Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/6/2022 στις 8:24 ΜΜ, Apaleytos80 είπε

Κάποιος κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου και μοτοποδηλάτου που το κάνε για 125cc πρόσφατα?.

Ένα παράβολο και τέλος?. Σε κανα μήνα θα ασχοληθώ, ρωτάω και καμιά σχολή οδηγών που κανει διεκπεραιώσεις όταν είναι, μήπως κάποιος συμφορουμίτης μας ενημερώσει :)

Φιλε μου ρωτα σε σχολες και γω ρωταω και δεν βρισκω ακρη εγω λεω να παω τροχαια να ρωτησω ,τα σαιτ με μηχανες λενε οτι δεν χρειαζεται τιποτα αν ειναι στο διπλωμα σου πανω και το ΑΜ και το Β εισαι πανω απο 27 και εχεις τα διπλωματα καποια χρονια στις σχολες δεν ξερουν εκτος μια με δυο που το εχουν αναρτησει οτι ισχυει οτι ειπα ,ρωτα και συ μπας και βγαλουμε ακρη και ποσταρε εδω .

19 ώρες πριν, YellowGr είπε

Καλησπερα εχω διπλωμα αυτοκινητου 15+ χρονια και μοτοποδηλατου.

1)Παω σε σχολη οδηγων για να μου κανουν τη μετατροπη?
2)Απλα πληρωνω το παραβολο εκει και κανω 5 μαθηματα οδηγησης με το δασκαλο ?
3)Ειναι μεχρι 125cc ειτε αυτοματο ειτε με ταχυτητες?

 

Παιδια ρωτηστε να δουμε τι θα σας πουν αν και οι αρμοδιοι ειναι τροχαια και μεταφορων αυτο ψαχνουμε 1 χρονο τωρα που βγηκε ο νομος ισοδυναμιας το φεκ λεει οτι αν ειναι ενσωματωμενα σε καρτα και τα 2 εισαι πανω απο 27 και τα εχεις 4 χρονια μπορεις να οδηγας 125 σε σχολες που ρωτησα δεν τα ξερουν η κανουν τα κοροιδα για να παρουν τα φραγκα ,ρωταμε εδω μπας και καποιος κανει χρηση του νεου νομου και ξερει να μας πει σιγουρα εμενα τα εχω αυτα και μου ζηταγανε 170 παραβολα κλπ και προσπαθουσα να του πω οτι μπορει να μην  ισχυει και δεν καταλαβαινε αστα αν εχεται νεα ποσταρεται να μαθαινουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, sagiata είπε

Φιλε μου ρωτα σε σχολες και γω ρωταω και δεν βρισκω ακρη εγω λεω να παω τροχαια να ρωτησω ,τα σαιτ με μηχανες λενε οτι δεν χρειαζεται τιποτα αν ειναι στο διπλωμα σου πανω και το ΑΜ και το Β εισαι πανω απο 27 και εχεις τα διπλωματα καποια χρονια στις σχολες δεν ξερουν εκτος μια με δυο που το εχουν αναρτησει οτι ισχυει οτι ειπα ,ρωτα και συ μπας και βγαλουμε ακρη και ποσταρε εδω .

Παιδια ρωτηστε να δουμε τι θα σας πουν αν και οι αρμοδιοι ειναι τροχαια και μεταφορων αυτο ψαχνουμε 1 χρονο τωρα που βγηκε ο νομος ισοδυναμιας το φεκ λεει οτι αν ειναι ενσωματωμενα σε καρτα και τα 2 εισαι πανω απο 27 και τα εχεις 4 χρονια μπορεις να οδηγας 125 σε σχολες που ρωτησα δεν τα ξερουν η κανουν τα κοροιδα για να παρουν τα φραγκα ,ρωταμε εδω μπας και καποιος κανει χρηση του νεου νομου και ξερει να μας πει σιγουρα εμενα τα εχω αυτα και μου ζηταγανε 170 παραβολα κλπ και προσπαθουσα να του πω οτι μπορει να μην  ισχυει και δεν καταλαβαινε αστα αν εχεται νεα ποσταρεται να μαθαινουμε .

