Προς το περιεχόμενο

BOD (Blue screen of death)


akigalanop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Δεν ξέρω εάν είμαι στο σωστό Forum άλλα πιστεύω ότι εδώ ταιριάζει το πρόβλημα μου. Ξεκινώντας θα παραθέσω πρώτα το configuration το οποίο έχω:

  • Infinity Gear Core R2 Desktop PC :  AMD Athlon 200GE με  Radeon Vega 3
  • RAM  16 GB ( είχε 8 και έχω προσθέσει άλλη μία την ίδια ακριβώς corsair vengeance)
  • SSD 500 GB Samsung 860 evo
  • Κάρτα Γραφικών : nvidia 4GB 1050Ti
  • Λειτουργικό Σύστημα Windows 10
  • Συχνότητα Επεξεργαστή 3.20 GHz
  • Τύπος Μνήμης RAM DDR4
  • Sound Card Realtek ALC887
  • Επιπλέον Addressable RGB ανεμιστήρες, Cable management, Διάφανο side panel, CEC 2019 Ready

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι εδώ και ένα μήνα και κάτι, μία με δύο φορές την μέρα μου βγάζει BoD και μετά όλη μέρα να μείνει ανοιχτός δεν βγάζει  κάποιο πρόβλημα. Ψάχνοντας στο internet βρήκα διάφορες αναφορές για αυτό το πρόβλημα και προσπάθησα να το λύσω. Δοκίμασα και τον έλεγχο της RAM μέσω του προγράμματος των windows αλλά και μέσα από το  mem86 ram test και τα δύο δεν μου έβγαλαν κάποιο πρόβλημα με την RAM. Κατέβασα και πλήρωσα το I obit για να κάνω update τα drivers, ομολογώ ότι προσωρινά μετά από αυτό ο υπολογιστής για κάποιο χρονικό διάστημα λειτούργησε χωρίς θέμα, αλλά εδώ και πάλι κάποιες μέρες κάνει πάλι το ίδιο, δοκίμασα πάλι να δω τα drivers αλλά αυτή την φόρα όλα είναι ενημερωμένα. Επιπλέων να πω ότι έκανα και format στον σκληρό και πάλι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα καθώς και έλεγχο στην κάρτα γραφικών και στον σκληρό χωρίς να μου βγάλουν κάποιο πρόβλημα. Λόγω του ότι  βρίσκομαι στην δουλεία και δεν έχω τα logs, θα τα ανεβάσω αύριο το βράδυ .

 

Σας ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Αρχικά το BOD ονομάζεται BSOD.

Το σύστημα είναι έτοιμο από κάποιο κατάστημα; Οι μνήμες σε τι συχνότητα τρέχουν; Η μητρική ποια είναι;

10 λεπτά πριν, akigalanop είπε

πλήρωσα το I obit

Τέτοια προγράμματα περισσότερη ζημιά κάνουν παρά καλό.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεκίνησες ανάποδα και το προχωράς σαν τον κάβουρα

1ο βήμα - έλεγχος RAM

https://www.windowscentral.com/how-check-your-pc-memory-problems-windows-10

 

κάνε το 1ο βήμα και μετά σου λέμε και τα επόμενα μέχρι να βρεθεί το πρόβλημα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

Αρχικά το BOD ονομάζεται BSOD.

Το σύστημα είναι έτοιμο από κάποιο κατάστημα; Οι μνήμες σε τι συχνότητα τρέχουν; Η μητρική ποια είναι;

Τέτοια προγράμματα περισσότερη ζημιά κάνουν παρά καλό.

Ευχαριστώ πολύ!!

Sorry έφαγα ένα γράμμα :) το έχω αγοράσει από Κωτσόβολο.

Οι μνήμες τρέχουν στα 2133 δεν έχω κάνει overclocking ούτε τον επεξεργαστή ούτε την κάρτα γραφικών.

