Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως στην αρχη που λενε καποιοι οτι δεν αρκουν τα 3 μαθηματα. προσωπικα στο 1ο μου το εδωσε το μηχανακι να το παω εκει που θα καναμε τα πρωτα μαθηματα, και απο το 2ο ειχα ηδη συνηθισει το γκαζι (στο 1ο το πηγαινα στην αρχη λιγο λοξιγκα), και συνολικα δεν εκανα πανω απο 4 ωρες μηχανακι για το διπλωμα. Το οτι εχει σαν προυποθεση τα 6 ετη διπλωματος (και να το εξασκει και οχι απλα να το εχει βγαλει αλλα να μην εχει πιασει τιμονι) για εμενα αρκει.

Οποτε για γνωστο, αρκει το οτι εχει αρκετα χρονια διπλωμα και ειναι 33 χρονων? Δεν θελει κατι παραπανω πχ. 

Μπορεις να νοικιασεις ετσι μηχανακι ή μονο δικο σου/δανεικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξεθάβω λίγο το νήμα...

Εμπίπτω στην κατηγορία που για Α1 θέλω 5 μαθήματα οδήγησης. Ρώτησα σε 4 σχολές οδηγών στην Θεσσαλονίκη και η πιο "φθηνή", για μαθήματα+παράβολα  ήταν 160 ευρώ και μάλιστα "φιλική" τιμή από γνωστό. Μου είπαν μέχρι και 250. Απ' όσο έχω διαβάσει το παράβολο είναι 30€ οπότε ζητάνε στην καλύτερη 130€ για τα 5 μαθήματα (ακόμα και αν δεν τα κάνω και μου δώσουν απλά το χαρτί*). 

Οπότε η ερώτηση είναι, ξέρεις κανείς στην ευρύτερη περιοχή της θεσσαλονίκης κάποιον που να κάνει καλύτερες τιμές; Στα sites διαβάζω κόστος και μέχρι κάτω από 15€/45 λεπτο μάθημα. Θα κάνω εγώ την διαδικασία με τα παράβολα αφού όλα γίνονται μέσω του gov.gr.

* Οδηγάω στην πόλη εδώ και 3 χρόνια ηλεκτρικό οπότε το μάθημα με το αυτόματο δεν έχει να μου προσδώσει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω μπερδευτει.Χθες πηγα σε σχολη οδηγων για να μπορω να οδηγω 125αρι.Εχω το ΑΜ και το Β.Πληρωσα 140 ευρω για να βγαλω διπλωμα?Τελικα χρειαζοταν η τσαμπα πληρωσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 6:58 ΠΜ, 4saken είπε

Εχω μπερδευτει.Χθες πηγα σε σχολη οδηγων για να μπορω να οδηγω 125αρι.Εχω το ΑΜ και το Β.Πληρωσα 140 ευρω για να βγαλω διπλωμα?Τελικα χρειαζοταν η τσαμπα πληρωσα?

Για την κατηγορία ΑΜ 50cc :

Η κατηγορία Β ισχύει και για την οδήγηση οχημάτων της κατηγορίας ΑΜ υπό τις εξής προϋποθέσεις:
i. κατοχής της κατηγορίας Β πάνω από έξι (6) έτη, και
ii. συμπλήρωσης της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών

Δεν απαιτείται η έκδοση νέου εντύπου άδειας οδήγησης.

Για την κατηγορία Α1 125cc :

Η κατηγορία Β με τον εθνικό κωδικό αριθμό «121», ισχύει και για την οδήγηση οχημάτων της κατηγορίας Α1, μόνο εντός της ελληνικής επικράτειας, υπό τις εξής προϋποθέσεις:

i. κατοχής της κατηγορίας Β πάνω από έξι (6) έτη,
ii. συμπλήρωσης της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών,
iii. υποχρεωτικής πρακτικής εκπαίδευσης, διάρκειας τουλάχιστον πέντε (5) μαθημάτων των 45′.

Απαιτείται η έκδοση νέου εντύπου άδειας οδήγησης

Επίσης σε περίπτωση που είστε κάτοχος κατηγοριών Β και ΑΜ(50cc) έχετε το δικαίωμα να οδηγείτε εντός της ελληνικής επικράτειας μοτοσυκλέτα Α1 125cc υπό της εξής προϋποθέσεις :

i. κατοχής της κατηγορίας ΑΜ πάνω από τέσσερα (4) έτη,
ii. κατοχής της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη,
iii. συμπλήρωσης της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών.

Δεν απαιτείται η έκδοση νέου εντύπου άδειας οδήγησης εφόσον στο κατεχόμενο έντυπο της άδειας οδήγησης (με τη μορφή πλαστικής κάρτας) αποτυπώνονται και οι δύο κατηγορίες (Β και ΑΜ).

Σε περίπτωση που ή άδεια οδήγησης ΑΜ(50cc) είναι σε έντυπο από την Τροχαία ( μορφή τύπου βιβλιαράκι)  απαιτείται βεβαίωση γνησιότητας από την Τροχαία που εξέδωσε την άδεια οδήγησης και αντικατάσταση / συγχώνευση των δύο κατηγοριών σε  νέου τύπου (με τη μορφή πλαστικής κάρτας). Η βεβαίωση γνησιότητας αναζητείται απο της κατα τόπους περιφέρειες της χώρας.

 

Στις 17/9/2021 στις 10:41 ΠΜ, ninos30 είπε

Ξεθάβω λίγο το νήμα...

