Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone δε θα περιλαμβάνουν ακουστικά και φορτιστές


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/10/2020 στις 1:27 ΜΜ, armagedwnn είπε

Συμφορίτη σου μίλησα ποτέ για τιμές?

Δεν με ενδιαφέρει πόσο κάνει. Ας έκανε και 1 εκκατομύριο τι με νοιάζει.

Το έχω αναλύσει υπερβολικά, αν δεν μπορείς να καταλάβεις πρόβλημα σου.

Η κίνηση αυτή επιβαρύνει το περιβάλλον (γιατί θα έχουμε διπλές συσκευασίες-δύο μεταφορές κτλ) και η apple το παρουσιάζει σαν καλό περιβαλλοντικά.

Τι με νοιάζει η τιμή και έχεις κολλήσει εκεί.?

 

Στις 15/10/2020 στις 4:48 ΜΜ, malut1971 είπε

Παίζουν με τη νοημοσύνη μας. 

Όταν κάποιος θα πάρει iPhone χωρίς φορτιστή και ακουστικά θα αναγκαστεί να αγοράσει έξτρα πράγμα που σημαίνει ότι οι εκπομπές άνθρακα που εξοικονομηθηκαν λόγω των μικρότερων κουτιών θα απελευθερωθουν όταν θα μεταφερθούν οι έξτρα φορτιστες και τα ακουστικά.

Συν το ότι θα χρησιμοποιηθούν τρία κουτιά έναντι του ενός που χρειαζόταν έως τώρα. 

Ας έβρισκαν κάποιο ποιο έξυπνο επιχείρημα. 

 

Στις 16/10/2020 στις 9:53 ΠΜ, ikorolis είπε

για κάνε μια βόλτα στα εργοστάσια της προς κίνα μεριά να δεις με ποιους εργαζόμενους (ηλικίας) φτιάχνει τα APPLE IPHONE και μετά τα ξανά λέμε...

κανένα κόλλημα δεν έχω με την (κάθε) Apple ειλικρινά χέστηκα για την (κάθε) Apple ή Samsung ή Xiaomi ή Huawei ή Oneplus κτλ...εγώ όπως έχω πει ψωνίζω βάση της λογικής μου και αυτή λέει "ταβάνι" 300 ευρώ για κινητό τηλέφωνο (smartphone) τώρα αν θα μου το κάνει δώρο η εταιρεία που εργάζομαι φυσικά δεν θα πω όχι είτε είναι Apple Iphone είτε Samsung είτε Oneplus είτε Xiaomi είτε Huawei αν δεν μου αρέσει απλά θα το πουλήσω και θα αγοράσω αυτό που εγώ θέλω.

κόλλημα έχω με αυτούς που δεν σέβονται τους εργαζόμενους και βάζουν στα εργοστάσια να δουλεύουν μικρά παιδιά

αυτοί οι εργοδότες / εταιρείες τρώνε μαύρο / άκυρο από μένα και δεν παίρνουν ούτε ένα ευρώ / σέντ

και ας είναι οι κορυφαίες μάρκες.

 

Στις 16/10/2020 στις 6:32 ΜΜ, kifinas είπε

Με καλώδιο και με ακουστικά. So?

Το καλώδιο που δίνει τώρα η Apple που μπορεί να το βάλει ο χρήστης iPhone με τα «δισεκατομμύρια» φορτιστών;;;

Αν έδινε φορτιστή type c από το 10 θα μπορούσε να λέει αυτά που λέει. Τώρα, έχοντας δώσει τέτοιο φορτιστή μόνο στο προηγούμενο Pro απλά κοροϊδεύει. 

 

Στις 17/10/2020 στις 6:13 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Έτσι με κινήσεις ματ η Apple πάει να νικήσει τον ανταγωνισμό.

Εννοείτε ότι ειρωνεύομαι άκου εκεί να μην δίνει ακουστικά και φορτιστή σε κινητά που κοστίζουν  1000 ευρώ και βάλε. Ντροπή τους.

 

Θα μου πεις καλά κάνει αφού έχει βρει πρόβατα που την ακολουθούνε και δίνουν και μια περιουσία για να τους προσφέρει αρχαία τεχνολογία χωρίς τίποτα το ουσιώδες.

 

Στις 17/10/2020 στις 7:17 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Δεν είναι κανένα πρόβλημα με την οποία Apple αλλά το αυτονόητο. 

Δεν μπορείς να πουλάς κάτι χωρίς φορτιστή γιατί στην ουσία αχρηστευεις το κινητό αφού δεν θα μπορείς να το φορτισεις. 

 

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει αγαπητέ μου φίλε...εγώ δεν υποστηρίζω καμία APPLE/SAMSUNG/κτλ...

εγώ υποστηρίζω αυτό που κάνει η Ε.Ε. να βγει ένας τύπος καλωδίου φόρτισης , ένας τύπος φορτιστή κτλ...

τώρα αν θα τα δίνουν οι εταιρείες μαζί με τις συσκευές λίγο με ενδιαφέρει καθώς δεν χρησιμοποιώ συσκευές APPLE αλλά συσκευές ANDROID έτσι όλοι οι φορτιστές/καλώδια/powerbank είναι της εταιρείας ANKER ή RAVPOWER άντε και μερικά BLITZWOLF κτλ

και κάνω μια χαρά την δουλειά μου και πολλές φορές είναι καλύτερα και από τα διάφορα επίσημα των εταιρειών.

για τα εργοστάσια στην κίνα που κατασκευάζουν τα προιόντα της ανήλικα παιδιά έχεις να πεις κάτι?

