Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να αλλάξω την οθόνη μου Hp w2408h (2008 μοντέλο νομίζω) 24 άρα 16:10. Η οθόνη έχει glossy πάνελ και είναι σε άριστη κατάσταση αν και έχει πολλά χρόνια στην πλάτη της. Κανένα καμένο πιξελ και δεν νιώθω να έχει χάσει φωτεινότητα. Μετά από ψάξιμο και διαβάζοντας εσάς εδώ στο φόρουμ κατέληξα στην γνωστή Dell του thread. Η κάρτα γραφικών που έχω προς το παρόν είναι η 1660ti και την οθόνη την θέλω για Gaming, Browsing και ΤΑΙΝΙΕΣ. Θα έχω και τις νέες τεχνολογίες της Nvidia και AMD για το πρόβλημα του tearing και δεν θα παλεύω για σταθερά 60 fps τουλάχιστον μέχρι να αλλάξω κάρτα - σύστημα. Να τονίσω ότι έχω και αρκετά παιχνίδια παλαιότερα που λογικά η κάρτα θα τα σηκώσει σε 1440p (δεν καίγομαι να παίζω κάθε καινούργιο μόλις βγει). Με φωτογραφίες κτλ και σωστά χρώματα δεν έχω απαιτήσεις απλά απλή χρήση. 

Το μεγάλο πρόβλημα μάγκες είναι οτι ζήτησα από γνωστό μου, κάτοχο της συγκεκριμένης να την δουλέψω κάποιες ώρες και μπερδεύτηκα απίστευτα. Εκτός του ότι δεν τρελάθηκα με την πρώτη ματιά, μου φάνηκε ΤΡΑΓΙΚΗ στην θέαση ταινιών. Στην ουσία δεν υπάρχει μαύρο αλλά κάτι σαν γκρι. Να τονίσω ότι κάθομαι πάντα στον υπολογιστή από τις 21:00 και μετά με κλειστά φώτα και θεωρώ ότι θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη. Δεν γράφω για να παινέψω την παλιά μου αλλά γιατί μετά από τοοοσα χρόνια περίμενα να δω έναν καινούργιο κόσμο στα μάτια μου αλλά δεν. Έχω χάσει και επαφή με το θέμα οθόνες κτλ και είμαι σε κατάσταση δεν κρατάς την παλιά και μην μπαίνεις σε περιπέτειες. 

Συγνώμη για το σεντόνι και όποιος μπορεί ας μου δώσει κάποιες ιδέες - συμβουλές. 

 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakinen είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να αλλάξω την οθόνη μου Hp w2408h (2008 μοντέλο νομίζω) 24 άρα 16:10. Η οθόνη έχει glossy πάνελ και είναι σε άριστη κατάσταση αν και έχει πολλά χρόνια στην πλάτη της. Κανένα καμένο πιξελ και δεν νιώθω να έχει χάσει φωτεινότητα. Μετά από ψάξιμο και διαβάζοντας εσάς εδώ στο φόρουμ κατέληξα στην γνωστή Dell του thread. Η κάρτα γραφικών που έχω προς το παρόν είναι η 1660ti και την οθόνη την θέλω για Gaming, Browsing και ΤΑΙΝΙΕΣ. Θα έχω και τις νέες τεχνολογίες της Nvidia και AMD για το πρόβλημα του tearing και δεν θα παλεύω για σταθερά 60 fps τουλάχιστον μέχρι να αλλάξω κάρτα - σύστημα. Να τονίσω ότι έχω και αρκετά παιχνίδια παλαιότερα που λογικά η κάρτα θα τα σηκώσει σε 1440p (δεν καίγομαι να παίζω κάθε καινούργιο μόλις βγει). Με φωτογραφίες κτλ και σωστά χρώματα δεν έχω απαιτήσεις απλά απλή χρήση. 

