Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/8/2023 στις 12:41 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Final Fantasy 16

Εχθές το τελείωσα μετά από ένα μήνα καθώς ήταν τεράστιο. Από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει τόσο φέτος όσο και γενικότερα. Παρόλο που έχω μεγάλο έρωτα με τα Final Fantasy παιχνίδια και ειδικά με τα παλαιότερα θεωρώ ότι είναι τόσο καλό σε επίπεδο ιστορίας-σκηνοθεσία-συναισθήματος που μπαίνει άνετα στο top-3 των Final Fantasy.

Γενικότερα σαν παιχνίδι μου θύμισε η ροή του περισσότερο God Of War παρά FF και μπορώ να πω ότι δεν υπολείπεται σε κάτι από τα GoW ούτε σε επίπεδο gameplay ούτε σε επίπεδο story-σκηνοθεσίας.

Άνετα θα ήταν σε άλλες χρονιές δυνατό GOTY contender. Και φέτος λογικά θα είναι στην 6άδα αλλά δε θα το διεκδικήσει ρεαλιστικά το βραβείο.

Από το Elden Ring είχα να τελειώσω παιχνίδι και να νιώσω κενό μέσα μου που τελείωσε.

Και εμένα σχεδόν 45 μέρες μου πήρε. Από τα πιο μεγάλα παιχνίδια που έχω παίξει, αλλά μάλλον να διορθώσω ότι δεν είναι τόσο μεγάλο το παίξιμο όσο η παρακολούθηση cutscenes...

Το ξεκίνησα πολύ θερμός και μέχρι το κεφάλαιο με το 4ο Eikon να μην κάνω και σποιλερ πήγε καλά, αν και πάλι αργά.

Μετά όμως η κοιλιά που έκανε ήταν πάρα πολύ μεγάλη. Με το ζόρι να το τραβήξουν να πιάσει πιο πολύ. Τόσο cut scene πραγματικά βαρέθηκα, ανυπομονούσα να παίξω αλλά άδικα. Και δυσκολία μηδέν, ειδικά μετά από 2-3 αναβαθμίσεις αν αδύνατον να χάσεις.

Κρίμα γιατί το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν πιο μικρό και πιο ξεκούραστο. Ανυπομονουσα να τελειώσει, όταν είδα ότι το τελείωσα και μου έλειπαν 3 τρόπαια για πλατίνα, λέω άντε να τα κάνω. Αλλά όταν είδα ότι ήθελε να το παίξεις ξανά όλο από την αρχή το πρώτο που έκανα ήταν απεγκατασταση. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Και εμένα σχεδόν 45 μέρες μου πήρε. Από τα πιο μεγάλα παιχνίδια που έχω παίξει, αλλά μάλλον να διορθώσω ότι δεν είναι τόσο μεγάλο το παίξιμο όσο η παρακολούθηση cutscenes...

Το ξεκίνησα πολύ θερμός και μέχρι το κεφάλαιο με το 4ο Eikon να μην κάνω και σποιλερ πήγε καλά, αν και πάλι αργά.

Μετά όμως η κοιλιά που έκανε ήταν πάρα πολύ μεγάλη. Με το ζόρι να το τραβήξουν να πιάσει πιο πολύ. Τόσο cut scene πραγματικά βαρέθηκα, ανυπομονούσα να παίξω αλλά άδικα. Και δυσκολία μηδέν, ειδικά μετά από 2-3 αναβαθμίσεις αν αδύνατον να χάσεις.

Κρίμα γιατί το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν πιο μικρό και πιο ξεκούραστο. Ανυπομονουσα να τελειώσει, όταν είδα ότι το τελείωσα και μου έλειπαν 3 τρόπαια για πλατίνα, λέω άντε να τα κάνω. Αλλά όταν είδα ότι ήθελε να το παίξεις ξανά όλο από την αρχή το πρώτο που έκανα ήταν απεγκατασταση. 

 

Και το FF VII Remake το ίδιο πρόβλημα νομίζω είχε. Ξεκινά πολύ δυνατά και μετά κάνει μεγάλη κοιλιά, σα να προσπαθούν να επεκτείνουν το παιχνίδι με το ζόρι. Καταντά επαναλαμβανόμενο και αν δεν ήταν τα απίστευτα cutscenes τους θα τον χαρακτήριζα κουραστικό τίτλο.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και το FF VII Remake το ίδιο πρόβλημα νομίζω είχε. Ξεκινά πολύ δυνατά και μετά κάνει μεγάλη κοιλιά, σα να προσπαθούν να επεκτείνουν το παιχνίδι με το ζόρι. Καταντά επαναλαμβανόμενο και αν δεν ήταν τα απίστευτα cutscenes τους θα τον χαρακτήριζα κουραστικό τίτλο.

Τουλάχιστον όμως το 7ρι είχε κάτι πιο βαθύ να πει στο combat system. Υπήρχε ένα challenge.

