Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Βλέπω ότι το έχει ο Κώτσος στα 309 και σκέφτομαι μήπως πάρω την δεύτερη κονσόλα μου μετά το PS1, βαράει και λίγο ο καταναλωτισμός λόγω καραντίνας :P Είναι λέτε αρκετά αδύναμο όμως; Θέλω να πω σε 1-2 χρόνια από τώρα θα είναι εντάξει ή θα έχει μεγάλη διαφορά από το Χ και θα φαίνεται αυτό;

Πραγματικα δεν μπορω να ξερω πως θα ειναι σε 3-4 χρονια αλλα το μηχανημα μεχρι στιγμης ειναι αρκετα δυνατο σε οτι εχω παιξει. Ακομα και σε 4K TV που το εχω ολα ειναι αψογα. Παντα σε συνδυασμο με το gamepass θα το κατα ευχαριστηθεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις έκανα κι εγώ παραγγελία για το S παρόλο που δεν το περίμενα ποτέ. Περιμένω και το PS5 αλλά το S θα είναι η gamepass κονσολίτσα μου μιας και ο υπολογιστής μου είναι με rx550 και δεν είναι για πολλά και από ότι φαίνεται για κάρτα γραφικών χρειάζομαι ένα νεφρό περισσευούμενο.

Ψήθηκα για αγορά αμέσως μόλις είδα ότι έχει παιχνίδια που υποστηρίζουν 60 fps. Έχω σκοπό να μπει στην 1080p 144hz οθόνη του PC, όμως υπάρχει και μία 4κ hdr 58αρα τηλεόραση στο σαλόνι που θα μου άρεσε να μπει εκεί μέχρι να έρθει και το ps5.

Η ερώτηση μου είναι πώς τα πάει σε 4k τηλεόραση, αν φαίνεται ωραίο ή καλύτερα να το βάλω αμέσως στην 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petran91 είπε

Μόλις έκανα κι εγώ παραγγελία για το S παρόλο που δεν το περίμενα ποτέ. Περιμένω και το PS5 αλλά το S θα είναι η gamepass κονσολίτσα μου μιας και ο υπολογιστής μου είναι με rx550 και δεν είναι για πολλά και από ότι φαίνεται για κάρτα γραφικών χρειάζομαι ένα νεφρό περισσευούμενο.

Ψήθηκα για αγορά αμέσως μόλις είδα ότι έχει παιχνίδια που υποστηρίζουν 60 fps. Έχω σκοπό να μπει στην 1080p 144hz οθόνη του PC, όμως υπάρχει και μία 4κ hdr 58αρα τηλεόραση στο σαλόνι που θα μου άρεσε να μπει εκεί μέχρι να έρθει και το ps5.

Η ερώτηση μου είναι πώς τα πάει σε 4k τηλεόραση, αν φαίνεται ωραίο ή καλύτερα να το βάλω αμέσως στην 1080p?

 

Εγώ μέχρι να μου έρθει το PS5 Digital που έχω παραγγείλει από Οκτώβριο (ατιμε Κωτσόβολε) εχω εδώ και 2 βδομάδες το Series S στην 55αρα LG OLED B9 μου. 
Πολύ καλή εικόνα. Περιμένω βέβαια οταν βάλω και το PS5 να δω διαφορές στα next-gen παιχνίδια αλλά το Xbox ως τώρα σε ότι έχω παίξει έχει αξιοπρεπέστατα γραφικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Εγώ μέχρι να μου έρθει το PS5 Digital που έχω παραγγείλει από Οκτώβριο (ατιμε Κωτσόβολε) εχω εδώ και 2 βδομάδες το Series S στην 55αρα LG OLED B9 μου. 
Πολύ καλή εικόνα. Περιμένω βέβαια οταν βάλω και το PS5 να δω διαφορές στα next-gen παιχνίδια αλλά το Xbox ως τώρα σε ότι έχω παίξει έχει αξιοπρεπέστατα γραφικά. 

Ωραία το βλέπω να μπαίνει στην tv. Βρε τι πάθαμε από το πουθενά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω monitor για το series s μέχρι 250-300 ευρώ. Έχετε κάποιο να προτείνετε? Επίσης να πω ότι η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί και σε PC 8gb ram, gtx 960 4gb και i5 3470. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους!

Είμαι τελείως ανίδεος από παιχνίδια καθώς δεν έχω παίξει σχεδόν ποτέ μου κάποιο (πριν από 10-15 χρόνια έπαιξα σε υπολογιστή το godfather και επειδή κόλλησα άσχημα το φοβήθηκα και δεν ξαναασχολήθηκα έκτοτε). Τώρα πλέον, που μπήκε η ζωή μου σε μια τάξη, τα παιδιά έφυγαν από το στάδιο των μωρών και έχω λίγο χρόνο ελεύθερο (λόγω και της καραντίνας) σκέφτομαι να μπω και εγώ δειλα δειλά σε αυτόν τον -φανταστικό- κόσμο των video games.

Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις που, παρά το διάβασμα που έριξα τελευταία,  δε μπόρεσα να τις απαντήσω (ελπίζω να είμαι στη σωστή ενότητα). Σκέφτομαι να αγοράσω λοιπόν το xbox series S. 

