Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, chrisde είπε

Βασικά πάει ανάλογα με το τι θες. Αν παίζεις πολλές ώρες, η καλύτερη λύση είναι αυτό που προτείνεις, εφόσον σε ικανοποιούν τα fps. Αν παίζεις μια στο τόσο (όπως εγώ καλή ώρα), δεν σε νοιάζει αν θα κάψεις και 50W παραπάνω για 1-2 ώρες στην καλύτερη.

Πραγματικά όμως το έχω απορία με όσους βάζουν τα fans στο 100%. Δεν σας ενοχλεί ο θόρυβος, με ακουστικά είστε; Και καλά εσείς, άλλοι δεν υπάρχουν στο σπίτι;:P Εγώ με πάνω από 50% ενοχλούμαι (ειδικά άμα πέσει και καμιά παντόφλα από γυναίκα μεριά 🤕)...

Πολύ ώρα δεν παίζω, max 2 ώρες σερί, 4-5 φορές την εβδομάδα.

Κάνει λίγο θόρυβο, παίζω με ακουστικά όμως και σε ξεχωριστό δωμάτιο.

Διαφορετικά ενοχλεί, έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ δυνατή πρόταση σε 1080/1440p. Αν σε ενδιαφέρει το RAW perf. και τη προλάβεις σε καλή τιμή φυσικά. Απόσταση κοφτής ανάσας από την 3070, ελάχιστα καρέ 1-5 λίγο πολύ σε αρκετές περιπτώσεις.

Σε κανα 3μηνο στα ίσα θα είναι σε raw perf. Ε κάτι θα πάρει και από οδηγούς, σύνηθες φαινόμενο. 

 

 

 

 

Σε σχέση με 5700ΧΤ είναι άξιος διάδοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

 

Σε σχέση με 5700ΧΤ είναι άξιος διάδοχος.

Δεν είναι διάδοχος της 5700XT με 480$ MSRP. 20% πάνω τιμή για 27-30% επιδόσεις δε το λες και αξιόλογο άλμα από γενιά σε γενιά. Φυσικά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν, όταν βλέπεις 5700XT να πωλούνται πάνω από 1000 ευρώ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για διάδοχος της 5700ΧΤ, λίγη, πολύ λίγη.

Ακόμα και στην ίδια τιμή MSRP να είχε βγει, οριακά θα άξιζε.

Τώρα, ούτε σαν αστείο σε σχέση με RDNA1.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο κάτω από +30% είδα κάπου ότι είναι σε σχέση με την 5700ΧΤ. Δηλαδή ουσιαστικά εδώ έχουμε φάση 3060 vs 2060 αλλά η 6700ΧΤ είναι και ένα 80άρι πάνω από την 5700ΧΤ. Μήπως να την πούμε RDNA2-Turing; :P Έβαλε RT tax η θεία..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το οτι κάποιοι απο εδω μεσα τάχα μου τάχα μου παραλάβανε από τις 14 του μήνα 6700xt και τις έχουν ήδη βάλει να σκάβουν με ξεπερνάει. 

Στο θέμα μας, κακό gain σε performance σε σχέση με τον προκάτοχο, κακό msrp με αρκετό καπέλο σε σχεση με την προηγούμενη πάντα, και κλασσικά δεν θα την δούμε ποτε (σε νορμαλ τιμή). Αναπολώ τις εφηβικές μου εξορμήσεις στα κομπιουτερομάγαζα της Στουρνάρη, εκει το 1998 - 2001, που υπήρχαν κουτιά στο ράφι και έπαιρνες οτι σήκωνε η τσέπη σου την στιγμή που το ήθελες, ενω τώρα ειναι click and wait.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο κλαίγεστε ορισμένοι ότι δεν υπάρχουν κάρτες.

Ορίστε άμεσα διαθέσιμη από το ίδιο το Amazon σε προνομιακή τιμή:

https://www.amazon.fr/Sapphire-11260-02-20G-Radeon-GDDR5-graphique/dp/B01J1M4IHS/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ο καραφλας της AMD για τα gpu...