Τελοσπαντων ας μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια γιατί είναι 2 διαφορετικά είδη πλέον το 7 με το 16... Το God of war πλέον πιο RPG είναι.

Στην αρχή η αλήθεια όταν έπαιζα το 16 ήμουν απορημένος με τα αρνητικά σχόλια που διάβαζα από κάποιους, μετά την μέση του παιχνιδιού προσπαθούσα με νύχια και δόντια να μην τους εστερνιστω βρίσκοντας με τα βίας κρατήματα αλλά όλο το παιχνίδι έσπρωχνε μόνο του τον εαυτό του στον γκρεμό.

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι παιχνίδι της γενιάς ps5 . Το μόνο που έχω να πω ότι κατέφερε για μένα είναι να μην είναι χειρότερο από το 15.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Armoral είπε

 

Τα γραφικά του παιχνιδιού, είναι όπως ακριβώς πρέπει για Zelda. Πανέμορφο οπτικά, το έπαιξα στο PC μέσω emulator σε 4K ανάλυση και 60 fps, με κάποια επιπλέον mods για διόρθωση χρωμάτων και αφαίρεση της θαμπάδας που έχει το παιχνίδι και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο.


Ευχαριστούμε Nintendo για την παιχνιδάρα (όχι για το κάψιμο:D).


Βαθμολογία 10/10.

Τέτοια παιχνιδάρα όπως λες την αγόρασες πιστεύω έτσι?  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώρα για... Double review, 2 σε 1!

Degrees of Separation και Celeste. 

Παίχτηκαν σε Xbox Series κ τα δύο, το δεύτερο μέσω Gamepass. 

Degrees of Separation: 2D Puzzle platformer ιδιαίτερο με δύο χαρακτήρες που δεν μπορούν να έρθουν ποτέ σε επαφή στην οθόνη. Ενα κορίτσι με δύναμη τη θερμότητα κ ενα αγόρι με δύναμη το ψύχος. Η οθόνη πάντα χωρίζεται στα δύο ανάμεσα τους, στην ίδια πίστα και δεν μπορούν ποτέ να ακουμπήσουν ο ένας τον άλλον, μπορούν όμως να συνδυάσουν τις δυνατότητες τους για να πετύχουν το στόχο να προχωρήσουν την πίστα και την ιστορία.

Μέσα στα 5-6 τεράστια επίπεδα υπάρχουν collectibles κάποια κασκόλ ασπρόμαυρα σαν του ΠΑΟΚ :) και για το 100% completion πρέπει να τα βρείτε όλα. 

Έπαιξα το παιχνίδι με ενα φίλο και το καταδιασκεδασαμε με την εφευρετικοτητα που απαιτούν τα puzzle, μερικά πολύ αυξημένης δυσκολίας και physics based! Εννοείται 100% completion. 

Γραφικά ωραία, ήχος απλά να υπάρχει, με εξαίρεση την φοβερή αφηγήτρια!! 

Το gameplay είναι άκρως πρωτότυπο και αξίζει να το τσιμπήσετε και να το παίξετε με παρέα, ανεπιφύλακτα!! 

 

Celeste:

2D hardcore platformer με ένα κοριτσάκι που θέλει να σκαρφαλώσει ένα βουνό. 

Στην πορεία η ιστορία γίνεται πιο ενδιαφέρουσα από αυτό, οχι τίποτα τραγικό όμως. 

Γραφικά pixelart, δεν μου αρεσαν ιδιαίτερα. 

Ήχος, οκ χωρίς ιδιαιτεροτητα. 

Gameplay, σε πολλές πίστες εξαιρετικά δύσκολο platforming... αλλά... το παιχνίδι επιτρέπει να ενεργοποιήσεις cheats, όπως άπειρα dash κλπ, οπότε αν ζοριστείς κ θες το κάνεις. 

Θα πω συνολικά το εξής: αν δεν ήτανε στο gamepass δεν θα το αγόραζα, παρά τα όσα είχα ακούσει από την έκδοση του στο Switch. Ίσως σε μικρή οθόνη στο switch lite να είναι πιο όμορφο, στη μεγάλη δεν μου άρεσε οπτικά. 

Gameplay επαναλαμβανομενο, διάλογοι που με κούρασαν κ μια εμπειρία ψιλοαγγαρεια στο τέλος. Αν και λατρεύω τα 2D platform αποδείχθηκε κατώτερο των προσδοκιών μου, δείτε gameplay video προτού το δοκιμάσετε να δείτε αν σας τραβάει. 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Celeste

Ενώ ξέρω πως δεν έχω τις ικανότητες και την υπομονή για τέτοιου είδους παιχνίδια (Celeste , super meat boy, the end is nigh κ.α.), πάντα θέλω να τα δοκιμάσω και πάντα δεν φτάνω πάνω από ένα μισάωρο προόδου. Μια από τα ίδια και εδώ. Επειδή όπως είπες όμως, έχει τρομερό word of mouth, θα ήθελα κάποτε να το ξαναδώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Deaths Door παιζω που το ειχα πολυ καιρο standby, εξαιρετικο το παιχνιδακι, καταπληκτικος ο σχεδιασμος των επιπεδων, με κανει να ψαχνω για ολα τα μυστικα του. Και δεν υπαρχει τιποτα που να με ενοχλει στο gameplay του. Ισορροπημενο ωστε να εχει αρκετη προκληση παροτι ειναι ειναι γενικα απλο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xavier είπε

