Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook με επεξεργαστή M1 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, tedkald said:

Oποιο μοντέλο έχει 8core θα έχει και ανεμιστήρα

Αυτό;

https://store.i-system.gr/macbook-air-13-apple-m1-chip-8-core-cpu-8-core-gpu-8gb-512gb-space-gray-mgn73gr-a.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διασκέδαση. Βάζει τα ελαττωματικά δηλαδή στα φτηνά μοντέλα της.

Χαχα θα λένε: "εγώ πάντως πήρα με τα 8 cores κανονικά όχι κάνα air με τα 7 που έχεις εσύ."

Ευτυχώς που δεν τα πετάει και γλιτώνει λεφτά αυτή και 50€ στον τελικό καταναλωτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, aris1986 said:

Διασκέδαση. Βάζει τα ελαττωματικά δηλαδή στα φτηνά μοντέλα της.

Χαχα θα λένε: "εγώ πάντως πήρα με τα 8 cores κανονικά όχι κάνα air με τα 7 που έχεις εσύ."

Ευτυχώς που δεν τα πετάει και γλιτώνει λεφτά αυτή και 50€ στον τελικό καταναλωτή!!!

https://www.tomshardware.com/uk/reviews/glossary-binning-definition,5892.html

Here’s a simplified example. Intel has standards for performance, power management and thermal output for its Core i5 CPUs. If a CPU fails to meet those standards, Intel will bin it as an i3 processor instead. However, since Core i5 processors have four cores and i3 processors have two, Intel will disable two (likely defective) cores on the processor in order to sell it as a two-core processor. Thus, it’s possible your desktop’s i3 processor was meant to be an i5 but failed to meet performance standards, so Intel disabled two of its cores to turn it into an i3.”

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papp0us είπε

8GB RAM τερματίζουν ολα; η Δεν αναφέρεται τιμή εδώ για τα μεγαλύτερα; Ψιλοακρίβεια γενικά. Ελπιδοφόρα η μετάβαση σε ARM αλλα ας περιμένω 4-5 χρόνια να πέσουν οι τιμές :P

Αμ δεν θα πέσουν ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Iliaskrs είπε

Πως βάζω τα windows 7 μεσα κει?

Μεσα απο τη βλακωδη ερώτηση, προκύπτει μια σημαντική:

Θα είναι εφικτη η εγκατάσταση των Windows με το εργαλείο που παρέχει η Apple για τα Mac ; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vampira είπε

Αμ δεν θα πέσουν ποτέ...

Ε ναι, δεν το λέω για τα Macbook, Δεν με αφορούν αποκλειστικά τα Mac, σαν τεχνολογία το κοιτάω, φαίνεται ενδιαφέρουσα επιλογή για Ultrabooks.

Ετσι και αλλιώς Laptop το 2020  πάνω απο 600€ με 8GB RAM δύσκολα θα έπαιρνα, ειδικά τώρα που ολο και πιο πολλά κυκλοφορούν με κολλημένες τις μνήμες πάνω  και αυτά είναι ήδη εκτός Budget :P Πήρα λαπτοπάκι φέτος, το 22-23 πάλι.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Vagus. είπε

Μεσα απο τη βλακωδη ερώτηση, προκύπτει μια σημαντική:

Θα είναι εφικτη η εγκατάσταση των Windows με το εργαλείο που παρέχει η Apple για τα Mac ; 

1) από την στιγμή που η ίδια η μικρομαλακή δεν υποστηρίζει τα win 7 σε arm laptop γιατί πρέπει να το κάνει η apple

2 αν θες win 7 στο καινούριο mac air πρέπει να βάλεις Parallels

3) μπορείς να πάρεις ένα arm laptop με win 10 και αν δεν βιάζεσαι να του βάλεις μετά και osX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnythedirector είπε

Έχω MacBook Pro late 13.

6 χρόνια τώρα , ήταν και παραμένει η καλύτερη ηλεκτρονική αγορά που έκανα ποτέ.

Είναι ακριβά αλλά μόνο όταν το χρησιμοποιήσεις θα καταλάβεις...

Παρομοίως με του 11. Κ ένα air του 2013 το οποίο πούλησα κ πήρα του 2020 με touchbar.. αν το προ του 2011 δεν είχε θέμα με το σταθμό βάσης ακόμη αυτό θα είχα!! Αστέρια μηχανήματα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Nα εισαι χαρούμενος. Γλύτωσες απο το σακάκι Μ1. Στην ουσια ειναι ο Α12Χ που Ipad pro.

Έτσι. Πείτε τιποτα να μου φτιάξετε την διάθεση. 😁

 

P.S.: Please explain "Σακάκι"= ??? 😀 Κάτι σα να λέμε παλτό?

12 ώρες πριν, bioentre είπε

Ναι δεν το έφερναν από Παρασκευή που ρώτησα, ενώ όλο το Σ/Κ το AppleStore δεχόταν παραγγελίες.

