Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη Bitcoin, Ethereum και άλλων cryptocurrencies ανακοίνωσε η PayPal


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Για μετοχες μου μιλας ή για νομισμα? 

Το σημαντικότερο χαρακτηριστικα ενος "καλου" νομισματος ειναι η σταθεροτητα. Νομισματα υπαρχουν πολλα, και θα υπαρξουν ακομα περισοτερα στο μελλον. 

Οταν μου λες οτι το bitcoin εχει κανει διακυμανσεις μεσα σε λιγα χρονια, απο την κορυφη στον πατο και απο τον πατο στην κορυφη, δεν ειναι σοβαρο νομισμα να ασχοληθει καποιος, αλλα πιο πολυ σαν μετοχη μου κανει εμενα. 

Αν καποιος πιστευει οτι θα σκαψει και θα βγαλει μονος του bitcoin και οτι θα γινει πλουσιος, καλη τυχη. Αν παλι καποιος θελει να επενδυσει τα ευρω του ή τα δολλαρια του στο bitcoin, ας παει απευθειας να παιξει χρηματηστηριο, γιατι αυτο ακριβως θα κανει με το bitcoin

Δεν είναι ούτε μετοχή, ούτε νόμισμα. Αυτή τη στιγμη χρησιμοποιείται ως store of value και ο κόσμος το βλέπει ως επένδυση δεδομένων κάποιων χαρακτηριστικών που έχει. Ναι δεν είναι για καθημερινές συναλλαγές. Είναι όμως αποδεδειγμένα μια πολύ καλή επένδυση και άνοιξε το δρόμο σε νέες τεχνολογίες και τα υπόλοιπα cryptos. Σίγουρα πάντως δεν έχει νόημα κάποιος να χρησιμοποιήσει το btc για ανωνυμία και απάτες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2020 στις 11:50 ΜΜ, yanyul είπε

Δεν είμαι γνώστης πως λειτουργεί το ψηφιακό νόμισμα, και για τον λόγο αυτό παραμένω πολύ επιφυλακτικός στο συγκεκριμένο θέμα. Μπορεί όμως κάποιος να μου εξηγήσει, δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες που διέπουν την οικονομία, για την έκδοση του χρήματος;  Δε θα πρέπει να υπάρχει εξασφάλιση για όλο το ποσό εκδοθέντων νομισμάτων σε χρυσό, που πρέπει να έχει το κράτος; Και υπερβολική έκδοση των νομισμάτων δεν παρουσιάζει προβλήματα στην οικονομία της χώρας; Και στο κάτω κάτω, πλέον και το φυσικό χρήμα δεν έχει καταντήσει ψηφιακό; Ένα μεγάλο μέρος συναλλαγών γίνεται χωρίς φυσικό χρήμα. Είτε με μεταφορά των χρημάτων ανάμεσα σε λογαριασμούς, είτε πληρώνοντας με κάρτα; Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά βλέπω πολύ κόσμο, που κυνηγάει εύκολο κέρδος, να χάνει τα λεφτά του ( τα πραγματικά, για τα οποία έχει δουλέψει ) , όταν σκάσει όλη αυτή η φούσκα με το ψηφιακό νόμισμα. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου, και όπως σας είπα μπορεί να κάνω λάθος. Ο καιρός θα δείξει.

 

Είναι απλά τα πράγματα. Τα κρυπτονομίσματα καταργούν την ανάγκη για εργασία. Δεν χρειάζεται να παράγονται ρούχα, σπίτια, τηλεοράσεις κτλ.

Αράζουν ΟΛΟΙ σπίτι, κάνουν mining συνέχεια σε νέα κρυπτονομίσματα που βγαίνουν κάθε μέρα και μετά αγοράζουν ό,τι θέλουν από τα αγαθά που θα πέφτουν στη γη. Ο αληθινός πλούτος είναι τεχνολογικά ξεπερασμένος. 

