Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Keyser-Soze είπε

Έπαιρνες εύκολα midi interface για Amiga .Έχω ένα που είναι και Sound Sampler.

Πέρσι βγήκε και αυτό το demo(demoscene winner 2019) για stock Α500 με 1Mb 😲 

Τέτοιο demo με hardware του 1987 με μηδέν 3D acceleration capabilities!!!!!!! Στην ουσία με hardware του 1985 όταν βγήκε η πρώτη Amiga 1000 ;)

Εχω πάθει Σοκ με το Demo. Πραγματικα εξαιρετικό ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/10/2020 στις 12:45 ΠΜ, necrothaftis είπε

Θυμαμαι παιδακι η μεταβαση μου απο spectrum σε amiga.πρεπει να ηταν η πρωτη φορα που χα λερωμενα παντελονακια η πρωτη μου εκσπερματωση χαχ

Θυμαμαι παιδακι η μεταβαση μου απο spectrum σε amiga.πρεπει να ηταν η πρωτη φορα που χα λερωμενα παντελονακια η πρωτη μου εκσπερματωση χαχ τι να πρωτοπεις shadow of the beadt αργοτερα agony.Θυμαμαι ενα αεροπλανακι που με ειχε αρρωστησει   project x.Και κατι τελευταιο οι dimmu borgir ειχαν κατακλεψει το theme το μουσικο του agony.Τελευταια επεξεργασια που κανω θυμηθικα το moonstone πω.

Νεκροθάφτης μας έθαψες με την επεξεργασία σου

23 ώρες πριν, Atropos28 είπε

 

Τον δικό μου τον ZX  όταν "μεγάλωσα" και τον είχα χρόνια σε αχρηστία τον πέταξα στα σκουπίδια. Μουτζώστε ελεύθερα. Άπειρες ώρες στο jet pack.

🖐️

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 11:28 ΜΜ, Black Flag είπε

Αλλά μόλις είδα το Doom και το Tornado σε 486 Dx2 80 MHz και S3 2 MB VLB στην δουλειά του πατέρα μου με ήχο από Sound Blaster Pro2 τον Απρίλιο του 1993 ήμουν περήφανος που είχα PC.

Τα υπόλοιπα είναι παρελθόν...

Σε WinUAE έχουμε όλες τις Amiga.

 

 

Τον καλύτερο ήχο τον είχε και τον έχει το Roland mt-32. Υπάρχει και επίσημος emulator από την Roland που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε DOSBox και ScummVM.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roland_MT-32

Πάντως και αυτό το amiga-500 σε WinUAE θα βασίζεται μάλλον και όχι σε λύσεις της Cloanto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 9:45 ΠΜ, Atropos28 είπε

 

Τον δικό μου τον ZX  όταν "μεγάλωσα" και τον είχα χρόνια σε αχρηστία τον πέταξα στα σκουπίδια. Μουτζώστε ελεύθερα. Άπειρες ώρες στο jet pack.

 

Αμαρτωλέ! Θα πας ντουγρού στη κόλαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Τον καλύτερο ήχο τον είχε και τον έχει το Roland mt-32. Υπάρχει και επίσημος emulator από την Roland που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε DOSBox και ScummVM.


https://en.wikipedia.org/wiki/Roland_MT-32

Πάντως και αυτό το amiga-500 σε WinUAE θα βασίζεται μάλλον και όχι σε λύσεις της Cloanto.

Σε όλα τα DOS vintage μηχανήματα που έχω στις ISA κάρτες (είτε Yamaha Opl3-Sa3, είτε ES1868F, οι καλύτερες για εμένα, ακόμα και από την AWE 64 Gold), έχω βάλει το Dreamblaster X2 midi daughterboard. Είναι σύγχρονο και έχει τέλειο ήχο σε MT-32, Sound Canvas κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μεγάλωσα με C64 !!! Amiga ηταν όνειρο για μενα.

Τα παιγνίδια σε κασετόφωνο !!!  ενωμένο με το C64! 

15 min. για να φορτωσεις παιχνίδι (αν δεν σου κόλλαγε κατά την φόρτιση)

Τι μου θυμίσατε...Θρυλικό Ghosts'N Goblins , Last Ninja , Krakout ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Giama είπε

Όσοι αναφέρατε ότι λιώσατε το Kick Off, γνωρίζετε και την Kick Off Association; Ακόμη και σήμερα διοργανώνονται πρωταθλήματα Kick Off και στην Ελλάδα.

http://www.ko-gathering.com/

Υπάρχει και kick off 2 online: https://kickoff2.net/  Πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα την A500+ (με το πράσινο και πορτοκαλί φωτάκι στο Power και στο Floppy Drive) από τον Εγκέφαλο στη Μπόταση μαζί με ένα 1084S monitor ως δώρο Χριστουγέννων όταν ακόμα ήμουν μαθητής Δημοτικού (μπορεί και Γυμνάσιου).  'Ηταν τα πιο ευτυχισμένα Χριστούγεννα της ζωής μου! 

