Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores] v2


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gkar206 είπε

Παιδια καλησπέρα. Σημερα βλεπω το nba2k22 10 ευρω λιγότερο σε καποια καταστηματα απ οτι χθες.
Eneba, gamivo και kinguin. 
Να φανταστώ και τα 3 είναι marketplace όπως αναφέρθηκε και πιο πανω για το kinguin?
Το πιο αξιόπιστο απο αυτα τα 3?

Eneba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Γνωρίζει κάποιος πώς λειτουργούν τα κουπόνια στο HRK;

Θέλω να πω, προφανώς "ρέστα" δεν θα σου δώσουν με τη μορφή πίστωσης αν πάρεις κάτι μικρότερης αξίας από το κουπόνι, αλλά η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να πιάσεις ακριβώς ή να υπερβείς την αξία του κουπονιού.

(Δεν το έχω ακόμη στην κατοχή μου, γι' αυτό δεν μπορώ να το δοκιμάσω στην πράξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Snoob είπε

Γνωρίζει κάποιος πώς λειτουργούν τα κουπόνια στο HRK;

Θέλω να πω, προφανώς "ρέστα" δεν θα σου δώσουν με τη μορφή πίστωσης αν πάρεις κάτι μικρότερης αξίας από το κουπόνι, αλλά η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να πιάσεις ακριβώς ή να υπερβείς την αξία του κουπονιού.

(Δεν το έχω ακόμη στην κατοχή μου, γι' αυτό δεν μπορώ να το δοκιμάσω στην πράξη).

Ωχ.. ετοιμάσου να κλάψεις.

Εάν έχεις κερδίσει hrk coupon 10$ από το allkeyshop, τότε αυτό γίνεται ΜΟΝΟ redeem στο πορτοφόλι σου στο hrk. Δεν είναι δηλαδή κάποιος εκπτωτικος κωδικός.

Και λειτουργεί ως εξής:

Θέλεις να αγοράσεις το football manager που κοστίζει 100€. Κανείς redeem το κουπόνι στο πορτοφόλι του λογαριασμού σου, τώρα έχεις 10$ ή 8.86€ με αλλαγή της ισοτιμίας. Άρα πρέπει να φορτώσεις αλλά 90$ ΜΟΝΟ από την credit/debit card σου! Ή όσο βγαίνει με αλλαγή της ισοτιμίας.

Ή απλώς βρίσκεις να αγοράσεις κάτι που κάνει μέχρι 10$ και θα μείνει υπόλοιπο στο πορτοφόλι.

Με αγορά από το πορτοφόλι δεν έχεις δασμούς.

Στα λέω σε $ γιατί η κάρτα είναι σε $ και δεν πάει αν είσαι Ευρώπη ότι στα δίνει σε €

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 23/11/2021 στις 7:34 ΜΜ, _Theo_ είπε

Παιδιά αυτό το site έχει κάτι καταπληκτικές προσφορές για AV. Ξέρει όμως κανείς αν είναι αξιόπιστο;;

Δεν το ξέρω καθόλου.

Για το Gamivo έχουμε εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν το ξέρω καθόλου.

Για το Gamivo έχουμε εικόνα;

 

Ναι, αν τα λέω σωστά είναι παραπλήσιο του G2A (ίσως έχουν και κάποια σχέση δεν είμαι σίγουρος). Οπότε, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, ΜΑΚΡΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Ναι, αν τα λέω σωστά είναι παραπλήσιο του G2A (ίσως έχουν και κάποια σχέση δεν είμαι σίγουρος). Οπότε, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, ΜΑΚΡΙΑ!

Αν σχετίζεται με το G2A, δεν το συζητάω καν, ευχαριστώ.

Υ.Γ. Μετά, στο eneba που βρίσκω τον ίδιο τίτλο (που, από όσο ξέρω, είναι πιο αξιόπιστο) αρχίζει και πλησιάζει τις τιμές των επίσημων μεταπωλητών, οπότε αν είναι να αγοράσω, θα πάρω από επίσημο μεταπωλητή, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, δεν αξίζει για μικρή διαφορά να μπλέξω με τα κλειδάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Αν σχετίζεται με το G2A, δεν το συζητάω καν, ευχαριστώ.

Υ.Γ. Μετά, στο eneba που βρίσκω τον ίδιο τίτλο (που, από όσο ξέρω, είναι πιο αξιόπιστο) αρχίζει και πλησιάζει τις τιμές των επίσημων μεταπωλητών, οπότε αν είναι να αγοράσω, θα πάρω από επίσημο μεταπωλητή, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, δεν αξίζει για μικρή διαφορά να μπλέξω με τα κλειδάδικα.

 

Υπάρχουν και κάποια που είναι αξιόπιστα π.χ. Instant Gaming. Έχω αγοράσει πολλές φορές και δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Όπως και με το Eneba. 