 

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

Επαναλαμβάνω γνωρίζω τι έχω γράψει δεν χρειάζομαι υποδείξεις

Ευχαριστώ πολύ

Απευθυνόμουν σε όσους χρησιμοποιούν APPLE καθώς για τις συσκευές της απαιτεί να έχεις γνήσιους φορτιστές που έχεις αγοράσει από τα επίσημα καταστήματα της

όπως και καλώδια φόρτισης κτλ

καθώς αν χρησιμοποιείς προιόντα από τρίτους κατασκευαστές και όχι επίσημα APPLE προιόντα αν αντιμετωπίζεις κάποιου είδους ζημιά

θα δεις τι θα σου απαντήσει το επίσημο κατάστημα/σέρβις/αντιπροσωπεία και δεν τα λέω εγώ αλλά η APPLE

μπορείς να μπεις και σε ιστοσελίδα σχετική που σχολιάζουν μόνο APPLE προιόντα αυτοί που την υπερασπίζονται και αγοράζουν τα προιόντα της

εγώ είμαι ANDROID είμαι HATER των προιόντων της APPLE μην ακούς εμένα τον κακοπροαίρετο χρήστη.

 

 20 σελίδες κράξιμο... Nice...

Η Apple, όπως πολύ ωραία είπε κάποιος παραπάνω, έχει συγκεκριμένη φιλοσοφία. Πουλάει user experience in a closed ecosystem with integrated services. Όποιος θέλει να πάρει iPhone και είναι συνειδητή αγορά (κ όχι του εφήβου που θέλει να πουλήσει μούρη στους φίλους του ή αντίστοιχου μενταλιτέ ενήλικα) με εξαίρεση ένα μικρό ποσοστό που πρώτη φορά θα μπει στη διαδικασία να αγοράσει κάτι της εταιρείας, θα έχει κ άλλα μέλη του οικοσυστήματος πιθανότατα. Η Apple γνωρίζει πάρα πολύ καλά τι ποσοστό των χρηστών της έχει άλλες συσκευές του οικοσυστήματος και ποιες απ' αυτές. Όποιος έχει ήδη συσκευή και Apple ID, γνωρίζει πως όταν κάνεις sign in στη σελίδα της με το Apple ID σου, αυτόματα εμφανίζονται γραμμή όλες οι συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια σου κι έχουν σχετιστεί με το Apple ID σου, εκτός αν τις έχεις διαγράψει - μεταπωλήσει με factory reset κλπ. Ένα μεγάλο μέρος του πελατολογίου της, λοιπόν, πρόβατα είπε κάποιος, θύματα κάποιος άλλος, χρήστες θα πω εγώ, - ΝΑΙ - αγοράζουν την "αρχαία" τεχνολογία της επειδή θέλουν να παραμείνουν στο οικοσύστημα και να συνεχίσουν για τους δικούς τους χ-ψ-ω λόγους να έχουν την ίδια εμπειρία χρήστη. Η εταιρεία γνωρίζει πολύ καλά ποιοι είναι, αν έχουν και τι φορτιστές δικούς της κλπ. Ακόμη κ χωρίς αυτούς στον υπολογισμό, το τηλέφωνο χωρίς φορτιστή προφανώς δεν είναι άχρηστο. Μπορεί να φορτίσει άμεσα σε οποιονδήποτε υπολογιστή έχει θύρα usb-c, σε οποιοδήποτε brick έχει usb-c και με οποιοδήποτε καλώδιο lightning-to-USB σε οποιοδήποτε brick ή οποιοδήποτε υπολογιστή. Αν είμαστε ειλικρινείς, λύσεις έχουμε όλοι άμεσα μέσα σπίτι μας ή λύνουμε το πρόβλημα άμεσα με ένα generic καλώδιο των 7-9ευρώ από Apple authorised retailers όπως είναι τα iSystem, iStorm ή από iRepair και πάει λέγοντας. Βάζοντας το συγκεκριμένο καλώδιο συμμορφώνεται μερικώς προς τη γενικότερη απαίτηση προς USB-c... που όλοι είχατε φαγωθεί! Για τους δικούς της - οικονομικούς το δίχως άλλο - λόγους κρατάει ακόμη το lightning, αλλά προφανώς το USB-c είναι μελλοντικός μονόδρομος. Ενημερωτικά, τα iPod ήταν χωρίς φορτιστή,  τα Apple Watch από τη σειρά 3 και μετά κλπ κλπ κλπ... 

https://www.aboveavalon.com/notes/2020/7/22/the-secret-to-apples-ecosystem

Όσοι κόπτεστε πραγματικά για το περιβάλλον, σας δίνει την ευκαιρία να κάνετε ΜΙΑ αγορά ενός universal φορτιστή (δεν χρειάζεται να είναι Apple ή το MagSafe... μπορεί να είναι Belkin πχ...) κάνοντας την αρχή να έχετε έναν για ΟΛΑ! Να βγάλετε από το συρτάρι όλους τους άλλους παλιούς, παροπλισμένους, αργούς, απηρχαιωμένους κλπ και να τους πάτε στην ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ. Και ναι θ'ακολουθήσουν κ άλλες εταιρείες, να είστε σίγουροι! Δεν αναφέρομαι στα ακουστικά, καθώς δεν είναι απαραίτητα για να λειτουργήσει η συσκευή και εκεί έπαιξε ξεκάθαρα το κόστος... απλώς βοήθησε και τον δημόσιο στόχο. 

Προφανώς και η κινητήριος δύναμη μιας εταιρείας είναι το κέρδος. Καπιταλισμός γαρ και μιλάμε για εταιρεία τεχνολογίας. Ωστόσο, ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι δίνει άπειρες θέσεις εργασίας ανά την υφήλιο?? Και όχι τα παιδάκια στην Κίνα δεν δουλεύουν για την Apple... δεν δουλεύουν καν για την Foxconn και τις λοιπές παρόμοιες εταιρείες στις οποίες αναφέρεστε... ενημερωθείτε πρώτα. Ενήλικες δουλεύουν, από πολύ νεαρή ηλικία με άθλιες για τα δυτικά πρότυπα συνθήκες εργασίας, αλλά επιτρεπτές στο κομμουνιστικό κράτος που δραστηριοποιείται το εργοστάσιο. Δεν τους αναγκάζει κανείς να δουλέψουν εκεί βέβαια... αλλά όταν η εναλλακτική σου είναι λάσπη και αγροτιά με ένα μπώλ ρύζι, επιλέγεις αναλόγως.  Η Apple παραγέλνει εξαρτήματα, δεν βάζει τους όρους εργασίας. Το ίδιο κάνουν κι οι υπόλοπες εταιρείες τεχνολογίας, αλλά δεν είδα ποτέ να κράζει κανείς τη Samsung την Xiaomi τη Huawei ή την LG  για τον ίδιο λόγο. Στους δικούς άμεσους υπαλλήλους νομίζω φέρεται αντιστοίχως της φιλοσοφίας της που αναφέρθηκε παραπάνω. 

