Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/5/2021 στις 2:04 ΜΜ, panino7 είπε

Παιδιά ρώτησα τον Ασφαλιστή μου και μου είπε τα εξής:

"Σε επικοινωνία που είχα με τις ασφαλιστικές εταιρείες με ενημέρωσαν πως θα πρέπει να αναγράφει το δίπλωμά σου την συγκεκριμένη κατηγορία για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση ζημίας .

Πας μου είπαν στο υπουργείο και αλλάζεις το δίπλωμά σου, χωρίς εξετάσεις. Δεν τους έχει έρθει κάποια εγκύκλιος που να τους λέει πως καλύπτεσαι χωρίς να το αναγράφει το δίπλωμα . "
 

Υπάρχουν λίγες εταιρίες που ασφαλίζουν και δεν είναι ξεκάθαρες.. 
Δεν έχω πάει ακόμα στο υπουργείο να ρωτήσω περισσότερα, δεν ξέρω αν γνωρίζουν περι εγκυκλιους κλπ
 

Άρα όσοι έχουμε δίπλωμα Β και ΑΜ και καλύπτονται οι προϋποθέσεις του άρθρου 54, μπορούμε να οδηγήσουμε 125 αλλά με τις ασφαλιστικές ακόμα δεν ξέρουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακόμη γενικά από ότι εχω καταλάβει δεν έχουν ξεκαθαριστεί τα πράγματα εδώ ακόμη με το προσωρινό δίπλωμα δεν ξέρουν τι θα κάνουν και αν κάποιες σχολές από ότι εχω καταλάβει θα δώσουν κοντεύω ένα μήνα και ακόμη δεν μου έχουν πει για προσωρινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι εδώ και καμία 20αριά ημέρες έχω δώσει το δίπλωμα της τροχαίας μαζί με το δίπλωμα μου του αυτοκινήτου για να ενσωματωθούν μαζί σε ένα δίπλωμα  και είμαι ακόμα στο περίμενε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 12:33 ΜΜ, phanispal είπε

Με πήραν χθες και μου είπαν ότι είναι έτοιμο το προσωρινό. Λογικά θα το παραλάβω αύριο.

Εσείς είχατε κανά νέο;

Το προσωρινό το παρέλαβες τελικά? Εμένα ακόμη τίποτα και έχει ένα μήνα 

3 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Το προσωρινό το παρέλαβες τελικά? Εμένα ακόμη τίποτα και έχει ένα μήνα 

Πήρα τηλ μου είπαν ότι ακόμη τίποτα είπα για προσωρινό μου είπε από την σχολή ότι δεν δίνουν προσωρινό λόγο ότι είναι στην ουσία αντικατάσταση διπλώματος. Τι παίζει απορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρέλαβα, στην ουσία είναι μια βεβαίωση με τη φωτογραφία μου και δύο σφραγίδες ότι κατέθεσα δικαιολογητικά για Α21, από το Τμήμα Χορήγησης Αδειών Οδήγησης της Γενικής Διεύθυνσης Μεταφορών & Επικοινωνιών του τομέα της περιοχής μου.

Δεν είναι δηλαδή σαν αυτό που βλέπω όταν googlάρω "προσωρινό δίπλωμα".

Τι να πω, ελπίζω να είμαι ΟΚ, γιατί πάνω στη βεβαίωση γράφει "Παραλαβή άδειας οδήγησης μετά από 90 εργάσιμες ημέρες" lol.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Το παρέλαβα, στην ουσία είναι μια βεβαίωση με τη φωτογραφία μου και δύο σφραγίδες ότι κατέθεσα δικαιολογητικά για Α21, από το Τμήμα Χορήγησης Αδειών Οδήγησης της Γενικής Διεύθυνσης Μεταφορών & Επικοινωνιών του τομέα της περιοχής μου.

Δεν είναι δηλαδή σαν αυτό που βλέπω όταν googlάρω "προσωρινό δίπλωμα".

Τι να πω, ελπίζω να είμαι ΟΚ, γιατί πάνω στη βεβαίωση γράφει "Παραλαβή άδειας οδήγησης μετά από 90 εργάσιμες ημέρες" lol.

