Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Καμία σχέση αυτό που λες εσύ με αυτό που λέω εγώ. Το πήγες πάλι Nvidia vs Amd με νικήτρια (φυσικά) την πρώτη. Κανένα σχόλιο επ' αυτού. Αυτό που λέω εγώ δεν έχει να κάνει με Amd ή Nvidia αλλά με τις εταιρείες που φτιάχνουν τα παιχνίδια. Εφ' όσον η υλοποίηση του dlss υπάρχει ήδη στο εκάστοτε παιχνίδι, η δουλειά που χρειάζεται για να μετατραπεί σε fsr2.0 δεν είναι τόσο χρονοβόρα και απαιτητική. Εδώ τα καταφέρνουν κουτσά στραβά μεμονωμένοι παίχτες- χομπίστες μόνοι τους, θα δυσκολευτούν ολόκληρες εταιρείες με τόσο προσωπικό που (υποτίθεται ότι) γνωρίζει όσο κανένας το προϊόν τους; Και να ταν μόνο αυτό... Να μιλήσουμε (γενικά) για native ultrawide υποστήριξη, για διάφορα bugs, για low-res textures που βγάζουν μάτια, για, για, για... που κάθονται και τα φτιάχνουν οι χρήστες ενώ οι "ειδικοί" (που πληρώνονται για αυτό) σφυρίζουν αδιάφορα;

Η ενσωμάτωση του FSR 2.0 γίνεται από άτομα που συνήθως δουλεύουν για game devs(ή γενικότερα στον χώρο, όπως ο Pascal Gilcher της Nvidia) στον ελεύθερό τους χρόνο. Τα προβλήματα που βλέπεις δείχνουν ότι δεν είναι και τόσο απλή δουλειά.

Όταν λοιπόν έχεις sponsored devs από την Nvidia να κάνουν ένα σωρό τσαπατσουλιές τι περιμένεις από studio που δεν θα πάρουν δεκάρα; Οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Η ενσωμάτωση του FSR 2.0 γίνεται από άτομα που συνήθως δουλεύουν για game devs(ή γενικότερα στον χώρο, όπως ο Pascal Gilcher της Nvidia) στον ελεύθερό τους χρόνο. Τα προβλήματα που βλέπεις δείχνουν ότι δεν είναι και τόσο απλή δουλειά.

Όταν λοιπόν έχεις sponsored devs από την Nvidia να κάνουν ένα σωρό τσαπατσουλιές τι περιμένεις από studio που δεν θα πάρουν δεκάρα; Οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν καν.

Τα προβλήματα που βλέπω (για τα οποία προφανώς και δεν θα κατηγορήσω τους ανθρώπους που ασχολούνται αφιλοκερδώς) ίσως να μην παρουσιάζονταν αν αντιμετωπίζονταν με τη δέουσα επαγγελματική προσοχή. Θα περίμενα όμως από τα studios να σκεφτούν ορθολογικά: Έχουν βγάλει κάποια παιχνίδια που πολύς κόσμος δεν μπορεί να τα αγοράσει και να τα ευχαριστηθεί διότι λόγω της κατάστασης με τις gpu πολλοί δεν μπορούν να προχωρήσουν σε αναβάθμιση. Τους παρουσιάζεται λοιπόν μια αξιοπρεπέστατη λύση, όπου με κάποια σοβαρή ενασχόληση (βλ.επένδυση) θα μπορέσουν να δώσουν μια λύση σε αυτές τις (ουκ ολίγες) περιπτώσεις με σκοπό την αύξηση των πωλήσεων τους. Τονίζω δε ότι δεν αναφέρομαι προφανώς μόνο σε κατόχους Amd καρτών, αλλά και σε παλαιότερων nvidia που δεν υποστηρίζουν dlss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα άξιζε αν οι modders έδιναν τη δυνατότητα επιλογής ενδιάμεσων render res(όπως στο Control) ώστε να προσαρμόζει κάποιος τη σχέση ποιότητας/ταχύτητας ακριβώς για το hardware του. Αυτό που δεν σου δίνει η πράσινη για να ελέγχει την εμπειρία σου και κατά συνέπεια πόσα λεφτά θα δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλειστό και το "άλλο" νήμα, οπότε ας γράψω εδώ ελπίζοντας ότι δεν θα πλακώσουν οι γνωστοί πάλι.

Για 3η συνεχόμενη εβδομάδα στασιμότητα, με μια ελαφρά (της τάξης 10-20€) ανοδική τάση στις τιμές και στους δύο (πάντα από τα ίδια μαγαζιά έξω...για εντός Ελλάδας δεν συζητάμε καν).

Κατακαλόκαιρο, να πω ότι μου κάνει εντύπωση. Ίσως όλες αυτές οι "φήμες" για καθυστερήσεις κλπ στις νέες σειρές, για μείωση παραγωγής στις υπάρχουσες,  λειτουργούν ως ανάχωμα.

Να δούμε για πόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2022 στις 12:46 ΜΜ, Πέτρος είπε

Είναι κλειστό και το "άλλο" νήμα, οπότε ας γράψω εδώ ελπίζοντας ότι δεν θα πλακώσουν οι γνωστοί πάλι.

Για 3η συνεχόμενη εβδομάδα στασιμότητα, με μια ελαφρά (της τάξης 10-20€) ανοδική τάση στις τιμές και στους δύο (πάντα από τα ίδια μαγαζιά έξω...για εντός Ελλάδας δεν συζητάμε καν).

Κατακαλόκαιρο, να πω ότι μου κάνει εντύπωση. Ίσως όλες αυτές οι "φήμες" για καθυστερήσεις κλπ στις νέες σειρές, για μείωση παραγωγής στις υπάρχουσες,  λειτουργούν ως ανάχωμα.

Να δούμε για πόσο.

Κάτι παει να γίνει. Πχ. rx 6800 XT Red Devil (καλή υλοποίηση) 750 € Ελλάδα. Πιστεύω με την παρουσίαση των νεων μπορει να παει 600 - ηδη Αμερική φλερτάρει τα 650$.

Αυγουστος με τη νεκρα που εχει θα ναι και καλυτερος για deals.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Κάτι παει να γίνει. Πχ. rx 6800 XT Red Devil (καλή υλοποίηση) 750 € Ελλάδα. Πιστεύω με την παρουσίαση των νεων μπορει να παει 600 - ηδη Αμερική φλερτάρει τα 650$.

Αυγουστος με τη νεκρα που εχει θα ναι και καλυτερος για deals.

Δεν κοιταζω σχεδόν καθόλου Ελλάδα, να σου πω την αλήθεια.

Όσες φορές το έκανα, ήθελα να βρίσω αλλά δεν μπορούσα από τα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποσο θα δινατε μια 6700xt σημερα καλης υλοποιησης 1 χρονου ενω εχει κανει mining? 

νομίζω καλύτερα θα ήταν η ερώτηση ποσο θα πέρνατε ... με τις τρέχουσες τιμές 400 νομίζω είναι μια ok τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

νομίζω καλύτερα θα ήταν η ερώτηση ποσο θα πέρνατε ... με τις τρέχουσες τιμές 400 νομίζω είναι μια ok τιμή

Και εγω στα 400 πιστευω ειναι τιμια τιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...