Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

"Μη μιλας με γριφους Γεροντα". Θελεις να μου πες τι εννοεις?

Απλά το βίντεο στο 2:40 λεπτό λέει για το hdr+ κάποια πράγματα που στην ουσία είναι και το βασικό της διαφοράς hdr+ με dolby vision.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μην το δένεις κιόλας. Και αν είναι πιο εξελιγμένο δεν είναι τόσο όσο νομίζεις.

Το θέμα είναι ότι όταν τα μεγάλα studios , η μεγάλες πλατφόρμες και τα iPhone υποστηρίζουν DV και dolby atmos φαινεται πως το πραγμα παει εκει.

Apple TV, amazon , Disney+ ,Netflix και λοιποι υποστηριζουν DV. Εχει πεσει αρκετο χρημα για το DV. Και οταν κατι ειναι δωρεαν HDR και οταν κατι δεν εναι DV , και βλεπεις οτι προτιμανε το DV , μαλλον κατα 99% θα ειναι αυτο που θα επικρατήσει.

Βέβαια μέχρι να αποφασίσουν αν έχεις και τα 2 καλό είναι ..

 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Απλά το βίντεο στο 2:40 λεπτό λέει για το hdr+ κάποια πράγματα που στην ουσία είναι και το βασικό της διαφοράς hdr+ με dolby vision.

Καλα ναι αλλα στο συγκεκριμενο βιντεο επισης, κανει boosting best price κι αν προσεξες δειχνει μονο LG και Σαμυ. Για Σονυ ουτε λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το θέμα είναι ότι όταν τα μεγάλα studios , η μεγάλες πλατφόρμες και τα iPhone υποστηρίζουν DV και dolby atmos φαινεται πως το πραγμα παει εκει.

Apple TV, amazon , Disney+ ,Netflix και λοιποι υποστηριζουν DV. Εχει πεσει αρκετο χρημα για το DV. Και οταν κατι ειναι δωρεαν HDR και οταν κατι δεν εναι DV , και βλεπεις οτι προτιμανε το DV , μαλλον κατα 99% θα ειναι αυτο που θα επικρατήσει.

Βέβαια μέχρι να αποφασίσουν αν έχεις και τα 2 καλό είναι ..

Πάλι.

Μην το δένεις.

Όπως κι εσύ είπες δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αλλά και να αποφασίσουν οποιαδήποτε τηλεόραση έχει Dolby vision ή hdr10+ έχει απλό hdr που είναι και η ουσία του όλου θέματος.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Πάλι μην το δένεις.

Όπως κι εσύ είπες δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αλλά και να αποφασίσουν οποιαδήποτε τηλεόραση έχει dolby vision ή hdr10+ έχει απλό hdr που είναι και η ουσία του όλου θέματος.

το απλό HDR10 το έχουν όλες και χρησιμοποιεί static metadata .το HDR10+ και το DV η το DV IQ , χρησιμοποιούν dynamic metadata.

Δεν το δένω. Απλά βλέπω που πάει η μάζα και από τις συζητήσεις σε forum . Αν επρεπε να διαλεξω θα προτιμουσα μια TV με DV παρα με HDR10+. Το ιδανικο ειναι και τα 2.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Καλα ναι αλλα στο συγκεκριμενο βιντεο επισης, κανει boosting best price κι αν προσεξες δειχνει μονο LG και Σαμυ. Για Σονυ ουτε λογος.

Είναι ανάλογα τα γούστα σου και το εύρος κοστολογίου που θες.

Το τι θα αποφασίσεις είναι δικό σου θέμα μιας και δεν βλέπουμε όλοι το ίδιο αποτέλεσμα στις τηλεοράσεις.

Αν π.χ. πάρουμε την άλφα τηλεόραση και δούνε 10 άτομα από αυτή ακριβώς το ίδιο πράγμα, πίστεψε με θα έχεις 10 διαφορετικές απόψεις.

Για εμένα προσωπικά στο εύρος τιμής μέχρι 800 ευρώ που κοιτάω η Samsung δεν έχει ανταγωνιστή.

14 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

το απλό HDR10 το έχουν όλες και χρησιμοποιεί static metadata .το HDR10+ και το DV η το DV IQ , χρησιμοποιούν dynamic metadata.

Δεν το δένω. Απλά βλέπω που πάει η μάζα και από τις συζητήσεις σε forum . Αν επρεπε να διαλεξω θα προτιμουσα μια TV με DV παρα με HDR10+. Το ιδανικο ειναι και τα 2.

Και γιατί το λες σαν θετικό κριτήριο?

Οι μάζες πάνε προς dv?

Ποιος μας λέει ότι ότι κρίνει η μάζα είναι και το καλύτερο?

Π.χ.

Δες τους πολίτικους ανά το κόσμο. Οι μάζες δεν τους διαλέγουν? Και προοδέψαμε. Ναι τραβηγμένο από τα μαλλιά παράδειγμα αλλά το είπα για να σου δείξω πόσο άδικο μπορεί να έχουν οι μάζες κάποιες φορές.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Είναι ανάλογα τα γούστα σου και το εύρος κοστολογίου που θες.

