Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, So_Whatever είπε

Παιδιά ξέρει κανείς στα σίγουρα αν αυτό το μοντέλο https://www.plaisio.gr/sony-led-tv-55xh9096-55-4k-ultra-hd_3502988?fbclid=IwAR3RKy0V0I-pdael-DybqIFoGq-Rk5BUkJw5n2WD9W_t7LHDD5-T4AuFS6A που έχει ξανά αναφερθεί παραπάνω υποστηρίζω πλήρως HDMI 2.1 (4k@120Hz) μετά την αναβάθμιση?

Γενικά αξίζει η συγκεκριμένη TV τα λεφτά της για ταινίες και gaming? 

Αξίζει τα λεφτά της. 4Κ 120hz υποστηριζει , αλλα εχει βρεθει ενα bug και περιμενουμε ενημερωση για το ποτε θα λυθει.

Ας ελπίσουμε ότι θα το δώσει. Έχει γίνει ένας ντόρος όποτε δεν νομίζω να το περάσει έτσι .

https://streamable.com/wv3uwd

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mάλιστα. Τι ακριβώς αφορά το bug δηλαδή? 

Γενικά με λιγότερα χρήματα στην ίδια κατηγορία παίζει τίποτα καλό από LG και Samsung? Θέλω οπωσδήποτε HDMI 2.1 και ευπρόσδεκτο είναι και το AirPlay, AppleTV+. Δυσκολεύομαι πολύ πάντως στην επιλογή TV μιας και είναι δύσκολο να βρεις reviews με τόσα διαφορετικά μοντέλα που κυκλοφορούν και με αλλαγές από περιοχή σε περιοχή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, So_Whatever είπε

Mάλιστα. Τι ακριβώς αφορά το bug δηλαδή? 

Γενικά με λιγότερα χρήματα στην ίδια κατηγορία παίζει τίποτα καλό από LG και Samsung? Θέλω οπωσδήποτε HDMI 2.1 και ευπρόσδεκτο είναι και το AirPlay, AppleTV+. Δυσκολεύομαι πολύ πάντως στην επιλογή TV μιας και είναι δύσκολο να βρεις reviews με τόσα διαφορετικά μοντέλα που κυκλοφορούν και με αλλαγές από περιοχή σε περιοχή. 

ενα picture quality bug που εμφανιζετε στο 4K 120HZ. Χαλαει η εικονα και δημιουργει μια θολουρα. ειναι υπο διερευνηση. Οπου θα φτιαχτει γιατι ερχεται και το ps5.

Τώρα είτε σε XH9096 είτε σε Sammy Q80T + είτε σε OLED 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι καινουργιες σαμμυ για αυτα τα χρηματα ουτε καν 2020 μοντελα premium υποτιθεται με πανελ 8bit+FRC ουτε καν καθαρο 10bit και μην παμε και στην αλλη ιστορια των dimming ζωνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υποστηριζει πηγαινε στο hdmi 2.1 που ρωτησε ο φιλος παραπανω. Στην ερώτηση σου επειδη κ γω εχω την ιδια αγωνια αν δλδ θα πεσουν οι τιμες ή αν θα προλαβω να παρω την tv που θελω λογω μικρης ποσοτητας σε κουβεντα που ειχα με καποιον μεγάλο αντιπρόσωπο μου ειπε να περιμενω απο τις 16 κ μετα. Φυσικα εσυ θα κανεις αυτο που θεωρεις σωστότερο για σενα καθως αυτο που σου ειπα ειναι απλως μια προβλεψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έκανε καμία παράθεση και επειδή εγώ ήμουν αυτός που ποσταρε ακριβώς από κάτω του νόμιζα ότι το λέει σε εμένα.

 

  

2 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Υποστηρίζει. 

Καλό είναι αν θέλεις να απαντήσεις σε κάποιον και έχει ποσταρει κάποιος πριν από εσένα να βάζεις σε παράθεση σε ποίον απαντάς για να μην μπερδευόμαστε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη μάγκες αλλά ήμουν στην δουλειά και απάντησα πολύ γρήγορα, υποστηρίζει μετά από την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού. 

https://youtu.be/R2WDVRR4WV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αλλά το έκανες πάλι όμως.

Ενώ δεν απαντάς σε εμένα δεν έβαλες παράθεση.

 

Για να μην μπερδευόμαστε βάζε πάντα παράθεση σε ότι απαντάς γιατί συνεχώς σε άλλον θα απαντάς και άλλος θα νομίζει ότι μιλάς σε αυτόν.

Και με το κινητό δεν είναι δύσκολο να βάλεις παράθεση ξέρεις.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Συγνώμη μάγκες αλλά ήμουν στην δουλειά και απάντησα πολύ γρήγορα, υποστηρίζει μετά από την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού. 

https://youtu.be/R2WDVRR4WV0

Μια χαρά. Μάλλον πάει για αγορά μαζί με PS5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. 

Σαν κατοχος μιας Sony 7076 που για τα λεφτα της τοτε ηταν τρομερα VFM και την οποια την εχω βαλει πλεον στο υπνοδωματιο, ψηνομαι για την Sony την 65'' XH

Η λειτουργια της θα εστιαζει κυριως σε ταινιες(Netflix, Disney+ Κτλ, και κανα τουμπανο mkv), και για gaming(PS4/PS5) και Αθλητικα απο Cosmote TV.

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

1. Ποσο απολυτο ειναι η αποσταση θεασης με τις ιντσες? Εγω που ειμαι στα 2.90m με 3.10m σωνει και ντε πρεπει να παω σε 75 Plus ιντσες? Κι αν δεν υπαρχει χωρος η χρημα δλδ τον πινω?

