Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Lelosxxx είπε

Δεν Μ ενδιαφέρει το mining πιο πολύ για να δω μέχρι πόσο πηγαίνει.. σώπα ρε το κλείδωσαν ε χαχα αφού η κάρτα είναι τούμπανο πόσο ακόμα.

Για αυτό τις κλείδωσαν λόγο mining. Ποιος ξέρει πόσο μπορουν να πάνε σε VRAM συχνότητα δεν θα έμενε κάρτα σε gamer ούτε για πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 6800 Nitro+ στα 620 αρχίζει και αποκτά κάποιο ενδιαφέρον. Η αντίστοιχη Pulse έχει 10-15€ λιγότερα, αλλά προφανώς δεν τίθεται θέμα να το σκεφτείς.

Οι 6700ΧΤ έχουν μείνει σταθερές, λίγο κάτω από τα 500, μάλλον κι αυτές θα πέσουν λίγο ακόμα μέσα στον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

H 6800 Nitro+ στα 620 αρχίζει και αποκτά κάποιο ενδιαφέρον. Η αντίστοιχη Pulse έχει 10-15€ λιγότερα, αλλά προφανώς δεν τίθεται θέμα να το σκεφτείς?

Από που? Γερμανία μάλλον λες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εκαναν μανταρα με το νεο driver.. HDR πλεον δεν παιζει και η καρτα χτυπαγε παραπανω ρολογια ακομα και απο το χρονισμο που της εδινα με πολυ λιγοτερη καταναλωση ( 6900xt  και εδειχνε 200w  καταναλωση που δεν ειναι καθολου φυσιολογικο οποτε και κατι δεν επαιζε σωστα) .. Επεστρεψα στους προηγουμενους και κριμα γιατι φενεται να προσθεσαν πολλα καλα καλουδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Τα εκαναν μανταρα με το νεο driver.. HDR πλεον δεν παιζει και η καρτα χτυπαγε παραπανω ρολογια ακομα και απο το χρονισμο που της εδινα με πολυ λιγοτερη καταναλωση ( 6900xt  και εδειχνε 200w  καταναλωση που δεν ειναι καθολου φυσιολογικο οποτε και κατι δεν επαιζε σωστα) .. Επεστρεψα στους προηγουμενους και κριμα γιατι φενεται να προσθεσαν πολλα καλα καλουδια..

Για τσέκαρε το παρακάτω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι βγαζωντας το 10bit  σαν ρυθμιση , το HDR  δουλεψε.. Και παλι ομως επρεπε να μην υπαρχει θεμα .. Ευχαριστω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2022 στις 6:49 ΠΜ, Arkin είπε

Μπόλικο νέο πράγμα οι τελευταίοι drivers με μεγάλο boost στο opengl με νέα vulkan extensions Radeon boost με variable shading σε valorant re village και elden ring. Το noise suppression δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει. Νέο shader model και υποστήριξη για τη νέα μεγάλη αναβάθμιση των windows. 

Θα μπορούμε τελικά να κάνουμε record opengl παιχνίδια με αυτούς τους drivers? Θα δοκιμάσω στο wolfenstein new order το απογευματάκι που έχει τεράστια θέματα με τις rdna και ειναι unplayable. 

Αδερφέ τους δοκίμασες? Είχες κανα θέμα? Θα κάνω clean install για testing / benching το απόγευμα και θέλω κάτι stable σε πρώτη φάση (P.S....ήρθε! 🙃)

16 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Ναι βγαζωντας το 10bit  σαν ρυθμιση , το HDR  δουλεψε.. Και παλι ομως επρεπε να μην υπαρχει θεμα .. Ευχαριστω

Δεν αντιμετώπισες κάτι άλλο σε πρώτη φάση, έτσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

Αδερφέ τους δοκίμασες? Είχες κανα θέμα? Θα κάνω clean install για testing / benching το απόγευμα και θέλω κάτι stable σε πρώτη φάση (P.S....ήρθε! 🙃)

Δεν αντιμετώπισες κάτι άλλο σε πρώτη φάση, έτσι?

