Προς το περιεχόμενο

Xbox Series S - Γενική Συζήτηση


ShadaTuT
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, tiniakos είπε

Ο εξωτερικός σκληρός πρέπει να είναι ssd ή γίνεται δουλειά και με μηχανικό σε θήκη usb 3.0;

Ειχε κάνεις το One s και πήγε σε Series S, είδε μεγάλη διαφορά στα γραφικά; 

Κάνεις δουλειά και με μηχανικό. Απλά θα έχει ταχύτητα φόρτωσης ίδια με του One S και δε θα μπορεί να παίξει παιχνίδια από Series S από κει. Οπότε απλά μεταφέρεις στον εσωτερικό SSD τα συγκεκριμένα. Αλλά αν θες χωρητικότητα κατ΄εμε είναι μονόδρομος λόγω τιμών.

 

Εγώ έχω έναν 5ΤΒ και μου χουν μείνει 500GB ελεύθερα να φανταστείς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εγώ παιδιά το έβαλα σε 4k 58αρα και δεν έχω κανένα παράπονο.

Η κονσόλα είναι τουμπανακι και αξίζει να την έχεις μόνο για τα παιχνίδια του game pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά εχω μερικές απορίες να με βοηθήσετε αν μπορείτε φυσικά!

1. Παίρνω οτι σκληρό δίσκο θέλω και κάνει την κονσόλα για να περνάω τα παιχνίδια;και μπαίνουν ολα τα games η εξαιρούνται τα games του series s? Απο το σκληρό θα τρέχουν τα παιχνίδια κανονικά η θα πρέπει να κανω μεταφορά καθε φορα για να παιξω ενα παιχνίδι;

Εχω μπερδευτεί λιγο με το game pass και το gold...απο την στιγμή που αγοράζω την κονσολα ποσο καιρο ειναι δωρεαν το game pass και ποσο εχει τον μηνα δεν μπορω μα καταλαβω και το ultimate ποσο εχει και πόσο διαρκεί;

Για free to play games οπως το warzone apex legeds pes 21 lite θελει συνδρομή gold η θα παίζει με σκετο internet δωρεάν οπως το ps4 ?για αυτα τα games την θέλω την κονσόλα για αυτο ρωτάω ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skiathos7 είπε

Καλησπέρα παιδιά εχω μερικές απορίες να με βοηθήσετε αν μπορείτε φυσικά!

1. Παίρνω οτι σκληρό δίσκο θέλω και κάνει την κονσόλα για να περνάω τα παιχνίδια;και μπαίνουν ολα τα games η εξαιρούνται τα games του series s? Απο το σκληρό θα τρέχουν τα παιχνίδια κανονικά η θα πρέπει να κανω μεταφορά καθε φορα για να παιξω ενα παιχνίδι;

Εχω μπερδευτεί λιγο με το game pass και το gold...απο την στιγμή που αγοράζω την κονσολα ποσο καιρο ειναι δωρεαν το game pass και ποσο εχει τον μηνα δεν μπορω μα καταλαβω και το ultimate ποσο εχει και πόσο διαρκεί;

Για free to play games οπως το warzone apex legeds pes 21 lite θελει συνδρομή gold η θα παίζει με σκετο internet δωρεάν οπως το ps4 ?για αυτα τα games την θέλω την κονσόλα για αυτο ρωτάω ευχαριστώ πολύ

1) Παίρνεις κανονικά ό,τι δισκο θέλεις και σηκώνει η τσέπη σου, απο μηχανικό HDD μέχρι SSD.
Oλα τα παιχνίδια μπαίνουν και μπορούν να μεταφερθούν εκεί.
Ολα τα backwards compatible (ακομα και του ONE) μπορούν να τρέξουν απο εκεί.
Κάποια που έχουν λάβει next-gen patch όπως το Gears 5 μπορούν να τρέξουν ΜΟΝΟ απο τον εσωτερικό SSD, κάποια άλλα όμως οπως το Master chief collection τρέχουν κανονικά και απο εξωτερικό.

2) Με το που πάρεις την κονσόλα, ΜΗΝ ενεργοποιήσεις το gamepass ultimate για 1 μήνα με 1€ που έχει, αυτό που θα κάνεις είναι να βάλεις πρώτα 1, 2 ή 3 χρόνια συνδρομής Gold πρώτα και ΜΕΤΑ να περάσεις το gamepass με το 1€ για να κάνει 1:1 μετατροπή.

προς το παρόν, ναι, τα F2P παιχνίδια απαιτούν Gold, κατι το οποίο θα αλλάξει μέσα στους επόμενους μήνες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα σε ολους, πρώτη κονσόλα ever για μενα..έχω να πω ότι ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει εδώ και χρόνια.

