Προς το περιεχόμενο

Αγορά 55άρας τηλεόρασης για gaming (xsx - ps5) και ταινίες


stelaraspavl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Ποια XH θες; Η 9005 με την 9505 έχουν διαφορά, στην πρώτη έχεις hdmi 2.1 που είναι καλό για το ps5 αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει πολύ καλό hdr λόγο του φωτισμού, μάλλον αυτήν έβλεπες, η 9505 έχει καλύτερο hdr αλλά δεν έχει hdmi 2.1.

Ότι και να πάρεις καλορίζικη. Εγώ μάλλον για την XH8096/XH8196 με βλέπω να πηγαίνω + επέκταση εγγύησης, αν το ήξερα ότι ο Κωτσόβολος και το πλαίσιο είχαν την XF9005 στα 750€ ίσως πήγαινα εκεί.

Εχεις δικιο. Ή ξεχασα να αναφερω το μοντελο , το εσβησα καταλαθος. Μιλαω για την 65'' ΧΗ9096

Επεξ/σία από Alex1971
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Alex1971 είπε

Εχεις δικιο. Ή ξεχασα να αναφερω το μοντελο , το εσβησα καταλαθος. Μιλαω για την 65'' ΧΗ9096

Ψάξε σε reviews τι λένε, αυτή που θες είναι ουσιαστικά η σειρά xh9005 (όπως και το μοντέλο xh9077 είναι το ίδιο) , η άλλη απ' ότι βλέπω στο sony center υπάρχει κανονικά σαν xh9505.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η xh9096 είναι οκ για αγορά; 

Ενω ήμουν έτοιμος να την αγοράσω τις προαλλες, όσο παίρνανε οι ημερες και το σκέφτομαι, μάλλον καλά έκανα. 

Λίγο το blur, λίγο η φωτεινότητα.... 

Μήπως η lg cx είναι κατα πολύ καλύτερη επιλογή; (Φυσικά παραπάνω κοστίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Τελικά η xh9096 είναι οκ για αγορά; 

Ενω ήμουν έτοιμος να την αγοράσω τις προαλλες, όσο παίρνανε οι ημερες και το σκέφτομαι, μάλλον καλά έκανα. 

Λίγο το blur, λίγο η φωτεινότητα.... 

Μήπως η lg cx είναι κατα πολύ καλύτερη επιλογή; (Φυσικά παραπάνω κοστίζει)

Εξαρτάται τι ψάχνεις πάντα, γενικά ναι είναι μια πολύ τίμια τηλεόραση.

Το θέμα που υπάρχει στα 120fps έγινε με το τελευταίο update, λογικά θα το φτιάξουν. Στο reddit πάντως λένε σε νέος αγοραστές να μην κάνουν το update.

Την LG CX δεν την συγκρίνεις με αυτές μιας και είναι OLED, αν θες και gaming δεν ξέρω αν είναι ώρα ακόμα για oled επειδή πάντα υπάρχει ο κίνδυνος του burn-in, λιγότερο σε σχέση με το παρελθόν αλλά υπάρχει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Τελικά η xh9096 είναι οκ για αγορά; 

Ενω ήμουν έτοιμος να την αγοράσω τις προαλλες, όσο παίρνανε οι ημερες και το σκέφτομαι, μάλλον καλά έκανα. 

Λίγο το blur, λίγο η φωτεινότητα.... 

Μήπως η lg cx είναι κατα πολύ καλύτερη επιλογή; (Φυσικά παραπάνω κοστίζει)

To blur θα φτιαχτει. ετοιμαζεται update. ειναι ενημερη η Sony και εχει δωσει statement μεσω του support αλλα και μεσω του Bravia subreddit

https://www.avsforum.com/threads/owners-thread-for-the-sony-x900h-no-price-talk.3125278/page-481#post-60227982

τώρα με την φωτεινότητα , εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι να σου πω. Πάντως η tv έχει εξαιρετική εικόνα , το ταχύτερο android που εχω δουλεψει και ειναι VFM

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Ψάξε σε reviews τι λένε, αυτή που θες είναι ουσιαστικά η σειρά xh9005 (όπως και το μοντέλο xh9077 είναι το ίδιο) , η άλλη απ' ότι βλέπω στο sony center υπάρχει κανονικά σαν xh9505.

