Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Αν δεν βρω κατι σε καλη τιμη, αυτο θα κανω φιλε μου.

 

15 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Τι προτείνω εγώ; Αν δεν έχετε το οικονομικό στη παρούσα φάση, πάρτε τον και αφήστε τον στην άκρη, σε ασφαλές μέρος από σκουντήματα και πτώσεις. Όταν υπάρξει οικονομική ανάκαμψη πηγαίνετε με τη διάγνωση που αναφέρει το Mail.

 

Αυτό είπα χθες. Κάπου θα παράπεσε το μύνημα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Η cloud υπηρεσια πως ακριβως λειτουργει; Εχει συνδρομη ετησια; Ειναι 100% ασφαλης; Πως ξερω οτι καποιος δεν θα δει τα αρχεια μου; Μαλλον πρεπει να ριξω λιγο διαβασμα.

Η cloud είναι ετήσια ναι (ή μηνιαία) και ανάλογα τον όγκο που θες κοστίζει. Προσωπικά έχω τα 100GB της Google για τα βασικά, αλλά μόνο και μόνο επειδή μέσω iCloud έχω 2ΤΒ. 

image.png.5288218245381e588eb00fafcf03b482.png

Για το ποιός βλέπει τα δεδομένα σου αν εννοείς ποιός υπάλληλος της Google, δεν ξέρω. Μπορεί και κανείς, μπορεί και όλοι, την αλήθεια δεν θα τη μάθουμε ποτέ. Προσωπικά ακόμα και ως δεδομένο να πάρω το ότι τα αρχεία μου τα βλέπουν ΟΛΟΙ (δηλαδή το χειρότερο σενάριο), είναι 100 φορές προτιμότερο απ'το να ρισκάρω να τα χάσω, δηλαδή να μην τα βλέπω ξαφνικά ούτε και εγώ. Χαλάλι τους. Τώρα αν ήμουν το υπουργείο εθνικής άμυνας, ίσως να σου απάνταγα διαφορετικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον εχεις παει το δισκο σε επαγγελματιες, ζητησε τον πισω κ πηγαινε τον στη Datalabs στην Παλληνη για διαγνωση.

Θα σου δωσουν κ απο εκει μια τιμη κ αποφασιζεις. Ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα σου παραδοθεί ο δισκος απο την παρουσα εταιρια στη κατασταση που τον παρεδωσες. Απο οτι καταλαβαινω απο τη διαγνωση τους τα platterns ειναι σε αψογη κατασταση αρα κ τα data σου. Η ασταθεια των κεφαλων ειναι κατι εξω απο την αρτιοτητα των δεδομένων αφου σου εστειλαν κ λιστα αρχειων. 

Προσωπικα εχω συνεργαστεί πολλες φορες με τη datalabs κ δεν ειχα παραπονο. Τωρα την τελικη αποφαση θα την παρεις εσυ αλλα να ξερεις οτι οι τιμες της ανάκτησης γενικα αρχιζουν απο 150 κ φτανουν μεχρι 700Ε ανάλογα παντα με τη μηχανικη δυσλειτουργια η βλαβη σε καποιο λογικο κυκλωμα. Ανακτησεις δεδομενων απο φορματ η διαγραφη με προγραμματα του εμποριου που κανει κ στη γωνια ο μπαρμπα γιαννης δεν ειναι αξιες για συζητησης καθως αποτελουν μια απλη διαδικασια κ δεν εχουν καμια σχεση με το επιπεδο τεχνογνωσιας κ εξοπλισμού της αστοχιας που βιωνεις.

Επεξ/σία από palkey
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, j2k είπε

Εγω αν εκανα μια δουλεια που δεν την κανει κανεις αλλος θα ζητουσα ολα ηθελα

αν ομως την εκανε καποιος με 1000 ευρω θα ζητουσα 950 ωστε να την παρω.

Ο ανταγωνισμος καθοριζει τις τιμες...

Αυτα που σου ζητανε ειναι 95% κερδος γι αυτους γιατι κανουνε κατι που λιγοι μπορουνε να κανουνε...

