Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, dhmm είπε

@Dimitris156 Θα το κάνω σύντομα και αν θες γράφω το τι ακριβώς κάνανε και είπανε

Στην δικιά μου περίπτωση έχω δίπλωμα και για αυτόκινητο και για εως 125cc εδώ και 15 χρόνια περίπου. Τότε ποτ έδεινα για μοτοσυκλέτα είμουν κάτω των 21 και μου είχανε πει μετά απλά πας στην "γραφείο μεταφορών" και πέρνεις μια σφραγίδα.

Αυτό μετά άλλαξε... Αλλάξ απο ότι έμαθα έχουναλλάξει και ισχύει πάλι. Ρώτησα όμως τον δάσκαλο (σχ οδηγων ) και μου είπε πάνε στο γραφείο μας να σου βγάλουν απλά μια βεβαίωση. Τώρα αν αυτός κατάλαβε λάθος δεν ξέρω. Αν θες ενημερώνω

Εάν αποκτήσατε το δίπλωμα οδήγησης μηχανής κατηγορίας Α1 από 1/5/2002 έως 18/1/2011 και δεν υπάρχει ο κωδικός 72 την στήλη 12 στο δίπλωμα σας , το δίπλωμα σας μπορεί να μετατραπεί στην κατηγορία Α (απεριόριστα κυβικά) χωρίς εξετάσεις οδήγησης.

Στην περίπτωσή σου νομίζω ισχύει αυτό και δεν έχει σχέση με τον νέο νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Εάν αποκτήσατε το δίπλωμα οδήγησης μηχανής κατηγορίας Α1 από 1/5/2002 έως 18/1/2011 και δεν υπάρχει ο κωδικός 72 την στήλη 12 στο δίπλωμα σας , το δίπλωμα σας μπορεί να μετατραπεί στην κατηγορία Α (απεριόριστα κυβικά) χωρίς εξετάσεις οδήγησης.

Στην περίπτωσή σου νομίζω ισχύει αυτό και δεν έχει σχέση με τον νέο νόμο.

Αυτο το ειχα κανει εγω και ειχα διπλωμα για απεριόριστα στα 20 μου χωρις εξετάσεις. Οποτε αν η ανανεωση γινεται με βαση το τι ισχυε τοτε τοτε σιγουρα θα μπορει να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στη σχολή για να δώσω τις αιτήσεις με γνήσιο υπογραφής συν τις φωτογραφίες, και μου είπαν ότι τους είπαν στο υπουργείο κάτι του τύπου να μαζέψουν όσους είναι να μαζέψουν και μετά θα δουν πότε θα δώσουν τα προσωρινά.

Βλέπω να πέφτει καθυστέρηση και με τα προσωρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.Εγω που έχω το παλιό διπλωμα(Το ροζ το τριπλο ) μπορώ να οδηγήσω μέχρι 50cc η πρέπει να κάνω αίτηση να πάρω το καινούργιο τύπο διπλώματος.και αν ναι γίνεται και από τα ΚΕΠ η μόνο από το υπουργείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προηγουμενη εβδομαδα που ανακοινωθηκε η ισοδυναμια για την Α1 μιας και εχω β και ΑΜ ενσωματωμενα σε καινουργιο διπλωμα ειμαι πανω απο 27 και εχω τα διπλωματα 15 χρονια ψαχνω να δω τι ισχυει ,πηρα τηλ φιλοπου η κοπελλα του ειναι στομεταφορων στις εξετασεις δεν ηξερε μουλεγε θα πρεπει παραβολα ,μαθηματα ,πηρα την ασφαλιστικη εταιρια δεν ξερανε ,εβαλα φιλοκαι ρωτησε στην τροχαια δεν εχουν την εγκυκλιο ,πηρα φιλο που ειναι στοκτεο ρωτησε μιασχολη οδηγων καιμου ειπε παραβολα ,μαθηματα 150 ευρω,τελος εχω εναν γνωστο διπλα στο σπιτι μεσχολη οδηγων πηγα αποκει απο τις15 του μαη ισχυει ο ανθρωπος το εχει τυπωσει και το δινει φωτοτυπια μετον νομο σε περιπτωση ελεγχου διοτι οι εχοντες τις προυποθεσεις ολες δεν χρειαζονται αλλο διπλωμα και μαλιστασημερα  τοπρωι σταματησανε μαθητη του που ειχε τιςπρουποθεσεις να οδηγα 125 και ηθελε ο τροχονομος να τον γραψει και του μιλησε ο ανθρωπος ,και γλυτωσε τοπαιδι την κληση η τροχαια δεν ειναι ενημερωμενη welcome to Greece .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, sagiata είπε