Απλά νομίζω το 8th gen. θα είναι πιο αθόρυβο και με μεγαλύτερη μπαταρία στις απλές εργασίες και δεν έχει vents κάτω, οπότε λιγότερη σκόνη νομίζω (πέρα από το πρόβλημα vent foil που έχουν τα Mac)

Αυτο έχω και οντως ειναι εντελώς αθόρυβο και πολυ καλη μπαταρια.

Vent εχει μονο πισω. Σε συγκριτικο μπαταριας εναντιον Air 2020, MPB 2020 με τα 4 THB ports και ΜBP 16", βγήκε καλυτερο με μεγαλυτερη διάρκεια.
 

 

Επεξ/σία από m@dv1n3g@r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alessio021 είπε

μαλλον κατι λαθος κανω εγω και της βλεπω της τιμες λιγο υψηλες οχι μονο στα mac σε ολα και στα windows 

Είναι ο πληθωρισμός, είναι το ινοβεσιο, είναι το rnd πρέπει να το πλερωσει ο καταναλωτής για να μπορέσουν να σου βγάλουν το επόμενο να λέει x2 φορές πιο γρήγορο, Πάρτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και μου φαινεται πολυ καλη η τιμη? (δεν ειχα ποτέ μου Apple συσκευη, ουτε εχω)

Απο οτι βλεπω στο Store, το 13αρι κανει 1600 ενω το υπαρχων μοντελο 2.5 χιλιαρικα. Το υπαρχον μοντελο υπερθερμαινεται, δεν συνδεει σωστα εξωτερικο μονιτορ και εχει πολυ μικροτερη αυτονομια στην μπαταρια (συμφωνα με την Apple, αλλα και με την κοινη λογικη θα πω εγω).

Ακομα και με την εξτρα μνημη και δισκο, το M1 κοστιζει 2100 ενω το υπαρχων μοντελο 2500.

Γιατι λετε οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει? Ξαναλεω, δε γνωριζω απο Apple προιοντα, οποτε διαφωτιστε με!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, m@dv1n3g@r είπε

Άντε απαυτώσου apple... Αν το ηξερα θα περιμενα και θα επαιρνα με τα ιδια λεφτά το base model macbook pro αλλα με Μ1 επεξεργαστη αντι για coffee lake i5...

Η αλήθεια είναι ότι είχε βουίξει ο τόπος με τους ARM CPUs. Και όλοι λέγαν ότι θα είναι στις ίδιες τιμές. Μην ξεχνάς όμως ότι μέχρι όλα τα app να γίνουν optimize για το Μ1, αυτό μπορεί να πάρει και 2 χρόνια. Επίσης πόσες φορές έχουμε δει πρώτες σειρές νέων τεχνολογιών να χρειάζονται διόρθωση και αυτή να γίνεται με τα επόμενα μοντέλα. Όπως και να χει δεν σημαίνει ότι αυτή την στιγμή τα Intel Macbooks δεν είναι καλή αγορά, απλά ίσως να μην είναι η πιο future-proof κίνηση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dante82 είπε

Μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και μου φαινεται πολυ καλη η τιμη? (δεν ειχα ποτέ μου Apple συσκευη, ουτε εχω)

Απο οτι βλεπω στο Store, το 13αρι κανει 1600 ενω το υπαρχων μοντελο 2.5 χιλιαρικα. Το υπαρχον μοντελο υπερθερμαινεται, δεν συνδεει σωστα εξωτερικο μονιτορ και εχει πολυ μικροτερη αυτονομια στην μπαταρια (συμφωνα με την Apple, αλλα και με την κοινη λογικη θα πω εγω).

Ακομα και με την εξτρα μνημη και δισκο, το M1 κοστιζει 2100 ενω το υπαρχων μοντελο 2500.

Γιατι λετε οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει? Ξαναλεω, δε γνωριζω απο Apple προιοντα, οποτε διαφωτιστε με!

Ευχαριστω

γιατι ολα αθτα τα μηχανηματα  ειναι low me mid range και επειδη εχω το προ του 16 και με το που παω να κανω ενα ρεντερινγκ βιντεο σου βγαζει την ψυχη και υποψιν αρκετα προγραματα εινα μονο για windows ειδικα για επαγγελματικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alessio021 είπε

γιατι ολα αθτα τα μηχανηματα  ειναι low me mid range και επειδη εχω το προ του 16 και με το που παω να κανω ενα ρεντερινγκ βιντεο σου βγαζει την ψυχη και υποψιν αρκετα προγραματα εινα μονο για windows ειδικα για επαγγελματικα 

Καταλαβαινω πως το θετεις. Παρολα αυτα, σε συγκριση με το 13αρι που παιζει τωρα στην αγορα, το νεο Μ1 σαφεστατα και αποτελει πολυ καλυτερη επιλογη βασει τιμης.

Για παραδειγμα για καποιον στο Business Sector που θελει Powerpoint, Photoshop και Browsing, αλλά παραλληλα κατι ποιοτικο και με Prestige(λογω του Business) το μοντελο στα 1600 ευρω το βλεπω με πολυ καλο ματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...