Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα αφαίρεσης προεγκατεστημένων app θέλει η Ευρωπαϊκή Ένωση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, AtiX είπε

Εντάξει για το app store αλλά κανονικά και τον safari πχ θα έπρεπε να μπορείς να τον αποκαταστήσεις...

Δεν με πήρε ο θεός το μυαλό να απεγκαταστήσω το FaceTime θα ήθελα μόνο να κάνει ένα αστείο η απλ να το δώσει σαν καθαρή εφαρμογή στο store να δούμε για πότε κλείνουν μέσα σε ένα μήνα όλα τα WhatsApp και Vιμπερ και messenger του κόσμου..

παντως είναι θείο δώρο εάν γίνει τελικά ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kg1973 είπε

Δεν με πήρε ο θεός το μυαλό να απεγκαταστήσω το FaceTime θα ήθελα μόνο να κάνει ένα αστείο η απλ να το δώσει σαν καθαρή εφαρμογή στο store να δούμε για πότε κλείνουν μέσα σε ένα μήνα όλα τα WhatsApp και Vιμπερ και messenger του κόσμου..

παντως είναι θείο δώρο εάν γίνει τελικά ..

Θείο δεν θα το χαρακτήριζα, αλλά καταλαβαίνω πως το εννοείς... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kg1973 είπε

Δεν με πήρε ο θεός το μυαλό να απεγκαταστήσω το FaceTime θα ήθελα μόνο να κάνει ένα αστείο η απλ να το δώσει σαν καθαρή εφαρμογή στο store να δούμε για πότε κλείνουν μέσα σε ένα μήνα όλα τα WhatsApp και Vιμπερ και messenger του κόσμου..

παντως είναι θείο δώρο εάν γίνει τελικά ..

 
 

 

να μπορουνε να το βαλουνε και στo android????7

ω, φιλε εισαι σατανας...θα μεινει πολυς κοσμος ανεργος...😅

δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναεμπαινα στο whatsapp ή σε οτιδηποτε αλλο αν καταφερνα την γυναικα να παρει iphone...εχει ενα κολλημα και δεν θελει...

μιλαμε θα το εσβηνα αυτο το whatsapp και θα τραγουδουσα κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αφαιρούνται μόνο οι εφαρμογές και όχι όλο το "δωρεάν" λειτουργικό, το οποίο πιθανον να μη θέλω? 

Και που αμα δεν δεχτώ τους όρους του, δεν θα δουλεψει ποτέ  η συσκευή που αγόρασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Δεν έχεις δικαίωμα να είσαι «βλάκας» χωρίς αερόσακους γιατί γίνεσαι επικίνδυνος για εσένα και την οικογένεια σου και στοιχίζεις στο κράτος αν πάθεις κάτι. Από ανθρώπινο δυναμικό και πάει λέγοντας. Αυτά τα δήθεν θέλω να είμαι ελεύθερος να καταστρέφω μόνο ελευθερία δεν είναι. Η κοινωνία φτιάχτηκε πάνω στον περιορισμό της ελευθερίας να μαλακιζεται ο άνθρωπος.. Και βγήκαμε από τη ζούγκλα. 
Η ΗΠΑ έγιναν κράτος μετά από 300 χρόνια και 2 πολέμους. Εμείς θα γίνουμε πιο ήρεμα. Ξεκινώντας από τα απλά. Και μετά στα πιο σύνθετα. Δεν υπάρχει άλλος ειρηνικός τρόπος.

Τετοιες ενέργειες μόνο από ένα κράτος των 20 Τρις μπορούν να επιβληθούν. Αυθημερόν κιόλας. Σιγά σιγά όλα γίνονται. Αν σε 40 χρόνια είμαστε σαν τις ΗΠΑ θα είναι επίτευγμα. Και πολύ γρήγορο κιόλας. Όποτε μη βιάζεστε....

Τώρα...εάν τα πιστεύεις ειλικρηνά όλα αυτά που λες...τι να πω;

Όλη η ένοια του "κράτους" ξέρεις, ήταν και είναι το δικό σου το καλό!!!

Μ" αυτή τη σκέψη ξυπνάει, Μ" αυτή τη σκέψη κοιμάται το "κράτος"!!!!

Με το πώς θα υπηρετήσει τα συμφέροντα σου και του κάθε πολίτη..... αχαχαχαχαχαααα, ρε τι ακούμε εδώ μέσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Καλά η συζήτηση έχει ξεφύγει εντελώς από το τοπικ.

Μα εντελώς λέμε.

Ειδικά απο το post σύγκρισης με το αυτοκίνητο. 😅

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/10/2020 at 21:10, Paragontas-x said:

Καλά η συζήτηση έχει ξεφύγει εντελώς από το τοπικ.