Εν τω μεταξύ όταν εσύ κερδίζεις από ένα κρυπτονόμισμα όλοι κερδίζουν. Δεν υπαρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο τα λεφτά που έβγαλες από ένα Χ κρυπτονόμισμα να τα έχασε κάποιος άλλος πιο άτυχος/μαλ... από σένα που μπήκε τη λάθος στιγμή.

Τέλος, είναι και η ανωνυμία. Αν ας πούμε εγώ έχω 1.000.000€ σε monero δεν θα με πιάσει κανένας και ποτέ. Π.χ. αν μετατρέψω τα monero μου σε ευρώ ίσης αξίας και αγοράσω ένα σπίτι κανένας δεν θα με ρωτήσει που βρήκα τόσα πολλά ευρώ από το πουθενά. Ή πώς βρέθηκε ένα σπίτι στην κατοχή μου αν η συναλλαγή έγινε ανώνυμα. Γιατί οι σούπερ αλγόριθμοι του monero θα κρύβουν το σπίτι(ή αυτοκίνητο π.χ.) από τα μάτια του κράτους και κάθε αδιάκριτου περαστικού.

υ.γ.: Εν τω μεταξύ οι συναλλαγές του monero παραμένουν σε ledger μέχρι να αποκαλυφθεί κάποια νέα αδυναμία στο όλο σύστημα(όπως έχει ήδη γίνει) και να κάνουν trace παλιότερες πιθανά παράνομες συναλλαγές.

Αναφορά σε κείμενο

Εδω να σε διορθωσω-- δεν υπαρχει "πραγματικο" χρημα, "κανονικο" χρημα, η νομισμα που να βασιζεται σε χρυσο (εκτος ελαχιστοτατων εξαιρεσεων). Ολα ειναι ηδη "ψευτικα" (πληθωριστικα) κ βασιζονται αποκλειστικα στην επιβολη τους απ το κρατος. 

Το κράτος(=Εξουσία, Στρατός, Αστυνομία, Δικαστήρια, Εφορία) είναι που μπορεί να κάνει τη ζημιά στα κρυπτονομίσματα όποτε το θελήσει. Το κράτος είναι που επιβάλλει το Ευρώ για την πληρωμή φόρων αναγκάζοντας τους πάντες να έχουν ευρώ διαθέσιμα γουστάρουν-δε γουστάρουν και να ελέγχονται για το πού τα απέκτησαν.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Είναι απλά τα πράγματα. Τα κρυπτονομίσματα καταργούν την ανάγκη για εργασία. Δεν χρειάζεται να παράγονται ρούχα, σπίτια, τηλεοράσεις κτλ.

Αράζουν ΟΛΟΙ σπίτι, κάνουν mining συνέχεια σε νέα κρυπτονομίσματα που βγαίνουν κάθε μέρα και μετά αγοράζουν ό,τι θέλουν από τα αγαθά που θα πέφτουν στη γη. Ο αληθινός πλούτος είναι τεχνολογικά ξεπερασμένος. 

Εν τω μεταξύ όταν εσύ κερδίζεις από ένα κρυπτονόμισμα όλοι κερδίζουν. Δεν υπαρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο τα λεφτά που έβγαλες από ένα Χ κρυπτονόμισμα να τα έχασε κάποιος άλλος πιο άτυχος/μαλ... από σένα που μπήκε τη λάθος στιγμή.

Τέλος, είναι και η ανωνυμία. Αν ας πούμε εγώ έχω 1.000.000€ σε monero δεν θα με πιάσει κανένας και ποτέ. Π.χ. αν μετατρέψω τα monero μου σε ευρώ ίσης αξίας και αγοράσω ένα σπίτι κανένας δεν θα με ρωτήσει που βρήκα τόσα πολλά ευρώ από το πουθενά. Ή πώς βρέθηκε ένα σπίτι στην κατοχή μου αν η συναλλαγή έγινε ανώνυμα. Γιατί οι σούπερ αλγόριθμοι του monero θα κρύβουν το σπίτι(ή αυτοκίνητο π.χ.) από τα μάτια του κράτους και κάθε αδιάκριτου περαστικού.