Καλορίζικη η κάρτα να την χαρείς. Τους έβαλα χθες κομπλέ είναι στο wolfenstein πάλι δεν μπορώ να κάνω καταγραφη με relive ενώ άλλοι σε minecraft με open gl είναι κομπλέ. Τι ζόρι τραβάει δεν ξέρω ενώ ειπαν ότι το διόρθωσαν. Από εκεί και πέρα όλα κομπλέ απόλυτα σταθεροί όπως οι 22.6.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλορίζικη η κάρτα να την χαρείς. Τους έβαλα χθες κομπλέ είναι στο wolfenstein πάλι δεν μπορώ να κάνω καταγραφη με relive ενώ άλλοι σε minecraft με open gl είναι κομπλέ. Τι ζόρι τραβάει δεν ξέρω ενώ ειπαν ότι το διόρθωσαν. Από εκεί και πέρα όλα κομπλέ απόλυτα σταθεροί όπως οι 22.6.1.

Ευχαριστώ!

Οκ, το stability με νοιάζει σε πρώτη φάση, οπότε μια χαρά! 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Αδερφέ τους δοκίμασες? Είχες κανα θέμα? Θα κάνω clean install για testing / benching το απόγευμα και θέλω κάτι stable σε πρώτη φάση (P.S....ήρθε! 🙃)

Δεν αντιμετώπισες κάτι άλλο σε πρώτη φάση, έτσι?

 Το αλλο που δεν δουλευει σωστα ειναι το stress test  αλλα μικρο το κακο.. stability  κλπ δεν εχω δει κατι.. και τα ρολογια  , καταναλωση , ολα φυσιολογικα τελικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπον, 

Long story short, ημουν ηδη χωρις καρτα 2,5 μηνες, και υποθετοντας οτι τα νεα mid-high AMD/Nvidia (600-700 €) θα ειναι τελικα διαθεσιμα μετα τα Χριστουγεννα και βαλε, ειχα και ενα κεφαλαιο 400 E απο την πωληση της προηγουμενης λιγο πριν το mining κραχ, οποτε δεν με επαιρνε αλλο η μοναξια... 😑

Το κοριτσι το λενε RX 6800XT Red Devil, και τη στιγμη της παραγγελιας στα 700 E απο Ελλαδα ( thx  @Arkin), ηταν η πιο φθηνη Red Devil και απο τις πιο φθηνες 6800Xt...παγκοσμιως 🤔

Καταστημα που επελεξα ( αναμεσα σε 4,5 που ειχαν ιδια τιμη), ηταν το multicopter - κανενα θεμα, αλλα αυτη τη φορα με πηγαν στο maximum της παραδοσης, σχεδον 2 βδομαδες και μου φανηκε πολυ.. 

Για την καρτα δεν εχει νοημα ν πω κατι, ειναι αρκετο καιρο και οι reviewers τα λενα καλυτερα, να πω μονο οτι ειναι χοντρουλα. ( Γυμνασμενη αλλα κοτσωνατη if you get me...🤣)

By the way, μου εκανε εντυπωση το Rebar (SAM), πηρα σχεδον 10% με R5 3600  σε 1440p στο Cyberpunk που προλαβα να δοκιμασω.

Αυτα και ολα καλα! ( thx @ASDIC)

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Το λοιπον, 

Long story short, ημουν ηδη χωρις καρτα 2,5 μηνες, και υποθετοντας οτι τα νεα mid-high AMD/Nvidia (600-700 €) θα ειναι τελικα διαθεσιμα μετα τα Χριστουγεννα και βαλε, ειχα και ενα κεφαλαιο 400 E απο την πωληση της προηγουμενης λιγο πριν το mining κραχ, οποτε δεν με επαιρνε αλλο η μοναξια... 😑

Το κοριτσι το λενε RX 6800XT Red Devil, και τη στιγμη της παραγγελιας στα 700 E απο Ελλαδα ( thx  @Arkin), ηταν η πιο φθηνη Red Devil και απο τις πιο φθηνες 6800Xt...παγκοσμιως 🤔

Καταστημα που επελεξα ( αναμεσα σε 4,5 που ειχαν ιδια τιμη), ηταν το multicopter - κανενα θεμα, αλλα αυτη τη φορα με πηγαν στο maximum της παραδοσης, σχεδον 2 βδομαδες και μου φανηκε πολυ.. 

Για την καρτα δεν εχει νοημα ν πω κατι, ειναι αρκετο καιρο και οι reviewers τα λενα καλυτερα, να πω μονο οτι ειναι χοντρουλα. ( Γυμνασμενη αλλα κοτσωνατη if you get me...🤣)

By the way, μου εκανε εντυπωση το Rebar (SAM), πηρα σχεδον 10% με R5 3600  σε 1440p στο Cyberpunk που προλαβα να δοκιμασω.

