Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 28/5/2022 στις 11:25 ΜΜ, bep1995 είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε χθες η rx 6600 pulse και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τεράστια η διαφορά από την rx 550 4gb, οι δε θερμοκρασίες είναι νομίζω καλές, μετά από μισή ώρα gaming έπιασε 74 βαθμούς και 87 στο hotspot. Απλός είχα ένα θεματικι στην αρχή, όταν ανέβαζε στροφές έκανε ένα ελάχιστο τρίξιμο (ακουγόταν κυρίως όταν είχε ησυχία το δωμάτιο) ανά ένα δευτερόλεπτο, ξεβιδωσα 1-2 στροφές τις βίδες που την κρατάνε και τις ξαναβιδωσα και το τρίξιμο έφυγε. Το θέμα είναι ότι αν την κουνήσω ελάχιστα (πχ μισό χιλιοστό) με το δάχτυλο την ώρα που δουλεύει φουλ το κάνει πάλι το τρίξιμο, αν την αφήσω σταματάει. Πιστεύετε να έχω θέμα παρόλο που δεν το κάνει αυτό από μόνη της πια ;;

PS. Δεν έχω παρατηρήσει να έχει coil whine εκτός και αν είναι τόσο μικρό που δεν μπορώ να το αντιληφθώ.

κάνε και ένα undervolt, ίσως ρίξει 2-3 βαθμούς σε συνδυασμό και με καολκαιρινό fan curve.

Γενικά καλό είναι να είσαι πάντα κάτω από 100 C σε hotspot, για την μακροζωία της κάρτας. Σε extreme καταστάσεις ζέστης μπορείς ακόμα να βάλεις αρνητικό power limit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://videocardz.com/newz/sapphire-reportedly-preparing-radeon-rx-6700-non-xt-with-10gb-ram-launch-on-june-9th

παααααρααααα πολύυυυυ χρησιμη κίνηση.....

Σου λέει τωρα 🤔, 6650XT με 6700xt εχουν ολόκληρο....20% διαφορά.... Χωράει άλλο ενα μοντέλο...🤓

As a matter of fact, χωράνε να βγάλουν αλλα 4 μοντέλα ενδιάμεσα, με 5% margin μεταξυ τους... 😆🤑

Και φυσικά και η nvidia, μια 3060 super, μας λείπει αυτή τη στιγμή απο την αγορά...🥴

Ουυυυυυυυυ ρεεεε

 

Edit: Μμμμαιιστα...απο οτι φαινεται μαλλον η Sapphire ειχε καποιο mining μοντελο βασισμενο στην 6700M και το εβγαλε τωρα σαν gaming γιατι...της εμεινε στο χερι...

Οτι να ναι...

 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί την Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Nitro+ την έχουν σε προσφορά 436,17 € και την Pulse στα 790.81€, τι παίζει?
https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/1311824/Radeon-RX-6600-XT.html?from=autocomplete&o=6600xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα το DX11 boost που πηραμε με τους 22.5.2 drivers ο επομενος φερνει opengl boost συμφωνα με το παρακατω

 

Και εδω. 50% boost βλεπω.

FU0qRq4WIAEedWe?format=jpg&name=medium

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eyw είπε

είναι ok οι 22.5.2, να κάνω update? (if it ain't broke, don't fix it κλπ κλπ)

Ναι αψογοι κανενα θεμα και δινουν και πολυ καλο boost σε DX11 παιχνιδια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αφού διαπίστωσα πως οι υπερθερμανσεις που τελικά κατέληγαν σε κλείσιμο τπυ υπολογιστή οφείλονταν σε εξωτερική παρέμβαση πλέον παίζω χωρίς προβλήματα για ώρες. Ανεβάζω και μία φώτο μετά από 3ωρο gaming στο sniper elite 5 να μου πείτε αν βλέπετε κάτι περίεργο ή αν είναι όλα οκ. Thanks. 

20220614_021142.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, αφού διαπίστωσα πως οι υπερθερμανσεις που τελικά κατέληγαν σε κλείσιμο τπυ υπολογιστή οφείλονταν σε εξωτερική παρέμβαση πλέον παίζω χωρίς προβλήματα για ώρες. Ανεβάζω και μία φώτο μετά από 3ωρο gaming στο sniper elite 5 να μου πείτε αν βλέπετε κάτι περίεργο ή αν είναι όλα οκ. Thanks. 

20220614_021142.jpg

Δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα από ένα τυχαίο screenshot. Μπορώ να σου πω πρόχειρα και με επιφύλαξη ότι έχεις μεν καλό delta διότι η διαφορά gpu temp με junction φαίνεται μικρή, (καλό αυτό αν ισχύει γιατί το δεύτερο καθορίζει το throttle και τις στροφες του ανεμιστήρα) από την άλλη όμως οι 78C μου φαίνονται πολλοί για τα watt και τη συχνότητα που βλέπω (βέβαια λες ότι έπαιζες 3 ώρες οπότε δεν ξέρω και σίγουρα, όπως και δεν ξέρω τη θερμοκρασία του χώρου σου). Για ασφαλέστερα συμπεράσματα χρειάζεται τουλάχιστον ένα screen του hwinfo με τα max values και να μας πεις σε τι θερμοκρασία δωματίου είσαι. Υποθέτω είσαι ακόμα με στοκ ρυθμίσεις. Προφίλ ανεμιστήρα έφτιαξες που να σε βολεύει με το θόρυβο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrisde είπε

Δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα από ένα τυχαίο screenshot. Μπορώ να σου πω πρόχειρα και με επιφύλαξη ότι έχεις μεν καλό delta διότι η διαφορά gpu temp με junction φαίνεται μικρή, (καλό αυτό αν ισχύει γιατί το δεύτερο καθορίζει το throttle και τις στροφες του ανεμιστήρα) από την άλλη όμως οι 78C μου φαίνονται πολλοί για τα watt και τη συχνότητα που βλέπω (βέβαια λες ότι έπαιζες 3 ώρες οπότε δεν ξέρω και σίγουρα, όπως και δεν ξέρω τη θερμοκρασία του χώρου σου). Για ασφαλέστερα συμπεράσματα χρειάζεται τουλάχιστον ένα screen του hwinfo με τα max values και να μας πεις σε τι θερμοκρασία δωματίου είσαι. Υποθέτω είσαι ακόμα με στοκ ρυθμίσεις. Προφίλ ανεμιστήρα έφτιαξες που να σε βολεύει με το θόρυβο;

Μετά το 3ωρο έβγαλα 5-6 screenshots σε ένα 15λεπτο και ήταν όλα στα ίδια πάνω κάτω γιαυτό ανέβασα μόνο 1.

Το hwinfo δεν το ήξερα. Θα ψάξω να το βρω να δοκιμάσω. 

Ναι είμαι με στοκ ακόμα, έφτιαξα τους ανεμιστήρες από το μενού της amd αλλά έχει κουμπί και στο tower που ρυθμίζει την ένταση και κάποιοι εδώ στο σπίτι το πειράζανε... 😂

Η θερμοκρασία του δωματίου ήταν χωρίς aircondition. Δεν έχω θερμόμετρο αλλά για να ήταν ανεκτά θεωρώ ότι πρέπει να ήταν γύρω στους 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...