Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Halo10 είπε

Δεν άλλαξε τίποτα. Τα έκανα όλα. 

Edit: Ξανά πήγα amd, κατέβασα drivers για 5950, τους εγκατέστησα και έστρωσε. 

Και ξανα απεγκατεστησα το ryzen master. 

Να φανταστώ δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, σωστά? 

Screenshot_20210322-163503_AnyDesk.jpg

Για ξανατρέξε τώρα CB, TS κλπ, να δούμε διαφορές.

Όταν λες οδηγούς για τον 5950, εννοείς chipset drivers ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα το ryzen master δε χρειάζεται σαν πρόγραμμα. 

Ναι τους drivers εννοώ. 

Στο cynebench είχε μεγάλη διαφορά. 

Στο 3dmark στα ίδια με πριν. 

Screenshot_20210322-182550_AnyDesk.jpg

Screenshot_20210322-164157_AnyDesk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Halo10 είπε

Από ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα το ryzen master δε χρειάζεται σαν πρόγραμμα. 

Ναι τους drivers εννοώ. 

Στο cynebench είχε μεγάλη διαφορά. 

Στο 3dmark στα ίδια με πριν. 

Screenshot_20210322-182550_AnyDesk.jpg

Screenshot_20210322-164157_AnyDesk.jpg

Κλείσε εντελώς το 3δμαρκ (και το steam, αν από εκεί το τρέχεις) και ξαναβάλε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Halo10 είπε

Τι εννοείς να το κλείσω εντελώς? Όχι δεν το τρέχω από steam αλλά είναι ανοιχτό το stram, gog κλπ. Ποιο να ξανά βάλω? 

Κλείσε το 3dmark, επανεκκίνησε το σύστημα και ξανατρέξε το, μήπως έχει κολλήσει η αναγνώριση του h/w σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6800XT:

INTEL i7 8700k:

image.png.64c469a14e3b86e15b7d87e9c7f569df.png

image.png.569dd85b17fbe7a1a255994acf5f6bc9.png

 

Mε ΑΜD 5600X: (για καποιο λογο μου βγαλε για Tessellation ενώ το είχα στο off)

image.png.deefdb9d30ac759c3bde54da05329158.png

Δεν ξέρω γιατι με ryzen έβγαλε λιγότερο (υπάρχει μια διαφορά στα drivers ( 2 versions )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mindphreak είπε

6800XT:

INTEL i7 8700k:

image.png.64c469a14e3b86e15b7d87e9c7f569df.png

image.png.569dd85b17fbe7a1a255994acf5f6bc9.png

 

Mε ΑΜD 5600X: (για καποιο λογο μου βγαλε για Tessellation ενώ το είχα στο off)

image.png.deefdb9d30ac759c3bde54da05329158.png

Δεν ξέρω γιατι με ryzen έβγαλε λιγότερο (υπάρχει μια διαφορά στα drivers ( 2 versions )

Το cpu score, είναι παραπάνω στον 5600x, όπως είναι και το αναμενόμενο. Κάποιο θέμα είναι στις ρυθμίσεις/settings της gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνετε περίεργο με εναν i7 8ης γενιας να μην έχει bottleneck και με τον ryzen 5000 που υποστηρίζει και shared memory να έχει 🥺

To περίεργο ειναι οτι στα παιχνίδια έχω δει έως και +40 fps στον ryzen ενώ στα benchmark -5% στα scores 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καταρχάς να σαε ευχαριστώ για ότι έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Μάλλον δε θα το καταλάβαινα ποτέ. Αν και offtopic με βοηθήσατε πολύ. 

Είδα τις τελευταίες μέρες την κάρτα να γυρνάει σε στοκ γιατί λέει υπήρχε κάποιο πρόβλημα. 

Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι λίγο πιο ψηλά τα ανεμιστηράκια και fast timings. Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilos είπε

Tο έχω ξανακούσει αυτό για το 3dfart ,είναι πιθανό να βγάζει καλύτερο cpu score με τον 5600x αλλά χειρότερο overall.

Δεν ξέρω τι βουντού παίζει ακριβώς με τους intel στο timespy, όντως στις πρώτες θέλεις με 6800xt καθαρά στο graphic score φιγουράρουν αρκετοί μικρομεσαίοι intel και μάλιστα πρώτος είναι κάποιος με 8700Κ. Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει και το resize bar η intel σε παλιότερα mobo, γιατί δίνει και καμιά 500αρια πόντους στους 5xxx ή απλά τους έχουν κάτσει top κομμάτια που πάνε πάνω από 2700.

6 ώρες πριν, Halo10 είπε

Καλησπέρα καταρχάς να σαε ευχαριστώ για ότι έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Μάλλον δε θα το καταλάβαινα ποτέ. Αν και offtopic με βοηθήσατε πολύ. 

Είδα τις τελευταίες μέρες την κάρτα να γυρνάει σε στοκ γιατί λέει υπήρχε κάποιο πρόβλημα. 

Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι λίγο πιο ψηλά τα ανεμιστηράκια και fast timings. Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? 

Το tuning της κάρτας κάνει reset σε οποιαδήποτε αστάθεια του συστήματος, μπορεί να μην φταίνε οι ρυθμίσεις στην κάρτα, αλλά κάτι άλλο, όπως μνήμες, cpu κτλ. Γι'αυτό το λόγο κάνε profiles να φορτώνεις γρήγορα τα settings.

Με τα fast timings δεν είχα κάποιο πρόβλημα, πάνω από τα 2120 οι δικές μου ξεκινάνε θέματα, σε games τις αφήνω το πολύ μέχρι 2050 + fast timings, για το core αν πας πάνω από 2500 max, ξεκίνα να ανεβάζεις και το power limit, με power limit stock στο 0%, βάλε μέχρι 2450 και λογικά δεν θα σου κρασαρει από την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mindphreak είπε

Μου φαίνετε περίεργο με εναν i7 8ης γενιας να μην έχει bottleneck και με τον ryzen 5000 που υποστηρίζει και shared memory να έχει 🥺

To περίεργο ειναι οτι στα παιχνίδια έχω δει έως και +40 fps στον ryzen ενώ στα benchmark -5% στα scores 😑

 

21 ώρες πριν, ilos είπε

Το cpu score, είναι παραπάνω στον 5600x, όπως είναι και το αναμενόμενο. Κάποιο θέμα είναι στις ρυθμίσεις/settings της gpu.

Που είναι το περίεργο? Μην τρώτε τον παπά του marketing ρε παιδιά, ο 5600x έχει πραγματικές επιδόσεις όσο και ο 9600k. 

 

YΓ1. Οκ αποχωρώ 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...