Μα εντελώς λέμε.

 

 

κοιτα

αν εννοεις οτι τα αμαξια εχουν 4 ροδες και σε πανε απο το α στο β και αν παθεις ατυχημα μπορει και να πεθανεις

ναι οντως δεν υπαρχει καμια σχεση

τα προγραμματα στα  κινητα δεν εχουν ροδες δε σε σκοτωνουν ουτε σε μεταφερουν πουθενα

 

 

ομως το αρθρο δεν εξεταζει αυτο 

 

o titloσ του αρθρου λεει 

"Δυνατότητα αφαίρεσης προεγκατεστημένων app θέλει η Ευρωπαϊκή Ένωση"

Δηλαδη το κρατος θα παρεμβαινει παρα τη θεληση μου και θα αποφασιζει για το τι κινητο θα αγοραζω δηλαδη με τι προγραμματα θα ερχεται

αρα δηλαδη το ιδιο καθεστως που εχουμε στα αμαξια οπου δεν αποφασιζω εγω για το εαν θα εχει αεροσακους ή ζωνη αλλα το κρατος

 

προσεξε

δεν ειπα πως μου αρεσουν τα προεγκατεστημενα!

αλλωστε ενας απο τους βασικους λογους που σε φορητους μου βαζω δικα μου windows ειναι ακριβως αυτος γιατι δεν αντεχω τη σαβουρα που εχουν

το ιδιο και στα αμαξια. δεν ειπα πως θελω αμαξι χωρις αεροσακο. και προφανως βαζω ζωνη και μαλωνω με ανιθρωπους που μπαινουν στο αμαξι μου και μου λενε εγω δεν βαζω

 

ομως αλλο πραγμα ειναι να αποφασιζω εγω για το τι θα κανω στην περιουσια μου ειτε αυτη ειναι κινητο ειτε αυτοκινητο και αλλο πραμγα να αποφασιζει καποιος πολιτικος για τους δικους του λογους και τα δικα του συμφεροντα τι θα κανω ΕΓΩ

 

καταλαβες τωρα γιατι δεν ειναι offtopic?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, dieksodo said:

κοιτα

αν εννοεις οτι τα αμαξια εχουν 4 ροδες και σε πανε απο το α στο β και αν παθεις ατυχημα μπορει και να πεθανεις

ναι οντως δεν υπαρχει καμια σχεση

τα προγραμματα στα  κινητα δεν εχουν ροδες δε σε σκοτωνουν ουτε σε μεταφερουν πουθενα

ομως το αρθρο δεν εξεταζει αυτο 

o titloσ του αρθρου λεει 

"Δυνατότητα αφαίρεσης προεγκατεστημένων app θέλει η Ευρωπαϊκή Ένωση"

Δηλαδη το κρατος θα παρεμβαινει παρα τη θεληση μου και θα αποφασιζει για το τι κινητο θα αγοραζω δηλαδη με τι προγραμματα θα ερχεται

αρα δηλαδη το ιδιο καθεστως που εχουμε στα αμαξια οπου δεν αποφασιζω εγω για το εαν θα εχει αεροσακους ή ζωνη αλλα το κρατος

προσεξε

δεν ειπα πως μου αρεσουν τα προεγκατεστημενα!

αλλωστε ενας απο τους βασικους λογους που σε φορητους μου βαζω δικα μου windows ειναι ακριβως αυτος γιατι δεν αντεχω τη σαβουρα που εχουν

το ιδιο και στα αμαξια. δεν ειπα πως θελω αμαξι χωρις αεροσακο. και προφανως βαζω ζωνη και μαλωνω με ανιθρωπους που μπαινουν στο αμαξι μου και μου λενε εγω δεν βαζω

ομως αλλο πραγμα ειναι να αποφασιζω εγω για το τι θα κανω στην περιουσια μου ειτε αυτη ειναι κινητο ειτε αυτοκινητο και αλλο πραμγα να αποφασιζει καποιος πολιτικος για τους δικους του λογους και τα δικα του συμφεροντα τι θα κανω ΕΓΩ

καταλαβες τωρα γιατι δεν ειναι offtopic?

On Topic λοιπόν...

Μέχρι τώρα οι εταιρείες (κατασκευαστές κινητών) αποφάσιζαν τι προγράμματα θα έχει το κινητό σου, χωρίς δυνατότητα απεγκατάστασης. Τώρα το κράτος (ΕΕ), ζητάει να έχεις τη δυνατότητα απεγκατάστασης, αν θέλεις, των προεγκατεστημένων προγραμμάτων, ή αν θέλεις να τα κρατήσεις. Οπότε λάθος κατάλαβες ότι "το κρατος θα παρεμβαινει παρά τη θέλησή μου και θα αποφασίζει για το τι κινητό θα αγοράζω, δηλαδή με τι προγράμματα θα έρχεται". Σου δίνει δηλαδή μεγαλύτερη ελευθερία.

