Προς το περιεχόμενο

Google Photos: Τέλος ο δωρεάν απεριόριστος χώρος αποθήκευσης φωτογραφιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Πληρώνεις ρεύμα κτλ δεν είναι 0.

Μια χαρά χάνουν και αυτοί δεδομένα και long term δεν σου βγαίνει ακριβότερα ούτε με 5 δίσκους για backup..

Το ubuntu box μου καίει 1 KWH τη μέρα, κάνε τους υπολογισμούς :P Προσωπικά έχω τις φωτογραφίες στην SD του κινητού, τις περνάω πότε πότε στο windows PC μου και το αυτόματο upload στο owncloud. Οι πιθανότητες και τα 3 να failαρουν ταυτόχρονα είναι πρακτικά 0, άρα από integrity εγώ προσωπικά είμαι καλυμμένος. Επίσης έχω βάλει έναν WD Gold 6TB (τον πήρα από εδώ BTW-5 χρόνια εγγύηση έχει) άρα μέχρι να πεθάνει αυτός πιστεύω θα τον έχω αντικαταστήσει με κανέναν 30 TB or so :P

Τον δίσκο τον αγόρασα 160 ευρώ, το linux μηχάνημα (πάλι από εδώ) 110 ευρώ και το running cost 1ΚWh τη μέρα. Και δεν έχει κανείς άλλος εκτός εμού όλα τα δεδομένα μου

42 λεπτά πριν, aypnia είπε

Πόσο σου πήγε το μαλλί; Αν και έχω ubuntu δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που λες.

Κοιτάζοντας τις τιμές του WD My cloud ειλικρινά που έρχεται φτηνότερα το workspace business unlimited πόσο μάλλον που το μοιράζομαι κιόλας με 2 φίλους.

Μου έρχεται φίλε έχοντας workspace business unlimited και έχοντας το ρεφενέ με άλλους 2 :)

 

Δεν έχω κάνει raid γιατί με τη μέθοδο που ακολουθώ παραπάνω, μου φαίνεται τελείως overkill και τζάμπα χρήμα...αλλα έβαλα ενδεικτικά το κόστος του setup μου

  

11 λεπτά πριν, keysmith είπε

Εγώ θυμάμαι ήταν κάποιο bug.. αλλά δεν έχει καμία σημασία! Μπήκαν ξένοι και πήραν γυμνές φωτογραφίες. Μπορεί αύριο να είναι bug. Του FB ήταν bug. Μπήκαν σε λογαριασμούς πάρα πολλών γνωστών, είδαν φωτογραφίες τους και μηνύματα που δεν πρέπει. 

Συνέβη θα ξανασυμβεί. Αυτό ας κρατήσεις. Οταν κάτι είναι κάπου αφού εσύ έχεις πρόσβαση από παντού σε αυτά, μπορεί και κάποιος άλλος. Η "ασφάλεια" του είναι μέχρι να σπάσει (bug ή security fault by design δεν έχει καμία σημασία). Συμβουλή μου, μην ανεβάζεις γυμνές σου φωτογραφίες στο ιντερνετ. Τώρα τις ταβερνες με τους φίλους σου ανέβασέ τες δεν έγινε τπτ μαλλον. 

Θα συμφωνήσω, όχι ότι το nextcloud/owncloud είναι πιο safe από υπηρεσίες όπως gdrive/dropbox κτλ, απλά δεν θα σου επιτεθούν ποτέ γιατί κανείς δε νοιάζεται για έναν random nextcloud server στο internet (προφανώς έχοντας ένα up to date σύστημα για να μην την πάθεις από κάποιο random script)

Επεξ/σία από thanos--
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά και η MS έδινε απεριόριστο χώρο στο OneDrive για τους επί πληρωμή χρήστες αλλά εκεί τους πήρε πολύ λιγότερο χρόνο να βρουν τοίχο και να αλλάξουν το policy σε 1 TB.

