Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, takjar είπε

Βλέπω plaisio αυτήν Sony LED TV 55XH9096 55″ 4Κ Ultra HD σε τιμή 839, ενώ τιμή skroutz 1089

Νομίζω πολύ καλή τιμή, αλλά ας πει και κανείς άλλος την γνώμη του

https://www.plaisio.gr/sony-led-tv-55xh9096-55-4k-ultra-hd_3502988

Μια χαρ τιμη ειναι, αλλα να υπολογισεις και την αποστση θεασης αφου θα πας για τη 55΄΄

48 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Και τη 65 την έχει 1224€

Όσο αφορα τις τηλεορασεις σονυ, τις τιμες στα καταστηματα αυτου του τυπου, Πλαισιο, ΜΜ, Κωτσο, Public κτλ κτλ τις καθοριζει η επισημη Σονυ ελλαδος. Το ιδιο θα την παρει και απο εκει. Που εγω προσωπικα το προτιμω γιατι η 5ετης εγγυηση της ιδιας της Σονυ δεν εχει καμια σχεση με αυτες που δινουν τα υπολοιπα καταστηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς πείρα από αυτήν την τηλεόραση?

Αν ναι μπορεί να μου πει εντυπώσεις γιατί σκέφτομαι να την πάρω.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Μια χαρ τιμη ειναι, αλλα να υπολογισεις και την αποστση θεασης αφου θα πας για τη 55΄΄

Όσο αφορα τις τηλεορασεις σονυ, τις τιμες στα καταστηματα αυτου του τυπου, Πλαισιο, ΜΜ, Κωτσο, Public κτλ κτλ τις καθοριζει η επισημη Σονυ ελλαδος. Το ιδιο θα την παρει και απο εκει. Που εγω προσωπικα το προτιμω γιατι η 5ετης εγγυηση της ιδιας της Σονυ δεν εχει καμια σχεση με αυτες που δινουν τα υπολοιπα καταστηματα

Βλέπω άλλη τιμή εδώ https://digitalpassion.gr/eikona/tileoraseis/4k-ultra-hd-sony-bravia/sony-kd-55xh9096-55-full-array-led-4k-ultra-hd-hdr/

Που από όσο ξέρω είναι αυτό που λες, το επίσημο site Sony Ελλάδος

Επίσης όταν λες να προσέξω την απόσταση θέασης τι εννοείς; Έχεις κάποιον calculator να προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takjar είπε

Βλέπω άλλη τιμή εδώ https://digitalpassion.gr/eikona/tileoraseis/4k-ultra-hd-sony-bravia/sony-kd-55xh9096-55-full-array-led-4k-ultra-hd-hdr/

Που από όσο ξέρω είναι αυτό που λες, το επίσημο site Sony Ελλάδος

Επίσης όταν λες να προσέξω την απόσταση θέασης τι εννοείς; Έχεις κάποιον calculator να προτείνεις;

Πάρε τηλ το πρωί και πες τους την τιμή του πλαισίου, θα κάνουν price match.

 

Για την απόσταση.

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2020 στις 1:33 ΜΜ, Alex1971 είπε

Καλησπερα παιδια. 

Σαν κατοχος μιας Sony 7076 που για τα λεφτα της τοτε ηταν τρομερα VFM και την οποια την εχω βαλει πλεον στο υπνοδωματιο, ψηνομαι για την Sony την 65'' XH

Η λειτουργια της θα εστιαζει κυριως σε ταινιες(Netflix, Disney+ Κτλ, και κανα τουμπανο mkv), και για gaming(PS4/PS5) και Αθλητικα απο Cosmote TV.

Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

1. Ποσο απολυτο ειναι η αποσταση θεασης με τις ιντσες? Εγω που ειμαι στα 2.90m με 3.10m σωνει και ντε πρεπει να παω σε 75 Plus ιντσες? Κι αν δεν υπαρχει χωρος η χρημα δλδ τον πινω?

2. Tο Θεμα του VRR ειναι τοσο σημαντικο? Κι αν ειναι, εχει να κανει κυριως με το gaming φανταζομαι και λιγοτερο με τις ταινιες. 

3. Στο θεμα του HDR η συγκεκριμενη μετα απο πολυ ψαξιμο κι ενω μου ειπαν απο τη Sony οτι ειναι στα 1000+ nits, εμαθα οτι τελικα ειναι μετρημενη καπου κοντα στα 750. Ξερουμε τι ισχυει τελικα με αυτο? Επισης το οτι δεν εχει το προτυπο HDR10+ σημαινει κατι?? ή εξισσοροπειται επειδη υπαρχει πλεον το Dolby Vision?