 Η μητρική είναι A320  της Gigabyte ( GA-A320M-H) 

Και τι προτείνεις για αναβάθμιση των drivres?

14 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ξεκίνησες ανάποδα και το προχωράς σαν τον κάβουρα

1ο βήμα - έλεγχος RAM

https://www.windowscentral.com/how-check-your-pc-memory-problems-windows-10

κάνε το 1ο βήμα και μετά σου λέμε και τα επόμενα μέχρι να βρεθεί το πρόβλημα.

το έχω κάνει και δεν έχει βρεθεί κάποιο πρόβλημα.. το έχω κάνει τόσο με τον τρόπο που το προτείνεις όσο και με το mem86 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2020 στις 8:19 ΜΜ, akigalanop είπε

τι προτείνεις για αναβάθμιση των drivres?

Πατε στη σελίδα της Gigabyte, επιλέγετε τη μητρική σας -προσοχή στο REV.- και επιλέγετε O.S. π.χ.: http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/GA-A320M-H-rev-20#support-dl

Μετά στη κάρτα στην NVidia, επιλέγετε κάρτα, O.S. και κατεβάζετε π.χ.: https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/166374/en-us

Στις 29/10/2020 στις 8:19 ΜΜ, akigalanop είπε

Οι μνήμες τρέχουν στα 2133 δεν έχω κάνει overclocking

Κι εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Ίσως φταίει το ότι δεν είναι κιτ οι μνήμες (όχι ότι και άλλοι που είχαν κιτ δεν είχαν παρόμοιο θέμα).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να φταιει το καλωδιο σατα να εχει τσακισει και να μην κανει καλη επαφη.Αν μπορειτε,αγοραστε ενα και ελεγξτε το,ειναι πολυ φτηνα 1,5 ευρω κανουν.Μπορειτε να το κανετε αυτο?Αν δεν εχετε ξαναδοκιμασει,πρωτα θα σβησετε το τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Πατε στη σελίδα της Gigabyte, επιλέγετε τη μητρική σας -προσοχή στο REV.- και επιλέγετε O.S. π.χ.: http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/GA-A320M-H-rev-20#support-dl

Μετά στη κάρτα στην NVidia, επιλέγετε κάρτα και O.S. και κατεβάζετε π.χ.: https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/166374/en-us

Κι εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Ίσως φταίει το ότι δεν είναι κιτ οι μνήμες (όχι ότι και άλλοι που είχαν κιτ δεν είχαν παρόμοιο θέμα).

Την κάρτα γραφικών την αναβαθμίζω πάντα μέσα από το nvidia experience ... δλδ λέτε να το δοκιμάσω με μία μνήμη και να δω? μήπως φταίει οτι δεν είναι κιτ?

4 λεπτά πριν, benign είπε

Μπορει να φταιει το καλωδιο σατα να εχει τσακισει και να μην κανει καλη επαφη.Αν μπορειτε,αγοραστε ενα και ελεγξτε το,ειναι πολυ φτηνα 1,5 ευρω κανουν.Μπορειτε να το κανετε αυτο?Αν δεν εχετε ξαναδοκιμασει,πρωτα θα σβησετε το τροφοδοτικο.

μπορώ θα το δοκιμάσω .. ευχαριστω

Επεξ/σία από akigalanop
από οτι εχω δεί είναι σπιράλ το καλόδιο αυτό
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akigalanop είπε

Την κάρτα γραφικών την αναβαθμίζω πάντα μέσα από το nvidia experience ... δλδ λέτε να το δοκιμάσω με μία μνήμη και να δω? μήπως φταίει οτι δεν είναι κιτ?