Περιβαλλοντικά τώρα, αν χωράνε 70% περισσότερες συσκευές... θα χρειαστούν αντίστοιχα λιγότερες μεταφορές για τα ίδια τεμάχια. Και όχι η μεταφορά φορτιστών και ακουστικών δεν θα είναι η ίδια (μικρότερες συσκευασίες... όχι ίδιος αριθμός καταναλωτών κλπ). Υπάρχει κέρδος... μικρό? Προφανώς, αλλά όλα αρχίζουν από κάπου... Χέστηκε η Apple  για τον πλανήτη? Προφανώς και ναι... αλλά βλέπει μπροστά και κάνει αλλαγές που θα έρθουν, πριν την αναγκάσουν να τις κάνει, που τη συμφέρουν και οικονομικά. 

Κ αφού κράξατε όλοι δεν θα πει κανείς μπράβο για το εξαιρετικό της marketing??????? Διαφωνεί κανείς σε αυτό???

https://www.apple.com/environment/

Επιπλέον, θέλατε τόσες νέες τεχνολογίες μέσα σε ένα χρόνο από το προηγούμενο μοντέλο ακριβώς στην ίδια τιμή...? Βρήκε τρόπο να το κάνει - έστω και κατά προσέγγιση, μειώνοντας κόστος κατασκευής, κόστος συσκευασίας, κόστος αξεσουάρ, κόστος μεταφοράς, αυξάνοντας προφανώς ή κρατώντας ίδιο το κέρδος (τόσοι μέτοχοι από πίσω...). Μην ξεχνάμε ότι κ ο MagSafe φορτιστής έχει πίσω του τεχνολογία, R&D, μάρκετινγκ κλπ... Δεν πρέπει να προωθηθεί? Εσείς όλοι που ξέρετε από business planning, marketing κλπ δεν της βγάζετε το καπέλο??? Αλήθεια τώρα!

Το μεγάλο φάουλ  της υπόθεσης, ωστόσο, είναι η αφαίρεση φορτιστή και ακουστικών από τα μοντέλα που ήδη τα είχαν. Από τη στιγμή, όμως, που συνεχίζει να τα πουλάει καινούρια δείχνει ενιαία στρατηγική. Κ επιπλέον, δεν θα ήθελε να επιλέξει κανείς βάσει του τι υπάρχει στο κουτί προφανώς... κ αν δεν το έκανε η δικαιολογία περιβάλλον θα ήταν ακόμη πιο μούφα. Θα λέγαμε τι μαλακίες λέει όταν συνεχίζει και πουλάει τα πιο οικονομικά μοντέλα με τα παπαράκια μέσα.... 

Σε κάθε περίπτωση δεν σας αναγκάζει κανείς να αγοράσετε Apple... Κ αν υπήρχε όμορφη κριτική επί των γεγονότων δεν θα είχα αναγκαστεί να γράψω το σεντόνι - σόρρυ κιόλας - ... Είμαι σίγουρη πως οι μάγκες στο Cupertino έχουν υπολογίσει το backlash σε όλα τους τα σενάρια και δεν περιμένουν κάποιον να τους ενημερώσει για τις αντιδράσεις στο insomnia  για να αποφασίσουν τις επιχειρηματικές τους κινήσεις... Από εκεί και πέρα αφήστε τις προσωπικές κριτικές και τα προσδιοριστικά επίθετα κατά μέρος. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει κατά βούληση πώς θα ξοδέψει τα χρήματά του και δεν πέφτει σε κανέναν λόγος. Νιώστε ανώτεροι, αν μπορείτε, με τις επιλογές σας ο καθένας... ζωής όχι κινητού... 

Καλό σας βράδυ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NasstasjiaP είπε

 20 σελίδες κράξιμο... Nice...

