόγως του αντικειμένου της σύμβασης εργασίας. Τέτοιες ειδικότερες υποχρεώσεις είναι κυρίως η υποχρέωση εχεμύθειας, η υποχρέωση μη παράλληλης απασχόλησης σε άλλον εργοδότη και η υποχρέωση αποφυγής ανταγωνισμού. Ειδικότερα δε, υποχρεούται να μην προβαίνει σε ενέργειες που φέρουν χαρακτήρα αθέμιτου ανταγωνισμού κατά του εργοδότη, όπως είναι και η για δικό του λογαριασμό, εν αγνοία του εργοδότη, άσκηση εμπορικών εργασιών όμοιων με τις εργασίες της επιχείρησης όπου εργάζεται, γιατί ισχύει και εδώ η διάταξη του άρθρου 1 εδ. ια του ν. 146/1914.

Η υποχρέωση αποφυγής ανταγωνισμού μπορεί να γίνει και αντικείμενο ρητού όρου 🙂 κοινώς, ρήτρα) της εργασιακής σχέσης. Η ρήτρα αυτή θεωρείται καταρχήν έγκυρη. Όταν όμως περιορίζει τη μελλοντική επαγγελματική δραστηριότητα του εργαζομένου, το κύρος της ρήτρας απαγόρευσης ανταγωνισμού εξαρτάται από τη διάρκεια της ισχύος της, την έκτασή της κατά τόπο, την επαγγελματική δραστηριότητα που απαγορεύτηκε, και την παροχή από τον εργοδότη ανάλογης αντιπαροχής προς τη συμβατική δέσμευση του εργαζομένου. Με την έννοια αυτή, μπορεί να συμφωνηθεί ότι απαγορεύεται η ανταγωνιστική δραστηριότητα του εργαζομένου είτε με τη μορφή ανταγωνιστικών πράξεων από αυτόν, είτε με τη μορφή της πρόσληψής του σε άλλον ανταγωνιστή εργοδότη, είτε με τη μορφή της άσκησης από αυτόν όμοιας, ανταγωνιστικής δραστηριότητας προς εκείνη του πρώην εργοδότη του. Πάντως, οι όροι της σύμβασης εργασίας (απαγόρευση μελλοντικού ανταγωνισμού, μετά τη λήξη της σύμβασης εργασίας) είναι έγκυροι και δεσμευτικοί για τον εργαζόμενο εάν και εφόσον, βάσει των συνθηκών της συγκεκριμένης κάθε φορά περίπτωσης, αφενός δεν καταλύουν τη συνταγματικά κατοχυρωμένη ελευθερία της εργασίας και το εξίσου κατοχυρωμένο δικαίωμα της ελεύθερης ανάπτυξης της οικονομικής ή επαγγελματικής δράσης του εργαζομένου, αφετέρου δεν έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις των άρθρων 178 και 179 Α.Κ., δηλαδή δεν περιέχουν υπέρμετρη δέσμευση της ελευθερίας του εργαζομένου και δεν αντίκεινται γενικώς στα χρηστά ήθη. Η αντίθεση στα χρηστά ήθη, στην περίπτωση αυτή, κρίνεται από το περιεχόμενο της δικαιοπραξίας, ενόψει και του συνόλου των περιστάσεων, που τη συνοδεύουν. Η κρίση για το εάν η συγκεκριμένη κάθε φορά ρήτρα συνιστά υπέρμετρο περιορισμό της ελευθερίας του εργαζομένου εναπόκειται στο δικαστή, ο οποίος, λαμβάνοντας υπόψη τις συγκεκριμένες συνθήκες, θα αξιολογήσει και θα σταθμίσει τα συγκρουόμενα συμφέροντα των μερών. Κριτήρια που θα ληφθούν υπόψη είναι: α) η χρονική διάρκεια και ο τοπικός χαρακτήρας της απαγόρευσης, β) το είδος της απαγορευμένης επαγγελματικής δραστηριότητας του εργαζομένου και γ) η ύπαρξη δικαιολογημένων συμφερόντων του εργοδότη (βλ. Α.Π. 1285/1984 ΕΕργΔ 1985, 575 επ., Χριστοφορίδη, ό.π.). Ειδικότερα, η ύπαρξη ειδικού οικονομικού ανταλλάγματος δεν συνιστά αναγκαία προϋπόθεση για την εγκυρότητα της σχετικής ρήτρας, αλλά συνεκτιμάται ως κριτήριο τότε μόνο, όταν κρίνεται ότι οι λοιποί όροι της δέσμευσης, δηλαδή η χρονική διάρκεια, η χωρική έκταση και το είδος της απαγορευμένης επαγγελματικής δραστηριότητας υπερβαίνουν τα ακραία όρια που θέτουν στην ιδιωτική αυτονομία τα χρηστά ήθη (Δ. Ζερδελής, Ατομικές εργασιακές σχέσεις, Αθήνα, 1999, I. Κουκιάδης, Εργατικό Δίκαιο, 1995).Έτσι, έχει κριθεί από τη νομολογία ότι δεν είναι άκυρη η απαγόρευση πράξεων ανταγωνισμού για χρονικό διάστημα δύο ετών μετά τη λύση της σύμβασης, ακόμη και χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα (Α.Π. 1285/1984 ΕΕργΔ 1985, 575, Α.Π. 1192/1992 ΔΕΝ 1993, 85).".