Επισης τα αρχεια σου τα εχουνε ηδη ανακτησει αν θες και να ξερεις και ολα τα αλλα περι 24ωρων ειναι σαλτσες...

Αν δεν πληρωσεις μπορει να παθει ισως επιπλεον ζημια ο δισκος επιτηδες ωστε να αποτυχει ο επομενος που θα δοκιμασει ανακτηση

αυτοι ομως εχουνε backup αρα δεν θα αποτυχουνε και στην επομενη επισκεψη θα ζητανε παραπανω... το πιασες το νοημα ?

Φίλε μου βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα, δεν ξέρεις αν τα έχουν ήδη ανακτήσει ή αν θα πάθει ζημιά ο δίσκος αν δεν το κάνεις σε αυτούς, οπότε το να λέμε απλά ότι εμείς νομίζουμε δεν ωφελεί κάποιον. Και να σου πω και κατι? Και που ξέρω εγώ αν εσύ δεν δουλεύεις εκεί μέσα και τα λες επίτηδες αυτά για να τον τρομάξεις και να τα πληρώσει επί τόπου, αλλιώς θα τα χάσει? Δεν λέω οτι δουλεύεις εκεί, αλλά δεν μπορεί ο καθένας να πετάγεται και να λέει το μακρύ του και το κοντό του χωρίς να βασίζεται σε κανένα ρημαδοστοιχείο, και όλα αυτά για μια εταιρεία που έχει ονομαστεί στο thread επώνυμα. Πώς δηλαδή εσύ το λες αυτό για την συγκεκριμένη εταιρεία? Ορισμένοι δε σκέφτεστε καθόλου πριν μιλήσετε. 

Τέλοσπάντων, για να απαντήσω σε κάτι πιο σοβαρό που αξίζει να γίνει και διάλογος, στο πρώτο σκέλος το αν θα ζητούσες εσύ 950 για να πάρεις τη δουλειά είναι δικαίωμά σου σε μία ελεύθερη αγορά. Αυτήν την ελεύθερη που όταν είναι ελεύθερη ΥΠΕΡ μας είναι καλή, όταν είναι ελεύθερη ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ μας είναι κακή. Αν έρθει ο Γιώργος και την πάρει με 900, εσύ θα την πάρεις με 850? 800, 750, 700, κλπ? 

Σαφέστατα και η αγορά καθορίζει τις τιμές, αλλά σε μία αγορά για να έχεις και πιθανότητες να υπάρχεις και του χρόνου, οφείλεις (στον εαυτό σου, όχι σε μένα) να αναγνωρίσεις ποια είναι τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να διαφοροποιηθείς (ή να το πω πιο απλά, να σε κάνουν να ΑΞΙΖΕΙ να έρθει κάποιος σε σένα) και να προσπαθείς κατ'αρχήν να τα επικοινωνείς αυτά στους πελάτες σου για να τους προσελκύσεις και κατά δεύτερο να κάνεις ότι είναι δυνατόν να μην τους "προδώσεις" σε αυτά που σε χαρακτηρίζουν, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι σε μία δύο περιπτώσεις μπορεί να βρεθει να χάσεις λεφτά επειδή κάτι δεν το υπολόγισες σωστά. 

Σαφέστατα και πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου το κόστος που παίζει στην αγορά. Αλλά τα πράγματα δεν είναι μαύρο και άσπρο ούτε 0-100. Τα ζυγίζεις όλα, βλέπεις τί περιθώριο έχεις και ανάλογα πράττεις. Το "θα το έκανα 50€ φθηνότερα για να πάρω τη δουλειά" δεν ξέρω. Δεν το έχω κάνει ποτέ και ευτυχώς δεν μπαίνω σε διαδικασίες παζαριού. Αν με ικανοποιεί η τιμή που θα μου δώσει κάποιος για αυτό που θέλω, θα το κάνω. Έκανα μαστορέματα σπίτι και μου είπαν 3 τιμές, πήρα τον μεσαίο από άποψη κόστους. Με παίρνει μετά από 10 μέρες ο ακριβός μου λέει τί θα κάνουμε τελικά του λέω τα έκανα μάστορα ευχαριστώ, τόσα μου πήγε. Μα γιατί δεν με πήρες, θα στο έκανα και εγώ με τόσα για να πάρω τη δουλειά. Δηλαδή ρε φίλε με δουλεύεις στα μούτρα μου????? Όχι μόνο 1, αλλά ουτε 100 φορές να σε χρειαζόμουν δεν θα σε πάρω μετά από αυτό. 

