Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, snbblp είπε

tenor2.gif

Αμφιβαλλεις, οτι τα χρηματα αθροιζονται (και) βγαζοντας απο τη μεση επιλογες ανταγωνισμου?
🤑
Επισης δεν εχει σημασια τι δεν θα εκανες εσυ (η εγω), για την πλειοψηφια μιλαμε, στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εννοω το καλωδιο sata φιλε μου. Και ο αλλος μπορει να σε χρεωσει 100 ευρω.

 

Σορρυ, νόμιζα γινόταν η αναφορά για κάτι μέσα στον δίσκο. Σε αυτην την περίπτωση θα σου έλεγε ενα 50ρι.

Το κοινό στο οποίο οποίο απευθύνεσαι καθορίζει τις τιμές. Η ανάκτηση δεδομένων είναι σχεδόν αποκλειστικά για εταιρίες που δεν τις ενδιαφέρει αν το κόστος ειναι 100 ή 1000 ευρώ. Αλλα τους ενδιαφέρει το να γίνει η δουλειά γρήγορα, να γίνει με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας, να γίνει με δυνατότητα αναφοράς για νομικούς λόγους και όλα τα σχετικά. Αυτά τα έξοδα περνάνε στην τιμή, και τα πληρώνουν και αυτοί τους οποίους δεν απασχολούν. Η εταιρία θα πλήρωνε +200 ευρώ για να έχει 5% μεγαλύτερη πιθανότητα να ανακτήσει τα δεδομένα επειδή έχεις το Χ εξτρά μηχάνημα.  Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει, αλλά θα πληρώσεις το "μερίδιο σου" για να κάνει απόσβεση η επένδυση.  

Για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα, φαντάσου να πήγαιναν για φαγητό έξω μόνο οι παρα πολύ πλούσιοι. Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα μαγαζιά; Ακόμα σουβλάκια να έτρωγες θα σου άλλαζαν σερβίτσιο με κάθε σάντουιτς. Μαλαματίνα θα ζητούσες και θα ερχόταν ο σομελιέ να στην ανοίξει. Αυτά δεν είναι πράγματα που "χρειάζονται" αλλά τα μαγαζιά προσαρμόζονται στις ανάγκες του κοινού τους, που αλλάζει και το κόστος του προϊόντος. Εσυ και να μη τα θές, αν πας, θα τα πληρώσεις. 

Για να επιστρέψω στο θέμα του καλωδίου, έχω σπουδάζει forensic science, να το τραβήξω λίγο απο τα μαλλιά: Αν υπάρχει κάποιος λόγος να πρέπει να δείξει ο πελάτης οτι η αλλαγή του SATA έγινε από εξουσιοδοτημένο τεχνικό που εφαρμόζει αναγνωρισμένες τεχνικές που μπορούν να επαναληφθούν on demand με το ίδιο αποτέλεσμα, και δεν έχει πειράξει τίποτα άλλο, και μπορεί να σταθεί νομικά σε δικαστήρια κτλ κτλ, οχι 50 ευρώ, 300 θα χρεώνεις. Αν εγώ θέλω απλά να αλλάξω ενα καλώδιο, θα πω τον φίλο μου τον Μπάμπη. Αν παω στην εταιρία πρέπει να πληρώσω (μέρος από) όλες αυτες τις σαχλαμάρες άσχετα αν τις χρειάζομαι ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Εξαιρετικες παρατηρησεις, πραγματι, και θεωρω οτι ειναι ολοσωστες και οι παραπανω δυο! Η πρωτη 1000%,
αλλα και ως τη δευτερη: Αν δεν πληρωσεις μπορει να παθει ισως επιπλεον -εξυπνα!- ζημια ο δισκος επιτηδες
ωστε να αποτυχει ο επομενος που θα δοκιμασει ανακτηση
τι πιθανοτητες τους δινεις να μην στο κανουν αυτο?
😝

Αλλωστε Veggie_Chia αν δεν στο κανουν αυτο => θα χασουν 10-100 πελατες, και μονο μετα που θα βγεις και θα
πεις παντου τριγυρω + γραψεις εδω: οτι εγινε η δουλεια σου τελικα αλλου οικονομικοτερα πχ με τα μισα ευρα
!
🥳

Ενταξει παντα θα μπορεις να τον ξαναδωσεις αργοτερα στους ιδιους, δηθεν για ανακτηση στην ουσια για να σου
δωσουν....τα ηδη τωρα ανακτημενα (!), αλλα στη θεση σου δεν θα περιμενα, να μπορει να κανει κατι, ο επομενος..
🤕

Τι διαβάζουμε θεέ μου; Έλεος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skrobo είπε

Σορρυ, νόμιζα γινόταν η αναφορά για κάτι μέσα στον δίσκο. Σε αυτην την περίπτωση θα σου έλεγε ενα 50ρι.