 

Καλό είναι να μην συμβουλεύουμε κάποιον και μάλιστα με "απόλυτη" διατύπωση των συμβουλών μας, όταν δεν είμαστε ειδικοί. Το θέμα είναι σοβαρό και τα πράγματα είναι απλά: Συμβουλέψου τον δικηγόρο σου προτού υπογράψεις οτιδήποτε. 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, spikou23 said:

"αφενός δεν καταλύουν τη συνταγματικά κατοχυρωμένη ελευθερία της εργασίας και το εξίσου κατοχυρωμένο δικαίωμα της ελεύθερης ανάπτυξης της οικονομικής ή επαγγελματικής δράσης του εργαζομένου, αφετέρου δεν έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις των άρθρων 178 και 179 Α.Κ., δηλαδή δεν περιέχουν υπέρμετρη δέσμευση της ελευθερίας του εργαζομένου και δεν αντίκεινται γενικώς στα χρηστά ήθη.

......

δηλαδή η χρονική διάρκεια, η χωρική έκταση και το είδος της απαγορευμένης επαγγελματικής δραστηριότητας υπερβαίνουν τα ακραία όρια που θέτουν στην ιδιωτική αυτονομία τα χρηστά ήθη 

.......

έχει κριθεί από τη νομολογία ότι δεν είναι άκυρη η απαγόρευση πράξεων ανταγωνισμού για χρονικό διάστημα δύο ετών μετά τη λύση της σύμβασης, ακόμη και χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα (Α.Π. 1285/1984 ΕΕργΔ 1985, 575, Α.Π. 1192/1992 ΔΕΝ 1993, 85)."

Παρατηρήσεις:

Καλό θα ήταν να αναφερθεί για ποια αντιδικία βγήκε αυτή η απόφαση, γιατί εμένα πολύ απλά μου δείχνει ότι είναι υπέρ του συγκεκριμένου εργαζόμενου κ όχι του εργοδότη. Βέβαια όποιου κ να είναι υπέρ, ορθά τα λέει. Δηλαδή επειδή σου έδειξα πως να βιδώνεις, δεν σημαίνει ότι σου απαγορε'υω να ανοίξεις συνεργείο.

Οι δύο αποφάσεις του 1984 κ 1992 για ποια ακριβώς ανταγωνιστική θέση/εργασία βγήκαν; Γιατί είναι πολύ λογικό να υπάρχουν ρήτρες για συγκεκριμένες θέσεις κ καταστάσεις.

Επίσης σε απόλυση παύει να ισχύει κάθε π@π@ριά.

Το συγκεκριμένο χαρτί που έδωσαν, όπως είπαν κ οι περισσότεροι, καμία σχέση δεν έχει με GDPR- ούτε ο τελευταίος όρος. Είναι συμβόλαιο να το πω; συμφωνητικό; εμπιστευτικότητας που σκοπό έχει να προφυλάξει την εταιρεία. Όποιος το σύνταξε βέβαια, έχει μαύρα μεσάνυχτα και πιθανά να εκθέτει την όποια εταιρεία σε μελλοντικές αγωγές.

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά όπως και τα εξώδικα, έχουν τόση αξία όσο έχει και ένα μυρμήγκι στην κουζίνα μου - καμία απολύτως.