υ.γ.: Εν τω μεταξύ οι συναλλαγές του monero παραμένουν σε ledger μέχρι να αποκαλυφθεί κάποια νέα αδυναμία στο όλο σύστημα(όπως έχει ήδη γίνει) και να κάνουν trace παλιότερες πιθανά παράνομες συναλλαγές.

Το κράτος(=Εξουσία, Στρατός, Αστυνομία, Δικαστήρια, Εφορία) είναι που μπορεί να κάνει τη ζημιά στα κρυπτονομίσματα όποτε το θελήσει. Το κράτος είναι που επιβάλλει το Ευρώ για την πληρωμή φόρων αναγκάζοντας τους πάντες να έχουν ευρώ διαθέσιμα γουστάρουν-δε γουστάρουν και να ελέγχονται για το πού τα απέκτησαν.

Να σου κάνω μια ερώτηση?Το ιντερνετ μπορείς να το κλείσεις?η μάλλον μπορεί η εξουσία σου το κράτος σου ο στρατός σου,να το κλείσουν? Αν η απαντηση είναι ναι για σένα, τότα να σου πω οτι το να ξαναστηθει νεο ιντερεντ θα παρει πολύ λίγο χρόνο καθώς υπάρχει πλέον η τεχνογνωσία...Πάμε τώρα στο btc..Πως θα το κλείσουν ? Πως το έχεις στο μυαλό σου?Και γιατί δεν το έχουν κλείσει 10 χρόνια τώρα.?

Επεξ/σία από NotebookFreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Να σου κάνω μια ερώτηση?Το ιντερνετ μπορείς να το κλείσεις?η μάλλον μπορεί η εξουσία σου το κράτος σου ο στρατός σου,να το κλείσουν? Αν η απαντηση είναι ναι για σένα, τότα να σου πω οτι το να ξαναστηθει νεο ιντερεντ θα παρει πολύ λίγο χρόνο καθώς υπάρχει πλέον η τεχνογνωσία...Πάμε τώρα στο btc..Πως θα το κλείσουν ? Πως το έχεις στο μυαλό σου?Και γιατί δεν το έχουν κλείσει 10 χρόνια τώρα.?

Καλημέρα, ηθελα εδώ και χρόνια να ασχοληθώ και να κάνω ενα ψηφιακό πορτοφόλι έτσι για να υπάρχει αλλά δεν υπήρχε ελεύθερος χρόνος...  Τώρα μια απορία που έχω είναι μήπως παίζει και λίγο ρόλο που βγαίνουν καινούργιες κάρτες γραφικών σε λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Χρήστος1986 είπε

Καλημέρα, ηθελα εδώ και χρόνια να ασχοληθώ και να κάνω ενα ψηφιακό πορτοφόλι έτσι για να υπάρχει αλλά δεν υπήρχε ελεύθερος χρόνος...  Τώρα μια απορία που έχω είναι μήπως παίζει και λίγο ρόλο που βγαίνουν καινούργιες κάρτες γραφικών σε λίγο?

Eχεις να ασχοληθείς χρόνια ...το λες μόνος.OXI ..Κάτσε δες οτι στον χώρο δεν τους νοιαζει αν βγήκαν οι καινούριες καρτες γραφικών καθώς έχουν τα δικά τους miners (ναι μεν καρτες γραφικων αλλα οχι για games ,μονο Mining) γνωστά και ως ASICS..Kαμία σχέση δλδ με τον ερχομο των 3060 αν ρωτας αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Eχεις να ασχοληθείς χρόνια ...το λες μόνος.OXI ..Κάτσε δες οτι στον χώρο δεν τους νοιαζει αν βγήκαν οι καινούριες καρτες γραφικών καθώς έχουν τα δικά τους miners (ναι μεν καρτες γραφικων αλλα οχι για games ,μονο Mining) γνωστά και ως ASICS..Kαμία σχέση δλδ με τον ερχομο των 3060 αν ρωτας αυτο.