Πες απτην αρχή την τιμή που θες, και τέλος. Αλλιώς οκ, υπάρχουν και άλλοι. Το ίδιο ζητάω και απ'τους πελάτες μου. Η υπηρεσία κοστίζει 100. όχι 95. Βρήκες με 95? Μάγκας, πήγαινε εκεί. Τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μέσα οι μηδενιστές του "σιγά τη δουλειά που κάνεις" και του "δεν θέλω να πληρώσω", είναι σμήνος ολόκληρο.

Κύριοι, όσο και να κλαίτε, τόσο κοστίζει. Και με μεγάλη ηδονή απολαμβάνω τη στιγμή που τελικά θα πληρώσετε, όσο και να μηδενίζετε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ (συγνωμη δεν μπορεσα να διαβασω 11 σελιδες...) Απο ΤΙΚΤΑΚ Ειχα και εγω μια <<ασχημη>> αντιμετωπιση οταν μου ζητησαν ενα τραγικα μεγαλο ποσο..... και μαλλιστα με κοιταζαν και με μισο ματι οταν... πηρα τους δισκους και πηγα αλλου......

ΠΗΓΑ ΕΔΩ

https://www.northwind.gr/gr/

ΑΨΟΓΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ  ΡΩΤΑ ΖΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doctorScien είπε

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ (συγνωμη δεν μπορεσα να διαβασω 11 σελιδες...) Απο ΤΙΚΤΑΚ Ειχα και εγω μια <<ασχημη>> αντιμετωπιση οταν μου ζητησαν ενα τραγικα μεγαλο ποσο..... και μαλλιστα με κοιταζαν και με μισο ματι οταν... πηρα τους δισκους και πηγα αλλου......

ΠΗΓΑ ΕΔΩ

https://www.northwind.gr/gr/

ΑΨΟΓΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ  ΡΩΤΑ ΖΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ...

https://www.northwind.gr/gr/dwrean-yphresies/ypologismos-kostous-anaktisis για να κάνει ενα τεστάκι.Γιατί εγω που έβαλα ότι θυμομουν απο τα στοιχεία που έχει δώσει μου βγήκε Κόστος: 620€ + ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k_dinos είπε

Από τη στιγμή που δεν μπαίνει σε λειτουργία δεν 'χαλάει' με τον καιρό, ούτε απομαγνητίζεται

Οι μηχανικοί σκληροί έχουν μηχανικά μέρη. Αν μείνουν ακίνητοι για καιρό μπορεί να ξεραθεί η λίπανσή τους και να αστοχήσουν. Καλό είναι μια στο τόσο να μπαίνουν σε λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη Northwind την ανάφερα κι εγώ, στο αρχικό μου post.
Μάλιστα γράφει ότι κάνει τη διάγνωση δωρεάν.
Aλλά ο ΤS ούτε καν το είδε, ούτε καν διάβασε το site της.

Η ζημιά αυτή δεν μπορεί να διορθωθεί με ερασιτεχνισμούς, είναι κοστοβόρα και χρειάζεται κάποια έρευνα αγοράς για να γλυτώσεις λίγα (ή πολύ λίγα) χρήματα.
Ο ΤS δεν κάνει τίποτε από αυτά. 
Αυτό που θέλει είναι να βρει κάτι στα γρήγορα, στο γόνατο, να μην ασχοληθεί και να μην πληρώσει λεφτά...
Δεν γίνεται.
Απλώς ας πρόσεχε.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να γνωριζω εαν αναφερθει αλλο η επαναφορα (η σωσιμο εαν το θελεις) και αλλο η ορθοτητα των σωσμενων δεδομενων (την οποια εσυ μονο επιβεβαιωνεις και φυσικα δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι εαν τελικα σε μια φωτο λειπει καποιο κομματι γιατι το προβλημα στον δισκο δημιουργησε μη αναστρεψιμη καταστροφη στα δεδομενα σε εκεινο το σημειο).