Το μεγάλο πρόβλημα μάγκες είναι οτι ζήτησα από γνωστό μου, κάτοχο της συγκεκριμένης να την δουλέψω κάποιες ώρες και μπερδεύτηκα απίστευτα. Εκτός του ότι δεν τρελάθηκα με την πρώτη ματιά, μου φάνηκε ΤΡΑΓΙΚΗ στην θέαση ταινιών. Στην ουσία δεν υπάρχει μαύρο αλλά κάτι σαν γκρι. Να τονίσω ότι κάθομαι πάντα στον υπολογιστή από τις 21:00 και μετά με κλειστά φώτα και θεωρώ ότι θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη. Δεν γράφω για να παινέψω την παλιά μου αλλά γιατί μετά από τοοοσα χρόνια περίμενα να δω έναν καινούργιο κόσμο στα μάτια μου αλλά δεν. Έχω χάσει και επαφή με το θέμα οθόνες κτλ και είμαι σε κατάσταση δεν κρατάς την παλιά και μην μπαίνεις σε περιπέτειες. 

Συγνώμη για το σεντόνι και όποιος μπορεί ας μου δώσει κάποιες ιδέες - συμβουλές. 

 

Είχα το συγκεκριμένο δίλλημα για πάνω απο ένα μήνα (μεταξύ Dell & MSI).

Κατέληξα στην MSI λόγω του Black Uniformity (μπορείς να δεις 1-2 σελίδες πίσω τα σχόλια) γιατί λόγω δουλειάς ασχολούμαι μόνο βράδυ. Θεωρώ ότι είναι καλή οθόνη η Dell αλλά ήθελα το κάτι παραπάνω αλλά το το πλήρωσα και 100 Ευρώ παραπάνω.

Το καλό στην MSI είναι ότι με firmware update θα έχεις sRGB (εφόσον το θέλεις) και απίστευτα χρώματα.

Το κακό, με όσα έχω διαβάσει, είναι ότι παίζεις λοταρία λόγω τραγικού QC της MSI. Κάποιοι είχαν καμμένα pixels κτλ. Εμένα με λυπήθηκε ο Θεός μάλλον γιατί μου έπεσε καλο κομμάτι...προς το παρόν.

 

Όσο αφορά την Dell, δεν έχω εμπειρία, αλλά πολλοί αναφέρονται και με θετικά σχόλια. Παρόλα αυτά δεν μου καθόταν για τη χρήση που θέλω εγώ. Μπορεί ο γνωστός σου να έπεσε σε κακό κομμάτι. Οι κάτοιχοι της, στο Insomnia, θα έχουν να πουν κάτι παραπάνω απο εμένα. Αν ρωτήσεις τη γνώμη μου, ψάξτο ΜΟΝΟ βάση αναγκών και χρήσης σου γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια και άποψη. Ρίξε μια ματιά πάντως και στην MSI 247QRF-QD, δεν χάνεις τίποτα.

Παρακάτω και ένα συγκριτικό αλλά μην μείνεις σε αυτό.

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/dell-s2721dgf-vs-msi-optix-mag274qrf-qd/16485/19535?usage=3623&threshold=0.10

 

Η οθόνη ήταν η πιο δύσκολη αγορά απο ολόκληρο το καινούργιο PC που έστησα. Θέλει πολύ ψάξιμο.

 

EDIT: Και οι 2 οθόνες που αναφέρω, εργοστασιακά, έρχονται με τραγικό καλιμπράρισμα. Μετά όμως βελτιώνονται πάρα πολύ.

Επεξ/σία από Wolf79
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wolf79 είπε

EDIT: Και οι 2 οθόνες που αναφέρω, εργοστασιακά, έρχονται με τραγικό καλιμπράρισμα. Μετά όμως βελτιώνονται πάρα πολύ.

Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει κάνει αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό για το τραγικό μαύρο. Έχω διαβάσει για την δικιά σου και με προβληματίζει απίστευτα το να μου τύχουν καμμένα κολλημένα pixel και να μην μου την αλλάζουν. Ξέρω τον εαυτό μου ότι το μάτι θα πηγαίνει πάντα εκεί. Πως τα πάει σε μια ταινία (μαύρο χρώμα) η Msi; 

Και δεν είναι μόνο το μαύρο ρε γαμ@το αλλά περίμενα μετά από 13 χρόνια να μείνω με το στόμα ανοιχτό και όχι να κάνω υποχωρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2021 στις 8:33 ΜΜ, liakinen είπε

Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει κάνει αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό για το τραγικό μαύρο. Έχω διαβάσει για την δικιά σου και με προβληματίζει απίστευτα το να μου τύχουν καμμένα κολλημένα pixel και να μην μου την αλλάζουν. Ξέρω τον εαυτό μου ότι το μάτι θα πηγαίνει πάντα εκεί. Πως τα πάει σε μια ταινία (μαύρο χρώμα) η Msi; 

Και δεν είναι μόνο το μαύρο ρε γαμ@το αλλά περίμενα μετά από 13 χρόνια να μείνω με το στόμα ανοιχτό και όχι να κάνω υποχωρήσεις. 

Και εγώ προερχόμενος απο 10 ετών IPS της LG που αποδείχτηκε σκυλί. Δυστυχώς ένιωσα απογοήτευση ότι δεν βελτιώθηκαν τα πράγματα στα panels. Οχι οπως τα περιμενα εγώ τουλάχιστον. 

Τα καμμένα pixels με προβλημάτισαν πάρα πολύ, δεν θα σου πω ψέμματα. Αφου διάβασα οτι Dell και MSI δεν διέφεραν τελικα στο συγκεκριμένο κομμάτι της εγγύησης, πήρα το ρίσκο και έκανα το σταυρό μου. 

Για ταινία δεν το έχω τσεκάρει αλλά θα το δοκιμασω και θα επανέλθω.αυτο που μπορω να σου πω σίγουρα είναι οτι το Gamma το κατέβασα απο το 1.01 σε 0.75 (απο Nvidia control panel). 

 

ΥΓ: Απο ότι έχω διαβάσει, καλό μαύρο δύσκολο να βρεις λόγω χαμηλού contrast της τεχνολογίας IPS. Εκτός, αν ανεβάσεις τον προϋπολογισμό σου. Εγώ για οθόνη 800€ δεν θα έδινα. Μου αρκεί που χρυσοπληρωσα την 3080.

Το δανείστηκα απο τον ιστότοπο της BenQ

"IPS panels tend to “crush” black levels to their most extreme, which can diminish dark details. VAs and especially TNs offer more accurate black levels, a common weakness of IPS. "

Επεξ/σία από Wolf79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παλικάρια θέλω απόψεις και συμβουλές για νέο μόνιτορ που θέλω να πάρω. Διαθέτω λάπτοπ που θα συνδεθεί στο μόνιτορ για αύξηση μεγέθους και κυρίως ποιότητας. Το λάπτοπ είναι αρκούντως ισχυρό (διαθέτει i7 6/12 ένατης γενιάς και RTX 2060 με 16GB 3000Mhz) όμως η ποιότητα της 17.3' οθόνης είναι μετριάτζα της γραμμής οπότε αποφάσισα στην αγορά μόνιτορ. Τηλεοράσεις απορίπτονται λόγο μεγέθους άσχετα αν θα ήταν η καλύτερη λύση. 

Τι θέλω από το μόνιτορ:

- Οσο καλύτερη ποιότητα χρωμάτων είναι δυνατόν για gaming και media. Δεν δουλεύω κάτι παραπάνω από αυτό για την απαιτητική χρήση.

- Ο χώρος είναι φωτεινός οπότε πρέπει να μπορεί να ανεβάζει αρκετά την φωτεινότητα της και να διαθέτει όσο καλύτερο black level και black uniformity γίνεται ακόμα και αν πέσω σε panel lottery.

