Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

και εγώ πήγα για ανάκτηση με χαλασμένη κεφαλή (Click Of Death) και μου ζήτησαν 650€, αλλά τουλάχιστον η διάγνωση ήταν δωρεάν. (δεν μου έστειλαν λίστα με αρχεία)

Ο δίσκος είναι ακόμα στο συρτάρι τυλιγμένος με bubble wrap.. Από τη στιγμή που δεν μπαίνει σε λειτουργία δεν 'χαλάει' με τον καιρό, ούτε απομαγνητίζεται.

Αν βρεις κάτι οικονομικό πες μου και εμένα να πάμε παρέα

Η διάγνωση από τους σοβαρούς, είναι σχεδόν πάντα δωρεάν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

25 ευρώ εργατοώρα σε κάποια επαγγέλματα και τρελά ποσά, επειδή είναι "εξειδικευμένη" εργασία και φρου-φρου, το θεωρώ τραγικό να συμβαίνει.

 

Ελεύθερη αγορά βέβαια, είσαι ελεύθερος να ζητάς και 1000άρικα, αλλά μη θίγεσαι αν ο άλλος θεωρεί παράλογο να τα στάξει. Τα λεφτά των καταναλωτών συντηρούν τις επιχειρήσεις.

Αν ξαφνικά κανείς δεν τα στάξει, να δεις πόσο όμορφα ξαφνικά οι τιμές θα αυτορυθμιστούν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακοί μεσίτες και κακοί τεχνικοί σκληρών δίσκων. Όποιος ζητάει λεφτά για την εργασία του είναι κακός. Στο τέλος θα δούμε και DIY σφράγισμα στο youtube για να μην πληρώσουμε και τους κακούς γιατρούς.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Periphery είπε

 

25 ευρώ εργατοώρα σε κάποια επαγγέλματα και τρελά ποσά, επειδή είναι "εξειδικευμένη" εργασία και φρου-φρου, το θεωρώ τραγικό να συμβαίνει.

Ελεύθερη αγορά βέβαια, είσαι ελεύθερος να ζητάς και 1000άρικα, αλλά μη θίγεσαι αν ο άλλος θεωρεί παράλογο να τα στάξει. Τα λεφτά των καταναλωτών συντηρούν τις επιχειρήσεις.

Αν ξαφνικά κανείς δεν τα στάξει, να δεις πόσο όμορφα ξαφνικά οι τιμές θα αυτορυθμιστούν...

Θα σου πω ένα μυστικό: δεν τους θέλουμε τους "καταναλωτές" που μας βρίζουν. Ούτε με 100, ούτε με 600, ούτε με 10.000, ούτε με τρελομμύριο. Δεν τους θέλουμε, να φύγουν να πάνε αλλού. Αυτό που χρεώνουμε δεν έχει ουδεμία σχέση με παρηγοριά στους ψυχάκηδες. Είναι η επένδυση σε εγκατάσταση, σε η/μ εξοπλισμό, σε διαθέσιμο στοκ ανταλλακτικών, είναι η εμπειρία, είναι η εχεμύθεια και ασφάλεια που προσφέρουμε. Είναι όμως και η ιδιωτική, οικογενειακή, κοινωνική (κλπ) ζωή που θυσιάσαμε, ώστε να είμαστε πάντα ενημεροι ώστε να μπορούμε να σώσουμε τα τεραμπάιτ με ιούς, κώλους και βυζιά που θα μας κουβαλήσετε ορισμένοι. Δηλαδή όσοι δυσανασχετούν, όχι επειδή δεν έχουν τα χρήματα, αλλά οι "σιγά την δουλειά που κάνετε".
Κι αυτό επειδή ο σοβαρός, η εταιρία, ο καλλιεργημένος ιδιώτης δεν θα σε προσβάλει. Απλώς ο άνθρωπος δεν μπορεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις εμείς το κάναμε δώρο. Κι αν δεν ήθελε, έστω, στο "όποτε μπορείτε και όσα μπορείτε". Και διαγράφαμε την πίστωση του πελάτη.


Κατάλαβες φίλε;
Οι άλλοι να πάνε να προσβάλλουν εκεί που τους παίρνει.