Εμενα το διπλωμα μου εχει και το μηχανακι πανω (50cc) το ΑΜ φανταζομαι ειναι το πρωτο. Θα προσπαθησω να παω στην αστυνομια να ρωτησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 100% σχετική με το θέμα η ερώτηση μου αλλά πόσο στοιχίζει για να βγάλεις δίπλωμα αυτοκινήτου; είμαι 20 χρονών και δεν έχω κάνει κανένα μάθημα οδήγησης, οπότε στην ουσία θα τα κάνω όλα από την αρχή, θα ρωτήσω και σε σχολές οδηγών αλλά μιας και έπεσα σε σχετικό θέμα είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ για να δω που κυμαίνονται οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, YellowGr είπε

Εμενα το διπλωμα μου εχει και το μηχανακι πανω (50cc) το ΑΜ φανταζομαι ειναι το πρωτο. Θα προσπαθησω να παω στην αστυνομια να ρωτησω. 

Φιλε αν μπορεσεις κανε το και ρωτα για να ειμαστε σιγουροι ναι το ΑΜ ειναι του 50 μοτοποδηλατου αν ειναι σε καρτα ενιαια με το Β τα εχεις πανω απο 4 ετη και εισαι πανω απο 27 ετων υποτιθεται οτι μπορεις να οδηγας 125 μαθε και πες γιατι τα θελουμε ολοι για δουλεια και καποιες σχολες ζητανε 150 170 που για την ωρα δεν παιζουν ρωτα και ενημερωσε μας ευχαριστω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dt0003 είπε

Δεν είναι 100% σχετική με το θέμα η ερώτηση μου αλλά πόσο στοιχίζει για να βγάλεις δίπλωμα αυτοκινήτου; είμαι 20 χρονών και δεν έχω κάνει κανένα μάθημα οδήγησης, οπότε στην ουσία θα τα κάνω όλα από την αρχή, θα ρωτήσω και σε σχολές οδηγών αλλά μιας και έπεσα σε σχετικό θέμα είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ για να δω που κυμαίνονται οι τιμές.

Εξαρταται τι σχολη οδηγων , πηγαινε σε 5-6 και παρε προσφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/6/2022 στις 11:58 ΠΜ, YellowGr είπε

Εμενα το διπλωμα μου εχει και το μηχανακι πανω (50cc) το ΑΜ φανταζομαι ειναι το πρωτο. Θα προσπαθησω να παω στην αστυνομια να ρωτησω. 

μήπως έκανες την ερώτηση στην αστυνομία που έλεγες; Αν ναι μπορείς να ενημερώσεις τι σου απάντησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tempo είπε

μήπως έκανες την ερώτηση στην αστυνομία που έλεγες; Αν ναι μπορείς να ενημερώσεις τι σου απάντησαν;

ρωτησα σσημερα στην τροχαια κ μου ειπαν εφοσον εχεις διπλωμα αυτοκινητου 5 χρονια κ εισαι ανω τον 27 οδηγας κανονικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soundou είπε

ρωτησα σσημερα στην τροχαια κ μου ειπαν εφοσον εχεις διπλωμα αυτοκινητου 5 χρονια κ εισαι ανω τον 27 οδηγας κανονικα 

αναφέρεσαι στην παρακάτω περίπτωση;

Αναφορά σε κείμενο

 

σε περίπτωση που είστε κάτοχος κατηγοριών Β και ΑΜ(50cc) έχετε το δικαίωμα να οδηγείτε εντός της ελληνικής επικράτειας μοτοσυκλέτα Α1 125cc υπό της εξής προϋποθέσεις :

i. κατοχής της κατηγορίας ΑΜ πάνω από τέσσερα (4) έτη,
ii. κατοχής της κατηγορίας Β πάνω από τέσσερα (4) έτη,
iii. συμπλήρωσης της ηλικίας των είκοσι επτά (27) ετών.

