Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tazmaaaz είπε

Παιδιά καλησπέρα ,Χρόνια Πολλά με υγεία.

Η 6800 θα παίξει καλά σε 2k?

Χρόνια πολλά επίσης! 

Μια χαρά είναι η 6800 σε αυτή την ανάλυση. Το πολύ να ρίξεις κάποιες ρυθμίσεις σε πολύ απαιτητικά παιχνίδια( πχ. από Ultra σε High). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2023 στις 3:57 ΜΜ, Aten-Ra είπε

 

Τι παίχτηκε με τις τιμές στις 6700ΧΤ κλπ και ανέβηκαν τόσο ??  Έλλειψη διαθεσιμότητας η κάτι άλλο ??

Ελλειψη προσφορας JMC σε ολα τα μοντελα εκτος Powercolor και Pulse :P
Που σημαινει οτι ανεβηκε η τιμη που αγοραζε και πλεον δεν μπορει να τις εχει 350-360€ ή οπως λες ελλειψη διαθεσιμοτητας οπως ολες οι 6000xt .

Στις 27/12/2023 στις 4:16 ΜΜ, xartemporas είπε

Έλλειψη ανταγωνισμου.. η amd παιζει μπαλα μονη της ! 😁

Οταν η 6700xt παιζει εδω και καιρο στα 350-360€ και η 4060Ti εχει πεσει στα 380€ (Gigabyte Eagle 3 fans) δεν το λες και ελλειψη ανταγωνισμου :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2023 στις 4:55 ΜΜ, BlurayMoviesGreece είπε

Ελλειψη προσφορας JMC σε ολα τα μοντελα εκτος Powercolor και Pulse :P
Που σημαινει οτι ανεβηκε η τιμη που αγοραζε και πλεον δεν μπορει να τις εχει 350-360€ ή οπως λες ελλειψη διαθεσιμοτητας οπως ολες οι 6000xt .

Οταν η 6700xt παιζει εδω και καιρο στα 350-360€ και η 4060Ti εχει πεσει στα 380€ (Gigabyte Eagle 3 fans) δεν το λες και ελλειψη ανταγωνισμου :P

Δύσκολα να βρεις ετοιμοπαράδοτη 4060ti κάτω από 500€(499€😁) και μάλιστα με τα 8GB. Και εγώ που έχω RX6600 και θέλω κάποια στιγμή να την αλλάξω αυτά τα 8GB δεν μου κάθονται καλά... έπρεπε να είχε η 16άρα κάπου στα 400-450€. Θα ήταν λουκούμι!  Την 6700xt την απορρίπτω επειδή είναι ίδια γενιά με την δική μου (RDNA2) και κάποιες τεχνολογίες τις υποστηρίζουν μόνο η 7000 σειρά( πχ AV1).     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Δύσκολα να βρεις ετοιμοπαράδοτη 4060ti κάτω από 500€(499€😁) και μάλιστα με τα 8GB. Και εγώ που έχω RX6600 και θέλω κάποια στιγμή να την αλλάξω αυτά τα 8GB δεν μου κάθονται καλά... έπρεπε να είχε η 16άρα κάπου στα 400-450€. Θα ήταν λουκούμι!  Την 6700xt την απορρίπτω επειδή είναι ίδια γενιά με την δική μου (RDNA2) και κάποιες τεχνολογίες τις υποστηρίζουν μόνο η 7000 σειρά( πχ AV1).     

Οποιος θελει ετοιμοπαραδοτη παει στο μαγαζι της γειτονιας του ή σε Plaisio,Eshop κτλ ,την αγοραζει σε 15 λεπτα οσο οσο και τη βαζει την ιδια μερα.
Το 4-10 μερες μπορει να γινει ανετα 15 γιατι αργησε η Courier, γιατι αργησε ο προμηθευτης,γιατι τη παραγγειλες Παρασκευη και μεσολαβει σ/κ με αποτελεσμα η παραγγελια στο προμηθευτη να γινει Δευτερα και να μεσολαβησει αλλο ενα σ/κ μεχρι να παραλαβουν.
Οποιος ψαχνει GPU με στριμογμενο budget και κοιταει να παρει οτι καλυτερο μπορει φθηνοτερα, θα κατσει και θα περιμενει 15-20 μερες για να γλιτωσει 50-100-150€ ή για να παρει με τα ιδια χρηματα της ετοιμοπαραδοτης μια καλυτερη με αναμονη(4060Τi 8gb -> 16gb).
Στη περιπτωση σου πχ αυτα που γλιτωνεις περιμενοντας 20-30 μερες, σου ερχεται "δωρακι" αλλα 16gb ram να τα κανεις 32gb και ενας Nvme ή SSD 256gb  στην ιδια τιμη με τη ετοιμοπαραδοτη...
Θα σε χαλαγε να περιμενεις;

440€ σημερα και σε 15-20 μερες λογικα στα 400€.
Θα δεις και στη πραξη DLSS vs FSR, Νative vs DLSS μιας και εχει και τα 2 και θα καταλαβεις γιατι επεμενα :P

Spoiler

Screenshot_14.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2023 στις 2:48 ΜΜ, panakos_thess είπε

Μαγκες αξιζει πολυ η υπερβαση 4060ti στα 16gb παρα 4070ti για αυτο η nvidia βγαζει super ti με 16gb για να αντεξει το 2024 απο vram

