Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά μετά απο αρκετές δοκιμές με τον 23.8.1 σε firefox youtube και vlc videos , δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Δοκίμασα και κάποια παιχνίδια (Cyberpunk Phantom Liberty , Forza Motorsport και κάποια παλαιότερα...) να δω πως τα πάει και όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους δύο τελευταίους drivers δεν έκανε επανεκκίνηση το σύστημα στην διαδικασία της εγκατάστασης (23.9.3 & 23.10.1). Περίεργο...

Επεξ/σία από aetos1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το τελευταίο update των windows 11 σε κάθε εκκίνηση του pc κάνει reset τις ρυθμίσεις του adrenalin. Αυτό σε 23.9 drivers. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν στους καινούριους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Παιδευομαι με το pc ενός φίλου. Έχει μια asus dual radeon RX6600 πάνω σε μια Asus rog strix B450 Gaming II με cpu Ryzen 7 3800x. Για κάποιο λόγο η vga δουλεύει σε pci 3 8x αντί για pci 4 16x. Στο σύστημα δεν έχει m2 δίσκους ( γιατί κάπου διάβασα ότι αν έχεις 2 m2 nvme ρίχνει την ταχύτητα της pci στο 8χ ) παρά μόνο έναν ssd. Δοκίμασα διάφορα για να την κάνω να δουλέψει σε pci 4 16x αλλά δεν. Έχει κάποιος ιδέα γιατί το κάνει αυτό; Α! Και κάτι ακόμα. Αν δουλεύει έτσι η κάρτα γραφικών χάνει πολύ σε επιδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aplos73 είπε

Έχει μια asus dual radeon RX6600 πάνω σε μια Asus rog strix B450 Gaming II με cpu Ryzen 7 3800x. Για κάποιο λόγο η vga δουλεύει σε pci 3 8x αντί για pci 4 16x.

Δουλεύει σωστά το σύστημα. Είναι κακός συνδυασμός.

Σε κάποια παιχνίδια θα χάνει κάμποσα fps.

Για το PCIe 3 φταίει η μητρική

Για το x8 φταίει η GPU.

Έτσι είναι απο κατασκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kkatzos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήξερα ότι υπάρχει ασυμβατότητα. Να σκεφτείς πριν είχε μια nvidia 1060 6gb ram και έπαιζε χ16 μια χαρά. Τα θέματα ξεκίνησαν όταν άλλαξε κάρτα γραφικών.  Οπότε ότι και να κάνει η radeon 6600 θα παίζει χ8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση 23.10.1 του adrenalin αποσύρθηκε; Ενώ μέχρι προχθές μου την εμφάνιζε στην κεντρική καρτέλα του προγράμματος, απο χθες μου έβγαζε την 23.9.3. Μπήκα κι απο περιέργια στο σάιτ της amd και εχει την 23.9.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, aplos73 said:

Φίλε kkatzos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήξερα ότι υπάρχει ασυμβατότητα. Να σκεφτείς πριν είχε μια nvidia 1060 6gb ram και έπαιζε χ16 μια χαρά. Τα θέματα ξεκίνησαν όταν άλλαξε κάρτα γραφικών.  Οπότε ότι και να κάνει η radeon 6600 θα παίζει χ8. 

 

Δεν είναι θέμα ασυμβατότητας, απλά η κάρτα είναι 8Χ και η μητρική έχει μόνο μέχρι  PCIe Gen 3.0.

Αν στα settings στα παιχνίδια δεν ξεπερνά τα 8GB Vram δεν θα έχει πρόβλημα με τις επιδόσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hocico0777 είπε

Η έκδοση 23.10.1 του adrenalin αποσύρθηκε; Ενώ μέχρι προχθές μου την εμφάνιζε στην κεντρική καρτέλα του προγράμματος, απο χθες μου έβγαζε την 23.9.3. Μπήκα κι απο περιέργια στο σάιτ της amd και εχει την 23.9.3.

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, dazed&confused said:

Μετά το τελευταίο update των windows 11 σε κάθε εκκίνηση του pc κάνει reset τις ρυθμίσεις του adrenalin. Αυτό σε 23.9 drivers. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν στους καινούριους. 

Για τσέκαρε το fast boot. Αν είναι ενεργοποιημένο, απενεργοποίησε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για τσέκαρε το fast boot. Αν είναι ενεργοποιημένο, απενεργοποίησε το

Όχι, είναι γενικότερο πρόβλημα με την KB5030310.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...