Η Apple, όπως πολύ ωραία είπε κάποιος παραπάνω, έχει συγκεκριμένη φιλοσοφία. Πουλάει user experience in a closed ecosystem with integrated services. Όποιος θέλει να πάρει iPhone και είναι συνειδητή αγορά (κ όχι του εφήβου που θέλει να πουλήσει μούρη στους φίλους του ή αντίστοιχου μενταλιτέ ενήλικα) με εξαίρεση ένα μικρό ποσοστό που πρώτη φορά θα μπει στη διαδικασία να αγοράσει κάτι της εταιρείας, θα έχει κ άλλα μέλη του οικοσυστήματος πιθανότατα. Η Apple γνωρίζει πάρα πολύ καλά τι ποσοστό των χρηστών της έχει άλλες συσκευές του οικοσυστήματος και ποιες απ' αυτές. Όποιος έχει ήδη συσκευή και Apple ID, γνωρίζει πως όταν κάνεις sign in στη σελίδα της με το Apple ID σου, αυτόματα εμφανίζονται γραμμή όλες οι συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια σου κι έχουν σχετιστεί με το Apple ID σου, εκτός αν τις έχεις διαγράψει - μεταπωλήσει με factory reset κλπ. Ένα μεγάλο μέρος του πελατολογίου της, λοιπόν, πρόβατα είπε κάποιος, θύματα κάποιος άλλος, χρήστες θα πω εγώ, - ΝΑΙ - αγοράζουν την "αρχαία" τεχνολογία της επειδή θέλουν να παραμείνουν στο οικοσύστημα και να συνεχίσουν για τους δικούς τους χ-ψ-ω λόγους να έχουν την ίδια εμπειρία χρήστη. Η εταιρεία γνωρίζει πολύ καλά ποιοι είναι, αν έχουν και τι φορτιστές δικούς της κλπ. Ακόμη κ χωρίς αυτούς στον υπολογισμό, το τηλέφωνο χωρίς φορτιστή προφανώς δεν είναι άχρηστο. Μπορεί να φορτίσει άμεσα σε οποιονδήποτε υπολογιστή έχει θύρα usb-c, σε οποιοδήποτε brick έχει usb-c και με οποιοδήποτε καλώδιο lightning-to-USB σε οποιοδήποτε brick ή οποιοδήποτε υπολογιστή. Αν είμαστε ειλικρινείς, λύσεις έχουμε όλοι άμεσα μέσα σπίτι μας ή λύνουμε το πρόβλημα άμεσα με ένα generic καλώδιο των 7-9ευρώ από Apple authorised retailers όπως είναι τα iSystem, iStorm ή από iRepair και πάει λέγοντας. Βάζοντας το συγκεκριμένο καλώδιο συμμορφώνεται μερικώς προς τη γενικότερη απαίτηση προς USB-c... που όλοι είχατε φαγωθεί! Για τους δικούς της - οικονομικούς το δίχως άλλο - λόγους κρατάει ακόμη το lightning, αλλά προφανώς το USB-c είναι μελλοντικός μονόδρομος. Ενημερωτικά, τα iPod ήταν χωρίς φορτιστή,  τα Apple Watch από τη σειρά 3 και μετά κλπ κλπ κλπ... 

https://www.aboveavalon.com/notes/2020/7/22/the-secret-to-apples-ecosystem

Όσοι κόπτεστε πραγματικά για το περιβάλλον, σας δίνει την ευκαιρία να κάνετε ΜΙΑ αγορά ενός universal φορτιστή (δεν χρειάζεται να είναι Apple ή το MagSafe... μπορεί να είναι Belkin πχ...) κάνοντας την αρχή να έχετε έναν για ΟΛΑ! Να βγάλετε από το συρτάρι όλους τους άλλους παλιούς, παροπλισμένους, αργούς, απηρχαιωμένους κλπ και να τους πάτε στην ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ. Και ναι θ'ακολουθήσουν κ άλλες εταιρείες, να είστε σίγουροι! Δεν αναφέρομαι στα ακουστικά, καθώς δεν είναι απαραίτητα για να λειτουργήσει η συσκευή και εκεί έπαιξε ξεκάθαρα το κόστος... απλώς βοήθησε και τον δημόσιο στόχο. 

Προφανώς και η κινητήριος δύναμη μιας εταιρείας είναι το κέρδος. Καπιταλισμός γαρ και μιλάμε για εταιρεία τεχνολογίας. Ωστόσο, ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι δίνει άπειρες θέσεις εργασίας ανά την υφήλιο?? Και όχι τα παιδάκια στην Κίνα δεν δουλεύουν για την Apple... δεν δουλεύουν καν για την Foxconn και τις λοιπές παρόμοιες εταιρείες στις οποίες αναφέρεστε... ενημερωθείτε πρώτα. Ενήλικες δουλεύουν, από πολύ νεαρή ηλικία με άθλιες για τα δυτικά πρότυπα συνθήκες εργασίας, αλλά επιτρεπτές στο κομμουνιστικό κράτος που δραστηριοποιείται το εργοστάσιο. Δεν τους αναγκάζει κανείς να δουλέψουν εκεί βέβαια... αλλά όταν η εναλλακτική σου είναι λάσπη και αγροτιά με ένα μπώλ ρύζι, επιλέγεις αναλόγως.  Η Apple παραγέλνει εξαρτήματα, δεν βάζει τους όρους εργασίας. Το ίδιο κάνουν κι οι υπόλοπες εταιρείες τεχνολογίας, αλλά δεν είδα ποτέ να κράζει κανείς τη Samsung την Xiaomi τη Huawei ή την LG  για τον ίδιο λόγο. Στους δικούς άμεσους υπαλλήλους νομίζω φέρεται αντιστοίχως της φιλοσοφίας της που αναφέρθηκε παραπάνω. 

Περιβαλλοντικά τώρα, αν χωράνε 70% περισσότερες συσκευές... θα χρειαστούν αντίστοιχα λιγότερες μεταφορές για τα ίδια τεμάχια. Και όχι η μεταφορά φορτιστών και ακουστικών δεν θα είναι η ίδια (μικρότερες συσκευασίες... όχι ίδιος αριθμός καταναλωτών κλπ). Υπάρχει κέρδος... μικρό? Προφανώς, αλλά όλα αρχίζουν από κάπου... Χέστηκε η Apple  για τον πλανήτη? Προφανώς και ναι... αλλά βλέπει μπροστά και κάνει αλλαγές που θα έρθουν, πριν την αναγκάσουν να τις κάνει, που τη συμφέρουν και οικονομικά. 

Κ αφού κράξατε όλοι δεν θα πει κανείς μπράβο για το εξαιρετικό της marketing??????? Διαφωνεί κανείς σε αυτό???

https://www.apple.com/environment/

Επιπλέον, θέλατε τόσες νέες τεχνολογίες μέσα σε ένα χρόνο από το προηγούμενο μοντέλο ακριβώς στην ίδια τιμή...? Βρήκε τρόπο να το κάνει - έστω και κατά προσέγγιση, μειώνοντας κόστος κατασκευής, κόστος συσκευασίας, κόστος αξεσουάρ, κόστος μεταφοράς, αυξάνοντας προφανώς ή κρατώντας ίδιο το κέρδος (τόσοι μέτοχοι από πίσω...). Μην ξεχνάμε ότι κ ο MagSafe φορτιστής έχει πίσω του τεχνολογία, R&D, μάρκετινγκ κλπ... Δεν πρέπει να προωθηθεί? Εσείς όλοι που ξέρετε από business planning, marketing κλπ δεν της βγάζετε το καπέλο??? Αλήθεια τώρα!