- Εισόδους HDMI κατά προτίμηση 2.1 γιατί υπάρχει η περίπτωση να χρησιμοποιηθεί και PS5 στο μέλλον πάνω του. Η έξοδος για ακουστικά σαφώς και είναι απαραίτητη για σύνδεση ακουστικών. 

- Τουλάχιστον 120Hz με καλή χρήση κίνησης και καλή επίδοση σε input lag και γενικότερη ταχύτητα. Δεν χρειάζεται να είναι η καλύτερη αλλά να είναι αρκούντως καλή.

Μιας και βρίσκομαι Αγγλία το κόστος δεν θα το αναφέρω γιατί οι τιμές μας είναι διαφορετικές. Ρίξτε εδώ τις προτάσεις σας και θα κοιτάξω μια μια από αυτές. Εχω ήδη δει διάφορα μοντέλα αλά είναι τόσα πολλά και με τόσες πολλές διαφορετικές παραμέτρους που θα ήθελα και μια γραμμή άλλων προτάσεων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλανια με καρτα γραφικων nvidia geforce gtx 1050 ti 4gb oc αξιζει να παω σε οθονη 2κ οπως αυτη https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz.html? Η τσαμπα την κοιταω γιατι το θεμα ειναι και η καρτα μπορει να ανταπεξελθει. καρτα δεν θα αλλαξω συντομα καποια στιγμη θα παρω καινουργια αλλα βλεπω γινεται χαμος με τις καρτες οποτε θα αργησω. Τι προτεινετε να παω σε 1080 μονιτορ? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madkid18 είπε

αλανια με καρτα γραφικων nvidia geforce gtx 1050 ti 4gb oc αξιζει να παω σε οθονη 2κ οπως αυτη https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz.html? Η τσαμπα την κοιταω γιατι το θεμα ειναι και η καρτα μπορει να ανταπεξελθει. καρτα δεν θα αλλαξω συντομα καποια στιγμη θα παρω καινουργια αλλα βλεπω γινεται χαμος με τις καρτες οποτε θα αργησω. Τι προτεινετε να παω σε 1080 μονιτορ? 

Δύσκολη περίοδος, δύσκολη περίπτωση. Τι παιχνίδια σε ενδιαφέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δύσκολη περίοδος, δύσκολη περίπτωση. Τι παιχνίδια σε ενδιαφέρουν;

Αυτα που παιζω ειναι fifa fortnite lol lineage dirt rally 2.0 αλλα εχω κατεβασει και τυπου resident evil biohazard 7. Τι προτεινεις εσυ? Για 27αρι κοιταω κιόλας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους όσους (δεν) βοήθησαν. Το έπαιξα λοταρία και αγόρασα το Huawei VA GT ultra wide 34' με την ηχομπαρα καθώς το black Friday εδώ μου το έδωσε στα 450 ευρώ (380 λίρες). Τιμή κλεψιά για τα χαρακτηριστικά του monitor και τα reviews είναι θετικά επίσης. Ακόμα και αν φάω απογοήτευση μπορώ να το αλλάξω απευθείας με πιστωτικό για κάτι άλλο οπότε τι είχαμε τι χάσαμε. 

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει hdmi 2.1 αλλά διαβάζοντας γύρω γύρω δεν πρόκειται να δεις πάνω από 4Κ 60FPS σε σημερινή κονσόλα οπότε πρακτικά δεν χάνω κάτι. 

Θα αφήσω εντυπώσεις εδώ εφόσον την δοκιμάσω εκτενώς σε πληθώρα χρήσεων. Με αγχώνει το Ultra wide curved αλλά ευκαιρία να το δοκιμάσω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι σε σκέψη για αλλαγή οθόνης.Το pc το χρησιμοποιώ περισσότερο για gaming και μετά έπονται τα υπόλοιπα. Έχω μια LG 27" Ultrawide, 2560x1080, 75hz, δεν θυμάμαι το μοντέλο αυτή τη στιγμή και επειδή πλέον κάθομαι αρκετά κοντά στην οθόνη δεν με βολεύει & οτι θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι καλύτερο που έστω λίγο θα αναβαθμίσει την εμπειρία του gaming.