Το Deaths Door παιζω που το ειχα πολυ καιρο standby, εξαιρετικο το παιχνιδακι, καταπληκτικος ο σχεδιασμος των επιπεδων, με κανει να ψαχνω για ολα τα μυστικα του. Και δεν υπαρχει τιποτα που να με ενοχλει στο gameplay του. Ισορροπημενο ωστε να εχει αρκετη προκληση παροτι ειναι ειναι γενικα απλο.

Διαμαντάκι μας προσφερες μολις φίλε μου! Πολύ ωραίο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2023 at 07:42, xavier said:

Το Deaths Door παιζω που το ειχα πολυ καιρο standby, εξαιρετικο το παιχνιδακι, καταπληκτικος ο σχεδιασμος των επιπεδων, με κανει να ψαχνω για ολα τα μυστικα του. Και δεν υπαρχει τιποτα που να με ενοχλει στο gameplay του. Ισορροπημενο ωστε να εχει αρκετη προκληση παροτι ειναι ειναι γενικα απλο.

Το έχω στη λίστα μου εδώ και κάτι μήνες αλλά δεν το έχω πιάσει ακόμα. Είναι μεγάλο ή μπορείς να το παίζεις σε διαλείμματα από άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμάτισα πριν λίγες μέρες τo Red Dead Redemption 2 στο ps5. Πρώτο παιχνίδι που τερματίζω ever, και ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που έχω παίξει τόσο εκτενώς (βέβαια είχα να ασχοληθώ με gaming απ' το ps2, οπότε το leap ήταν τεράστιο).

Δεν είχα προετοιμαστεί γι αυτό που θα ζούσα όταν ξεκίνησα να το παίζω. Δεν είχα ιδέα ότι έχει εξελιχθεί έτσι το gaming. Είμαι συντετριμμένος.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Supes είπε

Τερμάτισα πριν λίγες μέρες τo Red Dead Redemption 2 στο ps5. Πρώτο παιχνίδι που τερματίζω ever, και ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που έχω παίξει τόσο εκτενώς (βέβαια είχα να ασχοληθώ με gaming απ' το ps2, οπότε το leap ήταν τεράστιο).

Δεν είχα προετοιμαστεί γι αυτό που θα ζούσα όταν ξεκίνησα να το παίζω. Δεν είχα ιδέα ότι έχει εξελιχθεί έτσι το gaming. Είμαι συντετριμμένος.

υπέροχο αν κ έχει γεράσει το RDR2, γέρασε όμορφα. 

Αντε και σε άλλες τέτοιες εμπειρίες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Supes είπε

Τερμάτισα πριν λίγες μέρες τo Red Dead Redemption 2 στο ps5. Πρώτο παιχνίδι που τερματίζω ever, και ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που έχω παίξει τόσο εκτενώς (βέβαια είχα να ασχοληθώ με gaming απ' το ps2, οπότε το leap ήταν τεράστιο).

Δεν είχα προετοιμαστεί γι αυτό που θα ζούσα όταν ξεκίνησα να το παίζω. Δεν είχα ιδέα ότι έχει εξελιχθεί έτσι το gaming. Είμαι συντετριμμένος.

Εγώ είχα συγκινηθεί όταν το τερμάτισα. Το δε soundtrack και τα τραγούδια τα έχω μόνιμα στο κινητό κατεβασμένα. Με το καλό και στο επόμενα τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2023 στις 12:53 ΜΜ, rodosf1 είπε

υπέροχο αν κ έχει γεράσει το RDR2, γέρασε όμορφα. 

Αντε και σε άλλες τέτοιες εμπειρίες! 

Να 'σαι καλά!

Στις 24/8/2023 στις 1:42 ΜΜ, pallisi είπε

Εγώ είχα συγκινηθεί όταν το τερμάτισα. Το δε soundtrack και τα τραγούδια τα έχω μόνιμα στο κινητό κατεβασμένα. Με το καλό και στο επόμενα τώρα. 

Same here. Cruel cruel world...

Στις 24/8/2023 στις 2:09 ΜΜ, NickTG είπε

Νομίζω είναι στην κατηγορία retro πλέον. 

Απ' ότι φαίνεται ναι, ωστόσο εμένα ως άσχετο μου φάνηκε πολύ μπροστά.

Αν υπάρχει κάποια πρόταση για επόμενο, θα το εκτιμούσα. Θέλω να παίξω το RDR1, αλλά δεν σκάω τόσα χρήματα που ζητάνε στο ps store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...