 

  • Like 23
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

47 λεπτά πριν, snbblp είπε

Θα σου πω ένα μυστικό: δεν τους θέλουμε τους "καταναλωτές" που μας βρίζουν. Ούτε με 100, ούτε με 600, ούτε με 10.000, ούτε με τρελομμύριο. Δεν τους θέλουμε, να φύγουν να πάνε αλλού. Αυτό που χρεώνουμε δεν έχει ουδεμία σχέση με παρηγοριά στους ψυχάκηδες. Είναι η επένδυση σε εγκατάσταση, σε η/μ εξοπλισμό, σε διαθέσιμο στοκ ανταλλακτικών, είναι η εμπειρία, είναι η εχεμύθεια και ασφάλεια που προσφέρουμε. Είναι όμως και η ιδιωτική, οικογενειακή, κοινωνική (κλπ) ζωή που θυσιάσαμε, ώστε να είμαστε πάντα ενημεροι ώστε να μπορούμε να σώσουμε τα τεραμπάιτ με ιούς, κώλους και βυζιά που θα μας κουβαλήσετε ορισμένοι. Δηλαδή όσοι δυσανασχετούν, όχι επειδή δεν έχουν τα χρήματα, αλλά οι "σιγά την δουλειά που κάνετε".
Κι αυτό επειδή ο σοβαρός, η εταιρία, ο καλλιεργημένος ιδιώτης δεν θα σε προσβάλει. Απλώς ο άνθρωπος δεν μπορεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις εμείς το κάναμε δώρο. Κι αν δεν ήθελε, έστω, στο "όποτε μπορείτε και όσα μπορείτε". Και διαγράφαμε την πίστωση του πελάτη.


Κατάλαβες φίλε;
Οι άλλοι να πάνε να προσβάλλουν εκεί που τους παίρνει.

Φίλε τα λες όπως ακριβώς είναι. Να αγιάσει το στόμα σου. 

Σε μας πελάτης site που:
a) του το φτιάξαμε πριν 1.5 χρόνο και
b) δεν έχει πληρώσει ποτέ του support και
c) ούτε καν φιλοξενία γιατί του φανήκαμε ακριβοί και
d) ζήτησε πριν καιρό να ανεβάσουμε κάποια αρχειάκια για verification κλπ και δεν ήθελε να πληρώσει 20€ για να το κάνουμε ("ρε παιδιά 5 λεπτά δουλειά είναι για σας με FTP)

image.png.8d1c1db013d8566e90097c4660901d55.png


.
.
τρώει zero day hack σε plugin για file management που ανέβασε για να το κάνει μόνος του. 

Παίρνει λοιπόν τηλέφωνο ΣΑΒΒΑΤΟ 29 Αυγούστου απαντάω κατά τύχη εγώ (είχα ξεχάσει την προώθηση του σταθερού από τις διακοπές) και τρελαίνεται που του λέω ότι θα χρειαστεί να το δούμε και *ΑΝ* το καταφέρουμε θα υπάρξει χρέωση 120€. 

"Και για εσάς είναι 3-4 κουμπάκια, και σε 20 λεπτά θα έχετε ξεμπερδέψει και εμένα η δουλειά μου είναι να τρέχω στους δρόμους μες το λιοπύρι και δεν κάθομαι πίσω από ένα pc με το aircondition κλπ."

Του απαντάω ευγενικά ότι η χρέωση θα είναι 120€ αν καταφέρουμε να το φτιάξουμε γιατί μπορεί η ζημιά να είναι μεγάλη και να χρειαστεί ανάκτηση. Και μου λέει δεν έχει backup, το hosting του ήταν 65€ η διετία, και δεν γίνεται η διόρθωση του προβλήματος να κοστίσει σα 4 χρόνια φιλοξενίας κλπ κλπ κλπ.

Fast forward 2 εβδομάδες μετά: Το site είναι ακόμα χακαρισμένο. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ. 

52 λεπτά πριν, randomas777 είπε

Κακοί μεσίτες και κακοί τεχνικοί σκληρών δίσκων. Όποιος ζητάει λεφτά για την εργασία του είναι κακός. Στο τέλος θα δούμε και DIY σφράγισμα στο youtube για να μην πληρώσουμε και τους κακούς γιατρούς.

Ναι, εκτός βέβαια από τα λεφτά που ζητάνε οι ίδιοι για την εργασία τους. Εκεί πρέπει να πληρωθούν αλλιώς δεν κουνάνε δαχτυλάκι. Τί δεν καταλαβαίνεις? :P

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατο ίδιο ακριβώς πρόβλημα (δηλαδή δίσκος που αναγνωριζόταν απο το σύστημα,   αλλά το λειτουργικό δεν έβλεπε το filesystem) πλήρωσε φίλος πριν 2 βδομάδες 160€ για 4TB δεδομένα.

Δεν θυμάμαι ποιά ήταν η εταιρεία, περιμένω απάντησή του και να είναι σύμφωνο με τους κανόνες του insomnia θα την γράψω εδώ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nkarama είπε

Γιατο ίδιο ακριβώς πρόβλημα (δηλαδή δίσκος που αναγνωριζόταν απο το σύστημα,   αλλά το λειτουργικό δεν έβλεπε το filesystem) πλήρωσε φίλος πριν 2 βδομάδες 160€ για 4TB δεδομένα.