Είναι πολύ λογικό για τη Google να αυξήσει το κόστος, τόσο για να περιορίσει τον όγκο των δεδομένων που υποδέχεται όσο και να βγάλει περισσότερα χρήματα από την τεράστια βάση χρηστών και τον τεράστιο όγκο δεδομένων. Οι διαφημίσεις μπορούν να χρηματοδοτήσουν υπηρεσίες μόνο ως ένα σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, keysmith είπε

Εγώ θυμάμαι ήταν κάποιο bug.. αλλά δεν έχει καμία σημασία! Μπήκαν ξένοι και πήραν γυμνές φωτογραφίες. Μπορεί αύριο να είναι bug. Του FB ήταν bug. Μπήκαν σε λογαριασμούς πάρα πολλών γνωστών, είδαν φωτογραφίες τους και μηνύματα που δεν πρέπει. 

Συνέβη θα ξανασυμβεί. Αυτό ας κρατήσεις. Οταν κάτι είναι κάπου αφού εσύ έχεις πρόσβαση από παντού σε αυτά, μπορεί και κάποιος άλλος. Η "ασφάλεια" του είναι μέχρι να σπάσει (bug ή security fault by design δεν έχει καμία σημασία). Συμβουλή μου, μην ανεβάζεις γυμνές σου φωτογραφίες στο ιντερνετ. Τώρα τις ταβερνες με τους φίλους σου ανέβασέ τες δεν έγινε τπτ μαλλον. 

Σιγουρα δεν υπαρχει απολυτη ασφαλεια. Αλλα για εμενα εχει τεραστια σημασια για το πως πηραν τις φωτογραφιες. Αλλο να μπαινει καποιος απο μονος του και αλλο να εχεις κανει εσυ λαθος. Τεραστια και χαοτικη διαφορα.

Το facebook δεν το ανεφερα διοτι ετσι κι αλλιως δεν εχει cloud. Συνεχιζω να πιστευω οτι στις τρεις αυτες εταιρειες το να σου παραβιασει καποιος τον λογαριασμο, χωρις να εχεις κανει εσυ καποιο λαθος, ειναι εξαιρετικα απιθανο, εφοσον εχεις παρει ολα τα μετρα ασφαλειας.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, diamas33 said:

Όπου υπάρχουν μέτοχοι και μονίμως ζητάνε κερδοφορία χωρίς να τους ενδιαφέρει τίποτα.... αυτά και χειρότερα θα γίνονται!!!

Τι θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει δηλαδή;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, diamas33 είπε

Όπου υπάρχουν μέτοχοι και μονίμως ζητάνε κερδοφορία χωρίς να τους ενδιαφέρει τίποτα.... αυτά και χειρότερα θα γίνονται!!!

Και πόσο επηρεάζει την ζωή σου αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bil79 είπε

Βέβαια όλα αυτά δεν απασχολούν τους κατόχους Google pixel...😏

Screenshot_20201112-232846~2.png

τι θα πει ότι η εξαίρεση ισχύει μόνο για ότι ανεβάζεις από pixel. Δλδ αν περνάω τις φωτο μου από το xiaomi στο pixel και μετα τις ανεβαζω θα ειναι ΟΚ;

Δεν τα έχω αυτά τα κινητά, ρωτάω απλώς από περιέργεια 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aypnia είπε

Πόσο σου πήγε το μαλλί; Αν και έχω ubuntu δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που λες.

Κοιτάζοντας τις τιμές του WD My cloud ειλικρινά που έρχεται φτηνότερα το workspace business unlimited πόσο μάλλον που το μοιράζομαι κιόλας με 2 φίλους.

Μου έρχεται φίλε έχοντας workspace business unlimited και έχοντας το ρεφενέ με άλλους 2 :)

Εγώ ακόμα με GSuite είμαι + full encryption + αρκετά TBs, για εμένα θες περίπου 50TB+ για να βγάζει τα λεφτά του η συνδρομή στο G..