Απο την προηγουμενη εβδομαδα που ανακοινωθηκε η ισοδυναμια για την Α1 μιας και εχω β και ΑΜ ενσωματωμενα σε καινουργιο διπλωμα ειμαι πανω απο 27 και εχω τα διπλωματα 15 χρονια ψαχνω να δω τι ισχυει ,πηρα τηλ φιλοπου η κοπελλα του ειναι στομεταφορων στις εξετασεις δεν ηξερε μουλεγε θα πρεπει παραβολα ,μαθηματα ,πηρα την ασφαλιστικη εταιρια δεν ξερανε ,εβαλα φιλοκαι ρωτησε στην τροχαια δεν εχουν την εγκυκλιο ,πηρα φιλο που ειναι στοκτεο ρωτησε μιασχολη οδηγων καιμου ειπε παραβολα ,μαθηματα 150 ευρω,τελος εχω εναν γνωστο διπλα στο σπιτι μεσχολη οδηγων πηγα αποκει απο τις15 του μαη ισχυει ο ανθρωπος το εχει τυπωσει και το δινει φωτοτυπια μετον νομο σε περιπτωση ελεγχου διοτι οι εχοντες τις προυποθεσεις ολες δεν χρειαζονται αλλο διπλωμα και μαλιστασημερα  τοπρωι σταματησανε μαθητη του που ειχε τιςπρουποθεσεις να οδηγα 125 και ηθελε ο τροχονομος να τον γραψει και του μιλησε ο ανθρωπος ,και γλυτωσε τοπαιδι την κληση η τροχαια δεν ειναι ενημερωμενη welcome to Greece .

Εχω απαντησει κ εχω καταθεσει την εμπειρια καποια post ποιο πριν

Δεν χρειαζετε κανενα παραβολο κ μπορεις αυτοδικαια  να οδηγεις με το διπλωμα που εχεις ηδη.Δεν κανεις τιποτα...

Το αναφερει ο νομος πηγα σε σχολη κ οντως απ το μεταφορων δεν δεχτηκαν το παραβολο γιατι απλα δεν χρειαζετε

Επισης ο ασφαλιστης μου αφου ρωτησε πρωτα μου πε μια χαρα το ασφαλιζει

Αυριο μεθαυριο παραλαμβανω το καινουριο μου scooter

:)

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εχω απαντησει κ εχω καταθεσει την εμπειρια καποια post ποιο πριν

Δεν χριαζετε κανενα παραβολο κ μπορεις αυτοδικαια  να οδηγεις με το διπλωμα που εχεις ηδη.Δεν κανεις τιποτα...

Το αναφερει ο νομος πηγα σε σχολη κ οντως απ το μεταφορων δεν δεχτηκαν το παραβολο γιατι απλα δεν χρειαζετε

Επισης ο ασφαλιστης μου μια χαρα αφου ρωτησε πρωτα μου πε μια χαρα το ασφαλιζει

Αυριο μεθαυριο παραλαμβανω το καινουριο μου scooter

:)

Φιλε καλοταξιδο καλες βολτες ,απλα στην Ελληνικη πραγματικοτητα επικρατει το χαος και εμενα η καινουργια διαταξη με εξυπηρετει για δουλεια και ενδιαφερθηκα απονωρις το θεμα ειναι η κοινοποιηση στον ελεγκτικο μηχανισμο για να μην κανεις ενστασεις σε  διοικητες κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Εχω απαντησει κ εχω καταθεσει την εμπειρια καποια post ποιο πριν

Δεν χρειαζετε κανενα παραβολο κ μπορεις αυτοδικαια  να οδηγεις με το διπλωμα που εχεις ηδη.Δεν κανεις τιποτα...

Το αναφερει ο νομος πηγα σε σχολη κ οντως απ το μεταφορων δεν δεχτηκαν το παραβολο γιατι απλα δεν χρειαζετε

Επισης ο ασφαλιστης μου αφου ρωτησε πρωτα μου πε μια χαρα το ασφαλιζει

Αυριο μεθαυριο παραλαμβανω το καινουριο μου scooter

:)

Κρατάω ακόμα επιφύλαξη για την ασφάλεια. Η ασφάλεια ασφαλίζει το μηχανάκι. Αλλά φοβάμαι πως σε κάποιο ατύχημα θα μπορεί να ισχυριστεί πως δεν υπήρχε δίπλωμα Α1 του οδηγού και να έχει διαφορετική διαδικασία ταλαιπωρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση:
Έχω τις προϋποθέσεις (χρόνια οδήγησης με αυτοκίνητο και ηλικία) και ενδιαφέρομαι να βγάλω το δίπλωμα για 125cc 