To σημαντικοτερο ρολο τον εχει ο πυρηνας, το chip δηλαδη και τα cuda cores που εχει και μετα αναλογα την αναλυση που παιζει θα εχει το ρολο της και η Vram.
Oι Ti Super περα απο παραπανω Vram εχουν και παραπανω Cuda Cores αλλιως δεν θα εβλεπες ουσιαστικες διαφορες με τις προηγουμενες.
Γι αυτο η 4060Ti 8gb εχει τα ιδια FPS με τη 4060Ti 16gb σε 1080p 1440p
Γι αυτο η 4070 12gb εχει περισσοτερα FPS απο τη 4060Ti 16gb σε ολες τις αναλυσεις.
Γι αυτο η 4070Ti 12gb εχει περισσοτερα FPS απο τη 4070 12gb σε ολες τις αναλυσεις.
H 4060Τi 16gb βγηκε σαν εμπορικο κολπο(τα καλα της AMD) για αυτους που εχουν την ψευδεσθηση οτι η Vram ειναι σημαντικοτερη απο τον πυρηνα.
Τα 16gb θα τα χρειαστεις μονο αν παιζεις 4Κ αρκει να εχεις και τον αναλογο πυρηνα, γι αυτο και η 4070Ti σε καποια παιζει, σε καποια ειναι οριακη και σε καποια αλλα εχει θεματα ενω σε 1440p ειναι απο τις καλυτερες καρτες της κατηγοριας.

 

Screenshot_9.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2024 στις 5:51 ΜΜ, BlurayMoviesGreece είπε

H 4060Τi 16gb βγηκε σαν εμπορικο κολπο(τα καλα της AMD) για αυτους που εχουν την ψευδεσθηση οτι η Vram ειναι σημαντικοτερη απο τον πυρηνα.
Τα 16gb θα τα χρειαστεις μονο αν παιζεις 4Κ αρκει να εχεις και τον αναλογο πυρηνα, γι αυτο και η 4070Ti σε καποια παιζει, σε καποια ειναι οριακη και σε καποια αλλα εχει θεματα ενω σε 1440p ειναι απο τις καλυτερες καρτες της κατηγοριας.

 

Screenshot_9.jpg

Ρε συ,πως εισαι τοσο σιγουρος για τον λογο υπαρξης της 16gb εκδοσης της 4060 ti? με ενα απλο google search ειδα οτι για machine learning apps θες τουλαχιστον 8gb VRAM διαθεσιμη με κανονα οτι όσο μεγαλυτερη εχεις τοσο το καλυτερο. και σαν 2ο κρατουμενο,οτι οι καρτες nvidia ειναι καλυτερες στον τομεα αυτο(machine learning) μπορουμε να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι η συγκεκριμενη ισως να εχει βγει και για αυτο το λογο. Δεν ειναι ολα gaming και δεν γινονται ολα με γνωμονα την amd

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, geomrk είπε

Ρε συ,πως εισαι τοσο σιγουρος για τον λογο υπαρξης της 16gb εκδοσης της 4060 ti? με ενα απλο google search ειδα οτι για machine learning apps θες 8gb VRAM διαθεσιμη με κανονα οτι όσο μεγαλυτερη εχεις τοσο το καλυτερο. και σαν 2ο κρατουμενο,οτι οι καρτες nvidia ειναι καλυτερες στον τομεα αυτο(machine learning) μπορουμε να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι η συγκεκριμενη ισως να εχει βγει και για αυτο το λογο. Δεν ειναι ολα gaming και δεν γινονται ολα με γνωμονα την amd

Επετρεψε μου να γνωριζω απο Machine Learning μιας και πηρα το πτυχιο το μακρινο 2005(Computer Science) και τα τελευταια χρονια τρεχω καθημερινα.
Tα apps μπορεις να τα τρεξεις ακομα και με cpu απλα ειναι πιο αργα δεν ειναι οτι δεν σε αφηνει να τα τρεξεις (διαλεγεις Νvidia, AMD, CPU).
Με AMD gpu το προβλημα ειναι οτι δεν τις υποστηριζουν και πρεπει να κανεις 100 πατεντες και μετατροπες μηπως και καταφερεις να το τρεξεις, δεν ειναι απλα πιο αργες ειναι και μη συμβατες στο 99.9% γιατι δεν εχουν cuda cores και ολα ειναι βασισμενα στα cuda cores.
Τα 8gb δεν ειναι το οριο(η ελαχιστη βαση), ετρεχα για χρονια με τη 1060 6gb αλλοι τρεχουν και με παλαιοτερες.
Τα 6+ θα τα χρειαστεις πολυ σπανια ως ελαχιστη τιμη και σε πολυ εξειδικευμενα σεναρια που μπορει να φορτωνεις ξερωγω 10 φωτογραφιες μεγεθους 1ΤΒ η καθε μια οπως ενας χαρτης και μετα να πρεπει με Deep Learning να κανεις συγκρισεις ,αναζητησεις, επεξεργασια κτλ εκει τα θες τα 24 :P
Περισσοτερο παιζουν ρολο τα Cuda cores/Tensor cores και μετα και η Vram.
Kαι εκει μια 4060Ti 8gb με μια 4060Ti 16gb θα εχουν πανω κατω τα ιδια αποτελεσματα ενω μια 4070 12gb λογο περισσοτερων Cuda cores/Tensor Cores θα ειναι πιο γρηγορη απο μια 4060Τι 16gb με ελαχιστες εξαιρεσεις.
Το δίλημμα για πολλους ακομα και σημερα ειναι η επιλογη 3060 12gb vs 3060Ti 8gb (cuda cores vs Vram) για ML και οι γνωμες διίστανται αναλογα με τα σεναρια που θες να τρεξεις.
Μετα τη 1060 πηρα μια 3090 και τωρα εχω 4080.
Η 4080 ειναι πιο γρηγορη απο τη 3090 ενω τα specs δειχνουν το αντιθετο ισως γιατι τα Tensor Cores ειναι 4ης γενιας.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...