ναι εννοώ πως με την υποστήριξη περισσότερων προς τα ψηφιακά νομίσματα δικαιολογούν και τις υψηλές τιμές σε κάρτες γραφικών μιας και είναι ικανες να κάνουν εξόρυξη έστω και πολύ λίγο. παράλληλα δικαιλογούν και την μικρή διαθεσιμότητα λόγο mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 8:26 ΠΜ, Radiatedsoul είπε

Πολυ ωραιο νομισμα το bitcoin παιδια, φετος με τα ιδια λεφτα αγοραζεις παπουτσια, του χρονου ενα διαμερισμα, του μεθεχρονου ενα παγωτο. 

Σταθεροτητα πανω απο ολα, στηριζεσαι πανω του ρε παιδι μου και εισαι ισυχος.

Οχι σαν τη μ@λ@κια το ευρω που με 12κ αγοραζα αμαξι το 2004 και το 2020 αγοραζω καλυτερο αμαξι με λιγοτερα, τι φλωριες ειναι αυτες..

 

 

EXHdWxIWsAI-Uph.jpeg

downloasa.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τέλος, είναι και η ανωνυμία. Αν ας πούμε εγώ έχω 1.000.000€ σε monero δεν θα με πιάσει κανένας και ποτέ. Π.χ. αν μετατρέψω τα monero μου σε ευρώ ίσης αξίας και αγοράσω ένα σπίτι κανένας δεν θα με ρωτήσει που βρήκα τόσα πολλά ευρώ από το πουθενά. Ή πώς βρέθηκε ένα σπίτι στην κατοχή μου αν η συναλλαγή έγινε ανώνυμα. Γιατί οι σούπερ αλγόριθμοι του monero θα κρύβουν το σπίτι(ή αυτοκίνητο π.χ.) από τα μάτια του κράτους και κάθε αδιάκριτου περαστικού.

 

Άκυρο..... και λάθος...

Το να κάνεις αγορές online καταναλωτικών αγαθών (πχ laptop, τηλεόραση 4Κ κτλ) όπου δέχονται κρύπτο είναι ΟΚ και κανείς δεν νοιάζεται. 

Το να κάνεις τα κρύπτο -> φίατ είναι θέμα.

Που και πως ακριβώς θα μετατρέψεις μονερο αξίας 1.000.000 ευρώ ανώνυμα? Σε ποια τράπεζα? Εκεί φίλε ξεχνάς την ανωνυμία.  

 

Και στο ιδεατό σενάριο όπου αγοράζεις το σπίτι πληρώνοντας με κρύπτο έχεις μετά Συμβολαιογράφο - υποθηκοφυλακείο και στο τέλος εφορία...... οπότε την ανωνυμία την ξεχνάς... 

 

Πολύ ατυχές παράδειγμα το σπίτι - τουλάχιστον για Ελλάδα:

Εφορία και πόθεν έσχες?

Συμβολαιογράφο?.... το σπίτι δεν το αγοράζεις όπως τα μεταχειρισμένα του ινσομνια....

Κτηματολογιο?...

και ένα κάρο άλλα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθρεφτακια.

σκεψου να πουλησεις δεκα αλογα , πεντε ελαφια κ να σε πληρωσουν με καθρεφτακια. εχεχεχε...

ομως . για να βγουν νεα νομισματα, 

τα εχουν σκεφτει ολα αυτα.

 

ερωτηση. το κρυπτο απο που παραγεται;

δηλαδη. οι ηπα ελεγχουν ποσα δολαρια τυπωνουν,αναλογα με το χρυσαφι που εχουν,κερδη κλπ. 

εχουν ενα ελεγχο οτι το χρημα δεν ειναι απλο χαρτι αλλα επισημο εγγυημενο μεσο.

η εκδοση κρυπτο στηριζεται σε καρτες γραφικων,κομπιουτερ, υπερανω τραπεζων?