Είχα κολλήσει το μικρόβιο απο έναν φίλο μου που είχε αγοράσει την απλή Amiga 500 και παίζαμε σπίτι του κάθε μέρα ώρες ολόκληρες όλα τα παιχνίδια της εποχής όπως Kick Off, Sensible Soccer, TV Sports Basketball, Super Cars αλλά και πολλά άλλα.  

Στην πορεία πήρα και δεύτερο εξωτερικό floppy drive καθώς και επέκταση μνήμης μισό MB που την εγκατέστησα από κάτω.

Την είχα για πάρα πολλά χρόνια και συγκεκριμένα το 1084S monitor το είχα για πολλά χρόνια - συνδεδεμένο με το video - ως τηλεόραση στο δωμάτιό μου ακόμα και όταν απέσυρα την Amiga.

Είχα κυριολεκτικά ότι παιχνίδι κυκλοφορούσε για την Amiga για πολλά χρόνια.  Τα αγόραζα αντιγραφή απο τον Εγκέφαλο και  με το X-Copy έκανα δικά μου αντίγραφα και τα πουλούσα σε φίλους.  Η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής μου.

Τώρα την έχω κάπου καταχωνιασμένη μαζί με το monitor στην αποθήκη του πατρικού μου.  Κάποια στιγμή πρέπει να κάνω μια καταδρομική και να ξεθάψω Amiga, monitor και όλα τα παρελκόμενα όπως Sidewinder και Tomahawk (μεταλλικό παρακαλώ) joysticks, 100αρες θήκες με δισκέτες κλπ. 

Εδώ και καιρό παίζω πολλά παιχνίδια σε WinUAE γιατί μου είναι πιο εύκολο και αυτές τις μέρες παίζω το Indiana Jones and the Fate of Atlantis.  Στο WinUAE έχω "στήσει" μια 500+ και μια 1200 και έχω γίνει πάλι μικρό παιδί!

Υπάρχουν άπειρα groups και στο facebook και στο internet γενικότερα για Amiga και είμαι σε πολλά απο αυτά και παρακολουθώ τι γίνεται από νοσταλγία και μόνο.  Μπορείς να βρεις και να αγοράσεις Amiga από πολλά sites και ebay.

Το μικρόβιο και η αγάπη για την μοναδική Amiga δεν θα σβήσει ποτέ!

Επεξ/σία από D-Lux
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί commodore και Amiga ο λόγος...

Θα μοιραστώ ένα γεγονός...

Παρόλο που είχα PC από το 1984 (8086) στο σπίτι, λόγω της φύσης της δουλειάς του πατέρα μου, ο πατέρας μου είχε βοηθήσει με τα λογιστικά (πτυχιούχος ΑΣΟΕΕ), στα τέλη του 1986 έναν φίλο του με εταιρεία ειδών Πληροφορικής και για αμοιβή, λόγω οικονομικής στενότητας τον πλήρωσε σε είδη!!

Το έδωσε στον θείο μου μπας και ασχοληθεί, αλλά έμειναν στα κουτιά για χρόνια...

Commodore plus 4

Commodore DM602 monitor

Datassette 1531

Commodore 1551 FDD

MPS-802 printer

2 Commodore joysticks

Πολλά παιχνίδια σε κασέτες και προγράμματα σε δισκέτες...

Αλλά δεν το έφερε ποτέ σπίτι. Αντιθέτως τα Χριστούγεννα του 1990 τα χάρισε στα ξαδέλφια μου...

Μέχρι το 1994 ήταν σε λειτουργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 11:28 ΜΜ, Black Flag είπε

Μέχρι το 1993 ζήλευα αυτούς με τις κονσόλες και με τα ST μαζί με τις Αmiga...

Αλλά μόλις είδα το Doom και το Tornado σε 486 Dx2 80 MHz και S3 2 MB VLB στην δουλειά του πατέρα μου με ήχο από Sound Blaster Pro2 τον Απρίλιο του 1993 ήμουν περήφανος που είχα PC.

Τα υπόλοιπα είναι παρελθόν...

Σε WinUAE έχουμε όλες τις Amiga.

 

 

Αρχές 1994 έκλεισε η Commodore......Εάν ζούσε, δέν θα είχες PC τώρα......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Amiga1200 είπε

Αρχές 1994 έκλεισε η Commodore......Εάν ζούσε, δέν θα είχες PC τώρα......

Χαχα θα 'θέλες...

Χωνέψτε το...

Θεωρώ το Falcon ανώτερο από τις Amiga.

Το 1995 ένας φίλος με είχε ζαλίσει για την 1200 του..

Όταν είδε ότι το Fate Of Atlantis και το Flight of the Amazon Queen είχαν καλύτερο ήχο και καλύτερη ποιότητα εικόνας στον 386 μου, δεν ξαναείπε κουβέντα...

Επεξ/σία από Black Flag
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...