Προς το περιεχόμενο

Επιλογή για λάστιχα επιβατικού


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

στην ιδια διασταση ειχα αγορασει τα proxes tr1.

Απιστευτο λαστιχο με παρα πολυ καλα κρατηματα τοσο πολυ οσο και σε εθνικη. Σε βρεγμενο μετρια πραγματα.

Εχει ομως ενα αρνητικο: φθείρεται σχετικα πιο γρηγορα απο αλλα ελαστικα (δε συζηταω καν για καγουριες) και πιστεψε με εχω φορεσει παρα πολλες μαρκες.

https://passenger-car.kormoran-tyres.com/

Το αμάξι το οδηγεί κατά 90% η γυναίκα μου για μια διαδρομή 20 χλμ πάνε έλα σε επαρχιακό δρόμο με μέση ταχύτητα τα 80-90 Μαξ.. Δεν πρόκειται να κακοποιηθουν δλδ.. Τώρα φοράμε λάστιχα του 19 και έχουμε κάνει 45000 χλμ περίπου.. Έχουν πέλμα ακόμα αλλά δεν θέλω να μείνουν παραπάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες και τα Dunlop blueresponse.

Έχω γράψει σειρά χλμ με τα εταιρικά που έχω  ανά καιρούς.

Τα αλλάζω βέβαια κάθε 35Κ οπότε δεν έχω εικόνα για αντοχή μετά από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2023 στις 8:58 ΠΜ, vamvakoolas είπε

στην ιδια διασταση ειχα αγορασει τα proxes tr1.

Απιστευτο λαστιχο με παρα πολυ καλα κρατηματα τοσο πολυ οσο και σε εθνικη. Σε βρεγμενο μετρια πραγματα.

Εχει ομως ενα αρνητικο: φθείρεται σχετικα πιο γρηγορα απο αλλα ελαστικα (δε συζηταω καν για καγουριες) και πιστεψε με εχω φορεσει παρα πολλες μαρκες.

 

Ειχα δοκιμασει τα t1r που εβγαζε πριν χρονια και ειχα την ακρως αντιθετη εμπειρια απο αυτη που περιγραφεις εσυ με τα tr1 τοσο πολυ τα αλλαξαν? Τα t1r ηταν σκληρα ελαστικα. αργουσαν να ζεσταθουν, αρκετα  καλα στο βρεγμενο, μετρια στο στεγνο και το πελμα παρα πολυ αργη φθορα, φανταζομαι λογο σκληροτητας. Στα 40,000 χιλιομετρα τα πεταξα επειδη πλεον κανανε θορυβο λες και ειχε το αμαξι ρουλεμαν τροχου ενω "ψωμι" ειχαν  πολυ ακομα για τα χιλιομετρα που ειχαν στην καμπουρα τους.

Επειδη εφτασε η ωρα να αλλαξω και εγω ελαστικα πηγα μια βολτα στον λαστιχα εχθες να παρω μια ιδεα.

Για διασταση 205/45/17  που εχω του ειπα να μου πει επιλογες  φθηνες, μετριες και ακριβες/επωνυμες

Μου ειπε στα πολυ οικονομικα ειναι τα kormoran αλλα μου ειπε να μεινω μακρια και οτι δεν τα προτεινει καθολου.

Στα "μετριας τιμης" μου προτεινε κατι marshall τα οποια ειπε οτι ειναι vfm για την τιμη τους και οτι δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα απο πελατες οσες φορες τα τοποθετησε, τετραδα μου ειπε 350 ευρω.

Μετα στα επωνυμα μου ειπε για bridgeston turanza 6  στα 500 ευρω τετραδα.

Επισης μου ειπε οτι αν θελω καποιο αλλο επωνυμο πχ Michelin, continental κτλ να υπολογιζω γυρω στα 500-550 ευρω τετραδα αναλογα το μοντελο.

