Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα οδήγησης και μηχανή


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου (δεν είχα αμάξι δεν οδήγησα ποτέ, αλλά δεν το ήθελα και ποτέ) πάντα ήθελα μηχανή. Θελω να ρωτήσω ποιες οι διαφορές μεταξύ των διαφόρων κατηγορίων διπλωμάτων. Δλδ αν ειναι μόνο τα λεφτά γιατί να μην πάρεις το ανώτερο για μηχανή  και να οδηγείς τα πάντα όλα; Με δίπλωμα αυτοκινήτου δεν μπορείς να οδηγήσεις κανένα μηχανάκι από όσο ξέρω (γιατί κάτι είχε ακουστεί πρόσφατα αλλά μετά βρήκα ότι ήταν hoax).
Για κάποιον που το θέλει για μικρές αποστάσεις (πήγαινελα στη δουλειά βασικά) τι κυβικά προτείνετε και ποιο μοντέλο; Και τι μπάντζετ πρέπει να υπολογίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ΕΕ σου επιτρέπουν μέχρι κάποιους (μπόλικους) ίππους να οδηγείς μηχανή με το δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου.

Εδώ πριν 2 μήνες που πήγαμε να εφαρμόσουμε την ευρωπαϊκή οδηγία έκαναν χαμό οι μιζαδόροι ΔΥ-εξεταστές και οι σχολές οδηγών και το υπουργείο μεταφορών το πήρε πίσω (οδήγηση μέχρι 125cc με δίπλωμα για αυτοκίνητο).

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πας καλύτερα για ποδήλατο ή πατίνι;

Έτσι όπως τα λες, δεν σε κόβω να τα πας καλά...

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι μηχανάκι/μηχανή θα πάρεις όταν με το καλό πάρεις δίπλωμα εξαρτάται από πολλά. Πώς είσαι σαν οδηγός/σωματότυπος, τι σου αρέσει, πόσο ικανός είσαι, τι διαδρομές κάνεις, τι βαλάντιο έχεις κτλ. Οπότε κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις.

Αλλά για το δίπλωμα, νομίζω ότι το να βγάλεις κάτι λιγότερο από το απεριόριστο είναι μη optimal. Το κόστος είναι ελάχιστα μεγαλύτερο (τουλάχιστον όταν έδωσα εγώ), ενώ αν πάρεις το μικρό πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις, λεφτά, μαθήματα κτλ. αν μετανιώσεις και θελήσεις να πάρεις μεγαλύτερο μηχανάκι. Επίσης η δυσκολία νομίζω δεν είναι μεγαλύτερη για να πάρεις το μεγάλο δίπλωμα σε σχέση με το Α2.

Οπότε my 2 cents, πάρε το μεγάλο δίπλωμα κι αν θες για μηχανάκι πάρε μικρότερο, αλλά σου μένει το δίπλωμα να μπορείς κάποτε αν θελήσεις να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ αυτών των 2 

https://www.piaggio.com/gr_EL/models/liberty-range/piaggio-liberty/piaggio-liberty-125-abs/
 

https://www.piaggio.com/gr_EL/models/medley-range-my20/piaggio-medley/piaggio-medley-125-i-get/

 

γενικά το beverly θα ηθελα αλλα λογω κοστους δεν.. δεν μπορώ να καταλάβω πόση διαφορά θα κάνει στο οδήγημα εντός αθήνας τα κυβικά. Θα αλλάξει κάτι στην αίσθηση; Δεν θα τραβάει σε μεγάλη ανηφόρα; Γενικά επειδή δεν έχω ιδέα θα ήθελα κάποιες γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

για εξοπλισμό πόσα χρηματα θα διαθεσεις;

κοίτα για κράνος και πάλι δεν ξέρω τιμές αλλά δεν είναι να κάνεις οικονομία σε αυτό. Κατα τ'αλλα δε θα φοράω όλο τον εξοπλισμό, γάντια μόνο γιατί θα μείνω χωρίς δέρμα το χειμώνα. Α και θα θελα και κουβουκλιο πισω. Αλλα και παλι τιμες δν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lactate είπε

κοίτα για κράνος και πάλι δεν ξέρω τιμές αλλά δεν είναι να κάνεις οικονομία σε αυτό. Κατα τ'αλλα δε θα φοράω όλο τον εξοπλισμό, γάντια μόνο γιατί θα μείνω χωρίς δέρμα το χειμώνα. Α και θα θελα και κουβουκλιο πισω. Αλλα και παλι τιμες δν ξερω.

Όσο κοστολογείς την ζωή σου τόσο πρέπει να κοστίζει και ο εξοπλισμός σου. 

Με την ασφάλεια δεν παίζουμε ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GioMak είπε

Όσο κοστολογείς την ζωή σου τόσο πρέπει να κοστίζει και ο εξοπλισμός σου. 

Με την ασφάλεια δεν παίζουμε ποτέ

Ναι για αυτό είπα για κράνος. Αλλά για μηχανή των κυβικών που λέω και για τις ταχύτητες του κέντρου χρειάζεται να σαι full leather φάση; Δηλαδή οκ να μη φορας κοντομανικα σορτσακια,μπουφαν βοηθαει αν πεσεις να μην γδαρδθεις και να μη φορας σαγιοναρες. Αλλα πχ Αύγουστο μήνα με τζακετ πως θα την παλεψει καποιος στο κέντρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200κρανος

200μπουφαν

50γαντια

100μποτες

συνολο 550.

