Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν παιζει κατι απο αυτα που σου εγραψαν , τα ιδια συνεβαιναν και σε εμας οταν φτιαχνοταν μια τετοιου ειδους επιστολη απο τον γενικο διευθυντη και ο δικηγορος της εταιρείας διπλα γελαγε.

Αμα σε διωξουν μπορεις να πας να δουλεψεις και απέναντι , στο αλλο συνεργείο πχ , τεχνογνωσία δεν υπαρχει που καλυπτεται απο εγγραφο και δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις πουθενα αλλου , εκτος αν εχουν παντενταρει κάτι και το κανουν μονο αυτοι επισημα, απο εκει και περα σε προσέλαβαν γαιτι προφανώς ειχες καποιες γνωσεις και εμπειρια απο άλλη δουλεια , και φαντασου να τους ελεγες ''δεν αλλαζω λαδια απο το καρτερ γιατι το εμαθα απο αλλου και δεν μου επιτρεπεται '' δεν νομιζω να ηθελαν να σε προσλάβουν στην τωρινη δουλιεα.

Με λιγα λόγια ολα αυτα ειναι καραγκιοζιλικια , και ναι ενας συνάδελφος που εφυγε και η εταιρεια προσεφυγε νομικα εναντιον του ο συνάδελφος νικησε , οι δικαστες δεν ειναι καραγκιοζηδες βαζουν και την λογικη μαζι με τον νομο , δηλαδη αν σε εβαζαν να υπογραψεις ενα χαρτι που να ελεγε οτι κατα την ωρα της εργασιας δεν πρεπει να αναπνεεις και εσυ επαιρνες ανασα για να μην πεθανεις απο ασφυξια θα σου ελεγε καποιο δικαστηριο οτι εισαι ενοχος ? δεν υπαρχει περιπτωση , ακραιο παραδειγμα απλα το αναφέρω για να δουμε και τις ακρες.

 

το μονο που μπορει να διεκδικησει και ισως να υπαρχει προβλημα ειναι να διαρεσυεις εμπιστευτικες πληροφορίες της προηγουμενης εταιρειας που αυτες αποδεδειγμενα βλαπτουν την παλια σου εταιρεια , δηλαδη συμφωνιες με πελάτες που μπορει να γνωριζεις οικονομικα στοιχεια κτλ και μπορεις να τα χρησιμοποιησεις ως τροπο πιεσης για να τους παρεις στην  καινουργια σου εργασία .. Και αυτο παλι πρεπει να υπαρχουν αποδειξεις , οτι αντεγραψες αρχεια κτλ..

 

η εργασία αποτελει μέσο επιβίωσης

Επεξ/σία από Giallo
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικαστηρια δεχονται αυτες τις ρητρες με την προυποθεση να μην παραβιαζουν εργασιακα δικαιωματα.

Πχ δεν μπορουν να σου πουν μην πας να δουλεψεις,αλλα μπορουν να σε εγκαλεσουν αν εκλεψες πελατολογιο και ανοιξες εταιρεια ή αν χρησιμοποιησες πληροφοριες και αντεγραψες ενα project.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια ρήτρα έβαζε/βαζει κ το Μικελ

https://www.iefimerida.gr/news/151353/το-παμε-ανοίγει-«πόλεμο»-με-τα-cafe-mikel-η-καταγγελία-για-τη-ρήτρα-χιλιάδων-ευρώ-που-υπ?amp

Δε βρηκα κατι ως προς τη νομιμότητα του πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικότατο τυπωμένο απο το internet είναι. Εχω δει αρκετα τετοια και μαλιστα τα εχω υπογραψει οταν ειμουνα και νέος, ποτέ δεν ασχολουντε ουτε κυνηγάνε, απλα εχουν και ασχετους στο HR και άσχετους δικηγόρους.

Θυμάμαι σε άλλη δουλειά είχα κάνει ενα σεμινάριο και υποτίθεται οτι υπήρχε όρος στο συμβολαιο οτι καθε σεμινάριο ειναι πνευματικη δικαιοδοσία τις εταιρειας και τετοια για 6 μήνες για να σε ξεζουμίσει, ειχα κάνει ενα και στο μηνα πάνω εφυγα για αλλου, μου ειπαν και καλά οτι κανονικά πρεπει να σου ζητήσουμε τα λεφτά απο το σεμηνάριο γιατι δεν πέρασαν 6 μήνες, φυσικα απλα γελάσαμε.

