Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Αν όμως είσαι υπομονετικός και τους πιεσεις λίγο θα παραλάβεις κανονικά,σπανια να μην παραλάβεις λόγω μη διαθεσιμοτητας.Πηρα WD SN850X 1TB στα 58€ και 32GB DDR4 TEAMGROUP White rgb στα 67€.Μαλλον θα τσιμπήσω και την 6750ΧΤ από εκεί,αύριο θα ρίξω παραγγελία.Την θέλω για το φθινόπωρο οπότε πρόβλημα να περιμένω δεν έχω.

Εγώ το μόνο που έγραψα για το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ότι κακώς αναφέρεται συνέχεια αυτό όταν μιλάμε για χαμηλότερες τιμές Ελλάδας, ενώ είναι αμφιλεγόμενο σαν κατάστημα, και ενώ έχει αυτή την απόκλιση τιμών από όλα τα άλλα καταστήματα.

Οποιος θέλει φυσικά να αγοράσει από αυτό, αγοράζει.

15 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στο τομεα του Pc Ηardware υπαρχουν ελαχιστα παραπονα και αυτα λογο καθιστερησης η καθιστερησης επιστροφης χρηματων κατι που εχει να κανει με το λογιστηριο και τις τραπεζες.

Ξέχασες μια μικρή λεπτομέρεια. Την επικοινωνία.

Από εκεί και πέρα το τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο κατάστημα δεν είναι επι του παρόντος.

Το ζουμί της υπόθεσης ειναι ότι όταν μιλάμε για χαμηλότερες τιμές Ελλάδας, κοιτάμε γενικά τι τιμές παίζουν σε skroutz/bestprice.

Δεν κοιτάμε μόνο τις τιμές ενός καταστήματος για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εφοσον το καταστημα αναγραφει το χρονο αναμονης και η πληρωμη ειναι με καρτα/καταθεση αρα η συναλαγη ειναι με ασφαλεια δεν βρισκω κανενα λογο να το banαρω απο τις συζητησεις

Το peristore γελαει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ξέχασες μια μικρή λεπτομέρεια. Την επικοινωνία.

Από εκεί και πέρα το τι ρόλο βαράει το συγκεκριμένο κατάστημα δεν είναι επι του παρόντος.

Το ζουμί της υπόθεσης ειναι ότι όταν μιλάμε για χαμηλότερες τιμές Ελλάδας, κοιτάμε γενικά τι τιμές παίζουν σε skroutz/bestprice.

Δεν κοιτάμε μόνο τις τιμές ενός καταστήματος για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Και στην επικοινωνια δεν συναντησα κανενα προβλημα.
Καθε σταδιο της παραγγελιας ελαβα ενημερωτικο email.
1)H παραγγελια εγινε στο προμηθευτη
2)θα παραλαβουμε το προιον σας τη Χ ημερομηνια
3)Η παραγγελια σας θα αποσταλει τη Χ ημερομηνια
4)Η παραγγελια σας ειναι καθοδον με αριθμο αποστολης Χ στα συννημενα ειναι η αποδειξη.
Οποτε εστειλα email ελαβα απαντηση,1 φορα εχει γινει και RMA και οποτε καλεσα τηλεφωνικα μιλησα κανονικα.

Tωρα για τη χαμηλοτερη τιμη Ελλαδας εγω δεν κοιταω γενικα, δεν με αποσχολει ο μεσος ορος αλλα η χαμηλοτερη τιμη και ας απεχει απο ολους τους αλλους.
Οταν θελω να αγορασω κατι ή οταν θελω να προτεινω κατι θα δω ποιος εχει τη καλυτερη τιμη, οι υπολοιποι ας ειναι οτι ναναι.

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

Το peristore γελαει 😁

Δεν μπορω να βασιστω στο τι νομιζει και στο τι φοβαται ο καθε ενας με υποθεσεις.
Μεχρι στιγμης το καταστημα ηταν αψογο οποτε το χρειαστηκα και εχω μεινει ευχαριστημενος.
Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου δεν εχω κανενα λογο να αγορασω απο αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν μπορω να βασιστω στο τι νομιζει και στο τι φοβαται ο καθε ενας με υποθεσεις.
Μεχρι στιγμης το καταστημα ηταν αψογο οποτε το χρειαστηκα και εχω μεινει ευχαριστημενος.
Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου δεν εχω κανενα λογο να αγορασω απο αλλου.

