Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Έχουν βγει pcb καινούρια για A500, A1200 και Α2000 εδώ και καιρό. Έτοιμα για soldering. Κυκλοφορούν και kits με τα επιμέρους.

Εννοείται και cases σε διάφορα χρώματα.

Εγώ όμως θέλω ένα κουτί είτε σε desktop, είτε σε midi tower συμβατό με ΑΤ, ΑΤΧ μητρικές με power, reset, turbo buttons, key lock και LED MHZ οθόνη...

Ζητάω πολλά;;;

οταν λες pcb? ολοκληρο το εσωτερικο μιας amiga? η καποιο expansion board? εχεις καποιο σχετικο λινκ? thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

80386 στα 8Mhz με turbo boost στα 12MHz ηταν το πρωτο μου PC με πρωτη αναβαθμιση μια εγχρωμη καρτα και μια οθονη VGA

Ξεφεύγουμε λίγο με το retro talk αλλά έχει ενδιαφέρον... και νοσταλγία! Είσαι σίγουρος για τους χρονισμούς που αναφέρεις; Το 8088 που είχα εγώ και ένα 8086 ενός φίλου μου ήταν στα 4,5MHz με turbo boost στα 12MHz. Θυμάμαι μετά από λίγο που βγήκαν τα 286 με 25MHz χρονισμό και η πρώτη MoBo με ενσωματωμένο έναν 386 που είχα πάρει ήταν στα 33MHz. Μου φαίνονται λίγο χαμηλά τα 8 και 12 που αναφέρεις γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα βρει ένα προγραμματάκι (σε DOS ακόμα) που "έριχνε" το χρονισμό στα 12MHz για να μπορώ να παίζω παιχνίδια που έτρεχαν με βάση το ρολόι του υπολογιστή (πχ Robocop) οπότε στα 33 δεν καταλάβαινες καν τι γινόταν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο λογια ... ειχα την amiga 500 <και μετα την 600 > ...αυτο που θελω να πω ειναι το εξης..... εβαλα να παιξω ενα απο τα πρωτα παιχνιδια  ενω μολις απεκτησα την ''κονσολα'' και εβαλα το lotus turbo challenge <  δεν θυμαμαι πιο απο τα 3 > και επεζα σε μια πιστα με νυχτα και παταω φρενο σε μια ''στροφη'' ...επαθα σοκ τοτε που ειδα οτι αναβανε τα πισω φαναρια και φωτιζανε με το φρενο... και τα γραφικα του  για τοτε ..... αυτο μου εχει μεινει εικονα  δεν το ξεχασα και δεν θα το ξεχασω ποτε .... τα φαναρια πισω που πατωντας φρενο αναβανε.... :) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κανείς από το Amiga club;

Παπαϊωάννου, Σινόπουλος, Σύμπαν, Bolero, Soc, WIZARD κ.α;

Είχα την 4000 με κάρτα γραφικών να παίζει Quake στη μάζωξη στο Μαρούσι ...DeGama

 

Επεξ/σία από Dihen
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, toples50 είπε

Και όμως ακόμα και η απλή A500 με τον 68000/7.14MHz σε πολλόυς τομείς υπερτερούσε του 386. Θες ήχο θες animation καθαρό preemptive multitasking ακόμα και στις κορυφαίες εφαρμογές για γραφικά/multimedia/ήχο με πολύ λιγότερα χρήματα από εναν συμβατό.

Άσε που μετά ήρθαν και οι Α1200/Α4000 και τις έβαλαν πάλι στην κορυφή.

Απλά πολλά λάθη της μαμάς Commodore οδήγησαν στην καταστροφή.

Και με βάση αυτό ακριβώς σκέφτομαι καμμιά φορά σε τι επίπεδο θα βρισκόμασταν σήμερα αν υπήρχε και άλλος ανταγωνιστής στο προσκήνιο (δηλ η Commodore) πέρα από AMD, Intel, Apple. Πόσο πιο "μπροστά" θα βρισκόμασταν ή ακόμα και και να ήμασταν στο ίδιο επίπεδο πόσες περισσότερες επιλογές θα είχαμε για διαφορετικές ανάγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nyne είπε

Ελπιζω να βγει και να εχεις κ τροπο να περνας παιχνιδια,με το τεραστιο Library που εχει θα γινει χαμος...Ειχα μια A600,ονειρικο μηχανημα για την εποχη,παιχνιδια απο το κεντρο της Αθηνας στο γνωστο παταρι,αλλα και απο το χαλανδρι στη πλατεια Κεννεντυ ...