μπορώ θα το δοκιμάσω .. ευχαριστω

Δοκιμαστε το,γιατι δυο φιλοι σχετικα προσφατα, ειχαν ακριβως τα θεματα που περιγραψατε και τελικα εφταιγε το καλωδιο. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, benign είπε

Δοκιμαστε το,γιατι δυο φιλοι σχετικα προσφατα, ειχαν ακριβως τα θεματα που περιγραψατε και τελικα εφταιγε το καλωδιο. :)

Μακάρι μόλις το δοκιμάσω θα σας πω τα αποτελέσματα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akigalanop είπε

να το δοκιμάσω με μία μνήμη και να δω

Ξεκινήστε έτσι και βλέπουμε, αφαιρόντας εκείνη που προσθέσατε. Και αυτό που αναφέρει ο φίλος από πάνω μπορεί να ισχύει, αλλά μου φαίνεται παράξενο σε τόσο νέο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ξεκινήστε έτσι και βλέπουμε, αφαιρόντας εκείνη που προσθέσατε. Και αυτό που αναφέρει ο φίλος από πάνω μπορεί να ισχύει, αλλά μου φαίνεται παράξενο σε τόσο νέο σύστημα. 

Θα το δοκιμάσω ... για να είμαι ειλικρινήςτα προβλήματα άρχισαν όταν τα led του μπροστινού fan άρχισαν να κολάνε να μήν ακούν στο τιλεκοντρόλ  να σβήνουν μετά να ανάβουν ξανά.. αλλά μιλώντας με το σερβισ του infinity gear  μου είπαν οτι δεν έχει κάποια σχέση για αυτο δεν το ανάφερα στο αρχικό μού ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akigalanop είπε

Μακάρι μόλις το δοκιμάσω θα σας πω τα αποτελέσματα  :)

Στον ενα γνωστο αρχισε να συμβαινει Δεκεμβρη του 2019,στον αλλο Μαρτιο του 2020. Ειχε γινει κακη τοποθετηση του sata καλωδιου γιατι δεν βολευε η θεση των δισκων του κουτιου με το σημειο πανω στην μητρικη που ηταν τα sata ports. Σαν αποτελεσμα, ''εστριβε'' σε ενα σημειο το καλωδιο και μετα απο μερικες εβδομαδες στον ενα ,μηνες στον αλλο, χαλασε και δεν εκανε καλη επαφη.

Στον πρωτο,ειχε βγει bsod απο το καλημερα,κανοντας εγκατασταση windows 10 στο ολοκαινουργιο ryzen hardware που μολις ειχε παρει(ryzen 2700/B450/16gigs ram). Αλλα ακριβως επειδη ηταν ολοκαινουργιο το υλικο,δεν το πηρε σοβαρα. Μετα ειχε τα προβληματα που εχετε και εσεις ,μονο που σε αυτον,αλλες φορες ηταν καθε μερα μια η δυο φορες,αλλες φορες ηταν καθε εβδομαδα κ.τ.λ. Εντελως σποραδικο και ετσι δεν μπορουσε να το αποδωσει καπου συγκεκριμενα. Η εγκατασταση windows 10 που ειχε κανει λογω του προβληματος του καλωδιου και της bsod που ειδε στην διαρκεια της πρωτης εγκαταστασης του λειτουργικου,του δημιουργησαν προβληματα στην σταθεροτητα του υπολογιστη. Αυτος,αφου αλλαξε το παλιο καλωδιο sata με ενα καινουργιο,βαζοντας το με σωστη φορα,το προβλημα του δεν εφυγε. Επρεπε να εγκαταστησει windows 10 απο την αρχη για να φτιαξουν τα πραγματα και να εξαφανιστουν οι μπλε οθονες.

Ο αλλος επειδη ειχε κανει την εγκατασταση πριν του χαλασει το καλωδιο,με το που αλλαξε το καλωδιο ολα ηταν καλα με την μια.

 

Ηταν ενα πολυ σπανιο και περιεργο προβλημα που μας ειχε απασχολησει πολυ χρονο ,ειχαμε δοκιμασει τα παντα και τελικα ηταν ενα απλο πραγμα οπως αλλαγη καλωδιου.Την λυση δεν την βρηκα εγω,ενας φιλος μου προγραμματιστης το καταλαβε και επεσε μεσα.

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...