Αναφερθηκαν στο ποτε θα ειναι ετοιμο το αντιστοιχο DLLS .. Ειπε οτι ακομα ειναι προς ολοκληρωση και οτι προχωραει καλα αλλα εχει δουλεια ακομα και δεν θα ειναι μονο πανω σε machine learning san to dlls  αλλα εχουν και αλλους τροπους να επιτυχουν καλο αποτελεσμα και ειναι σε συνεργασια με διαφορους  developers ...( δεν ειπε λεπτομερειες ) .. Ανεφερε οτι πρωτα απο ολα θελουν να βγει καλο στα πισι και θα πει απο εκει στις κονσολες...

Γενικα βλεπω να αργει αρκετα ακομα απο αυτα που λεει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Δεν είναι διάδοχος της 5700XT με 480$ MSRP. 20% πάνω τιμή για 27-30% επιδόσεις δε το λες και αξιόλογο άλμα από γενιά σε γενιά. Φυσικά όλα αυτά λίγη σημασία έχουν, όταν βλέπεις 5700XT να πωλούνται πάνω από 1000 ευρώ.

Πουλάς 1000 ευρώ τη 5700ΧΤ παίρνεις με 800 τη 6700ΧΤ :P ε κάπου εκεί θα έχει. Γι'αυτό είπα, άξιος διάδοχος όταν την προμοτατεις για 1440p + 12GB vram έναντι 8 του ανταγωνισμού + "RT" + "FidelityFX" φουσκώνει το κέικ€ :P 

Έπρεπε το "msrp" όμως να ήταν κανα 30αρικο παρακάτω, εξάλλου εικονικό είναι αλλά ότι πήραμε φθηνά πήραμε μέχρι το 2019.

Έτσι είναι παιδιά ξεχαστε τις "οικονομικές" εποχές πλέον. Εδώ ανέβηκαν τα πάντα σε τιμές, κονσόλες, κινητά, παιχνίδια, αυτό, εκείνο, το άλλο  ....

Ο κόσμος δίνει 2Κ+ σαν λυσσασμένος για 3090 οπότε αναμενόμενο να ανεβαίνουν τα "msrp" εφόσον διψάει όλο και περισσότερο. Και γω μέσα σε αυτούς έδωσα παραπάνω χρήματα για κάρτα ενώ είχα όριο το 400-500 γιατί δεν πήγαινε άλλο, ίσα ίσα πρόλαβα θα έλεγα πριν το σημερινό χάος.

Δυστυχώς ή ακολουθείς μέχρι έναν βαθμό τις εξελίξεις αν έχεις ήδη γεμάτη συλλογή παιχνιδιών στο pc ή σε βολεύει για χψ λόγους ή πας σε κονσόλες προσωρινά μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα ( ή και μόνιμα καθώς κανείς δε ξέρει τι μας ξημερώνει αύριο ) Ή έχεις και τα δύο ανάλογα τι θες να παίξεις και πώς. 

Όποιος αύριο που μπαίνει "στα ράφια" τη προλάβει εκεί 500-600€ μια χαρά αγορά θα είναι.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 300 δολάρια να έβαζε MSRP , κάτω από 600 δολάρια δεν θα την βλέπατε πουθενά. Προσωπικά το MSRP αυτήν την περίοδο είναι άσχετο και δεν δίνω σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντριν ντριιιιιιν ☎️ 
- Aπό το digitec σας καλούμε, για μια παραγγελία.. ναι ναι, δε σας ξεχάσαμε, δεν είχαμε ούτε σοκολάτες να στείλουμε, φανταστείτε με τις κάρτες τι γίνεται. Δεν θα έρθει ποτέ, να σας δώσουμε όμως μια άλλη στην ίδια τιμή; Asrock ναι.. φαντομάς λένε.. με καλά ρολογάκια λένε... 