Παίζω βαριά παιχνίδια και δεν νομίζω να σταματήσω ποτέ να παίζω το red dead redemption ΙΙ που είναι απαιτητικό, όσο να ναι. Με ενδιαφέρει να παίζω σε όσο το δυνατόν υψηλότερα settings και δεν θέλω να πέσω πολύ σε ρυθμίσεις.

Εδώ έρχεται το δίλλημα: Το pc μου πλέον τα έχει τα χρονάκια του (i7 6700k, GTX 1080) και όπως είναι λογικό δεν μπορώ να είμαι σε max settings σε όλα, όμως το σκέφτομαι αν αξίζει να πάω σε μια οθόνη 2k ή να μείνω στο 1080p gaming.

Δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω στο εγγύς μέλλον, θέλω να πάω με το συγκεκριμένο σύστημα όσο με πάει, γνωρίζοντας ότι μελλοντικά θα πρέπει να πέσουν οι απαιτήσεις μου στα settings κλπ. Ειδικά επειδή για το συγκεκριμένο σύστημα είχα δώσει αρκετά χρήματα και με τις τιμές που παίζουν τώρα στις κάρτες γραφικών δεν με βλέπω να αγοράζω τίποτε.

Θα ήθελα πρώτα να με βοηθήσετε σχετικά με το δίλημμα 1080p vs 2k οθόνη και τι συμφέρει καλύτερα να κάνω και μετά θα σκεφτώ και τι budget θέλω να διαθέσω τελικά. Για 4k δεν νομίζω να με παίρνει λόγω hardware (?)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2021 στις 9:00 ΠΜ, gazp είπε

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι σε σκέψη για αλλαγή οθόνης.Το pc το χρησιμοποιώ περισσότερο για gaming και μετά έπονται τα υπόλοιπα. Έχω μια LG 27" Ultrawide, 2560x1080, 75hz, δεν θυμάμαι το μοντέλο αυτή τη στιγμή και επειδή πλέον κάθομαι αρκετά κοντά στην οθόνη δεν με βολεύει & οτι θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι καλύτερο που έστω λίγο θα αναβαθμίσει την εμπειρία του gaming.

Παίζω βαριά παιχνίδια και δεν νομίζω να σταματήσω ποτέ να παίζω το red dead redemption ΙΙ που είναι απαιτητικό, όσο να ναι. Με ενδιαφέρει να παίζω σε όσο το δυνατόν υψηλότερα settings και δεν θέλω να πέσω πολύ σε ρυθμίσεις.

Εδώ έρχεται το δίλλημα: Το pc μου πλέον τα έχει τα χρονάκια του (i7 6700k, GTX 1080) και όπως είναι λογικό δεν μπορώ να είμαι σε max settings σε όλα, όμως το σκέφτομαι αν αξίζει να πάω σε μια οθόνη 2k ή να μείνω στο 1080p gaming.

Δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω στο εγγύς μέλλον, θέλω να πάω με το συγκεκριμένο σύστημα όσο με πάει, γνωρίζοντας ότι μελλοντικά θα πρέπει να πέσουν οι απαιτήσεις μου στα settings κλπ. Ειδικά επειδή για το συγκεκριμένο σύστημα είχα δώσει αρκετά χρήματα και με τις τιμές που παίζουν τώρα στις κάρτες γραφικών δεν με βλέπω να αγοράζω τίποτε.

Θα ήθελα πρώτα να με βοηθήσετε σχετικά με το δίλημμα 1080p vs 2k οθόνη και τι συμφέρει καλύτερα να κάνω και μετά θα σκεφτώ και τι budget θέλω να διαθέσω τελικά. Για 4k δεν νομίζω να με παίρνει λόγω hardware (?)