Πολλά σύμφωνα εμπιστευτικότητας περιέχουν όρους παράνομους και καταχρηστικούς, επομένως έχουν την ίδια αξία με τα άνωθι μυρμήγκια. Προσοχή όμως, μπορεί ένα τέτοιο συμφωνητικό να είναι ας πούμε για τα σκουπίδια, αλλά να την πατήσει κάποιος με την ΑΠΔΠΧ (σωστά την έγραψα; έχω απαντήσει σε τόσες καταγγελίες της, μια φορά το όνομά της σωστό δεν το 'εχω γράψει :) ). Η εκάστοτε δηλαδή εταιρεία, ως εκβιαστικό μέτρο, να βρει πάτημα σε οτιδήποτε έχει σχέση με διαροή δεδομένων. Η ΑΠΔΠΧ δεν χαρίζει κάστανα, όσο χαζή ή μικρή ή αθώα να είναι μια διαροή είναι παρανομία.

Anyway, όλα αυτά βέβαια όταν αφορά μεγαλοστελέχη για τους περισσότερους από εμάς είναι για τα μάτια του κόσμου (εκτός από την διαροή πληροφοριών :) )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα να βρω το αφεντικό να μιλήσουμε

και θα έκανα το εξής

Θα έφτιαχνα 2 ίδιες αιτήσειςμε υπογραφή δική μου με όρους όπου σε περίπτωση απολυσης θα με πληρώσουν 30.000€ και άλλους περίεργους όρους προς όφελός σου.

ή

θα πήγαινα θα το υπέγραφα και μετά θα το έσκιζα στη ούρη του και θα του ελεγα να πάει να αυτοκτονήσει να κανει και κανενα καλο στην ανθρωπότητα

TS ακριβώς ό,τι λέει στο quote κάνε. Θέλει ψυχραιμία, ωριμότητα, ρεαλισμό και καθρεφτάκι σε όλο σου το σώμα για να νικήσεις.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spikou23 είπε

Απόσπασμα από πρόσφατη δικαστική απόφαση (Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών 94/2020):

Η κρίση για το εάν η συγκεκριμένη κάθε φορά ρήτρα συνιστά υπέρμετρο περιορισμό της ελευθερίας του εργαζομένου εναπόκειται στο δικαστή, ο οποίος, λαμβάνοντας υπόψη τις συγκεκριμένες συνθήκες, θα αξιολογήσει και θα σταθμίσει τα συγκρουόμενα συμφέροντα των μερών. Κριτήρια που θα ληφθούν υπόψη είναι: α) η χρονική διάρκεια και ο τοπικός χαρακτήρας της απαγόρευσης, β) το είδος της απαγορευμένης επαγγελματικής δραστηριότητας του εργαζομένου και γ) η ύπαρξη δικαιολογημένων συμφερόντων του εργοδότη (βλ. Α.Π. 1285/1984 ΕΕργΔ 1985, 575 επ., Χριστοφορίδη, ό.π.). Ειδικότερα, η ύπαρξη ειδικού οικονομικού ανταλλάγματος δεν συνιστά αναγκαία προϋπόθεση για την εγκυρότητα της σχετικής ρήτρας, αλλά συνεκτιμάται ως κριτήριο τότε μόνο, όταν κρίνεται ότι οι λοιποί όροι της δέσμευσης, δηλαδή η χρονική διάρκεια, η χωρική έκταση και το είδος της απαγορευμένης επαγγελματικής δραστηριότητας υπερβαίνουν τα ακραία όρια που θέτουν στην ιδιωτική αυτονομία τα χρηστά ήθη (Δ. Ζερδελής, Ατομικές εργασιακές σχέσεις, Αθήνα, 1999, I. Κουκιάδης, Εργατικό Δίκαιο, 1995).Έτσι, έχει κριθεί από τη νομολογία ότι δεν είναι άκυρη η απαγόρευση πράξεων ανταγωνισμού για χρονικό διάστημα δύο ετών μετά τη λύση της σύμβασης, ακόμη και χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα (Α.Π. 1285/1984 ΕΕργΔ 1985, 575, Α.Π. 1192/1992 ΔΕΝ 1993, 85).".