Αδελφε εχω διαβασει 100 reviews. Μου εχουν βγει τα ματια. Την εχω δει κι απο κοντα τη συγκεκριμενη. βαζωντας πανω δικο μου content σε variable rates κτλ κτλ. Κλεινω προς τα εκει παντως. Οκ τα ειδα ολα με μια OLED της Sony, Δε θυμαμαι μοντελο. Η Ναυαρχιδα της ηταν. Αλλα πολλα τα φραγκα ρε μαν μου.

Παντως στη Sony Center στο Gelden Hall που ειχα παει για την 9096 μου την αναφεραμ και με αυτη επαιξα.

13 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

To blur θα φτιαχτει. ετοιμαζεται update. ειναι ενημερη η Sony και εχει δωσει statement μεσω του support αλλα και μεσω του Bravia subreddit

https://www.avsforum.com/threads/owners-thread-for-the-sony-x900h-no-price-talk.3125278/page-481#post-60227982

τώρα με την φωτεινότητα , εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι να σου πω. Πάντως η tv έχει εξαιρετική εικόνα , το ταχύτερο android που εχω δουλεψει και ειναι VFM

Αν πας σε αυτες τις ιντσες(65) αλλα σε LG OLED C9 ποσο ψηλα ανεβαινεις κοστολογικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alex1971 είπε

Αδελφε εχω διαβασει 100 reviews. Μου εχουν βγει τα ματια. Την εχω δει κι απο κοντα τη συγκεκριμενη. βαζωντας πανω δικο μου content σε variable rates κτλ κτλ. Κλεινω προς τα εκει παντως. Οκ τα ειδα ολα με μια OLED της Sony, Δε θυμαμαι μοντελο. Η Ναυαρχιδα της ηταν. Αλλα πολλα τα φραγκα ρε μαν μου.

Παντως στη Sony Center στο Gelden Hall που ειχα παει για την 9096 μου την αναφεραμ και με αυτη επαιξα.

Αν πας σε αυτες τις ιντσες(65) αλλα σε LG OLED C9 ποσο ψηλα ανεβαινεις κοστολογικα?

Γιατί υπάρχει C9  65αρα ,διαθέσιμη σε λογική τιμή? 

CX παίζει τώρα στο 2000αρο. έχουν μια διαφορά 700 ευρώ. Τώρα ζυγίζεις και παίρνεις. Ανάλογα και το content , τον χώρο , τις απαιτήσεις σου.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Γιατί υπάρχει C9  65αρα ,διαθέσιμη σε λογική τιμή? 

CX παίζει τώρα στο 2000αρο. έχουν μια διαφορά 700 ευρώ. Τώρα ζυγίζεις και παίρνεις. Ανάλογα και το content , τον χώρο , τις απαιτήσεις σου.

Καλα δεν ειπα τι την βρισκεις σε λογικη τιμη. Απλα ρωτησηα ποσο πανω ανεβαινω σε σχεση με τη σονυ. Οκ με καλυψες. Ειναι αρκετα.

Τα δεδομενα μου και τις αποριες μου τις εξεφρασα στο αρχικο μου ποστ. Εννοω, για τι χρηση την θελω, κι αν ειμαι οκ με την αναλογια ιντσες - αποσταση θεασης

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Τελικά η xh9096 είναι οκ για αγορά; 

Ενω ήμουν έτοιμος να την αγοράσω τις προαλλες, όσο παίρνανε οι ημερες και το σκέφτομαι, μάλλον καλά έκανα. 

Λίγο το blur, λίγο η φωτεινότητα.... 

Μήπως η lg cx είναι κατα πολύ καλύτερη επιλογή; (Φυσικά παραπάνω κοστίζει)

Νομιζω παντως οτι πριν λιγους μηνες η συγκεκριμενη ΣΟνυ ειχε περιπου 1.700 χωρις την 5ετη εγγυηση. Τωρα την περνεις 1340 με την εγγυηση απευθειας απο τον κατασκευαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προαλλες έβγαινε 1400-30%=980€. Θα έδινα την δική μου 250-300, μείον κάτι αλλες επιστροφές, αρα τελική τιμή κοντά στα ~650€ 