Α καλα εμένα με πήραν τηλ πριν και μου είπαν Δευτέρα να πάω το δίπλωμα μου αντε να δω τώρα γιατί το θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στη βεβαίωση που μου έδωσαν έχει να επιλέξεις αν κατατέθηκε ή όχι η παλαιά άδεια.

Στη δική μου είχε προσημειωθεί ότι δεν κατατέθηκε αφού συνεννοήθηκα με τη σχολή οδηγών να μην τη δώσω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2021 στις 12:30 ΜΜ, petran91 είπε

Εγώ πάλι εδώ και καμία 20αριά ημέρες έχω δώσει το δίπλωμα της τροχαίας μαζί με το δίπλωμα μου του αυτοκινήτου για να ενσωματωθούν μαζί σε ένα δίπλωμα  και είμαι ακόμα στο περίμενε. 

Εγώ έχω 3 μήνες που έκανα την ίδια διαδικασία  και ακόμα τίποτα, μέχρι 6 μήνες μπορεί να πάρει μου είπαν, Ανατολική Θεσσαλονίκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, STAVR76 είπε

Εγώ έχω 3 μήνες που έκανα την ίδια διαδικασία  και ακόμα τίποτα, μέχρι 6 μήνες μπορεί να πάρει μου είπαν, Ανατολική Θεσσαλονίκη 

Απίστευτα πράγματα. Στα ΚΕΠ που έκανα τη διαδικασία μου είχαν πει 1-1,5 μήνα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα σήμερα πριν λίγες μέρες πήγα να παραδώσω το παλιό δίπλωμα και σήμερα ήρθε το νέο. Δίπλα στην κατηγορία του αυτοκινήτου απλά γράφει 121 αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα έκανα τη βεβαιωση σε σχολή οικογενειακού φίλου , παρασκευή μου ειπανε θα έχω το προσωρινό και εντος 20 ημερών το επίσημο. Θα ενημερώσω εως τοτε γιατι θελω να πάραγγειλω και το σκουτερακι αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπερα. Εκανα πριν μια εβδομαδα στην σχολή οδηγών την αίτηση κ τα παραβολα κλπ ενώ έχω δίπλωμα αυτοκινήτου αλλά και δίπλωμα για μοτοποδήλατο και με πηρε τηλέφωνο σήμερα να μου πει ότι στο υπουργείο του είπαν δεν μπορουν να περασουν τον κωδικό και ότι ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΣ όσοι έχουν δίπλωμα αυτοκινήτου κ μοτοποδήλατου πανω απο κάποια χρόνια κλπ κλπ ισχυει κανονικά για μέχρι 125

Και μου είπε να περασω να παρω τα χρήματα μου πίσω πλιν του παραβολου που το είχε τυπωσει κ πληρωσει οπότε μέσω taxis να ζητήσω τα 30€ πισω

Ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2021 στις 7:20 ΜΜ, green0 είπε

Παιδιά καλησπερα. Εκανα πριν μια εβδομαδα στην σχολή οδηγών την αίτηση κ τα παραβολα κλπ ενώ έχω δίπλωμα αυτοκινήτου αλλά και δίπλωμα για μοτοποδήλατο και με πηρε τηλέφωνο σήμερα να μου πει ότι στο υπουργείο του είπαν δεν μπορουν να περασουν τον κωδικό και ότι ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΣ όσοι έχουν δίπλωμα αυτοκινήτου κ μοτοποδήλατου πανω απο κάποια χρόνια κλπ κλπ ισχυει κανονικά για μέχρι 125

Και μου είπε να περασω να παρω τα χρήματα μου πίσω πλιν του παραβολου που το είχε τυπωσει κ πληρωσει οπότε μέσω taxis να ζητήσω τα 30€ πισω

Ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό;

Το ιδιο εγινε κ σε μενα απ τη δικια μου σχολη οποτε μην ανυσηχεις

Εχω αγορασει scooter απ το μαιο με ασφαλιση κανονικα κ ειμαι κομπλε

( να εχεις απο κατω απ τη σελα κ το νομο με το αντιστοιχο παραρτημα που λεει κ για τα μοτοποδηλατα να σε κομπλε σε τυχον ελεγχο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...