Εμπίπτω στην κατηγορία που για Α1 θέλω 5 μαθήματα οδήγησης. Ρώτησα σε 4 σχολές οδηγών στην Θεσσαλονίκη και η πιο "φθηνή", για μαθήματα+παράβολα  ήταν 160 ευρώ και μάλιστα "φιλική" τιμή από γνωστό. Μου είπαν μέχρι και 250. Απ' όσο έχω διαβάσει το παράβολο είναι 30€ οπότε ζητάνε στην καλύτερη 130€ για τα 5 μαθήματα (ακόμα και αν δεν τα κάνω και μου δώσουν απλά το χαρτί*). 

Οπότε η ερώτηση είναι, ξέρεις κανείς στην ευρύτερη περιοχή της θεσσαλονίκης κάποιον που να κάνει καλύτερες τιμές; Στα sites διαβάζω κόστος και μέχρι κάτω από 15€/45 λεπτο μάθημα. Θα κάνω εγώ την διαδικασία με τα παράβολα αφού όλα γίνονται μέσω του gov.gr.

* Οδηγάω στην πόλη εδώ και 3 χρόνια ηλεκτρικό οπότε το μάθημα με το αυτόματο δεν έχει να μου προσδώσει κάτι

Οτι θελει ζητα ο καθενας ,οπου σε βρουν ,αλλοι δε γνωριζουν καν το νεο νομο ...επειδη ψαχνω κι εγω να αντικαταστησω το διπλωμα με νεου τυπου ( πλαστικης καρτας )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2021 στις 6:58 ΠΜ, 4saken είπε

Εχω μπερδευτει.Χθες πηγα σε σχολη οδηγων για να μπορω να οδηγω 125αρι.Εχω το ΑΜ και το Β.Πληρωσα 140 ευρω για να βγαλω διπλωμα?Τελικα χρειαζοταν η τσαμπα πληρωσα?

Παραθετω πιο πάνω τι ισχύει με το νέο νόμο ,βασικά τζάμπα πλήρωσες ένα παράβολο των 30€ και αρκετή υπομονή για εκτύπωση νέου διπλώματος ηθελες

ΥΓ οι περισσότεροι δε γνωρίζουν το νέο νόμο ή χάνουν κάποια λεφτά αρκετά ,αφού ζητούσαν για δίπλωμα ΑΜ -Α1 350€ και άνω...

 

Επεξ/σία από tpapo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ξεθαβω λίγο το νήμα ...Εκανα αιτηση για προσθηκη κωδικου 121 (κατηγορία Α1) στο ηδη υπάρχον διπλωμα παλιο χαρτινο κατηγορίας Β ,πηρα πρωτοκολλο αιτησης 25/10/2021 απο το οικειο παραρτημα του ΥΜΕ ,απο τοτε ακρα του ταφου σιωπή ...εχει καποιος φιλος υπόψη του πόσο καθυστερει η εκτύπωση του νεου διπλώματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Έχει κανένας πρόσφατη εμπειρία; 
συνεχιζει το χαλί από αναμονές για να φτάσει το νέο δίπλωμα στο χέρι σου; 
 

ειμαι χωρίς δίπλωμα μοτοποδηλάτου όποτε θα χρειαστώ τα μαθήματα γιατί έχω εμπειρία μόνο από ποδήλατο. 
 

απο τιμές  στην αθηνα(πανορμου-ζωγράφου που ρώτησα 2-3 σχολές) μου είπαν από 130-150. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ακόμα πιο οικονομικο ας στείλει μήνυμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου και μοτοποδηλάτου που το κάνε για 125cc πρόσφατα?.

Ένα παράβολο και τέλος?. Σε κανα μήνα θα ασχοληθώ, ρωτάω και καμιά σχολή οδηγών που κανει διεκπεραιώσεις όταν είναι, μήπως κάποιος συμφορουμίτης μας ενημερώσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, phanispal είπε

130-150€ στα οποία τι συμπεριλαμβάνεται ακριβώς;

Παράβολα και τα 5 μαθήματα που προσωπικά θα χρειαστώ γιατί δεν έχω άλλη εμπειρία από μηχανή. 
 

Δεν ειπα ότι δεν είναι καλά τα 130 απλά ρώτησα αν έχει ακούσει κάποιος άλλος καλύτερη τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαστε σιγουροι πρεπει να επικοινωνησουμε ,με το μεταφορων να μαθουμε σιγουρα τι ισχυει οι σχολες οδηγων ενα χρονο μετα και δεν ξερουν εκτος 1 με 2 που το εχουν ανεβασει στα σαιτ τους ,οι τιμες παιζουν οτι θελουν αν εχεις μονο β μου ειπανε 170 για τα 5 μαθηματα και σου δινουν προσωρινο και οταν ερθει το κανονικο με την ενδειξη 121 δινεις το παλιο και παιρνεις το καινουργιο τωρα ,για την κατηγορια ΑΜ και Β που ειναι ενσωματωμενο στην καρτα πολλοι δεν ξερουν οπως δεν ξερουν αν μονο με το Β οδηγας 50αρακι οποιος καταφερει και ρωτησει τροχαια στο τμημα διπλωματων η μεταφορων θα μπορεσει να ριξει φως και να μας πει και μας τι γινεται ,θα προσπαθησω να μαθω σιγουρα αναμεινατε ,αν καπιος οδηγα ηδη ετσι ας ριξει τα φωτα του .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω διπλωμα αυτοκινητου 15+ χρονια και μοτοποδηλατου.

1)Παω σε σχολη οδηγων για να μου κανουν τη μετατροπη?
2)Απλα πληρωνω το παραβολο εκει και κανω 5 μαθηματα οδηγησης με το δασκαλο ?
3)Ειναι μεχρι 125cc ειτε αυτοματο ειτε με ταχυτητες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...