Οι τιμές, πού περίπου κυμαίνονται για  τα 5 μαθήματα + την όποια διαδικασία κατάθεσης δικαιολογητικών; 
Επικοινώνησα με μια σχολή και μου είπαν 180. Είναι λογική τιμή πιστεύετε; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Alexandros4004 είπε

Να κάνω μια ερώτηση:
Έχω τις προϋποθέσεις (χρόνια οδήγησης με αυτοκίνητο και ηλικία) και ενδιαφέρομαι να βγάλω το δίπλωμα για 125cc 

Οι τιμές, πού περίπου κυμαίνονται για  τα 5 μαθήματα + την όποια διαδικασία κατάθεσης δικαιολογητικών; 
Επικοινώνησα με μια σχολή και μου είπαν 180. Είναι λογική τιμή πιστεύετε; 
 

Εγω που ειχα ρωτησει 120 χωρις μαθηματα (αν εχεις εμπειρια δλδ) κ 150 με μαθηματα

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αρχικά μου είπαν 150€ χωρίς μαθήματα και μετά μου είπαν ότι θα μου κάνει και ένα μάθημα στην ίδια τιμή.

Νταξ άμα βγάλεις το παράβολο των 30€, θα τσεπώσει ένα κατοστάρικο για λίγο τρέξιμο στο υπουργείο και για να βάλει μια τζίφρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα αρχικά μου είπαν 150€ χωρίς μαθήματα και μετά μου είπαν ότι θα μου κάνει και ένα μάθημα στην ίδια τιμή.

Νταξ άμα βγάλεις το παράβολο των 30€, θα τσεπώσει ένα κατοστάρικο για λίγο τρέξιμο στο υπουργείο και για να βάλει μια τζίφρα.

 

 

Οδηγώ μηχανή οπότε δεν χρειάζομαι τα μαθήματα. Μόνο τη βεβαίωση.

Άρα μπορώ εγώ να ζητήσω μόνο τη βεβαίωση και να καταθέσω τα χαρτιά ο ίδιος;

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Εγω που ειχα ρωτησει 120 χωρις μαθηματα (αν εχεις εμπειρια δλδ) κ 150 με μαθηματα

Οκ, ευχαριστώ φίλε, θα τους προτείνω χωρίς μαθήματα μιας και οδηγάω μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2021 στις 10:13 ΜΜ, sagiata είπε

Απο την προηγουμενη εβδομαδα που ανακοινωθηκε η ισοδυναμια για την Α1 μιας και εχω β και ΑΜ ενσωματωμενα σε καινουργιο διπλωμα ειμαι πανω απο 27 και εχω τα διπλωματα 15 χρονια ψαχνω να δω τι ισχυει ,πηρα τηλ φιλοπου η κοπελλα του ειναι στομεταφορων στις εξετασεις δεν ηξερε μουλεγε θα πρεπει παραβολα ,μαθηματα ,πηρα την ασφαλιστικη εταιρια δεν ξερανε ,εβαλα φιλοκαι ρωτησε στην τροχαια δεν εχουν την εγκυκλιο ,πηρα φιλο που ειναι στοκτεο ρωτησε μιασχολη οδηγων καιμου ειπε παραβολα ,μαθηματα 150 ευρω,τελος εχω εναν γνωστο διπλα στο σπιτι μεσχολη οδηγων πηγα αποκει απο τις15 του μαη ισχυει ο ανθρωπος το εχει τυπωσει και το δινει φωτοτυπια μετον νομο σε περιπτωση ελεγχου διοτι οι εχοντες τις προυποθεσεις ολες δεν χρειαζονται αλλο διπλωμα και μαλιστασημερα  τοπρωι σταματησανε μαθητη του που ειχε τιςπρουποθεσεις να οδηγα 125 και ηθελε ο τροχονομος να τον γραψει και του μιλησε ο ανθρωπος ,και γλυτωσε τοπαιδι την κληση η τροχαια δεν ειναι ενημερωμενη welcome to Greece .

Καλησπέρα φίλος. Η κοπέλα που είναι στο μεταφορών γνωρίζει ποτέ θα ξεκινήσουμε να δίνουμε για σήματα μηχανάκι μήπως? Θέλω να δουλέψω και δεν μπορώ, έχω αγανακτήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μου είπαν ότι καταθεσαν τα χαρτιά μου ότι έκανα και τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα απλά μου είπαν από την σχολή ότι από ότι φαίνεται θα κάνει μήνες να μου έρθει το δίπλωμα διότι δεν έχουν ξεκαθαριστεί ακόμη τα πράγματα και ούτε κάποιο χαρτί δεν μπορεί να μου δώσει ότι έκανα τα μαθήματα κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...