Αυτα και ολα καλα! ( thx @ASDIC)

Καλοριζικη και ειδικα η συγκεκριμενη υλοποιηση με λιγο καλο tuning  θα  δεις ακομα καλυτερη αποδοση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quiz: πότε η Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 Nitro+ 465.17€ θα ξεπεράσει σε τιμή την Sapphire Radeon RX 6700 XT 12GB GDDR6 Pulse 507.96€ ?
Πολύ μυστήριο πράμα οι κάρτες γραφικών, πραγματικά γραφικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Το λοιπον, 

Long story short, ημουν ηδη χωρις καρτα 2,5 μηνες, και υποθετοντας οτι τα νεα mid-high AMD/Nvidia (600-700 €) θα ειναι τελικα διαθεσιμα μετα τα Χριστουγεννα και βαλε, ειχα και ενα κεφαλαιο 400 E απο την πωληση της προηγουμενης λιγο πριν το mining κραχ, οποτε δεν με επαιρνε αλλο η μοναξια... 😑

Το κοριτσι το λενε RX 6800XT Red Devil, και τη στιγμη της παραγγελιας στα 700 E απο Ελλαδα ( thx  @Arkin), ηταν η πιο φθηνη Red Devil και απο τις πιο φθηνες 6800Xt...παγκοσμιως 🤔

Καταστημα που επελεξα ( αναμεσα σε 4,5 που ειχαν ιδια τιμη), ηταν το multicopter - κανενα θεμα, αλλα αυτη τη φορα με πηγαν στο maximum της παραδοσης, σχεδον 2 βδομαδες και μου φανηκε πολυ.. 

Για την καρτα δεν εχει νοημα ν πω κατι, ειναι αρκετο καιρο και οι reviewers τα λενα καλυτερα, να πω μονο οτι ειναι χοντρουλα. ( Γυμνασμενη αλλα κοτσωνατη if you get me...🤣)

By the way, μου εκανε εντυπωση το Rebar (SAM), πηρα σχεδον 10% με R5 3600  σε 1440p στο Cyberpunk που προλαβα να δοκιμασω.

Αυτα και ολα καλα! ( thx @ASDIC)

Ο Ryzen 3600 κόβει πολύ την κάρτα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Ο Ryzen 3600 κόβει πολύ την κάρτα ; 

Θα σου πω οχι γενικα αλλα ειναι πολυπλοκο το θεμα και εξαρταται και την σκοπια που το κοιταει καποιος.

Σε οτι προλαβα να δοκιμασω ειχα διπλά frames απο την 5700xt ( = 6600xt που ειναι περιπου η μιση απο την 6800xt) σε 1440p. 

Και μιλαω για απαιτητικα παιχνιδια που με το ζορι πιανουν-περνανε τα 100 fps.

Δυστυχως δεν μπορω να κανω προσωπικα benchmarks σε διαφορους επεξεργαστες και καρτες αλλα σε γενικες γραμμες παρατηρω παρομοια αποτελεσματα με τις μετρησεις του Hardaware Unbox και αλλων site παρομοιων.

Αν καποιος θελει να παιξει για καποιο λογο παλιοτερα ή λιγοτερο απαιτητικα παιχνιδια με πανω απο 150 fps τοτε θα χρειαστει κατι τυπου 5800X3D για να δεις μη αξιοποιησιμες διαφορες.

Αν θελεις καινουρια βαρια παιχνιδια σε 1440p, τοτε ο συνδυασμος μου φαινεται μια χαρα χωρις να χρειαζεται αμεσα αλλαγη επεξεργαστη και εκμεταλλευεται αρκετα καλα την δυναμη της καρτας. Προφανως στο επομενο διαστημα με πιο απαιτητικα σε GPU παιχνιδια, θα φαινεται ακομα περισσοτερο. Αντιθετως πχ ο 2600 φαινεται να υποφερει.

Αν στην πορεια βγουν πιο απαιτητικα σε CPU , το συζηταμε. Οι AM4 εχουν ακομα δυνατοτητες για αναβαθμιση πανω απο τον 3600 και θα ειναι και πιο φθηνη μελλοντικα.

Αυτη ειναι η εμπειρια μου αλλα πρεπει να καταλαβουμε τι εννοουμε Bottleneck και πως επηρεαζει τι. 

Το bottleneck υπαρχει παντα, αλλα σημαντικο ειναι η συγκριση με τις εναλλακτικες επιλογες.

Τα εγραφα παλι νωριτερα εδω 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...