Για τα Toyo tr1 δεν ρωτησα τιμη γιατι δεν ειχα μεινει και πολυ ικανοποιημενος απο τα t1r Που ειχα βαλει πριν χρονια

Sorry για το μακρυ κειμενο, οποια γνωμη/βοηθεια παραπανω απο δεκτη για το τι να επιλεξω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σχολιαζω μιας και σταματησα να διαβαζω

Ειχα δοκιμασει τα t1r που εβγαζε πριν χρονια

εδω απο ενα μοντελο σε ενα αλλο (π.χ uniroyal rainexpert) εχουν τρελες διαφορες

επισης δεν εχει την ιδια αποδοση το ελαστικο σε ολες τις διαστασεις. Εγω ειχα ακριβως την ιδια με του φιλου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

δε σχολιαζω μιας και σταματησα να διαβαζω

Ειχα δοκιμασει τα t1r που εβγαζε πριν χρονια

εδω απο ενα μοντελο σε ενα αλλο (π.χ uniroyal rainexpert) εχουν τρελες διαφορες

επισης δεν εχει την ιδια αποδοση το ελαστικο σε ολες τις διαστασεις. Εγω ειχα ακριβως την ιδια με του φιλου

 

Αδερφε δεν αμφισβητησα επ ουδενι τα γραφομενα σου, βοηθεια και γνωμη ζητησα ωστε να κανω κατα το δυνατον καλυτερη επιλογη σε μια καινουργια τετραδα 205/45/17. Ολo το παρακατω ποστ που σταματησες να διαβαζεις  αυτο γραφει, ο σκοπος του ποστ δεν ηταν να αμφισβητησω τα γραφομενα σου αλλα να ζητησω βοηθεια και γνωμες.

Σεβαστο εαν δεν θελει/βαριεται καποιος να απαντησει αλλα  μην βγαζετε συμπερασματα αν δεν διαβαζεται τι γραφει ο αλλος πρωτα.

 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Μετα στα επωνυμα μου ειπε για bridgeston turanza 6  στα 500 ευρω τετραδα.

Αν είναι και τα περαστικά μέσα στην τιμή, βάλε αυτά.

150 ευρώ στα 4 χρόνια είναι 3 ευρώ τον μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Αν είναι και τα περαστικά μέσα στην τιμή, βάλε αυτά.

150 ευρώ στα 4 χρόνια είναι 3 ευρώ τον μήνα

Εννοειτε, περαστικα και ζυγοσταθμιση ολα μεσα στο 500αρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

δε σχολιαζω μιας και σταματησα να διαβαζω

Ειχα δοκιμασει τα t1r που εβγαζε πριν χρονια

εδω απο ενα μοντελο σε ενα αλλο (π.χ uniroyal rainexpert) εχουν τρελες διαφορες

επισης δεν εχει την ιδια αποδοση το ελαστικο σε ολες τις διαστασεις. Εγω ειχα ακριβως την ιδια με του φιλου

 

Τι θα γίνει θα μας πεις την άποψη σου τι ελαστικά να επιλέξω μιας και είσαι και μηχανικός η θα βάζεις μπερδεμένα emoji? Τι ακριβώς σε μπερδεύει να το ξεμπερδέψουμε.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PedroG είπε

Radar RPX-800 205/55R16 υποτιθεται για ολες τις εποχες ...

εχει δοκιμασει καποιος το συγκεκριμενο 4 εποχων?

τι μάρκα ειναι πάλι αυτή;Πόσο φτηνότερο σου βγαίνει απο κάποιο επώνυμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

τι μάρκα ειναι πάλι αυτή;Πόσο φτηνότερο σου βγαίνει απο κάποιο επώνυμο;

ρε φιλε δε ρωτησα ποια ειναι τα επωνυμα και ανωνυμα για εσενα .., Ξερεις απαντας δεν γνωριζεις αφηνεις αλλον που ξερει!

Επεξ/σία από PedroG
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Hold your horses ρε φίλε.

Δε ρώτησε για κακό ο άνθρωπος.

ενταξει σας αφηνω να τα πειτε μονοι σας ...και να βρειτε ποιος ειναι ο κακος της ιστοριας!!!! οποιος ξερει απαντα οποιος δεν γνωριζει ας παρακαμψει εξαλλου εγω ρωταω αυτους που ξερουν και οχι εσας που δεν εχετε αποψη!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, PedroG είπε

ρε φιλε δε ρωτησα ποια ειναι τα επωνυμα και ανωνυμα για εσενα .., Ξερεις απαντας δεν γνωριζεις αφηνεις αλλον που ξερει!

 

8 λεπτά πριν, PedroG είπε

ενταξει σας αφηνω να τα πειτε μονοι σας ...και να βρειτε ποιος ειναι ο κακος της ιστοριας!!!! οποιος ξερει απαντα οποιος δεν γνωριζει ας παρακαμψει εξαλλου εγω ρωταω αυτους που ξερουν και οχι εσας που δεν εχετε αποψη!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...