Ευχαριστώ!

Το "τρίλημμα" σου είναι FULL HD vs QHD (ουχί 2k) vs 4k.

Αφού δεν έχεις σκοπό να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη, αλλά σε τρώει κιόλας, τότε θα έπρεπε να αναρωτιέσαι "QHD 75hz vs Full HD 144hz?"

LG 24QP500-B ή LG 24GN600-B

 

Επεξ/σία από e-k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, e-k είπε

Το "τρίλημμα" σου είναι FULL HD vs QHD (ουχί 2k) vs 4k.

Αφού δεν έχεις σκοπό να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη, αλλά σε τρώει κιόλας, τότε θα έπρεπε να αναρωτιέσαι "QHD 75hz vs Full HD 144hz?"

LG 24QP500-B ή LG 24GN600-B

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν πάω σε 4k λογικά θα πρέπει να κάνω και μεγαλύτερες υποχωρήσεις στα settings, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν είμαι και ο πιο έμπειρος σε θέματα τεχνολογίας. H οθόνη που είχα μέχρι προχτές ήταν η ASUS VP249H (90€ το 2019 από Κωτσόβολο). Η καινούρια μου οθόνη LG 24QP500-B (175€ από σκρουτζομάγαζο) με έκανε να μείνω με το στόμα ανοικτό όταν την λειτούργησα την πρώτη φορά, σε φάση "μα καλά, πως άντεχα τόσο καιρό με την προηγούμενη;".

Είναι πιο φωτεινή, έχει καλύτερη κατανομή του φωτός, το HDR φαίνεται πως δουλεύει, και η ανάλυση... Ω, αυτή η ανάλυση... Πόσο σημαντική είναι η μεγαλύτερη ανάλυση... Δυστυχώς όμως δεν έχω fiber σύνδεση στο ίντερνετ για να βλέπω με άνεση σε QHD και το youtube, μια απλή 24άρα adsl έχω και κολλάει...

QHD=2560*1440=3.686.400 pixels

η δικιά σου=2560*1080=2.764.800 pixels

Ένα στα τρία παραπάνω pixels. Σχεδόν ένα εκατομμύριο pixels παραπάνω  σε 24άρα αντί για 27άρα ultrawide είναι μια καλή αναβάθμιση δεν νομίζεις;

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2021 στις 4:35 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Ευχαριστώ όλους όσους (δεν) βοήθησαν. Το έπαιξα λοταρία και αγόρασα το Huawei VA GT ultra wide 34' με την ηχομπαρα καθώς το black Friday εδώ μου το έδωσε στα 450 ευρώ (380 λίρες). Τιμή κλεψιά για τα χαρακτηριστικά του monitor και τα reviews είναι θετικά επίσης. Ακόμα και αν φάω απογοήτευση μπορώ να το αλλάξω απευθείας με πιστωτικό για κάτι άλλο οπότε τι είχαμε τι χάσαμε. 

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει hdmi 2.1 αλλά διαβάζοντας γύρω γύρω δεν πρόκειται να δεις πάνω από 4Κ 60FPS σε σημερινή κονσόλα οπότε πρακτικά δεν χάνω κάτι. 

Θα αφήσω εντυπώσεις εδώ εφόσον την δοκιμάσω εκτενώς σε πληθώρα χρήσεων. Με αγχώνει το Ultra wide curved αλλά ευκαιρία να το δοκιμάσω. 

η οθονη που εψαχνες ειναι η M28U, αν σου κακοφανει το ultra wide οπως εμενα που δεν μαρεσει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 6:07 ΜΜ, gazp είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν πάω σε 4k λογικά θα πρέπει να κάνω και μεγαλύτερες υποχωρήσεις στα settings, σωστά; 

ούτε 30 φπς δεν θα έχεις σε 4κ, μην το σκέφτεσαι καν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...