Το τι θα αποφασίσεις είναι δικό σου θέμα μιας και δεν βλέπουμε όλοι το ίδιο αποτέλεσμα στις τηλεοράσεις.

Αν π.χ. πάρουμε την άλφα τηλεόραση και δούνε 10 άτομα από αυτή ακριβώς το ίδιο πράγμα, πίστεψε με θα έχεις 10 διαφορετικές απόψεις.

Για εμένα προσωπικά στο ευρώ τιμής μέχρι 800 ευρώ που κοιτάω η Samsung δεν έχει ανταγωνιστή.

Και γιατί το λες σαν θετικό κριτήριο?

Οι μάζες πάνε προς dv?

Ποιος μας λέει ότι ότι κρίνει η μάζα είναι και το καλύτερο?λ

Π.χ.δες τους πολίτικους ανά το κόσμο. Οι μάζες δεν τους διαλέγουν? Και προοδέψαμε. Ναι τραβηγμένο από τα μαλλιά παράδειγμα αλλά το είπα για να σου δείξω πόσο άδικο μπορεί να έχουν οι μάζες κάποιες φορές.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Στο πολιτικό σκηνικό θα ψηφίσεις αυτό που θες γιατί πιστεύεις κάτι άλλο μπας και δεις άσπρη μέρα κατα την άποψη σου.

Στην τεχνολογία πρέπει να πας εκεί που πάει. Δηλαδή αν όλος ο κινηματογραφικός κόσμος πάει σε dv εσυ θα παρεις hdr10+ για σπασιμο? 

Η αν η τεχνολογία παει σε ARM εσύ θα μείνεις σε x86? Εκτός αυτού το DV προς το παρον ειναι καλυτερο απο το HDR10+ σε δοκιμες.

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι στα 1.099€ η 55XH9096 στο πλαίσιο, καλά ήταν όσο κράτησε...

Off-topic:

Έχει δοκιμάσει κανείς να στριμάρει τοπικά (kodi) κάποιο αρχείο 4k που υπάρχει σε raspberry pi 3b+;

Rpi + hdd = ethernet,   tv (kodi) = wifi

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Είναι ανάλογα τα γούστα σου και το εύρος κοστολογίου που θες.

Το τι θα αποφασίσεις είναι δικό σου θέμα μιας και δεν βλέπουμε όλοι το ίδιο αποτέλεσμα στις τηλεοράσεις.

Αν π.χ. πάρουμε την άλφα τηλεόραση και δούνε 10 άτομα από αυτή ακριβώς το ίδιο πράγμα, πίστεψε με θα έχεις 10 διαφορετικές απόψεις.

Για εμένα προσωπικά στο εύρος τιμής μέχρι 800 ευρώ που κοιτάω η Samsung δεν έχει ανταγωνιστή.

Και γιατί το λες σαν θετικό κριτήριο?

Οι μάζες πάνε προς dv?

Ποιος μας λέει ότι ότι κρίνει η μάζα είναι και το καλύτερο?

Π.χ.

Δες τους πολίτικους ανά το κόσμο. Οι μάζες δεν τους διαλέγουν? Και προοδέψαμε. Ναι τραβηγμένο από τα μαλλιά παράδειγμα αλλά το είπα για να σου δείξω πόσο άδικο μπορεί να έχουν οι μάζες κάποιες φορές.

Ο Αλεξ το λεει γιατι καλως ή κακως η μαζα καθοριζει και την αγορα. Σε consuming επιπεδο στο retail η μαζα ειναι αυτη που θα καθορισει και θα οδηγησει και το industry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

10 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Στο πολιτικό σκηνικό θα ψηφίσεις αυτό που θες γιατί πιστεύεις κάτι άλλο μπας και δεις άσπρη μέρα κατα την άποψη σου.

Στην τεχνολογία πρέπει να πας εκεί που πάει. Δηλαδή αν όλος ο κινηματογραφικός κόσμος πάει σε dv εσυ θα παρεις hdr10+ για σπασιμο? 

Η αν η τεχνολογία παει σε ARM εσύ θα μείνεις σε x86? Εκτός αυτού το DV προς το παρον ειναι καλυτερο απο το HDR10+ σε δοκιμες.

 

Να μου επιτρέψεις να σου που ότι κατά τη γνώμη μου κάνεις τεράστιο λάθος.

Το σημαντικότερο όλων είναι τι βλέπει το μάτι σου και αν αυτό που βλέπει σ' αρέσει.

Όπως είπα και πιο πριν αν δείξεις σε 10 άτομα την ίδια ακριβώς τηλεόραση και το ίδιο ακριβώς βίντεο θα έχεις απλά 10 διαφορετικές απόψεις.

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου πάντα είναι να πας σε ένα μαγαζί που έχουν πολλές τηλεοράσεις και να τις δεις όλες και να κρίνεις μόνος σου πια σου αρέσει και πια όχι και να μην αφήνεις την οποιαδήποτε μάζα να σε "κατευθύνει στο τι θα αγοράσεις"

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Να μου επιτρέψεις να σου που ότι κατά τη γνώμη μου κάνεις τεράστιο λάθος.