1. Πως δουλεύει αυτό; Δηλαδή αγοράζω ένα παιχνίδι online και το κατεβάζω στο σκληρό εσωτερικό δίσκο. Από κει και πέρα μπορώ να το παίζω. Σωστά;

2. Τα παιχνίδια που αγοράζεις ονλαιν έχουν καλές τιμές; Βλέπω στο skroutz ότι τα δισκάκια-παιχνίδια, όσο παλιώνουν, τόσο πέφτει η τιμή τους. Είναι έτσι και με τα ονλαιν ή έχουν φιξ τιμή και άρα παραμένουν ακριβότερα;

3. Επειδή ο χώρος στον ssd είναι λίγος, μπορείς ένα παιχνίδι να το μεταφέρεις σε έναν δικό σου εξωτερικό δίσκο και να μην το χάσεις; Απλά από ότι καταλαβαίνω δε μπορείς να το παίζεις από τον εξωτερικό δίσκο. Πρέπει να το ξαναπεράσεις στον ssd για να το παίξεις, σωστά; Ή χάνεται το παιχνίδι (το σβήνεις π.χ.) και πρέπει κάθε φορά να το ξανακατεβάζεις από την αρχή;

4. Το γεγονός ότι έχω πολύ χαμηλή ταχύτητα ιντερνετ (6-8 Mbps) με επηρεάζει κάπου αλλού εκτός από το ότι θα κάνει παραπάνω χρόνο να κατέβει ένα παιχνίδι που έχω αγοράσει;

Αυτά προς το παρόν. Νομίζω ότι έχω και άλλα, αλλά δε μου έρχονται τώρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να με βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εφοσον πας για series S  κολλα και ενα gamepass μαζι ( εμενα με εχει σωσει με τα 2 παιδια να παιζουν και αυτα πλεον )

1.Ναι αγοραζεις καποιο παιχνιδι και το κατεβαζεις στο δισκο και το παιζεις ( εχει και δωρεαν παιχνιδια επισης , και οπως ειπα μπορεις να βαλεις και game pass  με τα απειρα παιχνιδια που εχει εκει )

2. Και εδω κολλαει παλι το game pass  αλλα ολα ειναι απο το store  και τρεχουν και αρκετες προσφορες ανα διαστηματατα ( ea , ubi publisher κλπ ) οποτε μπορει να βρισκεις παιχνιδια που σε ενδιαφερουν και σε προσφορες

3. Μπορεις να μεταφερεις παιχνιδια σε αλλο σκληρο για να μην τα ξανακατεβαζεις λογω της οχι και μεγαλης χωρητικοτητας του S

4 . H χαμηλη ταχυτητα στο ιντερνετ θα επηρεαζει το χρονο που θα κανει το παιχνιδι να κατεβει αλλα και το ποσο καλα θα τρεχει καποιο online game  που θα μπορεις να παιζεις ( εγω εδω Τσεχια εχω 1 GB ταχυτητα οποτε κανω ενα καφεδακι και τα game εχουν σχεδον κατεβει ) ...

Ελπιζω να σε βοηθησα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!! Είσαι κατατοπιστικός!

Κάτι άλλο: Στο game pass υπάρχουν όλα τα παιχνίδια που μπορείς να βρεις για αυτήν την κονσόλα; Ή κάποια παραμένουν εκτός game pass για να τα πληρώνεις εξτρα; 

2 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

2. Και εδω κολλαει παλι το game pass  αλλα ολα ειναι απο το store  και τρεχουν και αρκετες προσφορες ανα διαστηματατα ( ea , ubi publisher κλπ ) οποτε μπορει να βρισκεις παιχνιδια που σε ενδιαφερουν και σε προσφορες

 

Εαν υπάρχουν λοιπόν έξτρα παιχνίδια (εκτός game pass), οι τιμές τους σε σχέση με τα δισκάκια πως είναι; Φθηνότερα ή ακριβότερα;

6 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

εγω εδω Τσεχια εχω 1 GB ταχυτητα

Παναγιά μου!!!!!!!

Και αν ρωτήσεις το μέσο Έλληνα, νομίζει (νομίζουμε) ότι εκεί πάνω είναι τίποτα υποανάπτυκτοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν όλα τα παιχνίδια στο game pass. 

Εδώ υπάρχει λίστα με τα παιχνίδια:

https://www.xbox.com/el-GR/xbox-game-pass/games#

Οι τιμές στα digital είναι μεγαλύτερες. Όμως μπαίνουν προσφορές κατά καιρούς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sargus είπε

Ευχαριστώ πολύ!! Είσαι κατατοπιστικός!

Κάτι άλλο: Στο game pass υπάρχουν όλα τα παιχνίδια που μπορείς να βρεις για αυτήν την κονσόλα; Ή κάποια παραμένουν εκτός game pass για να τα πληρώνεις εξτρα; 

Εαν υπάρχουν λοιπόν έξτρα παιχνίδια (εκτός game pass), οι τιμές τους σε σχέση με τα δισκάκια πως είναι; Φθηνότερα ή ακριβότερα;

Παναγιά μου!!!!!!!

Και αν ρωτήσεις το μέσο Έλληνα, νομίζει (νομίζουμε) ότι εκεί πάνω είναι τίποτα υποανάπτυκτοι!

Οτι σου απαντησε  και ο NickTG  ...    

Αξιζει με τα χιλια το gamepass  και δεν θα χρειαστει να σπαταλας ευκολα αλλα λεφτα αγοραζωντας παιχνιδια ...

ΥΓ : Ας μην κανουμε την κουβεντα για το ποσο μπροστα ειναι η Τσεχια τεχνολογικα απο Ελλαδα θα πεσει κλαμα..

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εξωτερικός σκληρός πρέπει να είναι ssd ή γίνεται δουλειά και με μηχανικό σε θήκη usb 3.0;

Ειχε κάνεις το One s και πήγε σε Series S, είδε μεγάλη διαφορά στα γραφικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...