Edit: Επειδη με ενδιαφερει και το επαγγελματικο καλιμπραρισμα, μου ειπαν απο τη Σονυ, οτι υπαρχει ενας outsourced τεχνικος που κανει μονο αυτο το πραγμα. Ερχεται δλδ στο χωρο σου και στην καλιμπραρει σε ολες τις συνθηκες φωτισμου(μερα, νυχτα/σκοταδι, με φωτα, με φυσικο φωτισμο κτλ κτλ, και σου φτιαχνει διαφορα modes αναλογα με τις αναγκες σου. Αυτος λεει χρεωνει καπου στα 100-150 ευρω. Πιστευεται οτι αξιζει να το κανει καποιος αυτο?

4.Για δικους μου λοους θελω να την παρω απ ευθειας απο τη Sony κι οχι απο reseller. Η τιμη που μου εδωσαν και πρακτικα μου ειπαν πως θα ειναι και τιμη Black Friday, ειναι στα 1350 ευρώ και η 5ετης εγγυηση απο την ιδια τη Sony δωρο. Πιστευετε οτι παιζει και να πεσει περισσοτερο μεχρι το δiημερο του BF??

Ευχαριστω εκ των προτερων μαγκες.

Η Σονυ ειναι vfm , το συγκεκριμρνο μοντελο...για το 3) μην σε ανησυχει το HDR+ einai φορματ της Σαμσουνγκ και μονο . To Dolbyvision  ειναι το πιο εξελιγμενο.

Εαν πεσει λιγο τωρα στις εκπτωσεις ειναι πολυ καλη αγορα. Για 3 μετρα νομιζω η 55' ειναι υπερ αρκετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, simos1974 είπε

Η Σονυ ειναι vfm , το συγκεκριμρνο μοντελο...για το 3) μην σε ανησυχει το HDR+ einai φορματ της Σαμσουνγκ και μονο . To Dolbyvision  ειναι το πιο εξελιγμενο.

Εαν πεσει λιγο τωρα στις εκπτωσεις ειναι πολυ καλη αγορα. Για 3 μετρα νομιζω η 55' ειναι υπερ αρκετες.

στα 3 μέτρα θες 70-75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, takjar είπε

Βλέπω άλλη τιμή εδώ https://digitalpassion.gr/eikona/tileoraseis/4k-ultra-hd-sony-bravia/sony-kd-55xh9096-55-full-array-led-4k-ultra-hd-hdr/

Που από όσο ξέρω είναι αυτό που λες, το επίσημο site Sony Ελλάδος

Επίσης όταν λες να προσέξω την απόσταση θέασης τι εννοείς; Έχεις κάποιον calculator να προτείνεις;

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

τσεκαρε αυτο εδω και βαλε την αποσταση που εχεις εσυ.

Μη δινεις πολυ σημασια στο σαιτ. Πηγαινε απο κοντα. Η λογω κοβιντ παρτους τηλεφωνο. Αν τους πεις πχ γιατι στο ταδε την εχουν τοσο...θα στην δωσουν κι εκεινοι το διο στο τελος.

9 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

στα 3 μέτρα θες 70-75

Με γαμησες ρε Αλεξ 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

τσεκαρε αυτο εδω και βαλε την αποσταση που εχεις εσυ.

Μη δινεις πολυ σημασια στο σαιτ. Πηγαινε απο κοντα. Η λογω κοβιντ παρτους τηλεφωνο. Αν τους πεις πχ γιατι στο ταδε την εχουν τοσο...θα στην δωσουν κι εκεινοι το διο στο τελος.

Με γαμησες ρε Αλεξ 🤔

Και με 65 παίζεις . 

είμαι στα 3 μέτρα και τώρα έχω 65 και είμαι οκ. Πριν είχα 70 και ήμουν καλύτερα.75 θα ήταν must. ψεματα δεν θα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Και με 65 παίζεις . 

είμαι στα 3 μέτρα και τώρα έχω 65 και είμαι οκ. Πριν είχα 70 και ήμουν καλύτερα.75 θα ήταν must. ψεματα δεν θα πω.