συμφωνώ μαζί σου και εγώ έχω αγοράσει απο jmc και παρέλαβα κανονικά και on time,αλλά απ'ότι έχουν δείξει άλλα καταστήματα η πληρωμή με κάρτα/κατάθεση δεν προσφέρει ασφάλεια 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, geomrk είπε

συμφωνώ μαζί σου και εγώ έχω αγοράσει απο jmc και παρέλαβα κανονικά και on time,αλλά απ'ότι έχουν δείξει άλλα καταστήματα η πληρωμή με κάρτα/κατάθεση δεν προσφέρει ασφάλεια 100%

Σε καθε τραπεζικη συναλλαγη αν κανεις "αμφισβητηση συναλλαγης" θα περασει απο ελεγχο και θα παρεις τα χρηματα σου πισω.
Τσεκαρουν ημερομηνια, ποσο, αποδειξη κτλ και σε μερικες μερες εχεις την επιστροφη.
Αν το περιστατικο εχει γινει μαζικα τοτε ειναι πιο ευκολο.
Επισης μη ξεχνας οτι το JMC ειναι 25 χρονια καταστημα και το perishop ενα site που ηρθε απο το πουθενα και την εκανε με ελαφρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,η Biostar 6700 XT που εχει το κιτρινομαγαζο σε αρκετα δελεαστικη τιμη αξιζει?Δεν με ενδιαφερει το oc.Αλλιως σκεφτομαι για την 6750 ΧΤ στο ~400αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να πας σε 6750xt στα 400€. Δίνεις λίγα παραπάνω και παίρνεις την 7700/4060ti.

Κάθεται λίγο σε no man's land στην τιμή η 6750xt. Πολύ κοντά σε επιδόσεις στην 6700 και πολύ κοντά σε τιμή στην 7700.

Ποια κάρτα έχεις τώρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν έχω καθόλου κάρτα,παιχνίδια δεν θα παίξω άμεσα μάλλον,αλλά έλεγα να πάρω μια κάρτα μιας και έστησαν πριν ένα μήνα ένα φθηνό am4.Οταν λέω άμεσα εννοώ ότι συνήθως παίζω από Νοέμβριο και μετά μιας και τότε έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο,μπορεί όμως να βρίσκω και τώρα.

Για 7700ΧΤ σκεφτόμουν αλλά έλεγα μην τρώω μπουκάλι με τον 3600 που έχω.Θα μου πεις όλες αυτές,6700ΧΤ,6750ΧΤ,7700ΧΤ,είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις,οποία και να πάρω σε παρόμοια φάση θα είμαι αλλά τεσπά.Σαν υλοποίηση έχω περιέργεια τι λέει η biostar που έχει το eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Τώρα δεν έχω καθόλου κάρτα,παιχνίδια δεν θα παίξω άμεσα μάλλον,αλλά έλεγα να πάρω μια κάρτα μιας και έστησαν πριν ένα μήνα ένα φθηνό am4.Οταν λέω άμεσα εννοώ ότι συνήθως παίζω από Νοέμβριο και μετά μιας και τότε έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο,μπορεί όμως να βρίσκω και τώρα.

Για 7700ΧΤ σκεφτόμουν αλλά έλεγα μην τρώω μπουκάλι με τον 3600 που έχω.Θα μου πεις όλες αυτές,6700ΧΤ,6750ΧΤ,7700ΧΤ,είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις,οποία και να πάρω σε παρόμοια φάση θα είμαι αλλά τεσπά.Σαν υλοποίηση έχω περιέργεια τι λέει η biostar που έχει το eshop.

Ο 3600 που είχα με μια 6600 σε 1080p δεν είχε μπουκάλι, τώρα τον έχω σε δεύτερο σύστημα. Δε θεωρώ ευκαιρία την biostar 6700 xt κοντά στα 350 το 2024.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ο 3600 που είχα με μια 6600 σε 1080p δεν είχε μπουκάλι, τώρα τον έχω σε δεύτερο σύστημα. Δε θεωρώ ευκαιρία την biostar 6700 xt κοντά στα 350 το 2024.

Εγώ είμαι σε 2Κ,γι αυτό και ο 3600.Ελεγα για κάποιον δυνατότερο αλλά μιας και πέρα από το gaming,το πιο βαρύ που κάνει ο υπολογιστής είναι να παίζει βίντεο στο youtube.Αρα τι επιλογές έχω?Η 7700ΧΤ είναι μονόδρομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Εγώ είμαι σε 2Κ,γι αυτό και ο 3600.Ελεγα για κάποιον δυνατότερο αλλά μιας και πέρα από το gaming,το πιο βαρύ που κάνει ο υπολογιστής είναι να παίζει βίντεο στο youtube.Αρα τι επιλογές έχω?Η 7700ΧΤ είναι μονόδρομος?