Δεν θυμάμαι ποιά ήταν η εταιρεία, περιμένω απάντησή του και να είναι σύμφωνο με τους κανόνες του insomnia θα την γράψω εδώ....

Μακάρι να βρει μια άκρη ο άνθρωπος, όμως δεν είναι το ίδιο. Αν δεν είχε θέμα κεφαλής και μη-αναγνώρισης του δίσκου, με απλές διαδικασίες έχεις πλήρη ανάκτηση. Δυστυχώς όμως δεν απουσιάζει μόνο το partition, αλλά δεν φαίνεται καν η ταυτότητα του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snbblp είπε

Μακάρι να βρει μια άκρη ο άνθρωπος, όμως δεν είναι το ίδιο. Αν δεν είχε θέμα κεφαλής και μη-αναγνώρισης του δίσκου, με απλές διαδικασίες έχεις πλήρη ανάκτηση. Δυστυχώς όμως δεν απουσιάζει μόνο το partition, αλλά δεν φαίνεται καν η ταυτότητα του δίσκου.

Η αλήθεια είναι ότι απλά βασίστηκα στην συμπτωματολογία που ανέφερε στην δεύτερη σελίδα του thread και τν συνέκρινα με αυτή του φίλου μου. Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread γιατί πλακώνώσαστε και δεν είχα χρόνο για κουτσομπολιά... Οπότε δεν ξέρω τι παραπάνω troubleshooting έχει γίνει...

To αρχικό email της εταιρείας δεν το λαμβάνω υπόψιν. Αυτοί μπορεί να λένε ότι θέλουν (αν και δεν έχω ιδέα απο τον χώρο, μπορεί όντως να είναι σοβαροί και να λένε πράγματι την αλήθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nkarama είπε

Γιατο ίδιο ακριβώς πρόβλημα (δηλαδή δίσκος που αναγνωριζόταν απο το σύστημα,   αλλά το λειτουργικό δεν έβλεπε το filesystem) πλήρωσε φίλος πριν 2 βδομάδες 160€ για 4TB δεδομένα.

Δεν θυμάμαι ποιά ήταν η εταιρεία, περιμένω απάντησή του και να είναι σύμφωνο με τους κανόνες του insomnia θα την γράψω εδώ....

Φιλε αν μπορεις γραψε σε παρακαλω! Και εγω υπολογιζα 150-250 ευρω το μεγιστο.

Γνωριζει καποιος εαν παρω τον δισκο και τον αποθηκευσω σε ασφαλες σημειο για Χ χρονικο διαστημα, μπορει να χειροτερεψει η κατασταση του;

Το περιεργο ειναι οτι δεν ειχα ουτε το write caching ενεργοποιημενο, ενω στους υπολοιπους 3 δισκους το εχω. Δηλαδη ποσο ατυχος;

Κατι αλλο. Αν παει ενας τελειως ασχετος σε μια εταιρια ανακτησης δεδομενων, και απλα ο δισκος ηθελε αλλο καλωδιο για να λειτουργησει, τι ακριβως θα του χρεωσουν; Πχ η συγκεκριμενη που πηγα; 60 ευρω η διαγνωση + ποσα αλλα για ενα καλωδιο; Γιατι υπαρχουν και οι ανθρωποι που απλα γνωριζουν ποιο ειναι το κουμπι για να ανοιγει ο υπολογιστης και τιποτα αλλο.

9 λεπτά πριν, snbblp είπε

Μακάρι να βρει μια άκρη ο άνθρωπος, όμως δεν είναι το ίδιο. Αν δεν είχε θέμα κεφαλής και μη-αναγνώρισης του δίσκου, με απλές διαδικασίες έχεις πλήρη ανάκτηση. Δυστυχώς όμως δεν απουσιάζει μόνο το partition, αλλά δεν φαίνεται καν η ταυτότητα του δίσκου.

Το ονομα του δισκου φαινοταν κανονικα στο device manager. Δεν ξερω τι εννοεις με ταυτοτητα του δισκου.

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2020_09/image.png.54db4fc7c917552380c6e4e7a73a6c44.png

 

Και παρακατω ο καινουριος δισκος που εβαλα πριν λιγα λεπτα.

 

image.png.bc0928407f6ddba0b8ea778edeab7ce3.png

 

Ακομα περιμενω τηλεφωνο απο το λογιστηριο. Τι σκεφτονται;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snbblp είπε

Η διάγνωση από τους σοβαρούς, είναι σχεδόν πάντα δωρεάν.