 

14 ώρες πριν, thanos-- είπε

Το ubuntu box μου καίει 1 KWH τη μέρα, κάνε τους υπολογισμούς :P Προσωπικά έχω τις φωτογραφίες στην SD του κινητού, τις περνάω πότε πότε στο windows PC μου και το αυτόματο upload στο owncloud. Οι πιθανότητες και τα 3 να failαρουν ταυτόχρονα είναι πρακτικά 0, άρα από integrity εγώ προσωπικά είμαι καλυμμένος. Επίσης έχω βάλει έναν WD Gold 6TB (τον πήρα από εδώ BTW-5 χρόνια εγγύηση έχει) άρα μέχρι να πεθάνει αυτός πιστεύω θα τον έχω αντικαταστήσει με κανέναν 30 TB or so :P

Τον δίσκο τον αγόρασα 160 ευρώ, το linux μηχάνημα (πάλι από εδώ) 110 ευρώ και το running cost 1ΚWh τη μέρα. Και δεν έχει κανείς άλλος εκτός εμού όλα τα δεδομένα μου

Πως γίνεται ρε συ 1kWh/μέρα; Ο HDD δεν καίει τίποτα; Ή δεν το έχεις όλη μέρα ανοιχτό; Εγώ με 7 HDDs και ένα μικρό HP N36L δεν καίω τόσα λίγα :P (δεν τα έχω μετρήσει βέβαια με μετρητή στη μπρίζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εγώ ακόμα με GSuite είμαι + full encryption + αρκετά TBs, για εμένα θες περίπου 50TB+ για να βγάζει τα λεφτά του η συνδρομή στο G..

Πως γίνεται ρε συ 1kWh/μέρα; Ο HDD δεν καίει τίποτα; Ή δεν το έχεις όλη μέρα ανοιχτό; Εγώ με 7 HDDs και ένα μικρό HP N36L δεν καίω τόσα λίγα :P (δεν τα έχω μετρήσει βέβαια με μετρητή στη μπρίζα)

Οι 3 HDD είναι σχεδόν πάντα off εκτός απόταν κάνω stream καμιά ταινία, onboard gfx, χωρίς οθόνη και κανένα περιφερειακό (Dell Vostro 270) :P

Με 7 HDD λογικό το βρίσκω πάντως :P Σημειώνω ότι το ίδιο μηχάνημα τρέχει Apache,Pihole,plex και διάφορα άλλα services

Επεξ/σία από thanos--
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα, η google αποφάσισε να εξαργυρώσει τις "ανάγκες" μας για βίντεο και φωτο...Και φυσικά περίμενε την κατάλληλη στιγμή να το κάνει, εκεί που (σχεδόν) όλοι είναι τίγκα στα GB.

Εγώ θα μιλήσω ως κάποιος που βλέπω πίσω στο παρελθόν και μου φαίνεται αδιανόητη αυτή η τρέλλα με τις φωτογραφίες και τα βίντεο. Βλέπω να βγάζουν φωτο με την παραμικρή ευκαιρία, 200 φωτο ανά γενέθλια,γιορτή,25η Μαρτίου,28η Οκτ., Πολυτεχνείο, Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι, έξοδοι, βόλτες, παρέες, γάμοι, βαφτίσεις, εγκαίνια...Στο τέλος ψάχνω να δω που βρίσκομαι στη φωτο, ποιά χρονιά είναι, πού είμαι...

Παιδιά, δεν είναι απαραίτητες ΤΟΣΕΣ φωτογραφίες, πιστέψτε με. Κρατήστε 5-10 από κάθε γεγονός, κρατήστε περισσότερες από πολύ σημαντικά γεγονότα. Μιλάω για ερασιτέχνες χρήστες και όχι για επαγγελματίες, να μην παρεξηγούμαι.

Αν κάποιος πάλι θεωρεί ότι αξίζουν πχ  2000 φωτο τη χρονιά επί 30 χρόνια, μπορεί κάλλιστα να πληρώσει .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη μανία με τις αλλαγές κινητών στηρίζεται στην κάμερα. Βγάζουμε όλη μέρα άχρηστες φώτο και γεμίζει το Google και μετά ούτε καν τις σβήνουμε. Εγώ πλέον έχω απενεργοποιησει τον αυτόματο συγχρονισμό και ανεβάζω μόνο όσες χρειάζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...