Τι την εκανες την 75? Την πουλησες? Και ποια ειχες πριν? Παντως μπεσα, αν ειχα τα λεφτα για την 75 θα προτιμουσα να παρω την 65 την C9 που ειναι πανω κατω στια ιδια χρηματα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex1971 είπε

Τι την εκανες την 75? Την πουλησες? Και ποια ειχες πριν? Παντως μπεσα, αν ειχα τα λεφτα για την 75 θα προτιμουσα να παρω την 65 την C9 που ειναι πανω κατω στια ιδια χρηματα νομιζω

Δεν είχα 75 ποτέ. 70 είχα. xf8305. Αλλά άνετα έπαιρνε 75αρα για την απόσταση. Αν είχα τα λεφτά θα πηγαινα σε 75.

Μπα. Size matters στην οθονη. Και ιδιως οταν ειναι καλη. Δες μια 65αρα διπλα απο μια 75αρα. Αλλο cinematic σου δινει η 75αρα. Επισης η 65αρα με black bars γινεται 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Δεν είχα 75 ποτέ. 70 είχα. xf8305. Αλλά άνετα έπαιρνε 75αρα για την απόσταση. Αν είχα τα λεφτά θα πηγαινα σε 75.

Μπα. Size matters στην οθονη. Και ιδιως οταν ειναι καλη. Δες μια 65αρα διπλα απο μια 75αρα. Αλλο cinematic σου δινει η 75αρα. Επισης η 65αρα με black bars γινεται 60.

Κι επισης ομως Cinematic με black bars παλι δεν παιζει. Full frame θες κανονικα για να εισαι κομπλε και να γουσταρεις.

Δεν διαφωνω οτι size matters, αλλα αν δεν την παρω τωρα μετα θα τα φαω και δε θα την παρω καθολου το πιο πιθανο. Αρα καταληγω στις 65.

Να σου πω επισης οτι απο την 7076 που ειχα(και νομιζω οτι την ειχες κι συ γιατι την ειχαμε κανει αυτη τη κουβεντα μαζι παλιοτερα εδω μεσα), σε μι Σαμυ 42'' που εχω τωρα στο Σαλονι, αναβαθμιση θα ειναι Αλεξ

Επεξ/σία από Alex1971
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex1971 είπε

Κι επισης ομως Cinematic με black bars παλει δεν παιζει. Full frame θες κανονικα για να εισαι κομπλε και να γουσταρεις.

Δεν διαφωνω οτι size matters, αλλα αν δεν την παρω τωρα μετα θα τα φαω και δε θα την παρω καθολου το πιο πιθανο. Αρα καταληγω στις 65.

Να σου πω επισης οτι απο την 7076 που ειχα(και νομιζω οτι την ειχες κι συ γιατι την ειχαμε κανει αυτη τη κουβεντα μαζι παλιοτερα εδω μεσα), σε μι Σαμυ 42'' που εχω τωρα στο Σαλονι, αναβαθμιση θα ειναι Αλεξ

 Ναι την είχα και αυτή. Τρομερή τβ για τότε. Το VFM. Έβαζες ένα mi box και ησουν κυριος.

Ναι αναβάθμιση είναι σαφώς. Παντού. Την 7076 την είχα και σε 55 και σε 65αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

 Ναι την είχα και αυτή. Τρομερή τβ για τότε. Το VFM. Έβαζες ένα mi box και ησουν κυριος.

Ναι αναβάθμιση είναι σαφώς. Παντού. Την 7076 την είχα και σε 55 και σε 65αρα. 

Δε μου λες, χομπιστας στο να αλαλζεις 2-3 τιβι το χρονο εισαι ρε? 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Η Σονυ ειναι vfm , το συγκεκριμρνο μοντελο...για το 3) μην σε ανησυχει το HDR+ einai φορματ της Σαμσουνγκ και μονο . To Dolbyvision  ειναι το πιο εξελιγμενο.

Εαν πεσει λιγο τωρα στις εκπτωσεις ειναι πολυ καλη αγορα. Για 3 μετρα νομιζω η 55' ειναι υπερ αρκετες.

Μην το δένεις κιόλας. Και αν είναι πιο εξελιγμένο δεν είναι τόσο όσο νομίζεις.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μην το δένεις κιόλας. Και αν είναι πιο εξελιγμένο δεν είναι τόσο όσο νομίζεις.

"Μη μιλας με γριφους Γεροντα". Θελεις να μου πες τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...