Το αντίτιμο της διάγνωσης όμως ξεχωρίζει τους αλεξιπτωτιστές απο τους πραγματικά ενδιαφερόμενους.Και που η διάγνωση δεν γίνεται και μονη της,κάποιος εργάστηκε για να γίνει.

Θα μπορούσαν βέβαια να λένε ότι το αφαιρούν απο το συνολικό ποσο της ανάκτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Γνωριζει καποιος εαν παρω τον δισκο και τον αποθηκευσω σε ασφαλες σημειο για Χ χρονικο διαστημα, μπορει να χειροτερεψει η κατασταση του;

Αν και σε έχω κάνει ignore επειδή δεν μ'αρέσει καθόλου ο τρόπος που γράφεις και η νοοτροπία σου γενικότερα, στο συγκεκριμένο θέμα έκανα εμφάνιση γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. 

Για την ερώτησή σου λοιπόν ο αδερφός μου το 2012 ήταν άνεργος και έσκασε ο δίσκος του. Το πήγε στην tictac του είπαν 740€. Κάπου έχει ακόμα και το τιμολόγιο. Το πήγε στην ίδια εταιρεία το 2015 (!!!!) δηλαδή 3 χρόνια μετά, τα πλήρωσε και του το φτιάξανε. Βάλτο σε ένα ντουλάπι τυλιγμένο με περιτύλιγμα με φουσκίτσες και τους το πας όταν τα καταφέρεις. 

Δεν παθαίνει τίποτα αν είναι στην άκρη. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη ειναι η φωτογραφια που μου εστειλαν εχθες. Πανω δεξια εχει και ενα παραθυρο search και αν πατησω κατι και υπαρχει, μου το εμφανιζει. Οι φακελοι με κλικ ανοιγουν κανονικα. Απλα δεν ανοιγουν τα αρχεια.

 

image.png.d09e8e62029cdf432b1d51f855bbcb99.png

4 λεπτά πριν, great είπε

διαβάζουν το thread και αξιολογούν

Πολυ πιθανο αυτο. Ας διαβασουν λοιπον οτι πανω απο 250 δεν δινω. Και εχω δωσει ηδη τα 60.

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Αν και σε έχω κάνει ignore επειδή δεν μ'αρέσει καθόλου ο τρόπος που γράφεις και η νοοτροπία σου γενικότερα, στο συγκεκριμένο θέμα έκανα εμφάνιση γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. 

Για την ερώτησή σου λοιπόν ο αδερφός μου το 2012 ήταν άνεργος και έσκασε ο δίσκος του. Το πήγε στην tictac του είπαν 740€. Κάπου έχει ακόμα και το τιμολόγιο. Το πήγε στην ίδια εταιρεία το 2015 (!!!!) δηλαδή 3 χρόνια μετά, τα πλήρωσε και του το φτιάξανε. Βάλτο σε ένα ντουλάπι τυλιγμένο με περιτύλιγμα με φουσκίτσες και τους το πας όταν τα καταφέρεις. 

Δεν παθαίνει τίποτα αν είναι στην άκρη. 

Αν δεν βρω κατι σε καλη τιμη, αυτο θα κανω φιλε μου.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nkarama είπε

Γιατο ίδιο ακριβώς πρόβλημα (δηλαδή δίσκος που αναγνωριζόταν απο το σύστημα,   αλλά το λειτουργικό δεν έβλεπε το filesystem) πλήρωσε φίλος πριν 2 βδομάδες 160€ για 4TB δεδομένα.

Δεν θυμάμαι ποιά ήταν η εταιρεία, περιμένω απάντησή του και να είναι σύμφωνο με τους κανόνες του insomnia θα την γράψω εδώ....

Μια χαρά σύμφωνο είναι, και καλό είναι να ακούγονται και οι πιο οικονομικές εταιρείες. Αυτό που δεν είναι σύμφωνο είναι να γίνεται απευθείας διαφήμιση με στοιχεία που δεν βασίζονται και πουθενά. 

ΥΓ: ο όγκος data δεν έχει σχεδόν καμία σημασία, με την έννοια ότι αν έχει γίνει μεγάλη ζημιά ακόμα και 5mb να είναι το αρχείο που χρειάζεσαι, πχ περίπου 20λεπτά της δικής μου παιδικής φωνής 3ετών όταν ήμουν που είχε μαγνητοφωνήσει η μάνα μου σε κασέτα και πέρασε ο αδερφός μου στο δίσκο του, το κόστος είναι συγκεκριμένο. Δεν είναι πατάτες να το πάρεις με το κιλό. Υπηρεσία είναι, αυτήν πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...