Το κοινό στο οποίο οποίο απευθύνεσαι καθορίζει τις τιμές. Η ανάκτηση δεδομένων είναι σχεδόν αποκλειστικά για εταιρίες που δεν τις ενδιαφέρει αν το κόστος ειναι 100 ή 1000 ευρώ. Αλλα τους ενδιαφέρει το να γίνει η δουλειά γρήγορα, να γίνει με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας, να γίνει με δυνατότητα αναφοράς για νομικούς λόγους και όλα τα σχετικά. Αυτά τα έξοδα περνάνε στην τιμή, και τα πληρώνουν και αυτοί τους οποίους δεν απασχολούν. Η εταιρία θα πλήρωνε +200 ευρώ για να έχει 5% μεγαλύτερη πιθανότητα να ανακτήσει τα δεδομένα επειδή έχεις το Χ εξτρά μηχάνημα.  Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει, αλλά θα πληρώσεις το "μερίδιο σου" για να κάνει απόσβεση η επένδυση.  

Για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα, φαντάσου να πήγαιναν για φαγητό έξω μόνο οι παρα πολύ πλούσιοι. Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα μαγαζιά; Ακόμα σουβλάκια να έτρωγες θα σου άλλαζαν σερβίτσιο με κάθε σάντουιτς. Μαλαματίνα θα ζητούσες και θα ερχόταν ο σομελιέ να στην ανοίξει. Αυτά δεν είναι πράγματα που "χρειάζονται" αλλά τα μαγαζιά προσαρμόζονται στις ανάγκες του κοινού τους, που αλλάζει και το κόστος του προϊόντος. Εσυ και να μη τα θές, αν πας, θα τα πληρώσεις. 

Για να επιστρέψω στο θέμα του καλωδίου, έχω σπουδάζει forensic science, να το τραβήξω λίγο απο τα μαλλιά: Αν υπάρχει κάποιος λόγος να πρέπει να δείξει ο πελάτης οτι η αλλαγή του SATA έγινε από εξουσιοδοτημένο τεχνικό που εφαρμόζει αναγνωρισμένες τεχνικές που μπορούν να επαναληφθούν on demand με το ίδιο αποτέλεσμα, και δεν έχει πειράξει τίποτα άλλο, και μπορεί να σταθεί νομικά σε δικαστήρια κτλ κτλ, οχι 50 ευρώ, 300 θα χρεώνεις. Αν εγώ θέλω απλά να αλλάξω ενα καλώδιο, θα πω τον φίλο μου τον Μπάμπη. Αν παω στην εταιρία πρέπει να πληρώσω (μέρος από) όλες αυτες τις σαχλαμάρες άσχετα αν τις χρειάζομαι ή οχι.

Εσυ πιστευεις οτι εαν καποιος χρεωσει ενα 50αρι απλα για ενα καλωδιο, θα τον προτιμησει ποτε ξανα ο πελατης;

Εγω αν ειχα δικο μου μαγαζι, δεν θα χρεωνα το παραμικρο σε τετοια περιπτωση. Εαν ημουν υπαλληλος σε εταιρια, εκει αλλαζει το πραγμα, εξαλλου την τιμη την καθοριζει το λογιστηριο, οπως γινεται τωρα και με την περιπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Εσυ πιστευεις οτι εαν καποιος χρεωσει ενα 50αρι απλα για ενα καλωδιο, θα τον προτιμησει ποτε ξανα ο πελατης;

Εγω αν ειχα δικο μου μαγαζι, δεν θα χρεωνα το παραμικρο σε τετοια περιπτωση. Εαν ημουν υπαλληλος σε εταιρια, εκει αλλαζει το πραγμα, εξαλλου την τιμη την καθοριζει το λογιστηριο, οπως γινεται τωρα και με την περιπτωση μου.

Μα αυτό λέμε, δεν απευθύνεται σε εσένα και εμένα. Είτε πάμε είτε όχι, είναι το ίδιο για αυτούς. Αυτός που τον ενδιαφέρουν οι λόγοι για τους οποίους η εταιρία χρεώνει 50 ευρω την αλλαγή καλωδίου, θα πάει ξανά και ξανά.
Εμείς θα πάμε στο πλάσιο, θα πληρώσουμε 20 ευρω και θα να μας δώσουν και εγγύηση ή θα μας το κάνει ο Μπάμπης τζάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι διαβάζουμε θεέ μου; Έλεος!!!!