όπως και να έχει ειναι υπερβολικά αυτα που γράφουν πάντα και "αποδέχεσε". Οτι σε προβληματίζει μιλάς με δικηγόρο αλλα να ξέρεις οτι δυστηχώς οποια αντίρηση σε χαρτί που σου δίνουν μετά μπαίνεις στην λίστα και είσαι το μαύρο πρόβατο. θα βρουν άλλο τρόπο να σε "σπάσουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που θα φύγεις απο αυτή την εταιρεία, με ποιο δικαίωμα μπορεί ο προηγούμενος εργοδότης να μάθει:

-που εργάζεσαι,

-ποιο είναι το αντικείμενο εργασίας στο νέο εργοδότη

-τι αρμοδιότητες έχεις και τι τεχνογνωσία χρησιμοποιείς

αυτά δεν είναι προσωπικά δεδομένα;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως τα γράψαν και οι παραπάνω.

Σχετικά με το πρώτο που σου απαγορεύει να εργαστείς σε παρεμφερή δουλειά για 2 χρονια, πχ Λονδίνο όσες εταιρίες το έχουν σαν όρο είναι υποχρεωμένες να σου παρέχουν μηνιαία αποζημίωση για το διάστημα αυτό ωστε να είναι νόμιμες οι αξιώσεις τους αλλιώς δεν έχει ισχύ ο όρος.
Τώρα σε ότι αφορά τα υπόλοιπα περι πνευματικής ιδιοκτησίας είναι εντελώς αστεία.
Συμβουλέψουν δικηγόρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά τυπικό χαρτί που θα ξεσκονιστεί ΜΟΝΟ σε περίπτωση που θα κάνεις κάτι χοντρό που θα επιφέρει ζημίες στην εταιρία. 

Διαφορετικά δεν ασχολείται κανένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα να προσθέσω ότι αυτο το χαρτι έχει νοημα αν μια εταιρια σε στείλει για εκπαιδευση με δικά της εξοδα και θελει να κατοχυρωθει ότι εσυ δεν θα φύγεις μολις τελειωσει η εκπαιδευση που αυτοι πληρωσαν για να πας σε ανταγωνιστη καθως και σε πελατολογια.

 

Επεξ/σία από georgebou21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οροι παρομοιοι με τον πρωτο ειναι συνηθισμενοι οταν χειριζεσαι ευαισθητο R&D ... αλλα ισχυουν μονο σε περιπτωση παραιτησης. Σε περιπτωση απολυσης υπαρχει παρομοιος ορος που σου απαγορευει να εργαστεις ΑΛΛΑ πληρωνεσαι για να καθεσαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, georgebou21 είπε

Θα ηθελα να προσθέσω ότι αυτο το χαρτι έχει νοημα αν μια εταιρια σε στείλει για εκπαιδευση με δικά της εξοδα και θελει να κατοχυρωθει ότι εσυ δεν θα φύγεις μολις τελειωσει η εκπαιδευση που αυτοι πληρωσαν για να πας σε ανταγωνιστη καθως και σε πελατολογια.

τσου!

οπως εγραψα και πιο πάνω. Με την ίδια λογική ισχυει και το οτι δεν πας σε ανταγωνιστη γιατι απο μενα εχεις μαθει την δουλεια και που θα πας τωρα να κανεις αυτο που εμαθες εδω αφου είμουνα το σκαλοπάτι σου για να ανέβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπογράφεις για να έχεις το μεροκάματο και μην σε απασχολεί. Έχω υπογράψει ίδιο στο Πλαίσιο και δούλευα την επομένη της αποχώρησης στο Multirama απέναντι. Όταν ερχόταν ο ιδιοκτήτης του Πλαισίου από Αθήνα πίναμε καφέ και μιλούσαμε για τον ανταγωνισμό. Ρώτησα και δικηγόρο και στην επιθεώση εργασίας και μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί κάτι από αυτά και να έχεις συνέπειες. Επίσης πρέπει να τους κάνεις μεγάλη ζημιά για να ασχοληθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ikonio είπε

