Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μην το δένεις κιόλας. Και αν είναι πιο εξελιγμένο δεν είναι τόσο όσο νομίζεις.

Απλά επισημενω ότι το HDR+  είναι πατέντα της Samsung και δεν το έχουν οι υπόλοιπες.  Το πιο εξελιγμένο, έστω και λίγο, είναι το Dolby vision , αυτό χρησιμοποιείται από Netflix και Disney+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Απλά επισημενω ότι το HDR+  είναι πατέντα της Samsung και δεν το έχουν οι υπόλοιπες.  Το πιο εξελιγμένο, έστω και λίγο, είναι το Dolby vision , αυτό χρησιμοποιείται από Netflix και Disney+

Το HDR10+ είναι πλέον ελεύθερο στάνταρ και όποιος θέλει το υποστηρίζει, απλά ακόμα κυρίως η Samsung που το ξεκίνησε το στηρίζει. Ταινίες σε HDR10+ υπάρχουν ελάχιστες σε σχέση με DV. Και αν κάποιος θέλει την τέλεια tv(για ταινίες) που τα υποστηρίζει και όλα ας πάει σε panasonic hz2000 αν την βρει. Κατά τα άλλα βγαίνει off topic το θέμα. Τέλος το DV υποστηρίζει μέχρι 12bit color για μελλοντικές tv σαν στάνταρ αν και δεν έχει σημασία αυτή τη στιγμή, απλά είναι κλειστό πρότυπο και λειτουργεί μόνο από blu-ray και streaming υπηρεσίες, και στο mass effect: Andromeda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alex1971 είπε

1200 και OLED το ψιλοξεχνας αδελφε.

Στην Αθηνα υπαρχουν 2-3 τουμπανα Demo rooms και Show Rooms, αλλα τωρα με το lockdown δυσκολα τα πραγματα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έλεγα σε κάτι τέτοιο πχ https://www.welcomestores.gr/product/2456012-lg-oled55b9sla-oled-55-4k-ultra-hd-smart-teleorase.html?skr_prm=WyJjMDFlOWQ5YS1lODVlLTRhM2YtYWNkNS1hNmE2YmQ4MTRiNTciLDE2MDUyNTg1Mjc5NjMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αλλιώς ποιο μοντέλο πιστεύεις ότι αξίζει να παω σε ολεντ; ( όντως είμαι άσχετος) Καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alex1971 είπε

1200 και OLED το ψιλοξεχνας αδελφε.

 

Kαλά μην το λες, χθες βράδυ ο Κοτσόβολος είχε την LG ΒΧ ακριβώς τόσο. Στο τσακ ήμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red7genius είπε

Ξέρουμε πρακτικές διαφορές LG CX vs ΒΧ;

Εννοώ πέρα από τα απόλυτα νούμερα που βλέπω σε review sites με διαφορές 1%.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/64de109653

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Ναι έχω δει παρόμοιες συγκρίσεις.

Το θέμα είναι αν κάποιος ξέρει ουσιαστικές διαφορές και όχι αν η μια έχει peak brightness 389 και η άλλη 390, για παράδειγμα.

Εσένα η γνώμη σου ποια είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red7genius είπε

Ναι έχω δει παρόμοιες συγκρίσεις.

Το θέμα είναι αν κάποιος ξέρει ουσιαστικές διαφορές και όχι αν η μια έχει peak brightness 389 και η άλλη 390, για παράδειγμα.

Εσένα η γνώμη σου ποια είναι;

https://www.avsforum.com/threads/2020-lg-oled-cx-gx-owners-thread-faq-posts-1-6-no-price-talk.3119288/#post-59163028

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και εγω για αναζητηση tv για ps5/cosmote tv κυριως. Επειδη με ενδιαφερει καπως και το online gaming,κοιταω να ειναι στα 100-120hz.

Ποσο ηταν η τιμη στην προσφορα του πλαισιου για την sony 55XH9096? Νομιζω ηταν αρκετα καλη επιλογη χωρις να ξεφυγεις σε τιμη πανω απο 1000€. Δυστυχως δεν την προλαβα γιατι εχω παντα το νου μου για black friday.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ultrobyr είπε

Ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και εγω για αναζητηση tv για ps5/cosmote tv κυριως. Επειδη με ενδιαφερει καπως και το online gaming,κοιταω να ειναι στα 100-120hz.

Ποσο ηταν η τιμη στην προσφορα του πλαισιου για την sony 55XH9096? Νομιζω ηταν αρκετα καλη επιλογη χωρις να ξεφυγεις σε τιμη πανω απο 1000€. Δυστυχως δεν την προλαβα γιατι εχω παντα το νου μου για black friday.

839€

Εξαιρετική τιμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ultrobyr είπε

Ακριβως στην ιδια φαση ειμαι και εγω για αναζητηση tv για ps5/cosmote tv κυριως. Επειδη με ενδιαφερει καπως και το online gaming,κοιταω να ειναι στα 100-120hz.

Ποσο ηταν η τιμη στην προσφορα του πλαισιου για την sony 55XH9096? Νομιζω ηταν αρκετα καλη επιλογη χωρις να ξεφυγεις σε τιμη πανω απο 1000€. Δυστυχως δεν την προλαβα γιατι εχω παντα το νου μου για black friday.

Εγώ έχω κάνει μια παραγγελία στην τξμη αυτή. Απλα δεν είμαι σίγουρος αν θα την πάρω η θα περιμένω μέχρι BF μήπως βρω κάτι σε oled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ultrobyr είπε

Κριμα....μαλλον θα την επαιρνα. Δεν την ειδα καν την προσφορα. Οντως εξαιρετικη τιμη.

Να ελπίζεις να μπει τόσο και στο black friday. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Να ελπίζεις να μπει τόσο και στο black friday. 😛

σε Sony Center ,δεχονται τηλεφωνικες παραγγελιες και εχουν το συγκεκριμενο μοντελο 860 ευρω, στη τιμη που θα κανουν BF  .

Πολυ καλη τιμη .

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Να ελπίζεις να μπει τόσο και στο black friday. 😛

σε Sony Center ,δεχονται τηλεφωνικες παραγγελιες και εχουν το συγκεκριμενο μοντελο 860 ευρω, στη τιμη που θα κανουν BF  .

Πολυ καλη τιμη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...