2. Tο Θεμα του VRR ειναι τοσο σημαντικο? Κι αν ειναι, εχει να κανει κυριως με το gaming φανταζομαι και λιγοτερο με τις ταινιες. 

3. Στο θεμα του HDR η συγκεκριμενη μετα απο πολυ ψαξιμο κι ενω μου ειπαν απο τη Sony οτι ειναι στα 1000+ nits, εμαθα οτι τελικα ειναι μετρημενη καπου κοντα στα 750. Ξερουμε τι ισχυει τελικα με αυτο? Επισης το οτι δεν εχει το προτυπο HDR10+ σημαινει κατι?? ή εξισσοροπειται επειδη υπαρχει πλεον το Dolby Vision?

Edit: Επειδη με ενδιαφερει και το επαγγελματικο καλιμπραρισμα, μου ειπαν απο τη Σονυ, οτι υπαρχει ενας outsourced τεχνικος που κανει μονο αυτο το πραγμα. Ερχεται δλδ στο χωρο σου και στην καλιμπραρει σε ολες τις συνθηκες φωτισμου(μερα, νυχτα/σκοταδι, με φωτα, με φυσικο φωτισμο κτλ κτλ, και σου φτιαχνει διαφορα modes αναλογα με τις αναγκες σου. Αυτος λεει χρεωνει καπου στα 100-150 ευρω. Πιστευεται οτι αξιζει να το κανει καποιος αυτο?

4.Για δικους μου λοους θελω να την παρω απ ευθειας απο τη Sony κι οχι απο reseller. Η τιμη που μου εδωσαν και πρακτικα μου ειπαν πως θα ειναι και τιμη Black Friday, ειναι στα 1350 ευρώ και η 5ετης εγγυηση απο την ιδια τη Sony δωρο. Πιστευετε οτι παιζει και να πεσει περισσοτερο μεχρι το δiημερο του BF??

Ευχαριστω εκ των προτερων μαγκες.

Επεξ/σία από Alex1971
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alex1971 είπε

Καλησπερα παιδια. 

Σαν κατοχος μιας Sony 7076 που για τα λεφτα της τοτε ηταν τρομερα VFM και την οποια την εχω βαλει πλεον στο υπνοδωματιο, ψηνομαι για την Sony την 65'' XH

Η λειτουργια της θα εστιαζει κυριως σε ταινιες(Netflix, Disney+ Κτλ, και κανα τουμπανο mkv), και για gaming(PS4/PS5) και Αθλητικα απο Cosmote TV.

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

1. Ποσο απολυτο ειναι η αποσταση θεασης με τις ιντσες? Εγω που ειμαι στα 2.90m με 3.10m σωνει και ντε πρεπει να παω σε 75 Plus ιντσες? Κι αν δεν υπαρχει χωρος η χρημα δλδ τον πινω?

2. Tο Θεμα του VRR ειναι τοσο σημαντικο? Κι αν ειναι, εχει να κανει κυριως με το gaming γανταζομαι και λιγοτερο με τις ταινιες. 

3. Στο θεμα του HDR η συγκεκριμενη μετα απο πολυ ψαξιμο κι ενω μου ειπαν απο τη Sony οτι ειναι στα 1000+ nits, εμαθα οτι τελικα ειναι μετρημενη καπου κοντα στα 750. Ξερουμε τι ισχυει τελικα με αυτο? Επισης το οτι δεν εχει το προτυπο HDR10+ σημαινει κατι?? ή εξισσοροπειται επειδη υπαρχει πλεον το Dolby Vision?

Edit: Επειδη με ενδιαφερει και το επαγγελματικο καλιμπραρισμα, μου ειπαν απο τη Σονυ, οτι υπαρχει ενας outsourced τεχνικος που κανει μονο αυτο το πραγμα. Ερχεται δλδ στο χωρο σου και στην καλιμπραρει σε ολες τις συνθηκες φωτισμου(μερα, νυχτα/σκοταδι, με φωτα, με φυσικο φωτισμο κτλ κτλ, και σου ftiaxnei diafora μοδε αναλογα με τις αναγκες σου. Αυτος λεει χρεωνει καπου στα 100-150 ευρω. Πιστευεται οτι αξιζει να το κανει καποιος αυτο?

4.Για δικους μου λοους θελω να την παρω απ ευθειας απο τη Sony κι οχι απο reseller. Η τιμη που μου εδωσαν και πρακτικα μου ειπαν πως θα ειναι και τιμη Black Friday, ειναι στα 1350 ευρώ και η 5ετης εγγυηση απο την ιδια τη Sony δωρο. Πιστευετε οτι παιζει και να πεσει περισσοτερο μεχρι το δiημερο του BF??

Ευχαριστω εκ των προτερων μαγκες.

Ποια XH θες; Η 9005 με την 9505 έχουν διαφορά, στην πρώτη έχεις hdmi 2.1 που είναι καλό για το ps5 αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει πολύ καλό hdr λόγο του φωτισμού, μάλλον αυτήν έβλεπες, η 9505 έχει καλύτερο hdr αλλά δεν έχει hdmi 2.1.

Ότι και να πάρεις καλορίζικη. Εγώ μάλλον για την XH8096/XH8196 με βλέπω να πηγαίνω + επέκταση εγγύησης, αν το ήξερα ότι ο Κωτσόβολος και το πλαίσιο είχαν την XF9005 στα 750€ ίσως πήγαινα εκεί.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...