δηλαδη που το παμε, θα καταληξει οι επομενες κυβερνησεις να ειναι απο γκουγκλ, αμαζον, φεισμπουκ , κρυπτο, 

και οι εθνικες αντιπολιτευση 

να προσπαθουν να περασουν διαφορους νομους προστασιας, 

οχι προεγκατεστημενο το γκουγκλ κ το εξπλορερ.οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το κράτος(=Εξουσία, Στρατός, Αστυνομία, Δικαστήρια, Εφορία) είναι που μπορεί να κάνει τη ζημιά στα κρυπτονομίσματα όποτε το θελήσει. Το κράτος είναι που επιβάλλει το Ευρώ για την πληρωμή φόρων αναγκάζοντας τους πάντες να έχουν ευρώ διαθέσιμα γουστάρουν-δε γουστάρουν και να ελέγχονται για το πού τα απέκτησαν.

 

Εσύ πως είσαι 100% βέβαιος ότι τα κρυπτονομίσματα δεν ξεκίνησαν και αυτά από ένα κράτος ... αλλά από τον κ Satoshi Nakamoto ο οποίος ξύπνησε ένα πρωί και είπε "Αφού δεν πάω για ψάρεμα, δεν φτιάχνω ένα νέο νόμισμα ?".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Todoras said:

Άκυρο..... και λάθος...

Το να κάνεις αγορές online καταναλωτικών αγαθών (πχ laptop, τηλεόραση 4Κ κτλ) όπου δέχονται κρύπτο είναι ΟΚ και κανείς δεν νοιάζεται.

Αν κάνεις online αγορά πχ ένα laptop με κρυπτονόμισμα δεν πρέπει να δώσεις στο μαγαζί τα στοιχεία σου για να σου κόψει απόδειξη (για να έχεις και εγγύηση) και δεν θα του δώσεις κάποια στοιχεία παράδοσης (πολλή πιθανόν το σπίτι σου)? Που είναι εδώ η ανωνυμία που υποτίθεται προσφέρει το Bitcoin, Monero, κ.α?

Μόνο για αγορές μέσω Darkweb είναι "καλό"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2020 στις 6:10 ΜΜ, manval είπε

Το Paypal είναι μέλος της καλομελετημένης φούσκο-παγίδας που αναφέρω στο post μου

 

Στις 24/10/2020 στις 5:15 ΜΜ, manval είπε

Την είχα για πιο σοβαρή εταιρεία το Paypal. Θα κλείσω το λογαριασμό που έχω!

Βρείτε το λάθος 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NotebookFreak είπε

Να σου κάνω μια ερώτηση?Το ιντερνετ μπορείς να το κλείσεις?η μάλλον μπορεί η εξουσία σου το κράτος σου ο στρατός σου,να το κλείσουν? Αν η απαντηση είναι ναι για σένα, τότα να σου πω οτι το να ξαναστηθει νεο ιντερεντ θα παρει πολύ λίγο χρόνο καθώς υπάρχει πλέον η τεχνογνωσία...Πάμε τώρα στο btc..Πως θα το κλείσουν ? Πως το έχεις στο μυαλό σου?Και γιατί δεν το έχουν κλείσει 10 χρόνια τώρα.?

Μπορείς να έχεις όσα κρυπτονομίσματα θες. Εκείνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι το να εμποδίσεις το κράτος να ελέγχει από πού αποκτάς τα σημαντικότερα περιουσιακά σου στοιχεία.

Ας πούμε ότι βγάζεις 20.000€ το μήνα και άλλα τόσα μαύρα σε crypto. Ξοδεύεις τα crypto για τις βιοτικές σου ανάγκες και μετά χρησιμοποιείς τα νόμιμα για αγορές ακινήτων και οχημάτων, καινούργιων ακριβών τηλεοράσεων που υπερβαίνουν το όριο των συναλλαγών με μετρητά π.χ. Κάπως πρέπει να δικαιολογήσεις το πώς δεν ξόδευες ούτε ευρώ από τα 20.000€ το χρόνο. Η εφορία, ειδικά στις ΗΠΑ, μπορεί να κάνει τέτοιες διασταυρώσεις.

Φυσικά το οργανωμένο έγκλημα ακόμα και με τα κλασικά μετρητά είχε/έχει τρόπους να ξεπλένει μαύρο χρήμα με εικονικές συναλλαγές, εικονικά κέρδη από λαχεία και άλλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...