Δεν απαιτείται η έκδοση νέου εντύπου άδειας οδήγησης εφόσον στο κατεχόμενο έντυπο της άδειας οδήγησης (με τη μορφή πλαστικής κάρτας) αποτυπώνονται και οι δύο κατηγορίες (Β και ΑΜ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση και εγω, αν και εχω διαβασει ολο το θεμα να δω αν εχω καταλαβει σωστα και τι κοστη να περιμενω (βασικο),

εχω διπλωμα νου τυπου (καρτα) χωρις να αναγραφεται το ΑΜ (μονο το Β δλδ αναγραφεται)

ταυτοχρονα εχω διπλωμα μοτοποδηλατου απο τροχαια, το οποιο εψαξα και βρηκα.

επειδη μου εκλεψαν το πορτοφολι και παω για επανεκδοση διπλωματος ειπα να δω τι πρεπει να κανω για να εχω και το μηχανακι μεσα.

θα πρεπει να κανω αιτηση για συγχωνευση για να αναγραφει το ΑΜ στο διπλωμα μου και θα ειμαι οκ?

ξερει κανεις κοστη για αυτα? σε μια σχολη που πηρα η μου τα ειπαν μπερδεμενα φουλ η δεν ηξεραν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα στο μηχανολογικο . @tempo

 

Πρεπει 

-Να εισαι πανω απο 27 

-Να εχεις διπλωμα ΑΜ(ειναι το 50cc) και B(ειναι αμαξιου) για πανω απο 4 χρονια.

-Να εχεις το νεο τυπου διπλωματος (το ευρωπαικο το ροζ)

 

Δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα αλλο, ουτε χαρτια ουτε τιποτα απλα οδηγας μεχρι 125cc .

 

Επεξ/σία από YellowGr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, YellowGr είπε

Πηγα στο μηχανολογικο . @tempo

 

Πρεπει 

-Να εισαι πανω απο 27 

-Να εχεις διπλωμα ΑΜ(ειναι το 50cc) και B(ειναι αμαξιου) για πανω απο 4 χρονια.

-Να εχεις το νεο τυπου διπλωματος (το ευρωπαικο το ροζ)

 

Δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα αλλο, ουτε χαρτια ουτε τιποτα απλα οδηγας μεχρι 125cc .

 

Δεν χρειάζεσαι παράβολα ή μαθήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, YellowGr είπε

Πηγα στο μηχανολογικο . @tempo

 

Πρεπει 

-Να εισαι πανω απο 27 

-Να εχεις διπλωμα ΑΜ(ειναι το 50cc) και B(ειναι αμαξιου) για πανω απο 4 χρονια.

-Να εχεις το νεο τυπου διπλωματος (το ευρωπαικο το ροζ)

 

Δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα αλλο, ουτε χαρτια ουτε τιποτα απλα οδηγας μεχρι 125cc .

 

ευχαριστώ για την ενημέρωση....και στα 3 είμαι οκ οπότε οδηγώ και 125cc κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 10:57 ΠΜ, kostass__ είπε

παιδια μια ερωτηση και εγω, αν και εχω διαβασει ολο το θεμα να δω αν εχω καταλαβει σωστα και τι κοστη να περιμενω (βασικο),

εχω διπλωμα νου τυπου (καρτα) χωρις να αναγραφεται το ΑΜ (μονο το Β δλδ αναγραφεται)

ταυτοχρονα εχω διπλωμα μοτοποδηλατου απο τροχαια, το οποιο εψαξα και βρηκα.

επειδη μου εκλεψαν το πορτοφολι και παω για επανεκδοση διπλωματος ειπα να δω τι πρεπει να κανω για να εχω και το μηχανακι μεσα.

θα πρεπει να κανω αιτηση για συγχωνευση για να αναγραφει το ΑΜ στο διπλωμα μου και θα ειμαι οκ?

ξερει κανεις κοστη για αυτα? σε μια σχολη που πηρα η μου τα ειπαν μπερδεμενα φουλ η δεν ηξεραν..

φωτογραφιες 2 αν δεν κανω λαθος 30 ευρω παραβολο τα στελνεις μεσω κεπ στο μεταφορων και τα ενσωματωνουν μαζι .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...