Επισης εαν μου επιτρεπεις . Δεν εχει σημασια εαν επεσε , τον εριξες , καηκε , βραχηκε η απλα ηταν περτσινομενος ο δισκος στον υπολογιστη (αυτο το τελευταιο αστειευομενος) .

Ολοι οι δικσοι χαλανε απο μυριαδες λογους που εχουν σχεση ειτε με τα παραπαπανω αλλα και απο αλλους παραγοντες , ενας απο αυτους  ρευμα . Μιλαμε για μικροτασεις οι οποιες λογω κακης ποιοητας τροφοδοτικου εαν εφαρμοστουν μπορει να προκαλεσουν προβληματα .

Οποτε αν και ειναι οντος ατυχες αυτο που σου συνεβει μην απορεις .

Και κατι τελευταιο (το οποιο και εγω το καταλαβα στην πορεια) . Οσο πιο μεγαλος (σε χωρητικοτητα) ο δισκος τοσο πιο ευπαθης......

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nextp είπε

Χωρις να γνωριζω εαν αναφερθει αλλο η επαναφορα (η σωσιμο εαν το θελεις) και αλλο η ορθοτητα των σωσμενων δεδομενων (την οποια εσυ μονο επιβεβαιωνεις και φυσικα δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι εαν τελικα σε μια φωτο λειπει καποιο κομματι γιατι το προβλημα στον δισκο δημιουργησε μη αναστρεψιμη καταστροφη στα δεδομενα σε εκεινο το σημειο).

Επισης εαν μου επιτρεπεις . Δεν εχει σημασια εαν επεσε , τον εριξες , καηκε , βραχηκε η απλα ηταν περτσινομενος ο δισκος στον υπολογιστη (αυτο το τελευταιο αστειευομενος) .

Ολοι οι δικσοι χαλανε απο μυριαδες λογους που εχουν σχεση ειτε με τα παραπαπανω αλλα και απο αλλους παραγοντες , ενας απο αυτους  ρευμα . Μιλαμε για μικροτασεις οι οποιες λογω κακης ποιοητας τροφοδοτικου εαν εφαρμοστουν μπορει να προκαλεσουν προβληματα .

Οποτε αν και ειναι οντος ατυχες αυτο που σου συνεβει μην απορεις .

Και κατι τελευταιο (το οποιο και εγω το καταλαβα στην πορεια) . Οσο πιο μεγαλος (σε χωρητικοτητα) ο δισκος τοσο πιο ευπαθης......

Εχει γράψει ότι έσβησε το μηχάνημα απο το κουμπί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mikevchq είπε

Οι μηχανικοί σκληροί έχουν μηχανικά μέρη. Αν μείνουν ακίνητοι για καιρό μπορεί να ξεραθεί η λίπανσή τους και να αστοχήσουν. Καλό είναι μια στο τόσο να μπαίνουν σε λειτουργία.

Συμφωνώ, αλλά οι σοβαρές βλάβες στους μηχανικούς δίσκους λύνονται μεταφέροντας το platter σε άλλο δίσκο.

Αν το πάς για ανάκτηση μετά από 10 χρόνια, απλά μπορεί να σε χρεώσουν παραπάνω για αυτή τη διαδικασία, ενώ τώρα πχ θα άλλαζαν μόνο τις κεφαλές

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Strategos είπε

εγώ που είμαι με raid 1 (2x3 tb) + external backup + google drive δεν θεωρούμε υποχόνδριος ε;

Οχι, απλά θεωρείσαι πιθανά πιο πλούσιος απο τον TS  κατα 600~ ευρώ και με πολύ πιο ήσυχο ύπνο τα βράδια🙂😉👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

εγώ που είμαι με raid 1 (2x3 tb) + external backup + google drive δεν θεωρούμε υποχόνδριος ε;

+same, πλέον καποιος που εχει δεδομένα δεν υπάρχει ενας δίσκος και κάνω τον σταυρό μου.

εγω το πάω και βήμα παραπέρα, το δευτερο backup που γίνεται σε δίσκο πάει σε external location

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...