 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, CheOnWeb said:

On Topic λοιπόν...

Μέχρι τώρα οι εταιρείες (κατασκευαστές κινητών) αποφάσιζαν τι προγράμματα θα έχει το κινητό σου, χωρίς δυνατότητα απεγκατάστασης. Τώρα το κράτος (ΕΕ), ζητάει να έχεις τη δυνατότητα απεγκατάστασης, αν θέλεις, των προεγκατεστημένων προγραμμάτων, ή αν θέλεις να τα κρατήσεις. Οπότε λάθος κατάλαβες ότι "το κρατος θα παρεμβαινει παρά τη θέλησή μου και θα αποφασίζει για το τι κινητό θα αγοράζω, δηλαδή με τι προγράμματα θα έρχεται". Σου δίνει δηλαδή μεγαλύτερη ελευθερία.

 

η ελευθερια μου οταν αγοραζω ενα προιον εγκειται στο να αποφασισω αν θα το αγορασω η θα παρω απο καποιον αλλο

το τι θα ειναι το προιον ειναι δικαιωμα της εταιριας οχι του κρατους

το εαν μια εταιρια θα σου αφησει βαθμους επιλογης πανω στο υλικο της η οχι πχ να απεγκαθιστας προγραμματα ή να εχεις δυνατοτητες επεκτασης αυτο αφορα τον σχεδιασμο που γινεται αποκλειστικα απο την εταιρια και οχι σε συνεργασια με καποιον αλλο . αν πχ η αππλ δε θελει να σου δωσει δυνατοτητα επιλογης καρτας επεκτασης σιμ για εξτρα αποθηκευτικο χωρο οπως κανουν οι περισσοτερες εταιριες αλλα θελει να εχει το κινητο κλειστο

αν θελει πχ να μη σου δινει επιλογη αλλαγης μπαταριας αλλα να την εχει κλειστη

αν θελει πχ να σου κλειδωσει το λειτουργικο και να μην εχεις επιλογες (τυπου jailbreak) 

 

αν αποφασισει να απαγορευσει μια εφαρμογη στο αππστορε της. 

αν αποφασισει να βαλει πανω πανω στα συνιστωμενα μια εφαρμογη της αππλ στο αππστορε αντι για την εφαρμογη που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι

αν αποφασισει να σου περιορισει τις δυνατοτητες για μια σειρα απο λογους

πχ ασφαλεια πχ απλοποιηση πχ υιοθετει πολιτικη οτι λιγοτερες επιλογες ειναι καλυτερα για το τελικο χρηστη

 

ολα τα  παραπανω δεν ειναι στερηση ελευθεριας

γιατι εξακολουθεις να εχεις την ελευθερια να φυγεις και να πας αλλου

 

αντιθετα οταν το κρατος σου πει οτι πρεπει τα πραματα να τα κανεις ετσι

πχ. στην προκειμενη περιπτωση η εφαρμογη θα πρεπει να μπορει να γινει απεγκατασταση αυτο μπορει να προξενησει θεματα

αυτα τα θεματα ειναι δουλεια της αππλ να αποφασισει αν αξιζει να το ρισκαρει η οχι

και δικη σου δουλεια ειναι η τελικη επιλογη αν θα το παρεις η οχι

 

.#######################

 

θα σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα απο την ελλαδα. στην ελλαδα υπαρχει νομος που επιβαλλει στα κινητα να ειναι ελευθερα απο παροχο

αυτο σημαινει πως ενα αιφονι δεν μπορει να ειναι κλειδωμενο οπως γινεται στο εξωτερικο αλλα πρεπει να μπορεις ανα πασα στιγμη να βαζεις οτι σιμ θελεις

θα πει καποιος καλο δεν ειναι αυτο? δεν εχει περισσοτερη ελευθερια ο καταναλωτης?

 

η απαντηση ειναι προφανως και οχι

ο τελικος καταναλωτης ειναι αυτος που πρεπει να επιλεγει αν θα παρει κλειδωμενο ή οχι κινητο! οχι το κρατος

θα πει καποιος μα καλα ποιος ηλιθιος θα επιλεξει κλειδωμενο κινητο?

