Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα αφαίρεσης προεγκατεστημένων app θέλει η Ευρωπαϊκή Ένωση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Προφανώς όλοι όσοι απαντήσατε δεν είχατε ποτέ σας iPhone, μπορείς να διαγράψεις σχεδόν όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές. 

https://support.apple.com/en-us/HT208094

Το safari και το appstore, ίσως και κάποια που μου ξεφευγει τώρα, όντως  δεν διαγράφονται γιατι προφανώς θεωρούνται απαραίτητες (το App Store είναι) για την λειτουργία της συσκευής. 

Εντάξει για το app store αλλά κανονικά και τον safari πχ θα έπρεπε να μπορείς να τον αποκαταστήσεις...

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gianniskks είπε

 Στο iOS υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Προφανώς αφορά το bloatware του android. 

Όχι. Κάποια πράγματα λείπουν από το άρθρο.

Δεν αφορά μόνο τις απεγκαταστάσεις αλλά και τις προεγκαταστάσεις το Digital Services Act.

Δεν θα γίνεται προεγκατάσταση κανενός app εκτός αν θεωρείται απαραίτητο.

Το κριτήριο προεγκατάστασης είναι το αν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του τηλεφώνου.

Όπως ανάγκασαν τη Google να δίνει τη δυνατότητα επιλογής για τη μηχανή αναζήτησης έτσι να σου ζητάει για τα πάντα ποιο θες.

Αυτό ζητάει το Digital Services Act, το κριτήριο είναι αν μια εφαρμογή είναι απαραίτητη αλλιώς πινακάκι με επιλογές.

Και για το αν αφορά και τα iPhones διάβασε τι γράφουν στο 9to5mac.

https://9to5mac.com/2020/10/01/pre-installed-apple-apps/

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aypnia είπε

Όχι. Κάποια πράγματα λείπουν από το άρθρο.

Δεν θα γίνεται προεγκατάσταση κανενός app εκτός αν θεωρείται απαραίτητο.

Το κριτήριο δεν είναι αν υπάρχει δυνατότητα απεγκατάστασης αλλά το αν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του τηλεφώνου.

Όπως ανάγκασαν τη Google να δίνει τη δυνατότητα επιλογής για τη μηχανή αναζήτησης έτσι να σου ζητάει για τα πάντα ποιο θες.

Αυτό ζητάει το Digital Services Act, το κριτήριο είναι αν μια απαραίτητη μια εφαρμογή αλλιώς πινακάκι με επιλογές.

Και για το αν αφορά και τα iPhones διάβασε τι γράφουν στο 9to5mac.

https://9to5mac.com/2020/10/01/pre-installed-apple-apps/

Πράγματι είναι πολύ διαφορετικό το κείμενο. Η πιο αναμενόμενη κίνηση είναι να σου δίνει μία επιλογή στην πρώτη χρήση αν επιθυμείς η εφαρμογή να είναι η προεπιλογή σου (Πχ. safari ή maps). Αλλά τα services όπως music tv κλπ προφανώς θα υπάρχουν μιας και ειναι μέρος του προιόντος που σου προσφέρει η κάθε εταιρεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι οτι με ολες αυτες τις εφαρμογες ,καποιοι κερδιζουν και εχουν εργασια...Αν εφαρμοστει ,τοτε οι εταιρειες θα αυξησουν καποιες υπηρεσιες τους και τα προιοντα τους  θα στοιχιζουν ακριβοτερα! Ειναι αυτονοητο, εξαλλου ειναι μεσα στην τιμη της εκαστοτε συσκευης! Κατα την γνωμη μου ειναι λαθος προσεγγιση.

Επεξ/σία από koutport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να ξηλώσουμε το facebook app ,που ούτως ή άλλως το έχω απενεργοποιημένο , αλλά θέλω να το ξηλώσω τελείως. Ούτε είχα ούτε πρόκειται να βάλω facebook, twitter mitter ,sitter και δε συμμαζεύεται.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, evkar είπε

άντε να ξηλώσουμε το facebook app ,που ούτως ή άλλως το έχω απενεργοποιημένο , αλλά θέλω να το ξηλώσω τελείως. Ούτε είχα ούτε πρόκειται να βάλω facebook, twitter mitter ,sitter και δε συμμαζεύεται.

Μέι, Σέι, Τέι και το κακό συναπάντημα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gianniskks είπε

Προφανώς όλοι όσοι απαντήσατε δεν είχατε ποτέ σας iPhone, μπορείς να διαγράψεις σχεδόν όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές. 

https://support.apple.com/en-us/HT208094

Το safari και το appstore, ίσως και κάποια που μου ξεφευγει τώρα, όντως  δεν διαγράφονται γιατι προφανώς θεωρούνται απαραίτητες (το App Store είναι) για την λειτουργία της συσκευής. 

από το iPhone 4 και μετά δε ξαναπήρα iPhone, αλλά σε αυτό που επισυνάπτεις γράφει πρώτο πρώτο αυτό:

"With iOS 10, you can remove built-in apps from the Home screen on your device, but you can't delete them. See this articlefor more information on built-in apps in iOS 10."

Στις επόμενες εκδόσεις του iOS ισχύει το ίδιο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΑΚΑΡΙ! 

Ο βασικος λογος που πηρα διαζυγειο με τη σαμυ δεν ηταν η ιστορια που επαθα με το note7 (βασικα ηταν αλλα αυτο ξεχνιεται, αφου δεν το κρατουσα να παθω τιποτα κι αφου λιγο πολυ αυτα μπορουν να συμβουν σε καθε εταιρια δε τρεχει κατι) αλλα το οτι για να διαολοστειλω το crapware επρεπε να rootαρω και να χασω την εγγυηση απο day 1, κατι που ειναι πολυ ηλιθια ριψοκινδυνο αλλα δυστυχως μονοδρομος, και αυτο που τελικα με κερδισε στην xiaomi ηταν ακριβως οτι με το που το ποιασα στα χερια μου ειχε εκτος απο ΕΛΑΧΙΣΤΟ εως καθολου crapware -που οκ, βασικα μονο crapware δε το λες... δεν ειναι κακο να σου χει  by default ενα browser και μια αριθμομηχανη, ασχετα αν ολοι θελουμε να ξεφορτωνομαστε οτιδηποτε ερχεται μεσα στο λειτουργικο- εδινε και εργαλειο rootαρισματος απ τον κατασκευαστη χωρις επιπτωσεις στην εγγυηση!!!!! (οταν το δα προερχομενος απο samy -στα ορια του fanboyισμου- ηταν σα να πεθανα και να βρεθηκα στον παραδεισο)  

Οταν γινει αυτο θα καταλαβει και η samsung και η huawei ποσο κοσμο χασαν απο αυτη την ηλιθιοτητα και ελπιζω να τους γινει μαθημα

 

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ πρεπει να γινουν ΟΛΑ τα κινητα και κατα τη γνωμη μου επρεπε να επιβαλλεται. (οκ τα I-τηλεφωνα ας ειναι οπως θελουν, εκει οι πελατες ειναι εθελοντες θυματα οποτε ειναι κακο να τους στερησεις τη μαζοχιστικη ευχαριστηση) 

 

Επεξ/σία από nick10000
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...