ΔΕΝ έκανα την κινηση όμως γιατί στα media markt που την είδα είχε παρα πολύ χαμηλή φωτεινότητα (δε ξέρω σε τι ρύθμιση ηταν, αλλά πολύ σκοτεινή σε σχέση με την 8096 που ηταν δίπλα δίπλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Τις προαλλες έβγαινε 1400-30%=980€. Θα έδινα την δική μου 250-300, μείον κάτι αλλες επιστροφές, αρα τελική τιμή κοντά στα ~650€ 

ΔΕΝ έκανα την κινηση όμως γιατί στα media markt που την είδα είχε παρα πολύ χαμηλή φωτεινότητα (δε ξέρω σε τι ρύθμιση ηταν, αλλά πολύ σκοτεινή σε σχέση με την 8096 που ηταν δίπλα δίπλα)

δηλαδή σου έβγαινε 650 ευρώ η 65xh9096 και δεν την πήρες?? W/E ..

Ας έπαιρνες ένα κοντρόλ να παίξεις με την τβ. Μάτι βγάζει η φωτεινότητα και μέρα.. το ξανά είπαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, alexakos89 said:

δηλαδή σου έβγαινε 650 ευρώ η 65xh9096 και δεν την πήρες?? W/E ..

Ας έπαιρνες ένα κοντρόλ να παίξεις με την τβ. Μάτι βγάζει η φωτεινότητα και μέρα.. το ξανά είπαμε.

Δε το σκέφτηκα καθόλου εκείνη την ωρα 

 

Ναι, ας πούμε 650-700 τελική τιμή. 

Μη νομίζεις οτι το μετάνιωσα όμως. 

Η samsung που έχω (4Κ, 55", va) με καλύπτει για τη χρηση που κανω (xbox one x/360, nova) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexakos89 είπε

To blur θα φτιαχτει. ετοιμαζεται update. ειναι ενημερη η Sony και εχει δωσει statement μεσω του support αλλα και μεσω του Bravia subreddit

https://www.avsforum.com/threads/owners-thread-for-the-sony-x900h-no-price-talk.3125278/page-481#post-60227982

τώρα με την φωτεινότητα , εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι να σου πω. Πάντως η tv έχει εξαιρετική εικόνα , το ταχύτερο android που εχω δουλεψει και ειναι VFM

Ανέβασε καμιά photo να δούμε και εμείς την tv. 😛
 

Κάνω όνειρα ότι θα βρω την 49αρα xh9505 κάπου στα 850€ στο black friday αλλά εκεί θα μείνω, με το όνειρο. :(

Δεν με ψήνουν LG/Samsung (αν και βρίσκω VA panel κάπου στα 500€) επειδή θέλω το Android για να παίξω μπάλα με το kodi κάνοντας stream από local network (raspberry pi).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες οι τηλεοράσεις με HDMI 2.1 έχουν προβλήματα τώρα , ευτυχώς αρκέτα φτιάχνονται με firmware updates αλλά να ξέρεις ότι θα είσαι beta tester αν έχεις ήδη τηλεόραση εγώ θα έλεγα να περιμένεις αλλιώς γίνεσαι beta tester και κανείς προσευχές.

Στο θέμα OLED vs LED με fald σίγουρα οι OLED είναι καλύτερες και σίγουρα οι περισσότεροι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα αλλά αν είσαι γκαντέμης και πέσεις στο 2-3% των χρηστών που έχουν πρόβλημα με burn in παρότι πρόσεχαν θα κλαις όποτε αποφασίζεις εσύ.

Επεξ/σία από apostolosapok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2020 στις 9:40 ΜΜ, d_gkal είπε

Τελικά η xh9096 είναι οκ για αγορά; 

Ενω ήμουν έτοιμος να την αγοράσω τις προαλλες, όσο παίρνανε οι ημερες και το σκέφτομαι, μάλλον καλά έκανα. 

Λίγο το blur, λίγο η φωτεινότητα.... 

Μήπως η lg cx είναι κατα πολύ καλύτερη επιλογή; (Φυσικά παραπάνω κοστίζει)

Βλέπω plaisio αυτήν Sony LED TV 55XH9096 55″ 4Κ Ultra HD σε τιμή 839, ενώ τιμή skroutz 1089

Νομίζω πολύ καλή τιμή, αλλά ας πει και κανείς άλλος την γνώμη του

https://www.plaisio.gr/sony-led-tv-55xh9096-55-4k-ultra-hd_3502988

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...