πόση οικονομική ζημιά θεωρείς οτι θα σου κοστίσει ένα σπασμένο χέρι-πόδι; λιγότερα από 550?

 

next james vick GIF by UFC

2 λεπτά πριν, lactate είπε

Ναι για αυτό είπα για κράνος. Αλλά για μηχανή των κυβικών που λέω και για τις ταχύτητες του κέντρου χρειάζεται να σαι full leather φάση; Δηλαδή οκ να μη φορας κοντομανικα σορτσακια,μπουφαν βοηθαει αν πεσεις να μην γδαρδθεις και να μη φορας σαγιοναρες. Αλλα πχ Αύγουστο μήνα με τζακετ πως θα την παλεψει καποιος στο κέντρο;

 

η ππιο απλή ερώτηση....

μέσα στο σπίτι και πας και ριχνεις μια κουτουλια στο τοιχο ή ενα κλοτσιδι στη γωνια του τραπεζιου με το γονατο ή το καλάμι.

ξέρεις πόσα χιλιόμετρα χτύπημα είναι περπατώντας;

5km/h

ανέβα στο πιο απλό μηχανάκι και ΄ριξε μια τέτοια κουτουλιά-γονατιά σε σταματημένο αμάξι ή σε άλλο όχημα ακίνητο με 30km/h

αντιλαμβάνεσαι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, greekfragma είπε

200κρανος

200μπουφαν

50γαντια

100μποτες

συνολο 550.

πόση οικονομική ζημιά θεωρείς οτι θα σου κοστίσει ένα σπασμένο χέρι-πόδι; λιγότερα από 550?

next james vick GIF by UFC

η ππιο απλή ερώτηση....

μέσα στο σπίτι και πας και ριχνεις μια κουτουλια στο τοιχο ή ενα κλοτσιδι στη γωνια του τραπεζιου με το γονατο ή το καλάμι.

ξέρεις πόσα χιλιόμετρα χτύπημα είναι περπατώντας;

5km/h

ανέβα στο πιο απλό μηχανάκι και ΄ριξε μια τέτοια κουτουλιά-γονατιά σε σταματημένο αμάξι ή σε άλλο όχημα ακίνητο με 30km/h

αντιλαμβάνεσαι τώρα;

Γενικά ξέρω από τρακαρίσματα γιατί σε μένα καταλήγουν :P
Αν είχα μπότες θα έπρεπε να είχα και δεύτερα παπούτσια για τη δουλειά μου. Το μπουφάν οκ λογικό. Κράνος κάπου τόσο το υπολόγιζα. Βέβαια νομίζω ότι για να δώσεις για δίπλωμα μηχανής πρέπει να τα φοράς όλα την ημέρα της εξέτασης οπότε τα αγοράζεις οπως και να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουτε περιπτερο δε παω διχως να φορεσω τα παντα. ειναι πλεον μηχανικες οι κινησεις και συνηθεια που δεν αλλαζει.

αν νομιζεις οτι η ζεστη ειναι σοβαρος λογος να σου πω οτι ειναι η ευκολοτερη δικαιολογια.

κανε και συ οτι και το υπολοιπο 90% στους δρομους. μπανανία keep walking

παρε ενα ζευγαρι παπουτσια στη δουλεια και αλλαζε. αλλοι αλλαζουν και παντελονι.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ουτε περιπτερο δε παω διχως να φορεσω τα παντα. ειναι πλεον μηχανικες οι κινησεις και συνηθεια που δεν αλλαζει.

αν νομιζεις οτι η ζεστη ειναι σοβαρος λογος να σου πω οτι ειναι η ευκολοτερη δικαιολογια.

κανε και συ οτι και το υπολοιπο 90% στους δρομους. μπανανία keep walking

παρε ενα ζευγαρι παπουτσια στη δουλεια και αλλαζε. αλλοι αλλαζουν και παντελονι.

γιατρός είμαι όλα τα αλλάζω αλλά όταν δεν φορά κροκς φοράω αθλητικά οπότε θα πρεέπι να αλλάζω πολλά πράγματα :P τεσπα δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αμα είσαι και γιατρός και τα αντιλαμβάνεσαι τόσο χαλαρά....τι να πω...σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Σε γενικότερο πλαίσιο, κάποιοι γιατροί αναισθητοποιούνται και άλλοι είναι υπερευαίσθητοι (σε οποιοδήποτε θέμα). Πχ κάποιοι μπορεί να μη τους λέει τίποτα να πλένουν τα χέρια όταν γυρνάνε σπίτι και άλλοι να έχουν καταστρέψει τα χέρια τους από το αντισηπτικό. Δεν εννοώ κάτι για μένα,  απλά σου λεω ότι το ότι είμαι γιατρός απλά σημαίνει ότι είμαι γιατρός. Επειδή έχω επαφή με κατάγματα προσώπου ίσως για αυτό να θεωρώ δεδομένο ότι θα φορά κράνος ενώ πολλοί συνάδελφοι μου δεν φοράνε καν ενώ ξερουν και βλέπουν τι γίνεται. Τέλος πάντων καταλαβαίνω το κομμάτι της ασφάλειας που λες και δεν το υποτιμώ καθόλου προφανώς.

Όσον αφορά τον κινητά και τα κυβικά, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος πόσο αλλάζει την εμπειρία/χρήση εντός πόλης που βασικά είναι χαμηλές ταχύτητες; Πχ αν εχω κάποιον πίσω μου παίζει απλά να μην τραβάει σε ανηφόρα ξέρω γω; Tα 50 απο τα 150cc πόσο διαφορα θα κανουν πχ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...