Επειδή είχα αμφιβολίες, τελικά το Voidu είναι επίσημος μεταπωλητής, καθώς μου ζήτησε να κάνω link το λογαριασμό μου με αυτόν στο Origin για την ενεργοποίηση του BF 2042. Οπότε μάλλον είναι οκ και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cdkeys και eneba για τρίτους ελαχιστες φορές έχω πάρει από εκεί και αυτό εξαιτίας πολυ μεγάλης διαφοράς με επίσημα. Κυρίως προτιμώ fanatical Greenman voidu gamersgate gamersplanet steam και humble εννοείται που στηρίζει και φιλανθρωπίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως αναφέρει το gg deals,όλα τα κλειδάδικα και ειδικά αυτά που έχουν 3ους πωλητές τύπου g2a,eneba,gamivo κλπ,εχουν τους κινδυνους τους.

Για παράδειγμα έχω ξανααναφέρει παλιότερα για το Eneba που το προτείνοουν πολλοί,ότι μου έχουν κάτσει 2 κλειδιά ενεργοποιημένα(ευτυχώς μου έστειλαν άλλα).

Και για το Instant Gaming που αναφέρθηκε πιο πάνω, από πέρυσι που μεταφέρθηκε προς Καταρ/Αραβία μεριά,άλλαξε και χρεώνει πλέον και ΦΠΑ(που κανοονικά απαγορεύεται στην Ευρώπη να πουλάς χωρίς ΦΠΑ).

Γενικά το Cdkeys είναι το all around καλύτερο απόο πλευράς μη επίσημων,γιαυτό και έχει και τα λιγότερα ρίσκα.

Και εννοείται ότι αν η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη(πχ μερικά σεντς ή 1ευρω σε αγορά 40+ευρώ ξέρω γω),προτιμάμε επίσημο πωλητή.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οπως αναφέρει το gg deals,όλα τα κλειδάδικα και ειδικά αυτά που έχουν 3ους πωλητές τύπου g2a,eneba,gamivo κλπ,εχουν τους κινδυνους τους.

Για παράδειγμα έχω ξανααναφέρει παλιότερα για το Eneba που το προτείνοουν πολλοί,ότι μου έχουν κάτσει 2 κλειδιά ενεργοποιημένα(ευτυχώς μου έστειλαν άλλα).

Και για το Instant Gaming που αναφέρθηκε πιο πάνω, από πέρυσι που μεταφέρθηκε προς Καταρ/Αραβία μεριά,άλλαξε και χρεώνει πλέον και ΦΠΑ(που κανοονικά απαγορεύεται στην Ευρώπη να πουλάς χωρίς ΦΠΑ).

Γενικά το Cdkeys είναι το all around καλύτερο απόο πλευράς μη επίσημων,γιαυτό και έχει και τα λιγότερα ρίσκα.

Και εννοείται ότι αν η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη(πχ μερικά σεντς ή 1ευρω σε αγορά 40+ευρώ ξέρω γω),προτιμάμε επίσημο πωλητή.

Για 2-3 ευρω εννοειται παμε σε επισημα στηριζουμε και developers. Απο cdkeys 2 εχω παρει ενα το horizon το ειχε 17.69 επισημα πηγαινε στο 30αρι. Το IG μακρια με το ΦΠΑ βγαινει ακριβοτερα απο οτι γραφουν. Kinguin g2a gamivo επισης μακρια εχει αξιοπιστους πωλητες αλλα δεν περνω το ρισκο να ενεργοποιησω steam gift γιατι πουλανε και τετοια τα συγκεκριμενα. Τελευταια βρηκα ατομα που δινουν steam wallet σε κανουν gift το παιχνιδι δηλαδη και τους δινεις ενα ποσοστο πχ 70 80% της τιμης απο steam. Πηρα ετσι το RDR 2 στα 28 ευρω απο 40 που το ειχαν οταν το πηρα ηταν 70% της αξιας. Τωρα ψαχνω για το Forza horizon 4 εχει 35 η ultimate να το παρω μεχρι 26-27 ευρω εχει καποιους που εχουν 1000 ευρω steam wallet και θελουν ρευστο στο paypal και κανουν gift οσο οσο. Νομιμες αγορες και στηριξη κανονικα και στους developers. Τσιμπησα και την συνδρομη χρονου απο humble με 86 ευρω αντε να δουμε μπας και εινια καλυτερος αυτος ο χρονος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 10:01 ΠΜ, Snoob είπε

Δεν το ξέρω καθόλου.

Για το Gamivo έχουμε εικόνα;

μια χαρά το gamivo, αξιόπιστο και καλό! Άμεσο support για ότι χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

μια χαρά το gamivo, αξιόπιστο και καλό! Άμεσο support για ότι χρειαστείς.

Δεν θα το πρότεινα και σίγουρα όχι την αγορά με παράδοση μέσο steam gift.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

μια χαρά το gamivo, αξιόπιστο και καλό! Άμεσο support για ότι χρειαστείς.

Προσοχη για steam gift στο gamivo και στο g2a. Αν ειναι cd key ειναι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...