Προς το περιεχόμενο

Google Photos: Τέλος ο δωρεάν απεριόριστος χώρος αποθήκευσης φωτογραφιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thanos.m είπε

Παίρνεις μια συσκευή με 512gb και κρατάς και ένα backup στο pc και δεν έχεις κάνει κανένα Κλάουντ ανάγκη. 

Προφανώς όσοι το χρησιμοποιούν δεν το έχουν μόνο για τον τσάμπα αποθηκευτικό χώρο.

Εγώ ας πούμε αν θέλω να δω κάποια φωτογραφία , βίντεο ή στα παιδιά μου που τους αρέσει να βλέπουν , δεν θα σηκωθώ να βρώ σκληρό να ανοίξω υπολογιστές κτλ

Έχω πρόσβαση από το κινητό, tablet και της βλέπω όπου θέλω μέσω mirroring και τελειώνω.

Και ναι καλό το τσάμπα , αλλά λογικό πλέον με τον όγκο δεδομένων να ζητάνε λεφτά.

Απλά πλέον μπορεί ο κάθε χρήστης να αξιολογήσει ποιον θέλει να πληρώσει.

Εγώ ας πούμε τον τελευταίο χρόνο έχω κόψει gmail, chrome,youtube,drive σε μία προσπάθεια σε μετάβαση εκτός google διαφημίσεων , παρακολούθησης κτλ

Μόνο το photos χρησιμοποιώ , αφού έρχεται η στιγμή να γίνει επί πληρωμής θα πληρώσω ας πούμε στο pcloud ή κάποιο αντίστοιχο που δεν θα με ζαλίζει με διαφημίσεις κτλ και όλα κομπλέ

Το backup σε φυσικό μέσο εγώ συνεχίζω και το κάνω γιατί μπορεί για κάποιο λόγο αύριο να με κάνει ban η Google και να τα χάσω όλα οπότε δεν αλλάζουν και πολλά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keysmith είπε

Δυστυχώς όχι ακριβώς..

Το name a few..

υπήρξε bug στο cloud της apple το 2014 που ΔΕΝ κλείδωνε τον λογαριασμό πχ στις 3 λάθος προσπάθειες. Ετσι έγινε brute force σε πολλές "διάσημες" και μπήκαν στους λογαριασμούς τους και κατέβασαν και διέρευσαν πολλές γυμνές φωτογραφίες τους. Τότε δεν υπήρχε 2fa αλλά και να υπήρχε εδώ μιλάμε για bug που το παρέκαμψαν αρα μπορεί να συμβεί και με 2fa (να βρεθεί τρόπος δλδ hack να μπουν χωρίς να ενεργοποιηθεί το 2FA).

To έχει πάθει και το FB με bug του view as to 2018 που το εκμεταλλεύτηκαν και έμπαιναν σε όποιο προφιλ ήθελαν (δε πα να χε 2FA, έμπαιναν) και προφανώς βρήκαν φωτογραφίες και μηνύματα.

Οπότε ΟΧΙ δεν είσαι καθόλου 99,9% ασφαλείς καθώς δεν έχεις λάβει υπόψη σου τον παράγοντα "υλοποίηση" που παρακάμπτει την "σχεδίαση".. 

Και αφού συνέβη στο παρελθόν, περιμένει να ξανα-συμβεί στο μέλλον.. Οταν τα δεδομένα σου είναι "πάνω" θα πει είναι προσβάσημα από παντού (αυτό είναι και το πλεονέκτημα δλδ του cloud) και αν κάτι πάει στραβά και από τους πάντες (τεράστιο exposure).

Το local backup από την άλλη έχει τον παράγοντα ασφάλειας ότι απαιτεί "φυσική πρόσβαση" που από μόνο του περιoρίζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ το exposure. Είναι δηλαδή εγγενώς πιο ασφαλές. 

Στην wikipedia λεει οτι ηταν phishing mails και οι ιδιοι χρηστες εβαλαν τα στοιχεια τους νομιζοντας οτι ειναι mail απο την Apple.

https://en.wikipedia.org/wiki/ICloud_leaks_of_celebrity_photos

"In March 2016, 36-year-old Ryan Collins of Lancaster, Pennsylvania, agreed to plead guilty to one count of unauthorized access to a protected computer to obtain information resulting in an 18-month sentence. While no victims were named in the court documents, numerous media outlets connected Collins' case to The Fappening. During the investigation, it was found that Collins phished by sending e-mails to the victims that looked like they came from Apple or Google, warning the victims that their accounts might be compromised and asking for their account details. The victims would enter their passwords, and Collins gained access to their accounts, downloading e-mails and iCloud backups. In October 2016, Collins was sentenced to 18 months in prison."