Τι εννοείς ακριβώς...όλα έτοιμα υπάρχουν...απλώς ανάβεις το σύστημα ..joystick και τσουπ νάτα.

Απο το προηγούμενο σύστημα που έδωσα σε φίλο : https://streamable.com/ghio2g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eye of the Beholder

Ishar

Chaos Engine

Indiana Jones

Darkmere

The Settlers

Simon the Sorcerer

Heimdall

Pinball Fantasies

Ξέχασα το απίστευτο Lionheart !

 

 

Επεξ/σία από Iliaspal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

80386 στα 8Mhz με turbo boost στα 12MHz ηταν το πρωτο μου PC με πρωτη αναβαθμιση μια εγχρωμη καρτα και μια οθονη VGA

 

Ε ρε κάτι γερόντια που μαζευτήκανε εδώ!🤣

Νομιζω οτι ειχες 286  κι οχι 386... Σε αυτά τα mhz...

Ο πρώτος μου ηταν 286 στα 8 με turbo 12 και ο επομενος 386 dx40 στα 16 με turbo 40mhz....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, duende είπε

οταν λες pcb? ολοκληρο το εσωτερικο μιας amiga? η καποιο expansion board? εχεις καποιο σχετικο λινκ? thanks

Ακριβώς...

Εδώ δες :

https://www.tindie.com/search/?q=amiga

 

Ψάξει και για reviews στο διαδίκτυο..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dihen είπε

Υπάρχει κανείς από το Amiga club;

Παπαϊωάννου, Σινόπουλος, Σύμπαν, Bolero, Soc, WIZARD κ.α;

Είχα την 4000 με κάρτα γραφικών να παίζει Quake στη μάζωξη στο Μαρούσι ...DeGama

 

 

Στα 10 fps πρέπει να είναι μα σημασία δεν είχε τότε... Η μαγεία τα ξεπερνούσε ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πρώτος μου υπολογιστής!!! τι αναμνήσεις!

και το καλύτερο ήταν ότι όταν ήθελες να τον κλείνεις, απλά πάταγες το φυσικό κουμπί και έκλεινε! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toples50 είπε

Άσε που μετά ήρθαν και οι Α1200/Α4000 και τις έβαλαν πάλι στην κορυφή.

Απλά πολλά λάθη της μαμάς Commodore οδήγησαν στην καταστροφή.

Μετά την Α1200 είχε κυκλοφορήσει και η κονσόλα cd32 (32μπιτη με cd rom).

Δυστυχώς η Commodore δεν μπόρεσε να ανακάμψει. Το τεύχος του Pixel (Ιούλιος-Αύγουστος του '94) με την είδηση πτώχευσης της Commodore. 

page_1.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ε ρε κάτι γερόντια που μαζευτήκανε εδώ!🤣

Νομιζω οτι ειχες 286  κι οχι 386... Σε αυτά τα mhz...

Ο πρώτος μου ηταν 286 στα 8 με turbo 12 και ο επομενος 386 dx40 στα 16 με turbo 40mhz....

Ναι όντως. 80286 ήταν. Δίκιο έχεις. Πολλά χρόνια πριν. Ξεχναμε

35 λεπτά πριν, TasMan είπε

Ξεφεύγουμε λίγο με το retro talk αλλά έχει ενδιαφέρον... και νοσταλγία! Είσαι σίγουρος για τους χρονισμούς που αναφέρεις; Το 8088 που είχα εγώ και ένα 8086 ενός φίλου μου ήταν στα 4,5MHz με turbo boost στα 12MHz. Θυμάμαι μετά από λίγο που βγήκαν τα 286 με 25MHz χρονισμό και η πρώτη MoBo με ενσωματωμένο έναν 386 που είχα πάρει ήταν στα 33MHz. Μου φαίνονται λίγο χαμηλά τα 8 και 12 που αναφέρεις γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα βρει ένα προγραμματάκι (σε DOS ακόμα) που "έριχνε" το χρονισμό στα 12MHz για να μπορώ να παίζω παιχνίδια που έτρεχαν με βάση το ρολόι του υπολογιστή (πχ Robocop) οπότε στα 33 δεν καταλάβαινες καν τι γινόταν!

80286 ήταν. Από τα πρώτα μοντέλα σχεδόν. Από έκθεση στην Θεσσαλονίκη με έκπτωση λογο έκθεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...