Spoiler

izhFNPW.jpg


- Χμμμ 💭 Αν περιμένω αυτή;;
- Πάμε για Οκτώβρη μας είπε η sapphire ΚΑΙ ΑΑΑΑΝ... 
:angry: ναι, αλλά ίδια τιμή δεν την παίρνω, δώστε κάνα voucher... 
- οκ, 100 φραγκάκια λιγότερα 
- έκλεισε, στείλτε τη ΑΜΕΣΑ

Μωρή 3090 λίτσαααα (από το χοντρουλίτσα), μπες στο κουτί σου, σε βγάζω στο κλαρί. Μετά από 117 προσφορές, εκ των οποίων μερικές ήταν μεταξύ 400-500 φράγκων (κι όμως, κάποιοι έμπαιναν στο κόπο να στείλουν μήνυμα με τέτοια προσφορά), η 3090 ξεπέρασε αρκετά το τριχίλιαρο, μεγάλη η χάρη της... ήρθε ο άλλος γονατιστός από Γενεύη να τη παραλάβει..  
(κλασικά το νταραβέρι με βροχή, κάτω από γέφυρα και με έναν sniper στον απέναντι ουρανοξύστη) 

Spoiler

3090s.jpg.eec64f072d2b4739d609a270ed77fc93.jpg

Φοοογγγ ντέιζ λέιτεεεεεγ (εδώ κοιτάμε το δέντρο κι όχι το δάσος, σε αντίθεση με το φακό)
spacer.png

Spoiler

qLvs9J9.jpg

xIFtuM1.jpg

xEV1NFH.jpg?1

xYxvt56.jpg

 

Περιττό να πω ότι έφαγα 3 ώρες με restart και DDU μέχρι να μπει ο 💩adrenalin ο οποίος crashαρε στην εγκατάσταση και στην απεγκατάσταση, ακόμα και σε safe mode.. 😖😠🤬 νουμεράκια σύντομα, αν δεν έχω άλλα θέματα.. μετά από ένα χρόνο πίσω στο κόκκινο στρατόπεδο και είναι σα να μη πέρασε μια μέρα.. 

υ.γ.: στην υγειά της αχάριστης (3090) και των miners

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Ντριν ντριιιιιιν ☎️ 
- Aπό το digitec σας καλούμε, για μια παραγγελία.. ναι ναι, δε σας ξεχάσαμε, δεν είχαμε ούτε σοκολάτες να στείλουμε, φανταστείτε με τις κάρτες τι γίνεται. Δεν θα έρθει ποτέ, να σας δώσουμε όμως μια άλλη στην ίδια τιμή; Asrock ναι.. φαντομάς λένε.. με καλά ρολογάκια λένε... 

  Απόκρυψη περιεχομένων

izhFNPW.jpg


- Χμμμ 💭 Αν περιμένω αυτή;;
- Πάμε για Οκτώβρη μας είπε η sapphire ΚΑΙ ΑΑΑΑΝ... 
:angry: ναι, αλλά ίδια τιμή δεν την παίρνω, δώστε κάνα voucher... 
- οκ, 100 φραγκάκια λιγότερα 
- έκλεισε, στείλτε τη ΑΜΕΣΑ

Μωρή 3090 λίτσαααα (από το χοντρουλίτσα), μπες στο κουτί σου, σε βγάζω στο κλαρί. Μετά από 117 προσφορές, εκ των οποίων μερικές ήταν μεταξύ 400-500 φράγκων (κι όμως, κάποιοι έμπαιναν στο κόπο να στείλουν μήνυμα με τέτοια προσφορά), η 3090 ξεπέρασε αρκετά το τριχίλιαρο, μεγάλη η χάρη της... ήρθε ο άλλος γονατιστός από Γενεύη να τη παραλάβει..  
(κλασικά το νταραβέρι με βροχή, κάτω από γέφυρα και με έναν sniper στον απέναντι ουρανοξύστη) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3090s.jpg.eec64f072d2b4739d609a270ed77fc93.jpg

