Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

Παιδιά εγώ έχω δίπλωμα Αμαξιού και ΑΜ μοτοποδηλάτου. Δεν το βρήκα στο ΦΕΚ αυτο που γράφουν τα σαιτ  για 

οδήγηση ελαφρού δικύκλου (κατηγορία Α1) από οδηγούς που κατέχουν άδεια οδήγησης αυτοκινήτου (Β) πάνω από 4 έτη, κατέχουν άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου πάνω από 4 έτη και έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 27 ετών, χωρίς να απαιτείται η έκδοση νέου εντύπου άδειας οδήγησης."

Πήρα τηλέφωνα σχολές οδηγών λέγαν δεν γνωρίζουν τιποτα και ζηταγαν 130 με 150.

Το έχει βρει κάποιος στο ΦΕΚ ή ξέρει απο το Υπουργείο μεταφορών τι παίζει;

Φοβάμαι αν με πιάσει η τροχαία μπορεί να μην το γνωρίζει...

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, panino7 είπε

καλησπέρα σε όλους!

Παιδιά εγώ έχω δίπλωμα Αμαξιού και ΑΜ μοτοποδηλάτου. Δεν το βρήκα στο ΦΕΚ αυτο που γράφουν τα σαιτ  για 

οδήγηση ελαφρού δικύκλου (κατηγορία Α1) από οδηγούς που κατέχουν άδεια οδήγησης αυτοκινήτου (Β) πάνω από 4 έτη, κατέχουν άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου πάνω από 4 έτη και έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 27 ετών, χωρίς να απαιτείται η έκδοση νέου εντύπου άδειας οδήγησης."

Πήρα τηλέφωνα σχολές οδηγών λέγαν δεν γνωρίζουν τιποτα και ζηταγαν 130 με 150.

Το έχει βρει κάποιος στο ΦΕΚ ή ξέρει απο το Υπουργείο μεταφορών τι παίζει;

Φοβάμαι αν με πιάσει η τροχαία μπορεί να μην το γνωρίζει...

Ευχαριστώ

 

Και γω στην ιδια θέση είμαι με τα ιδια διπλώματα, αν ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει ...

Αμα είναι να δώσω 150-200 για μαθήματα δεν παω  καλύτερα να βγάλω ένα απεριορίστου για μηχανή να ξεμπερδεύω 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω απαντησει ποσες φορες δεν ειναι κ τοσο τεραστιο το θεμα να διαβασετε λιγο

Εχουμε πει οσοι εχετε διπλωμα Β κ ΑΜ τυπου καρτας ηδη κ ειστε πανω απο 27 μπορειτε αυτοδικαιως να οδηγησετε κ Α1 χωρις να κανετε Τ ι π ο τ α

 

Ο νόμος 4784/2021 (ΦΕΚ Α' 40/16-3-2021), άρθρο 54, δίνει τη δυνατότητα οδήγησης δικύκλων, σε κατόχους διπλώματος οδήγησης αυτοκινήτου (το κλασικό δίπλωμα κατ. Β'), με τις εξής προϋποθέσεις:

μπλα μπλα μπλα κ φτανουμε στη παραγραφο

 

ι. Η κατηγορία Β, ισχύει και για την οδήγηση οχημάτων
της κατηγορίας Α1, μόνο εντός της Ελληνικής Επικράτει-
ας, υπό τις εξής προϋποθέσεις: i. κατοχής της κατηγορίας
ΑΜ πάνω από τέσσερα (4) έτη, ii. κατοχής της κατηγορίας
Β πάνω από (4) έτη, iii. συμπλήρωσης της ηλικίας των
είκοσι επτά (27) ετών.»

Τπτ αλλο ουτε μαθηματα ουτε παραβολα ουτε τιποτα

Εβγαλα τα παραβολα τα πηγε η σχολη οδηγων στο μεταφορων κ τα γυρισαν πισω γιατι δεν χρειαζετε

Επεξ/σία από pigos23
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ρώτησα τον Ασφαλιστή μου και μου είπε τα εξής:

"Σε επικοινωνία που είχα με τις ασφαλιστικές εταιρείες με ενημέρωσαν πως θα πρέπει να αναγράφει το δίπλωμά σου την συγκεκριμένη κατηγορία για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση ζημίας .

Πας μου είπαν στο υπουργείο και αλλάζεις το δίπλωμά σου, χωρίς εξετάσεις. Δεν τους έχει έρθει κάποια εγκύκλιος που να τους λέει πως καλύπτεσαι χωρίς να το αναγράφει το δίπλωμα . "
 

Υπάρχουν λίγες εταιρίες που ασφαλίζουν και δεν είναι ξεκάθαρες.. 
Δεν έχω πάει ακόμα στο υπουργείο να ρωτήσω περισσότερα, δεν ξέρω αν γνωρίζουν περι εγκυκλιους κλπ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα με τη σχολή σχετικά με το προσωρινό δίπλωμα και μου είπαν ότι στο υπουργείο έχουν χάσει τη μπάλα ειδικά τώρα που έχουν ξεκινήσει τα θεωρητικά μαθήματα.

Έχεις άλλος διαφορετική ενημέρωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω πάει σε 4 σχολές , όλοι γνωστοί και μου λένε το ίδιο πράγμα που διαβαζω και σε site.. υπαρχει θεμα στην μηχανογράφηση του υπουργείου , οποτε δεν αξιζει να προχωρησουμε τωρα κατι. Οταν γινει να ξέρετε θα βγουν ολα μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δυστυχώς θέμα στο υπουργείο κλασική Ελλάδα. Με είχαν πάρει τηλ από την σχολή πριν 20 μέρες και μου είπαν ότι θα αργήσει πολύ να σου έρθει το δίπλωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το κανονικό ας αργήσει όσο θέλει, το προσωρινό να έρθει γρήγορα.

Άειντε με τους ανήμπορους καρεκλοκένταυρους.

Από την σχολή μου είχαν πει ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν βγάζουν προσωρινό ούτε θα φαίνομαι στο σύστημα μέσα ότι νόμιμος θα είμαι εφόσον έρθει το κανονικό δίπλωμα στα χέρια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν απ' τη σχολή οδηγών που είχα δώσει τα χαρτιά και μου είπαν ότι βγήκαν νέες αιτήσεις και πρέπει πάλι να πάρω γνήσια υπογραφής και να κάνω πάλι αίτηση.

Ρε τι διάολο γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Με πήραν χθες και μου είπαν ότι είναι έτοιμο το προσωρινό. Λογικά θα το παραλάβω αύριο.

Εσείς είχατε κανά νέο;

Μπράβο φανη! Εγω ακομα περιμένω απο τη σχολή να βγαλει ακρη με το υπουργείο για να κανω την αιτηση γιατι τωρα λεει θα καθυστερησει. Μαλλον θα παω και αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, phanispal είπε

Με πήραν χθες και μου είπαν ότι είναι έτοιμο το προσωρινό. Λογικά θα το παραλάβω αύριο.

Εσείς είχατε κανά νέο;

1 μήνα κοντεύω που έστειλε η σχολή τα χαρτιά και ακόμη τίποτε ούτε τηλ. Το μόνο που μου είχε πει είναι ότι θα περιμένω πολύ ακόμη και ότι δεν μπορούν να με βγάλουν προσωρινό. 

Θα πάρω Δευτέρα ένα τηλέφωνο στην σχολή να δω τι θα μου πούνε αν και ξέρω πάνω κάτω την απάντηση. 

Επεξ/σία από dinos234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...