Μαλιστα, δηλαδη δεν εχεις δει /ουτε καν ακουσει: ο επομενος επαγγελματιας που καλειται να συνεχισει - ολοκληρωσει - διορθωσει
το εργο ενος προηγουμενου, να παραλαμβανει για παραδειγμα απο αυτον ακομη και ολοφανερα (επι τουτου) ελλιπεις φακελλους? 🤔

Ενταξει, εαν τα γνωριζω μονο εγω (?) ετουτα να λαμβανουν χωρα: τοτε μπορει να ζω, σε καποια....διαφορετικη χωρα, χαχαχα-αχχ! 🤣

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheDevilMayCare είπε

Μαλιστα, δηλαδη δεν εχεις δει /ουτε καν ακουσει: ο επομενος επαγγελματιας που καλειται να συνεχισει - ολοκληρωσει - διορθωσει
το εργο ενος προηγουμενου, να παραλαμβανει για παραδειγμα απο αυτον ακομη και ολοφανερα (επι τουτου) ελλιπεις φακελλους? 🤔

Ενταξει, εαν τα γνωριζω μονο εγω (?) ετουτα να λαμβανουν χωρα: τοτε μπορει να ζω, σε καποια....διαφορετικη χωρα, χαχαχα-αχχ! 🤣

Καταλαβαίνεις τι λες και πως προσβάλλεις ; Το ότι εσύ ξέρεις λαμόγια δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι. Μήπως ονως πρέπει να προβληματιστείς γιατί ξέρεις μόνο τα λαμόγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Καταλαβαίνεις τι λες και πως προσβάλλεις ; Το ότι εσύ ξέρεις λαμόγια δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι. Μήπως ονως πρέπει να προβληματιστείς γιατί ξέρεις μόνο τα λαμόγια;

Το αντιθετο: ακρως <προβληματικο> ειναι το ενδεχομενα μην εχει καποιος-α αντιληψη
της 'περιρεουσας καταστασης'. Εκτος κι αν το παμε στο: ευτυχης δοκει ειναι ο αγνοων!
 

Spoiler

Α, και εσυ επιχειρησες να με προσβαλεις συγκεκριμενα περισσοτερο απο το οτι εγω, μα δεν το κανω θεμα!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιιδά ανέβηκε η τιμή από 660 στα 665ευρώ. (δε το λέω εγώ ο τίτλος το λέει)

 

.....μήπως να μπει στις Προσφορές πριν ανέβει κι άλλο;

 

paid pay day GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκέψου μήπως δεν πολυχρειαζεσαι τις φωτογραφίες. Αν έχεις άλλες από την ίδια παραλία το 2009 αυτές του 2019 είναι αχρείαστες και σε δείχνουν και μεγαλύτερο. Φαε τα 600 ευρω σουβλάκια να τα ευχαριστηθεις στο παρον αντι να παιδεύεσαι να ανακτησεις το παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Μαλιστα, δηλαδη δεν εχεις δει /ουτε καν ακουσει: ο επομενος επαγγελματιας που καλειται να συνεχισει - ολοκληρωσει - διορθωσει
το εργο ενος προηγουμενου, να παραλαμβανει για παραδειγμα απο αυτον ακομη και ολοφανερα (επι τουτου) ελλιπεις φακελλους? 🤔

Ενταξει, εαν τα γνωριζω μονο εγω (?) ετουτα να λαμβανουν χωρα: τοτε μπορει να ζω, σε καποια....διαφορετικη χωρα, χαχαχα-αχχ! 🤣

Λες ότι θα του δώσουν αργότερα τα ήδη σωσμένα αρχεία.Δηλαδή σώθηκαν τα αρχεία απο μόνα τους ;Δεν έκαναν την εργασία αυτοί;Δεν πρέπει να πληρωθούν;Σε συνεργείο πας το αμάξι και αν δεν πληρώσεις φευγεις με τα πόδια .

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 6:10 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

είναι ακριβή η ανάκτηση δεδομένων φιλε
με ενα flashακι 32gb των 3€ ( η καλυτερα 2 των 32gb σε διαφορετικο μερος το καθε ενα...ιδανικα 3 ) 
θα εβαζες μεσα τις σημαντικες σου φωτογραφιες/βιντεο/αρχεια και θα γλυτωνες τωρα τα 660€
 

backup σε flash δεν γινεται. τα flash ειναι τροπος αντιγραφης-μεταφορας λογισμικου. οχι μονιμης αποθηκευσης. κατι αντιστοιχο με τις παλιες ...δισκεττες. λυση backup ειναι ο σκληρος, το tape. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xsterg είπε

backup σε flash δεν γινεται. τα flash ειναι τροπος αντιγραφης-μεταφορας λογισμικου. οχι μονιμης αποθηκευσης. κατι αντιστοιχο με τις παλιες ...δισκεττες. λυση backup ειναι ο σκληρος, το tape. 

Mου θύμισες τα https://www.amazon.co.uk/Verbatim-525MB-6525-Tape-Cartridges/dp/B0000512RK και το zip drive της Iomega που είχαμε για  backup προ αμνημονευτων ετών.Μετά βάλαμε επιπλέον σκληρό και έκανα και εκεί τα  backup.Eποχές με Oρίζοντες της Computer Logic.Πριν ακόμα βγάλουν το Defacto.Γεράσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...