Το μεγάλο φάουλ  της υπόθεσης, ωστόσο, είναι η αφαίρεση φορτιστή και ακουστικών από τα μοντέλα που ήδη τα είχαν. Από τη στιγμή, όμως, που συνεχίζει να τα πουλάει καινούρια δείχνει ενιαία στρατηγική. Κ επιπλέον, δεν θα ήθελε να επιλέξει κανείς βάσει του τι υπάρχει στο κουτί προφανώς... κ αν δεν το έκανε η δικαιολογία περιβάλλον θα ήταν ακόμη πιο μούφα. Θα λέγαμε τι μαλακίες λέει όταν συνεχίζει και πουλάει τα πιο οικονομικά μοντέλα με τα παπαράκια μέσα.... 

Σε κάθε περίπτωση δεν σας αναγκάζει κανείς να αγοράσετε Apple... Κ αν υπήρχε όμορφη κριτική επί των γεγονότων δεν θα είχα αναγκαστεί να γράψω το σεντόνι - σόρρυ κιόλας - ... Είμαι σίγουρη πως οι μάγκες στο Cupertino έχουν υπολογίσει το backlash σε όλα τους τα σενάρια και δεν περιμένουν κάποιον να τους ενημερώσει για τις αντιδράσεις στο insomnia  για να αποφασίσουν τις επιχειρηματικές τους κινήσεις... Από εκεί και πέρα αφήστε τις προσωπικές κριτικές και τα προσδιοριστικά επίθετα κατά μέρος. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει κατά βούληση πώς θα ξοδέψει τα χρήματά του και δεν πέφτει σε κανέναν λόγος. Νιώστε ανώτεροι, αν μπορείτε, με τις επιλογές σας ο καθένας... ζωής όχι κινητού... 

Καλό σας βράδυ!

Μην αποκλείεις μια εταιρεία, δηλαδή ο ιδιοκτήτης ότι ενδιαφέρεται για το περιβάλλον. Οι αυτοδημιούργητοι άνθρωποι, ειδικά της τεχνολογίας, ενδιαφέρονται γιατί είναι αντίθετοι με τις λογικές που αναφέρεις. Μην ξεχνάς ότι στην ανθρώπινη ιστορία, οι πλούσιοι και οικονομικά ανεξάρτητοι πήγαν την ανθρωπότητα μπροστά. Δες αρχαίοι φιλόσοφοι, ηγέτες ακόμα και επιστήμονες την αναγένησης, magna carta κτλ. Γιατί αυτοί είχαν το χρόνο και τον τρόπο να κάτσουν να σκεφτούν, να ζητήσουν πράγματα από τον Βασιλειά, να αγοράσουν υλικά για πειράματα κτλ. Δεν είναι όλα εκμετάλευση. Είναι σε τι manager θα πέσεις. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαφέρον της εταιρείας για το περιβάλλον είναι για να τσιμπήσουν οι αφελείς. Ο πραγματικός σκοπός είναι το κέρδος (εις βάρος των καταναλωτών, βεβαίως-βεβαίως). Ένα από τα δυνατά σημεία ενός smartphone είναι η κάμερα. Μέχρι τώρα, τα iphone έμεναν πίσω στη βαθμολογία των reviewers σε σύγκριση με τις κάμερες άλλων smartphones, που ήταν και αισθητά φτηνότερα στην τιμή. Να δούμε πώς θα τα πάει στον τομέα αυτόν το iphone 12. Με συγκριτικά χαμηλές επιδόσεις στη φωτογραφία και χωρίς ακουστικά/φορτιστή, τότε bye bye Apple ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το περιβάλλον θα είχε ενδιαφέρον αν έδινε στην δημοσιότητα το πλήθος των φορτιστών type c και συσκευών MagSafe που θα πουλήσει κάθε χρόνο. Γιατί μην γελιόμαστε, ο χρήστης Apple που δεν έχει φορτιστή type c (γιατί τόσα χρόνια δεν τον έδινε με την συσκευή) θα σκεφτεί πρώτα να αγοράσει της Apple.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Μην αποκλείεις μια εταιρεία, δηλαδή ο ιδιοκτήτης ότι ενδιαφέρεται για το περιβάλλον. Οι αυτοδημιούργητοι άνθρωποι, ειδικά της τεχνολογίας, ενδιαφέρονται γιατί είναι αντίθετοι με τις λογικές που αναφέρεις. Μην ξεχνάς ότι στην ανθρώπινη ιστορία, οι πλούσιοι και οικονομικά ανεξάρτητοι πήγαν την ανθρωπότητα μπροστά. Δες αρχαίοι φιλόσοφοι, ηγέτες ακόμα και επιστήμονες την αναγένησης, magna carta κτλ. Γιατί αυτοί είχαν το χρόνο και τον τρόπο να κάτσουν να σκεφτούν, να ζητήσουν πράγματα από τον Βασιλειά, να αγοράσουν υλικά για πειράματα κτλ. Δεν είναι όλα εκμετάλευση. Είναι σε τι manager θα πέσεις. 

Μα το ίδιο λέμε. Δε νομίζω πως διαφωνούμε ουσιαστικά κάπου... η έκφραση "χέστηκε η Apple για το περιβάλλον" προφανώς και είναι λίγο ειρωνική, λίγο σατυρική, λίγο απ' όλα. Ακόμη κ αν δεν είναι το αρχικό της κίνητρο, ότι θα υπάρχει έστω και μικρός αντίκτυπος είναι γεγονός. Απλώς δεν καταλαβαίνω και όσους κράζουν πως δεν έχει καμία σχέση. Προφανώς κ έχει σχέση. Δεν είμαστε όμως εσύ κ εγώ σε θέση να κρίνουμε πώς και σε ποιο βαθμό. 