Φοοογγγ ντέιζ λέιτεεεεεγ (εδώ κοιτάμε το δέντρο κι όχι το δάσος, σε αντίθεση με το φακό)
spacer.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

qLvs9J9.jpg

xIFtuM1.jpg

xEV1NFH.jpg?1

xYxvt56.jpg

 

Περιττό να πω ότι έφαγα 3 ώρες με restart και DDU μέχρι να μπει ο 💩adrenalin ο οποίος crashαρε στην εγκατάσταση και στην απεγκατάσταση, ακόμα και σε safe mode.. 😖😠🤬 νουμεράκια σύντομα, αν δεν έχω άλλα θέματα.. μετά από ένα χρόνο πίσω στο κόκκινο στρατόπεδο και είναι σα να μη πέρασε μια μέρα.. 

υ.γ.: στην υγειά της αχάριστης (3090) και των miners

Να φανταστω τερματισες το cyberbug με την 3090 και ειπες τι καλα θα ηταν 1500 στην τσεπη τωρα; 😛

Γιατι σε ζορισε ετσι ο οδηγος, εκανες το λαθος να περασεις με τους nvidia πανω; Εγω που τους σουταρα και 2 φορες μαλιστα, απο αλλαγες σε nvidia και πισω, δεν ειχα κανενα θεμα. Απο σταθεροτητα στα games στα ιδια με nvidia κανενα θεμα (προς το παρον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Να φανταστω τερματισες το cyberbug με την 3090 και ειπες τι καλα θα ηταν 2500 στην τσεπη τωρα; 😛

Γιατι σε ζορισε ετσι ο οδηγος, εκανες το λαθος να περασεις με τους nvidia πανω; Εγω που τους σουταρα και 2 φορες μαλιστα, απο αλλαγες σε nvidia και πισω, δεν ειχα κανενα θεμα. Απο σταθεροτητα στα games στα ιδια με nvidia κανενα θεμα (προς το παρον).

Σκέψου δεν το έχω πιάσει καν. Έχει πέσει τρέξιμο και υποχρεώσεις και με το ζόρι πιέστηκα και τέλειωσα το Red Dead επιτέλους, πριν δώσω τη 3090 στο νέο ιδιοκτήτη. Έχω τέτοιο backlog με παιχνίδια να παίξω που νομίζω θέλω άλλα 3-4 lockdown για να τα τελειώσω όλα. Ήταν και κρίμα να κρατάω τέτοια κάρτα και να περνάνε 3-4 μέρες να την έχω στο idle. Ενώ τα λεφτά πάντα επενδύονται σε κάτι καλύτερο 😉 (ζούμε και με 5-10 fps λιγότερα ή χωρίς rtx)
Ο οδηγός, με παίδεψε άπειρα. Είχα καθαρίσει με DDU της nvidia όταν έβγαλα τη κάρτα και προσπάθησα να περάσω τον adrenalin εκτός internet (για να μη τραβήξει τίποτα απο νετ) στο πρώτο boot. Κράσαρε στα 95% και έμενε εκεί για πάντα. Πάλι καθάρισμα και ξανά τα ίδια, πάλι sto 95% και τίποτα. Προσπάθησα και σε safe mode, μέχρι που έφτασε σε σημείο να κολλάει το ddu στο καθάρισμα και μετά στο restart. Σαν να με καταράστηκε η 3090 ένα πράμα.. πρέπει να μπήκε με την 6η-7η προσπάθεια ο οδηγός και μου έχει κάνει και 2-3 κρασαρίσματα ήδη. Κι όλα αυτά με φρέσκα windows. Σκέφτομαι αν το ξανακάνει, να καθαρίσω και να βάλω πιο παλιά έκδοση adrenalin, μια και η τελευταία δεν είναι whql 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...