Πάρε κάρτα όταν όντως θα έχεις αρκετό χρόνο για gaming. Αναλόγως τι παιχνίδια παίζεις παίρνεις την κάρτα. Έχω 6700 non xt με 5700x σε 1440p στο πρώτο pc και είμαι ευχαριστημένος για τα games που παίζω εγώ και ο γιός. Βασικά παίζω αυτά που θέλω και στο δεύτερο pc με 3600/1650 σε 1080p οπότε όλα είναι σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα που καταλήγω?Η 7600 δεν αξίζει λόγω bus,η 6700 είναι ακριβή και παλιά σχετικά,δλδ η 700ΧΤ είναι η μόνη επιλογή?Χρόνο αρκετό δεν έχω σήμερα,σε 15 μέρες μπορεί να έχω.Η κάρτα ας υπάρχει στον υπολογιστή,δεν έχει σχέση αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Τώρα δεν έχω καθόλου κάρτα,παιχνίδια δεν θα παίξω άμεσα μάλλον,αλλά έλεγα να πάρω μια κάρτα μιας και έστησαν πριν ένα μήνα ένα φθηνό am4.Οταν λέω άμεσα εννοώ ότι συνήθως παίζω από Νοέμβριο και μετά μιας και τότε έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο,μπορεί όμως να βρίσκω και τώρα.

Για 7700ΧΤ σκεφτόμουν αλλά έλεγα μην τρώω μπουκάλι με τον 3600 που έχω.Θα μου πεις όλες αυτές,6700ΧΤ,6750ΧΤ,7700ΧΤ,είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις,οποία και να πάρω σε παρόμοια φάση θα είμαι αλλά τεσπά.Σαν υλοποίηση έχω περιέργεια τι λέει η biostar που έχει το eshop.

Aν μπορεις να περιμενεις μεχρι Νοεμβριο-Δεκεμβριο, με τη κυκλοφορια των νεων καρτων οι τιμες στις Rx 7000 θα αλλαξουν και πολυ πιθανον θα εισαι πολυ κοντα στην 7800xt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Άρα που καταλήγω?Η 7600 δεν αξίζει λόγω bus,η 6700 είναι ακριβή και παλιά σχετικά,δλδ η 700ΧΤ είναι η μόνη επιλογή?Χρόνο αρκετό δεν έχω σήμερα,σε 15 μέρες μπορεί να έχω.Η κάρτα ας υπάρχει στον υπολογιστή,δεν έχει σχέση αυτό.

H 7700xt έχει μικρή διαφορά τιμής από την αρκετά καλύτερη 7800 xt. Από το να δώσεις 435 για 7700xt βάλε άλλα 75 και πάρε την 7800xt. Θα τρως πάντως μπουκάλι με τον 3600 ακόμα και σε 2k, θέλει το λιγότερο έναν 5600 για να μην έχεις αισθητό μπουκάλι.

Εκτός αν πάς στην biostar 6700 xt από eshop και καθάρισες. Σε μεταπώληση πάντως θα τη σκοτώσεις λόγω του ονόματος της εταιρείας.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάω πάνω από 7700ΧΤ,τον επεξεργαστή δεν τον αλλάζω τώρα,μου είναι υπεραρκετος για αυτό που κάνω και για την κάρτα που σκοπεύω να βάλω.Οταν μετά από μια 3ετια η 6700ΧΤ πχ (αν πάρω αυτή)χρειαστεί αλλαγή,βάζω έναν 5800X3D και την ανάλογη της 7700ΧΤ ή ανάλογα πως θα είναι τα πράγματα 7800ΧΤ και θα είμαι κομπλέ για κάποια χρόνια ακόμα,έτσι το σκέφτομαι.

Με τον 3600 και την 6700ΧΤ θα είμαι εντάξει σε 2Κ σε high πιστεύω για τα παιχνίδια που παίζω,κυρίως ΑΑΑ fps και τέτοια.Απλα επειδή είμαι χωρίς καθόλου κάρτα τώρα,δεν μπορώ ούτε boot να κάνω,έλεγα να πάρω μια τώρα αλλά κάτω από 100€ δεν βρίσκω κάτι αξιολογο και σκέφτηκα γιατί να πετάξω 100€ και μετά από ένα 8μηνο να δώσω πάλι αλλά 400€,ας δώσω τώρα να πάρω κάτι που θα το έχω και ας το χρειαστώ σε 6 μήνες.Ετσι το σκέφτομαι.

Το αρχικό μου ερώτημα είναι αν αξίζει η συγκεκριμένη υλοποίηση της biostar,σαν μεταπώληση δεν με πολύ ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια.Αν την έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...