2 ώρες πριν, flamingo19 είπε

Το ενδιαφέρον της εταιρείας για το περιβάλλον είναι για να τσιμπήσουν οι αφελείς. Ο πραγματικός σκοπός είναι το κέρδος (εις βάρος των καταναλωτών, βεβαίως-βεβαίως). Ένα από τα δυνατά σημεία ενός smartphone είναι η κάμερα. Μέχρι τώρα, τα iphone έμεναν πίσω στη βαθμολογία των reviewers σε σύγκριση με τις κάμερες άλλων smartphones, που ήταν και αισθητά φτηνότερα στην τιμή. Να δούμε πώς θα τα πάει στον τομέα αυτόν το iphone 12. Με συγκριτικά χαμηλές επιδόσεις στη φωτογραφία και χωρίς ακουστικά/φορτιστή, τότε bye bye Apple ...

Το ενδιαφέρον της εταιρείας για το περιβάλλον είναι ενδεχομένως νομοθεσίες που έρχονται και που αποφάσισαν να συμμορφωθούν πριν χρειαστεί να τους το πουν... 'Η μήπως μια εταιρεία τρισεκατομμυρίων δεν έχει insiders να μαθαίνει και να προσαρμόζεται...? Από εκεί και πέρα το να ενδιαφέρεται μια εταιρεία για το περιβάλλον δεν σημαίνει πως αυτομάτως θα είναι 100% environment pro active. Σε κάθε περίπτωση δεν τολμάω να κρίνω όταν ζούμε σε μια χώρα που δεν κάνει ούτε ανακύκλωση... Το σίγουρο είναι πως επειδή στο παρελθόν την τσίμπησαν να μην είναι και τόσο eco-friendly όσο ήθελε να δείχνει (όπως λέει ένα άρθρο του 2017 https://fee.org/articles/apples-environmental-claims-are-misleading/), τώρα έχει κάνει ένα περιβαλλοντικό πλάνο σε βάθος χρόνου και προσπαθεί... λένε οι στατιστικές...

https://appleinsider.com/articles/19/10/09/apple-environmental-report-demystified---what-it-all-means-to-the-consumer

Το να λέμε βέβαια πως είναι για τους αφελείς είναι λίγο κοντόφθαλμο και δείχνει λίγο παρωπιδισμό. Μακάρι να έκαναν όλες οι εταιρείες έστω κ από λίγο θα πω...

 

2 ώρες πριν, kifinas είπε

Για το περιβάλλον θα είχε ενδιαφέρον αν έδινε στην δημοσιότητα το πλήθος των φορτιστών type c και συσκευών MagSafe που θα πουλήσει κάθε χρόνο. Γιατί μην γελιόμαστε, ο χρήστης Apple που δεν έχει φορτιστή type c (γιατί τόσα χρόνια δεν τον έδινε με την συσκευή) θα σκεφτεί πρώτα να αγοράσει της Apple.  

Σίγουρα! Συμφωνώ! Μπορεί κ να το δούμε κ αυτό! Οψόμεθα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

Μα το ίδιο λέμε. Δε νομίζω πως διαφωνούμε ουσιαστικά κάπου... η έκφραση "χέστηκε η Apple για το περιβάλλον" προφανώς και είναι λίγο ειρωνική, λίγο σατυρική, λίγο απ' όλα. Ακόμη κ αν δεν είναι το αρχικό της κίνητρο, ότι θα υπάρχει έστω και μικρός αντίκτυπος είναι γεγονός. Απλώς δεν καταλαβαίνω και όσους κράζουν πως δεν έχει καμία σχέση. Προφανώς κ έχει σχέση. Δεν είμαστε όμως εσύ κ εγώ σε θέση να κρίνουμε πώς και σε ποιο βαθμό. 

Το ενδιαφέρον της εταιρείας για το περιβάλλον είναι ενδεχομένως νομοθεσίες που έρχονται και που αποφάσισαν να συμμορφωθούν πριν χρειαστεί να τους το πουν... 'Η μήπως μια εταιρεία τρισεκατομμυρίων δεν έχει insiders να μαθαίνει και να προσαρμόζεται...? Από εκεί και πέρα το να ενδιαφέρεται μια εταιρεία για το περιβάλλον δεν σημαίνει πως αυτομάτως θα είναι 100% environment pro active. Σε κάθε περίπτωση δεν τολμάω να κρίνω όταν ζούμε σε μια χώρα που δεν κάνει ούτε ανακύκλωση... Το σίγουρο είναι πως επειδή στο παρελθόν την τσίμπησαν να μην είναι και τόσο eco-friendly όσο ήθελε να δείχνει (όπως λέει ένα άρθρο του 2017 https://fee.org/articles/apples-environmental-claims-are-misleading/), τώρα έχει κάνει ένα περιβαλλοντικό πλάνο σε βάθος χρόνου και προσπαθεί... λένε οι στατιστικές...

https://appleinsider.com/articles/19/10/09/apple-environmental-report-demystified---what-it-all-means-to-the-consumer

Το να λέμε βέβαια πως είναι για τους αφελείς είναι λίγο κοντόφθαλμο και δείχνει λίγο παρωπιδισμό. Μακάρι να έκαναν όλες οι εταιρείες έστω κ από λίγο θα πω...

Σίγουρα! Συμφωνώ! Μπορεί κ να το δούμε κ αυτό! Οψόμεθα!

Συμφωνώ. Και αν δεις παρουσιάσεις του Steve, θα δεις ότι κάνει αναφορά για ανακυκλώσιμα προιόντα από εποχές που απλά η λέξη ανακύκλωση ήταν άγνωστη στον πλανήτη. Όλοι θυμόμστε το κλασικό slide "Mercury free κτλ".  Σίγουρα η Apple δεν είναι η ίδια χωρίς το Steve στο τιμόνι, αλλά είναι γεγονός πως η ανακύκλωση είναι στο DNA της. Οπότε πιο πολύ ως "ευκαιρία να συνεχίσουμε" μου μοιάζει, παρά ως "τρέχα να προλάβουμε". 