Εκτος και αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για να γίνει αυτή η μετάβαση λίγο πιο εύκολη, οι φωτογραφίες και τα βίντεο που θα «ανέβουν» σε υψηλή ποιότητα πριν από την 1η Ιουνίου του 2021 δεν θα υπολογίζονται στα 15GB."

Ξεκινάω upload μέχρι να σβήσει ο ήλιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το 20% των φωτογραφιών που τραβά ο μέσος χρήστης δεν πρόκειται να δει πάνω από 2 φορές στη ζωή του.

Πολύς ντόρος για το τίποτα. Το παρελθόν είναι παρελθόν 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Αυτό ακριβώς. Ακόμα κι αν βρούμε απλώς ένα τυχαίο και αξιόπιστο storage plan 1ΤΒ για 50 ευρώ το χρόνο (τυχαία τα νούμερα), πάλι δεν θα υποκαταστήσει το Google Photos γιατί το τελευταίο δεν είναι απλώς αποθηκευτικός χώρος αλλά ολοκληρωμένη υπηρεσία πρόσβασης σε βιβλιοθήκη media που είναι διαθέσιμη από όλες μας τις συσκευές και προσφέρει αυτοματισμούς που κάνουν τη ζωή μας εύκολη (βλ. δεν χρειάζεται καν να σκέφτεσαι τι κάνεις, απλώς τραβάς μια φωτό ή βίντεο από το κινητό σου και ξενοιάζεις για όλα τα υπόλοιπα).

 

Owncloud/Nextcloud σε ubuntu (ή εναλλακτικά οποιοδήποτε σύγχρονο NAS) και FolderSyncPro App που κοστίζει 4,5 ευρώ. Χρειάζεστε ένα μηχάνημα με ubuntu (ακόμα και ένα αρχαίο core 2 duo κάνει) και έχετε το δικό σας cloud με αυτόματο sync, χώρο όσο δίσκο βάλετε στο PC και 0 ευρώ το μήνα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adi32 είπε

Τίποτα δεν είναι τζάμπα αλλά η Google κονομαει τα κέρατα της από τις διαφημίσεις. 

Ο χώρος που δίνει δωρεάν θα μπορούσε να ήταν περισσότερος 

Δεν πρόκειται να πληρώσω συνδρομή. 

Αυτό έχει ημερομηνία λήξης και το ξέρουν.

Ήδη φαίνεται που πάει η κατάσταση με το Google One.

Το περίμενα αυτό να το κάνουν με το free storage όταν ανακοίνωσαν κάποιες μέρες πριν ότι οι νέες δυνατότητες editing του Google Photos θα είναι διαθέσιμες μόνο στους χρήστες Google One.

3 μέρες πριν ανακοίνωσαν υπηρεσίες VPN στο Google One.

Άρχισαν να δίνουν δωρεάν το Stadia στους χρήστες Google One στη Μεγάλη Βρετανία.

Κάνουν καινούρια tabs με τις νέες δυνατότητες του YouTube διαθέσιμες μόνο στους Premium.

Άρχισαν να βγάζουν ανακοινώσεις ότι το Google One έφτασε τα 100 εκατομμύρια εγκαταστάσεις (δεν έρχεται προεγκατεστημένο σε κανένα κινητό).

Φαίνεται που πάει η κατάσταση, σύντομα θα βγει το Google One στη νέα του μορφή σαν αντίπαλο δέος στο Apple One.

Stadia, Google Play Pass, YT Music, YT Premium, VPN, νέες δυνατότητες editing και Google Drive 200 GB vs Apple Arcade, Apple Music, Apple TV+, iCloud 200 GB.

Διαλέχτε lol.

1 ώρα πριν, daPro είπε

Το Dropbox τα ίδια δεν είναι?Για πείτε κάνα καλό app χωρίς χρέωση..

Με τα 2 GB του; 10 φωτό και 5 βίντεο και γέμισε.

4 ώρες πριν, thanos.m είπε

Παίρνεις μια συσκευή με 512gb και κρατάς και ένα backup στο pc και δεν έχεις κάνει κανένα Κλάουντ ανάγκη. 

Ή Pixel, που όλως τυχαίως εκεί θα παραμείνει απεριόριστο.

Ακόμη κι ως backup συσκευή κι όχι τηλέφωνο lol.

26 λεπτά πριν, thanos-- είπε

Owncloud/Nextcloud σε ubuntu (ή εναλλακτικά οποιοδήποτε σύγχρονο NAS) και FolderSyncPro App που κοστίζει 4,5 ευρώ. Χρειάζεστε ένα μηχάνημα με ubuntu (ακόμα και ένα αρχαίο core 2 duo κάνει) και έχετε το δικό σας cloud με αυτόματο sync, χώρο όσο δίσκο βάλετε στο PC και 0 ευρώ το μήνα :)

Πιο εύκολη λύση είναι το WD My Cloud.