Καλό είναι να μην συμβουλεύουμε κάποιον και μάλιστα με "απόλυτη" διατύπωση των συμβουλών μας, όταν δεν είμαστε ειδικοί. Το θέμα είναι σοβαρό και τα πράγματα είναι απλά: Συμβουλέψου τον δικηγόρο σου προτού υπογράψεις οτιδήποτε. 

Ακριβως αυτο που εχω υπογραμμίσει.. Ολη η δουλεια εκει ειναι , εργατολόγος δικηγόρος θα του πεις την περίπτωση και θα σου πει αν εχει νοημα ή οχι , τις περισσοτερες φορές δεν εχει νοημα η υπογραφη , κανεις οτι θελεις, Οι λιγες φορές που έχει νοημα ειναι οταν ειναι ξεκαθαρο οτι το κανει καποιος εκδικητικά ή για να πλήξει την παλιά του δουλειά ή ολο αυτο ηταν σχέδιο απο την τελευταια του εταιρεία που τον εστειλε εκει για να μαθει πληροφορίες και μετα τον πηρε στο δυναμικό της , που και αυτο δεν θα το εκανε ετσι απλα,  θα τον είχε παρκαρισμενο με κανα επιδομα μαυρο και οταν εληγε ο χρόνος θα τον προσλάμβανε κανονικα.

9 ώρες πριν, koeltzakoatl είπε

Μην το πάρεις αψήφιστα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς εργατολόγο και αξιολογήσεις την άποψή του.

Έχω προσωπική εμπειρία, από υποψήφιο που θέλαμε να προσλάβουμε στην προηγούμενη εταιρεία που δούλευα από ανταγωνιστή (αρκετά senior θέση).

Μόλις μαθεύτηκε η αποχώρηση του (παραίτηση) τού επιδόθηκε εξώδικο (καθώς κατά την αποχώρηση αρνήθηκε να υπογράψει εκ νέου γνωστοποίηση των υποχρεώσεων του, δηλαδή του χαρτιού που περιγράφει ο TS με αντίστοιχους όρους), να επιστρέψει τα χρήματα των εκπαιδεύσεων των τελευταίων 12 μηνών και το sign in bonus που του είχε δοθεί, να καταβάλλει τη ρήτρα εμπιστευτικότητας και διάφορα άλλα.

Η Διοίκηση να σου πω την αλήθεια "μάσησε" (σου λέει θα έχω ένα συνάδελφο που θα τρέχει σε δικαστήρια + του ότι μπήκαν υποψίες μήπως κάνει τα ίδια...), ο υποψήφιος "τρελλάθηκε" και χρειάστηκε παρέμβαση των δικηγόρων των εταιριών για να τα βρουν κάπου στη μέση (οι 6 μήνες έγιναν 3 και επιστράφηκε η χρηματική διαφορά 3 μισθών που θεωρητικά θα έπαιρνε από την παλιά εταιρεία - (κόστος εκπαίδευσης + sign in bonus)). Συμβιβασμός δηλαδή.

Αποτέλεσμα: έναρξη εργασίας μετά από 3 μήνες (αντί 3 εβδομάδες), επιστροφή χρημάτων και ταλαιπωρία.      

Τον θέλαμε πολύ για αυτό και τον στηρίξαμε, ίσως σε χαμηλότερο position να μην γίνονταν, ή ίσως άλλη εταιρεία να μην το έκανε. 

Χωρις να θέλω να φανώ αντιδραστικος και με ολη την καλη διάθεση σιγουρα δεν παιχτηκε μονο αυτο.

Τις εκπαιδεύσεις αν τις ζήτησε αυτος ναι θα τις επιστρέψει αν φτάσουν στο δικαστήριο, αν της πρότεινε η εταιρεία στον υπάλληλο ή ακομα χειρότερα αν τις επέβαλλε με καποιο τρόπο δεν επιστρέφει μία ο υπαλληλος.