Το σημαντικότερο όλων είναι τι βλέπει το μάτι σου και αν αυτό που βλέπει σ' αρέσει.

Όπως είπα και πιο πριν αν δείξεις σε 10 άτομα την ίδια ακριβώς τηλεόραση και το ίδιο ακριβώς βίντεο θα έχεις απλά 10 διαφορετικές απόψεις.

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου πάντα είναι να πας σε ένα μαγαζί που έχουν πολλές τηλεοράσεις και να τις δεις όλες και να κρίνεις μόνος σου πια σου αρέσει και πια όχι και να μην αφήνεις την οποιαδήποτε μάζα να σε "κατευθύνει στο τι θα αγοράσεις"

Το τελευταιο που αναφερεις ειναι και το πιο σωστο και το εχω κανει κι εγω, αλλα κρυβει αρκετες παγιδες. Π.χ  σε ολα τα καταστηματα ο φωτισμος ειναι τρισαθλιος επομενως δεν βγαζεις ασφαλη συμπερασματα για αρκετα features της τηλεορασης. Μονο αν βρεις καποιο show room πολυ συγκεκριμενο και σεταρισμενο και με την προυποθεση οτι θα σε αφησουν να βαλεις και δικο σου content.

Επεξ/σία από Alex1971
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Να μου επιτρέψεις να σου που ότι κατά τη γνώμη μου κάνεις τεράστιο λάθος.

Το σημαντικότερο όλων είναι τι βλέπει το μάτι σου και αν αυτό που βλέπει σ' αρέσει.

Όπως είπα και πιο πριν αν δείξεις σε 20 άτομα την ίδια ακριβώς τηλεόραση και το ίδιο ακριβώς βίντεο θα έχεις απλά 20 διαφορετικές απόψεις.

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου πάντα είναι να πας σε ένα μαγαζί που έχουν πολλές τηλεοράσεις και να τις δεις όλες και να κρίνεις μόνος σου πια σου αρέσει και πια όχι και να μην αφήνεις την οποιαδήποτε μάζα να σε "κατευθύνει στο τι θα αγοράσεις"

Πίστεψε με. Αν πας σε μαγαζί με τηλεοράσεις δεν θα αποφασίσεις. Γι αυτό υπάρχουν τα reviews και οι απόψεις κατοχων. Αλλιώς δεν χρειάζεται να είμαστε σε τεχνολογικά φόρουμ και να μοιραζόμαστε απόψεις. το ότι 20 άτομα θα έχουν διαφορετικές απόψεις είναι φυσιολογικό. Το ότι κάτι είναι καλύτερο από το άλλο το αποφασίσουν επαγγελματίες και όχι καταναλωτες.Το τι θα πάρεις εσύ είναι δικό σου θεμα. Από εκεί και πέρα τις μετρήσεις τις κάνουν επαγγελματίες με ειδικά μηχανήματα και RND και και και και .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνουμε τηλεόραση (είπα να μην ανοίξω νέο τοπικ) για χρήση gaming (ps5 ) ταινίες, σειρές κλπ. Κατάφερα και έκανα μια παραγγελία για την προσφορά του πλαισίου στην xh9096 (55") . Ήθελα να ρωτήσω μήπως να προσπαθήσω να ανεβάσω το budget για κάποια oled ( δεν εχω ιδέα ποιο μοντέλο και στα ποσα χρήματα θα πρέπει να πάω). Επίσης, αξίζει να περιμένω BF μήπως εκει έχουμε κάποια προσφορά; (μέχρι 1200 ας πούμε;). Γενικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με το αντικείμενο ομολογώ και δυστυχώς είμαι σε παραμεθόριο και δε μπορώ να πάω να τις δω από κοντά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manolol20 είπε

Καλησπέρα, ψάχνουμε τηλεόραση (είπα να μην ανοίξω νέο τοπικ) για χρήση gaming (ps5 ) ταινίες, σειρές κλπ. Κατάφερα και έκανα μια παραγγελία για την προσφορά του πλαισίου στην xh9096 (55") . Ήθελα να ρωτήσω μήπως να προσπαθήσω να ανεβάσω το budget για κάποια oled ( δεν εχω ιδέα ποιο μοντέλο και στα ποσα χρήματα θα πρέπει να πάω). Επίσης, αξίζει να περιμένω BF μήπως εκει έχουμε κάποια προσφορά; (μέχρι 1200 ας πούμε;). Γενικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με το αντικείμενο ομολογώ και δυστυχώς είμαι σε παραμεθόριο και δε μπορώ να πάω να τις δω από κοντά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

1200 και OLED το ψιλοξεχνας αδελφε.

Μόλις τώρα, totalius είπε

Σε μαγαζί θα πάρεις μια γεύση από την εικόνα αλλά μέχρι εκεί . Σιγά μη καταλάβεις HDR10+ vs DV .  

Στην Αθηνα υπαρχουν 2-3 τουμπανα Demo rooms και Show Rooms, αλλα τωρα με το lockdown δυσκολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...