Το πρόβλημα μου με αυτές τις λύσεις είναι αν ο δίσκος μας χαιρετήσει, που θα μας χαιρετήσει, κλαις τα αρχεία σου.

Η κάθε cloud υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να κρατάει backups των backups για να μη τα χάσεις ποτέ.

Αν κρατάς δεύτερους και τρίτους δίσκους εσύ ο ίδιος για να μη τα χάσεις, στο τέλος θα σου βγει ακριβότερα.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δίσκος είναι σε sleep 20 ώρες την ημέρα, θα πάρει πολλά χρόνια να χαιρετήσει, και με ένα απλό RAID είσαι 99% καλυμμένος θα έλεγα, αλλά to each their own :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, thanos-- είπε

 

Owncloud/Nextcloud σε ubuntu (ή εναλλακτικά οποιοδήποτε σύγχρονο NAS) και FolderSyncPro App που κοστίζει 4,5 ευρώ. Χρειάζεστε ένα μηχάνημα με ubuntu (ακόμα και ένα αρχαίο core 2 duo κάνει) και έχετε το δικό σας cloud με αυτόματο sync, χώρο όσο δίσκο βάλετε στο PC και 0 ευρώ το μήνα :)

Πληρώνεις ρεύμα κτλ δεν είναι 0.

37 λεπτά πριν, aypnia είπε

Πιο εύκολη λύση είναι το WD My Cloud.

Το πρόβλημα μου με αυτές τις λύσεις είναι αν ο δίσκος μας χαιρετήσει, που θα μας χαιρετήσει, κλαις τα αρχεία σου.

Η κάθε cloud υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να κρατάει backups των backups για να μη τα χάσεις ποτέ.

Αν κρατάς δεύτερους και τρίτους δίσκους εσύ ο ίδιος για να μη τα χάσεις, στο τέλος θα σου βγει ακριβότερα.

Μια χαρά χάνουν και αυτοί δεδομένα και long term δεν σου βγαίνει ακριβότερα ούτε με 5 δίσκους για backup..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanos-- είπε

Αν ο δίσκος είναι σε sleep 20 ώρες την ημέρα, θα πάρει πολλά χρόνια να χαιρετήσει, και με ένα απλό RAID είσαι 99% καλυμμένος θα έλεγα, αλλά to each their own :)

Πόσο σου πήγε το μαλλί; Αν και έχω ubuntu δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που λες.

Κοιτάζοντας τις τιμές του WD My cloud ειλικρινά που έρχεται φτηνότερα το workspace business unlimited πόσο μάλλον που το μοιράζομαι κιόλας με 2 φίλους.

Μόλις τώρα, jmirko15 είπε

Πληρώνεις ρεύμα κτλ δεν είναι 0.

Μια χαρά χάνουν και αυτοί δεδομένα και long term δεν σου βγαίνει ακριβότερα ούτε με 5 δίσκους για backup..

Μου έρχεται φίλε έχοντας workspace business unlimited και έχοντας το ρεφενέ με άλλους 2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Στην wikipedia λεει οτι ηταν phishing mails και οι ιδιοι χρηστες εβαλαν τα στοιχεια τους νομιζοντας οτι ειναι mail απο την Apple.

https://en.wikipedia.org/wiki/ICloud_leaks_of_celebrity_photos

"In March 2016, 36-year-old Ryan Collins of Lancaster, Pennsylvania, agreed to plead guilty to one count of unauthorized access to a protected computer to obtain information resulting in an 18-month sentence. While no victims were named in the court documents, numerous media outlets connected Collins' case to The Fappening. During the investigation, it was found that Collins phished by sending e-mails to the victims that looked like they came from Apple or Google, warning the victims that their accounts might be compromised and asking for their account details. The victims would enter their passwords, and Collins gained access to their accounts, downloading e-mails and iCloud backups. In October 2016, Collins was sentenced to 18 months in prison."

Εκτος και αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα.

Εγώ θυμάμαι ήταν κάποιο bug.. αλλά δεν έχει καμία σημασία! Μπήκαν ξένοι και πήραν γυμνές φωτογραφίες. Μπορεί αύριο να είναι bug. Του FB ήταν bug. Μπήκαν σε λογαριασμούς πάρα πολλών γνωστών, είδαν φωτογραφίες τους και μηνύματα που δεν πρέπει. 

Συνέβη θα ξανασυμβεί. Αυτό ας κρατήσεις. Οταν κάτι είναι κάπου αφού εσύ έχεις πρόσβαση από παντού σε αυτά, μπορεί και κάποιος άλλος. Η "ασφάλεια" του είναι μέχρι να σπάσει (bug ή security fault by design δεν έχει καμία σημασία). Συμβουλή μου, μην ανεβάζεις γυμνές σου φωτογραφίες στο ιντερνετ. Τώρα τις ταβερνες με τους φίλους σου ανέβασέ τες δεν έγινε τπτ μαλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...