2 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε
5 ώρες πριν, kifinas είπε

Για το περιβάλλον θα είχε ενδιαφέρον αν έδινε στην δημοσιότητα το πλήθος των φορτιστών type c και συσκευών MagSafe που θα πουλήσει κάθε χρόνο. Γιατί μην γελιόμαστε, ο χρήστης Apple που δεν έχει φορτιστή type c (γιατί τόσα χρόνια δεν τον έδινε με την συσκευή) θα σκεφτεί πρώτα να αγοράσει της Apple.  

Σίγουρα! Συμφωνώ! Μπορεί κ να το δούμε κ αυτό! Οψόμεθα!

Πάμε πάλι. Μην κοιτάτε ρε παιδιά τα νούμερα στα πρώτα χρόνια. Κάθε αλλαγή είναι και μια επένδυση που θα ισορροπήσει μετά. Αυτό υπολόγισέ το ευχαρίστως σε 10 χρόνια. Εκεί θα δεις το πραγματικό αντίκτυπο. 
Το φάουλ ήταν που από το mini jack πήγε σε lightning αντί να πάει κατευθείαν σε usb-c. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα κοιτάς. Η εταιρεία έχει σίγουρα χρονοδιάγραμμα για τις αλλαγές που θα κάνει. Αν έδινε για χρόνια φορτιστές type c και καλώδια τότε θα έλεγε αλήθεια ότι υπάρχουν δισεκατομμύρια φορτιστές. Όμως δεν το έκανε και σπρώχνει προς το type c χωρίς να υπάρχει μεγάλο πλήθος φορτιστών, πάντα με δίκη της ευθύνη.
 

Να δω την μεγάλη εικόνα. Σε αυτή την μεγάλη εικόνα όμως η Apple τρώει κράξιμο από το 2015 με το usb-c only MacBook και την διατήρηση του καλωδίου σε type a στα iPhone...


Κάπου έχεις μπερδευτεί. Από το 30pin πήγε στο lightning. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimarass26 είπε

αλλά είναι γεγονός πως η ανακύκλωση είναι στο DNA της

ουτε DNA ουτε RNA ουτε μιτοχονδρια ουτε πουθενα..

σε λιγο θα προσκυνατε και αγαλματα με το δαγκωμενο μηλο... ελεος...

και οχι τιποτα... οποιαδηποτε αλλη γνωμη περα της apple fan αποψης το λετε και κραξιμο... οπως γραφει ο αλλος παραπανω

ο στεφανακης πολλα εχει πει... και πολλα πηρε πισω...

 

το κερδος μετραει..  child labour, card slot, jack, touch διαφοροποιηση στο port

ολες οι κινησεις ειναι για το κερδος...  οτι προκυπτει ειναι εντελως αδιαφορo..  

π.χ  αν καπως αποδειχθει οτι τα κινητα galaxy ειναι πιο φιλικα στο περιβαλλον θα αλλαζε μαρκα ο φανατικος της apple?? αν τα χιαομι του 200ευρου ειναι τα πιο ανακυκλωσιμα?

προφανως οχι ετσι?

για την ακριβεια οπως και να ειναι τα πραματα, οποια συσκευη και αν ειναι φιλικη στο περιβαλλον ή οτιδηποτε αλλο, apple θα παρει...  το αν κανει καλο ή κακο απλα προκυπτει

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Donalhioy είπε

ουτε DNA ουτε RNA ουτε μιτοχονδρια ουτε πουθενα..

σε λιγο θα προσκυνατε και αγαλματα με το δαγκωμενο μηλο... ελεος...

και οχι τιποτα... οποιαδηποτε αλλη γνωμη περα της apple fan αποψης το λετε και κραξιμο... οπως γραφει ο αλλος παραπανω

ο στεφανακης πολλα εχει πει... και πολλα πηρε πισω...

το κερδος μετραει..  child labour, card slot, jack, touch διαφοροποιηση στο port

ολες οι κινησεις ειναι για το κερδος...  οτι προκυπτει ειναι εντελως αδιαφορo..  

π.χ  αν καπως αποδειχθει οτι τα κινητα galaxy ειναι πιο φιλικα στο περιβαλλον θα αλλαζε μαρκα ο φανατικος της apple?? αν τα χιαομι του 200ευρου ειναι τα πιο ανακυκλωσιμα?

προφανως οχι ετσι?

για την ακριβεια οπως και να ειναι τα πραματα, οποια συσκευη και αν ειναι φιλικη στο περιβαλλον ή οτιδηποτε αλλο, apple θα παρει...  το αν κανει καλο ή κακο απλα προκυπτει

Σας ενοχλούν τα φαν αλλά φοράμε κ λίγο παρωπίδες...

https://www.theguardian.com/global-development/2019/dec/16/apple-and-google-named-in-us-lawsuit-over-congolese-child-cobalt-mining-deaths

Ευτυχως που για ό,τι στραβό στην τεχνολογία φταίει μόνο η Apple... οι υπόλοιποι είναι Παναγίες κ εμπορεύονται για την ψυχή της μάνας τους. Κ τα παραπάνω θα είχε νόημα να γραφτούν αν τα φανμπόυζ που σ ενοχλούν έλεγαν πως ψηφίζουν φανατικά Apple επειδή είναι υπέρ του περιβάλλοντος. Προσωπική επιλογή είναι! Κατά τα άλλα παρεξηγούνται κ μιλούν για κράξιμο... άδικο έχουν όταν τους κρίνετε ως ανθρώπους από τις τεχνολογικές τους επιλογές? 
Αφήστε τον κόσμο να αγοράζει ό,τι θέλει! Για την εταιρεία κ τα προϊόντα πείτε ό,τι θέλετε. Κ όπου διαφωνεί κανείς ας απαντήσει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

ουτε DNA ουτε RNA ουτε μιτοχονδρια ουτε πουθενα..