στο εξωτερικο ομως οι εταιριες μπορουν και πουλαν τα αιφον πολυ πιο φτηνα απο οτι στην ελλαδα γιατι ακριβως τα πουλανε με ανταγωνιστικα συμβολαια 2 χρονων στα  οποια φυσικα δεν μπορεις να τα ακυρωσεις μετα απο 1-2 μηνες και να βαλεις μια καρτα των 10 ευρω

 

αρα στο τελος ο ελληνας καταναλωτης στερηται της επιλογης του φτηνου συμβολαιου με την επιφαση του κρατους οτι "προστατευω την ελευθερια σου"

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dieksodo said:

η ελευθερια μου οταν αγοραζω ενα προιον εγκειται στο να αποφασισω αν θα το αγορασω η θα παρω απο καποιον αλλο

το τι θα ειναι το προιον ειναι δικαιωμα της εταιριας οχι του κρατους

το εαν μια εταιρια θα σου αφησει βαθμους επιλογης πανω στο υλικο της η οχι πχ να απεγκαθιστας προγραμματα ή να εχεις δυνατοτητες επεκτασης αυτο αφορα τον σχεδιασμο που γινεται αποκλειστικα απο την εταιρια και οχι σε συνεργασια με καποιον αλλο . αν πχ η αππλ δε θελει να σου δωσει δυνατοτητα επιλογης καρτας επεκτασης σιμ για εξτρα αποθηκευτικο χωρο οπως κανουν οι περισσοτερες εταιριες αλλα θελει να εχει το κινητο κλειστο

αν θελει πχ να μη σου δινει επιλογη αλλαγης μπαταριας αλλα να την εχει κλειστη

αν θελει πχ να σου κλειδωσει το λειτουργικο και να μην εχεις επιλογες (τυπου jailbreak) 

αν αποφασισει να απαγορευσει μια εφαρμογη στο αππστορε της. 

αν αποφασισει να βαλει πανω πανω στα συνιστωμενα μια εφαρμογη της αππλ στο αππστορε αντι για την εφαρμογη που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι

αν αποφασισει να σου περιορισει τις δυνατοτητες για μια σειρα απο λογους

πχ ασφαλεια πχ απλοποιηση πχ υιοθετει πολιτικη οτι λιγοτερες επιλογες ειναι καλυτερα για το τελικο χρηστη

ολα τα  παραπανω δεν ειναι στερηση ελευθεριας

γιατι εξακολουθεις να εχεις την ελευθερια να φυγεις και να πας αλλου

αντιθετα οταν το κρατος σου πει οτι πρεπει τα πραματα να τα κανεις ετσι

πχ. στην προκειμενη περιπτωση η εφαρμογη θα πρεπει να μπορει να γινει απεγκατασταση αυτο μπορει να προξενησει θεματα

αυτα τα θεματα ειναι δουλεια της αππλ να αποφασισει αν αξιζει να το ρισκαρει η οχι

και δικη σου δουλεια ειναι η τελικη επιλογη αν θα το παρεις η οχι

.#######################

θα σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα απο την ελλαδα. στην ελλαδα υπαρχει νομος που επιβαλλει στα κινητα να ειναι ελευθερα απο παροχο

αυτο σημαινει πως ενα αιφονι δεν μπορει να ειναι κλειδωμενο οπως γινεται στο εξωτερικο αλλα πρεπει να μπορεις ανα πασα στιγμη να βαζεις οτι σιμ θελεις

θα πει καποιος καλο δεν ειναι αυτο? δεν εχει περισσοτερη ελευθερια ο καταναλωτης?

η απαντηση ειναι προφανως και οχι

ο τελικος καταναλωτης ειναι αυτος που πρεπει να επιλεγει αν θα παρει κλειδωμενο ή οχι κινητο! οχι το κρατος

θα πει καποιος μα καλα ποιος ηλιθιος θα επιλεξει κλειδωμενο κινητο?

στο εξωτερικο ομως οι εταιριες μπορουν και πουλαν τα αιφον πολυ πιο φτηνα απο οτι στην ελλαδα γιατι ακριβως τα πουλανε με ανταγωνιστικα συμβολαια 2 χρονων στα  οποια φυσικα δεν μπορεις να τα ακυρωσεις μετα απο 1-2 μηνες και να βαλεις μια καρτα των 10 ευρω

αρα στο τελος ο ελληνας καταναλωτης στερηται της επιλογης του φτηνου συμβολαιου με την επιφαση του κρατους οτι "προστατευω την ελευθερια σου"

Χάος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dieksodo said:

ετσι ειναι η γραφειοκρατια της ΕΕ

στις ΗΠΑ ειναι πιο απλα και φιλελευθερα τα πραγματα για τον καταναλωτη

Στις ΗΠΑ δηλαδή οι καταναλωτές θα συνεχίσουν να απολαμβάνουν την "ελευθερία" τού να μην μπορούν να απεγκαταστήσουν τις εφαρμογές που έχει βάλει στη συσκευή τους η καλή προστάτιδά τους κατασκευάστρια εταιρεία; Καλά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...