Ενα καρο μεταπτυχιακα εχουν πληρωσει αρκετες εταιρείες σε προσωπικο δικό τους , αν ηταν ετσι οι μισοι ακομα θα χρώσταγαν στις εταιρείες που τα πηραν, οταν η εταιρεία πρόσφέρετε να πληρωσει μεταπτυχιακο ή εκπαιδευση , το κανει με το ρίσκο οτι μπορει και να της φυγει ο υπαλληλος καποια στιγμη , γι αυτο και βλεπουν που προσφέρουν τί.Αλλιως κανουν ενα χαρτάκι ομορφο απλο και ωραίο που λεει οτι μας ζητας να σου πληρωσουμε ενα μεταπτυχιακο που εμεις θελουμε αλλα θα θελαμε και απο εσενα για διάστημα πχ 3ετων να μεινεις εδω μαζι μας , αλλιως θα πρέπει να μας πληρωσεις το έξοδο. ( παντα οι χρονοι να ειναι λογικοι ετσι , μην λεει σου πληρωνουμε μεταπτυχιακο 10 χιλιαδων και θα μεινεις μαζί μας για 25 χρόνια τουλαχιστον ) 

Ακριβως οπως τα λες εγινε , η διοίκηση μάσησε , και μάλιστα χοντρα , απλα σκεφτηκε το ξεφτιλίκι που προφανως η προηγουμενη εταιρεία θα της εκανε σαν δυσφήμιση και προφανως και ειχαν και τα δικα τους προβληματα που δεν ηθελαν να βγουν στην φορα.

Κανείς δεν θα κατηγορήσει μια εταιρεία αν παρει καποιον απο την ελευθερη αγορά , και τι πιο λογικο να ακουσεις οτι προσέλαβε ανθρωπο του χωρου που για να τον βρήκε πρεπει να εχει φυγει απο ανταγωνιστη, δεν γίνεται αλλιως, πως να το κανουμε , και γι αυτο και αυτοι οι ανθρωποι ζητανε περισσοτερα και καλά κάνουν , δικαίωμα τους , τους τα προσφέρουν δεν τα κλέβουν, και καμια εταιρεία που εχει μια λογική δεν θα αρνηθει να προσλάβει ή να πληρωσει κατι παραπάνω απο εναν ανθρωπο του χώρου που εχει εμπειρία στο κομματι που θα εργαστει , ειδικά αν ειναι ιδιαίτερο.

Εχω βρεθεί σε πολλα τετοια τραπέζια συζητησεων , με εκβιασμους εκατερωθεν , με δικηγορους , εργατολόγους και ολοκληρα νομικα τμηματα , ολοι ξερουν οτι ο δικαστης θα κρίνει , σιγουρα βαση καποιων νόμων κτλ , και θα εχει και στους παραγοντες της αποφασης αν καποιο χαρτί υπάρχει που δεσμευει καποιο απο τα  2 μέρη του τραπεζιου , αλλα δεν ειναι παράλογοι ανθρωποι , αν καταλαβει οτι οι προθέσεις δεν ειχαν βλαπτικη βαση μπορει να πιαστει απο μια φραση του χαρτιού και να στο απορρίψει όλο για πλακα και να μεινει η μια εταιρεία με το πουλι στο χέρι που λενε.

Οι σοβαρές εταιρειες δεν κανουν τετοια χαρτιά καραγκιοζιλίκια ( και απο εκει ο δικαστης καταλαβαινει με ποιους εχει να κανει ) , αλλα κανει συμβόλαιο με τον υπαλληλο με δεσμευσεις, ρητρες , αποζημιώσεις, και προφανως οπως εχουν πει και άλλοι εδω στο νήμα μπονους αποζημίωσης και ειδικά υψηλό διοτι, πολλοι δεν το αναφέρατε αλλα ισχύει, παρόλο που δεν το υπολογίζουμε , ο υπαλληλος θα μεινει χωρις ένσημα και ασφάλιση , ειδικα μετα τον πρώτο χρόνο, αν υποθέσουμε οτι θέλουν να τον παρκάρουν για 2 χρόνια .. Μαντεψτε επίσης τι παει στην συνέχεια , ο δικαστης ειναι κρατικος υπαλληλος , τι θελει το κρατος? να εισπραττει εισφορές και οχι να πληρώνει ταμεία ανεργίας 

Αρα αυτα τα χαρτιά που γινονται ειναι σοβαρά και γινονται απο το νομικο τμημα της εταιρείας και προφανως το στέλεχος δεν ειναι ενας απλος περιοδεύων πωλητής , και εχει και ο ιδιος δικηγόρο και γινεται σε συννενόηση.

 

Οπως και να χει , ας παει ο φίλος σε ενα δικηγόρο ή οπου πιστευει οτι θα αισθανθει καλυτερα να τον συμβουλεψει.

 

Επεξ/σία από Giallo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...