σε λιγο θα προσκυνατε και αγαλματα με το δαγκωμενο μηλο... ελεος...

και οχι τιποτα... οποιαδηποτε αλλη γνωμη περα της apple fan αποψης το λετε και κραξιμο... οπως γραφει ο αλλος παραπανω

ο στεφανακης πολλα εχει πει... και πολλα πηρε πισω...

το κερδος μετραει..  child labour, card slot, jack, touch διαφοροποιηση στο port

ολες οι κινησεις ειναι για το κερδος...  οτι προκυπτει ειναι εντελως αδιαφορo..  

π.χ  αν καπως αποδειχθει οτι τα κινητα galaxy ειναι πιο φιλικα στο περιβαλλον θα αλλαζε μαρκα ο φανατικος της apple?? αν τα χιαομι του 200ευρου ειναι τα πιο ανακυκλωσιμα?

προφανως οχι ετσι?

για την ακριβεια οπως και να ειναι τα πραματα, οποια συσκευη και αν ειναι φιλικη στο περιβαλλον ή οτιδηποτε αλλο, apple θα παρει...  το αν κανει καλο ή κακο απλα προκυπτει

Ο άνθρωπος που έστησε  την apple πολεμήθηκε από αυτούς που αναφέρεις. Στο τέλος όμως του κάνανε όλοι @@πες για να τους σώσει. Όλους. Διάβασε λίγο ιστορία και μη κοιτάς ένα screenshot του σήμερα....

Αυτοί που ψωνίζουν apple για λόγους prestige σήμερα είναι εδώ, αύριο εκεί. Δεν είναι apple funboys. Και εμένα μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι τα windows που πάντα ήξερα, ήταν ουσιαστικά macOS. Επίσης άργησα να καταλάβω γιατί ήταν πάντα προβληματικά (όπως όλες οι αντιγραφές). Από την άλλη τα windows freeware βοήθησαν πολύ περισσότερο στη διάδοση των υπολογιστών.

Ειναι όπως η ιστορία του Κολόμβου και του Βεσπουτσι. Ο πρώτος τα έκανε όλα. Ο άλλος έκοβε απλά βόλτες. Σπουδαίοι και οι δυο, το χάσμα όμως μεγάλο.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως συμφωνα με αυτο τσαμπα κλαιτε  και σκιζετε τα ρουχα σας στο ιντερνετ , οι προπαραγγελιες του 12 ξεπερασαν κατα πολυ του 11 .

 

https://appleinsider.com/articles/20/10/19/initial-iphone-12-and-iphone-12-pro-pre-order-results-best-iphone-11-kuo-says

Ετοιμαστειτε και στα" τσιν τσαν τσον " που παιρνετε   να μην εχετε σε λιγο καιρο φορτιστες αχχααχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Παντως συμφωνα με αυτο τσαμπα κλαιτε  και σκιζετε τα ρουχα σας στο ιντερνετ , οι προπαραγγελιες του 12 ξεπερασαν κατα πολυ του 11 .

https://appleinsider.com/articles/20/10/19/initial-iphone-12-and-iphone-12-pro-pre-order-results-best-iphone-11-kuo-says

Ετοιμαστειτε και στα" τσιν τσαν τσον " που παιρνετε   να μην εχετε σε λιγο καιρο φορτιστες αχχααχα.

Για καλό το λες αυτό? 

Για ποιον? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2020 στις 7:59 ΜΜ, NasstasjiaP είπε

 

οι υπόλοιποι είναι Παναγίες κ εμπορεύονται για την ψυχή της μάνας τους.

Κ τα παραπάνω θα είχε νόημα να γραφτούν αν τα φανμπόυζ που σ ενοχλούν έλεγαν πως ψηφίζουν φανατικά Apple επειδή είναι υπέρ του περιβάλλοντος.

άδικο έχουν όταν τους κρίνετε ως ανθρώπους από τις τεχνολογικές τους επιλογές? 
 

 σε παρακαλω... μην βαζεις παραθεση μηνυμα μου για για ασχετα πραματα... βαλε καποιον αλλο με την υπομονη να ασχοληθει 

δεν θα κανω εγκυκλοπαιδεια μονο για να βαλω απειρες εταιριες επειδη σου θιξαμε την apple...  για την apple ειναι το θεμα για αυτη μιλαω...

και πλακα κανεις? ο αλλος λεει οτι ειναι στο dna της...  και ενα σωρο μηνυματα για το ποσο οικολογα ειναι..

εμεις σου λεμε οτι δεν ειναι.. 

και τελος εσυ εισαι αυτος που μας κρινεις... και καλα κραζουμε την apple επειδη δεν συμφωνουμε με την κινηση της, ή δεν τρωμε την δικαιολογια και καλα το κανουν για το περιβαλλον...

Στις 19/10/2020 στις 8:23 ΜΜ, jimarass26 είπε

 Στο τέλος όμως του κάνανε όλοι @@πες για να τους σώσει.

 σε θεμα για apple...  εχουμε windows κολομβο και sex

δυσκολευομαι...

Στις 19/10/2020 στις 8:23 ΜΜ, jimarass26 είπε

τα windows που πάντα ήξερα, ήταν ουσιαστικά macOS

το κανω παραθεση μονο και μονο για να μεινει... priceless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Παντως συμφωνα με αυτο τσαμπα κλαιτε  και σκιζετε τα ρουχα σας στο ιντερνετ , οι προπαραγγελιες του 12 ξεπερασαν κατα πολυ του 11 .

https://appleinsider.com/articles/20/10/19/initial-iphone-12-and-iphone-12-pro-pre-order-results-best-iphone-11-kuo-says

Ετοιμαστειτε και στα" τσιν τσαν τσον " που παιρνετε   να μην εχετε σε λιγο καιρο φορτιστες αχχααχα.

Αναμενόμενο με την αλλαγή του design. Αυτό δεν έχει σχέση με την κριτική στις κακές πρακτικές που ακολουθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...