Ας παραθέσω μερικούς όρους από το έντυπο ώστε να συνεχίσουμε την κουβέντα. Συγκεκριμένα τα σημεία που θεωρώ υπερβολικά

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Να σημειώσω πριν προχωρήσω ότι η θέση μου είναι τεχνικός, δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με το πελατολόγιο, ούτε με πελάτες πέραν από την περίπτωση που κάποιος πελάτης θα ζητήσει κάποια επιπλέον τεχνική πληροφορία. Δεν γνωρίζω δηλαδή κανένα προσωπικό στοιχείο το οποίο θα μπορούσε να διαρρεύσει και να δημιουργήσει κάποιο νομικό ζήτημα. Παρ όλα αυτά αναφέρεται ότι:

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

Το "πνευματική ιδιοκτησία της εκαπιδευσης"  μου ακούγεται κουλό. **

μήπως εννοεί τη πνευματική ιδιοκτησία της δουλειάς που βγάζεις , δηλαδή πχ αν εισαι μηχανικός και γράψεις μαι διαδικασία ποιότητας αυτή ανοίκει - προφανώς θα έλεγα - στην εταιρεία, όχι σε εσένα.

 

Τα άλλα είτε δεν έχουν να κάνουν με την GDPR (πχ η 1η παυλα) αλλά είναι ένας καθόλα θεμιτός όρος ή όντως έχουν να κάνουν με GDPR (πχ τελευταία παυλα) που αν και ίσως είναι προχειορογραμμένη και υπερβολική, το θεωρώ αυτονόητο όρο που θα πρεπει όλες οι εταιρείες να τον έχουν για όλους τους εγαζομενούς τους.

Αυτό το "non-copmetitive" clause δεν έχει αξία να αφορά απλούς υπαλλήλους, δεν είναι πρακτικά εφαρμοστέος όρος. Αν είσουν CFO μιας ΑΕ ή - πολύ περισσότερο - ένας broker θα είχε πολύ μεγαλύτερη αξία (και στο εξωτρικό θεωείται αυτνότητος όρος σε τέτοιες θέσεις). Το να φύγει πχ ο σεκιουριτάς ή ο ταμίας από ένα ΣΜ και να πάει να δουλέψει στο απέναντι δεν απασχολεί κανένα. 

.

γενικά μου ακούγεται σαν φάση σε κάποια εταιρεία να προσπαθούν να υιοθετήσουν τυπικές "καλές πρακτικές" αλλά από απειρία - παρά από δόλο - να αντιμετωπίζουν τα πάντα το ίδιο ή απλά να "ψιλοαντιγράφουν" ότι ακούνε από εδώ κα από εκεί. νομίζω ότι του δίνεις περισσότρη σημασία από όση έχει.

--

** το μόνο που θα μπορούσα να υποθέσω ότι έχει να κάνει με το θέμα εκπαίδευση και "ιδιοκτησία" είναι ίσως αν ξερωγω σου παρέχει κάποιο υλικό για την εκπαίδευσή σου (πχ βιβλία ή διαδικασίες κλπ) αυτά δε μπορείς να να κοπιάρεις και να τα έχεις ως "εργαλεία" αλλού. Το τι έχεις στο μυαλό σου δε μπορεί να περιοριστεί ούτε να είναι ιδιοκτησια άλλου. 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέγραψα ένα τέτοιο στην εταιρία που εργαζόμουν το 2017. Το 2018 απολύθηκα. Το 2019 βρήκα αλλού δουλειά και κάνω ακριβώς τα ίδια που έκανα και πριν, σχετικά με ERP, CRM κτλ. Δεν έχει ασχοληθεί κανείς μαζί μου από την παλιά εταιρία μετά την απόλυση. Αν είχα παραιτηθεί βέβαια δεν ξέρω τι και πως θα έψαχναν όπως βέβαια αν έχουν νομική βάση κάτι τέτοια χαρτιά. 

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...