Μερικές ερωτήσεις σχετικά με το xbox γιατί εχω μηδενική εμπειρία.

1)Τα παιχνίδια που έχω κατεβάσει από το game pass, αν και όταν τα αγοράσω χρειάζεται να τα κατεβασω πάλι?

2)Το χειριστήριο όταν το συνδέσω με καλώδιο χωρίς μπαταρίες λειτουργεί?η type c θύρα υπάρχει για να φορτίζεις σε περίπτωση που έχεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες?επίσης η δεύτερη θύρα που είναι δίπλα από το jack τι θύρα είναι?υπάρχουν παλαιοτερα χειριστήρια που είναι συμβατά με τη κονσόλα?

3)έχω ένα μηχανικό σκληρό από παλιό laptop.θελω να τον βάλω για extra αποθηκευτικό χώρο, αν αγοράσω μια θήκη για εξωτερικό σκληρό και τον έχω μόνιμα συνδεμένο πάνω θα έχω πρόβλημα επειδή δεν κάνω ασφαλή κατάργηση και ανοίγω/κλεινω το xbox?είναι καλύτερη επιλογή να βρω μια θήκη που παιρνει ρεύμα από εξωτερική πηγή (όχι usb)και να την ενεργοποιω οποτε τη χρειάζομαι?

4) όταν κάνω download πως αποθηκεύω τα παιχνίδια στον εξωτερικό σκληρο?μπορώ να παίξω από τον εξωτερικό σκληρό η πρέπει να τα μεταφέρω στη κονσόλα ξανά?

Συγνωμη για την έκταση αλλά πραγματικά παίρνω κονσόλα πρώτη φορά και δεν προλαβαίνω να κάνω catch up με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 2:10 ΠΜ, red1 είπε

2) Με το που πάρεις την κονσόλα, ΜΗΝ ενεργοποιήσεις το gamepass ultimate για 1 μήνα με 1€ που έχει, αυτό που θα κάνεις είναι να βάλεις πρώτα 1, 2 ή 3 χρόνια συνδρομής Gold πρώτα και ΜΕΤΑ να περάσεις το gamepass με το 1€ για να κάνει 1:1 μετατροπή.

Καλησπέρα φίλε. Μπορείς να διευκρινίσεις αυτό τι ακριβώς εννοείς γιατί σε έχασα! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/03/2021 at 20:12, blackmetalknight said:

Καλησπέρα σε ολους, πρώτη κονσόλα ever για μενα..έχω να πω ότι ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει εδώ και χρόνια.

Μερικές ερωτήσεις σχετικά με το xbox γιατί εχω μηδενική εμπειρία.

1)Τα παιχνίδια που έχω κατεβάσει από το game pass, αν και όταν τα αγοράσω χρειάζεται να τα κατεβασω πάλι?

2)Το χειριστήριο όταν το συνδέσω με καλώδιο χωρίς μπαταρίες λειτουργεί?η type c θύρα υπάρχει για να φορτίζεις σε περίπτωση που έχεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες?επίσης η δεύτερη θύρα που είναι δίπλα από το jack τι θύρα είναι?υπάρχουν παλαιοτερα χειριστήρια που είναι συμβατά με τη κονσόλα?

3)έχω ένα μηχανικό σκληρό από παλιό laptop.θελω να τον βάλω για extra αποθηκευτικό χώρο, αν αγοράσω μια θήκη για εξωτερικό σκληρό και τον έχω μόνιμα συνδεμένο πάνω θα έχω πρόβλημα επειδή δεν κάνω ασφαλή κατάργηση και ανοίγω/κλεινω το xbox?είναι καλύτερη επιλογή να βρω μια θήκη που παιρνει ρεύμα από εξωτερική πηγή (όχι usb)και να την ενεργοποιω οποτε τη χρειάζομαι?

4) όταν κάνω download πως αποθηκεύω τα παιχνίδια στον εξωτερικό σκληρο?μπορώ να παίξω από τον εξωτερικό σκληρό η πρέπει να τα μεταφέρω στη κονσόλα ξανά?

Συγνωμη για την έκταση αλλά πραγματικά παίρνω κονσόλα πρώτη φορά και δεν προλαβαίνω να κάνω catch up με τίποτα!

Όχι, απλά αλλάζει η άδεια του παιχνιδιού. 

Λειτουργεί χωρίς μπαταρίες με το καλώδιο. Δεν φορτίζει αν έχεις μέσα επαναφορτιζόμενες. Φορτίζει αν έχεις το kit της Microsoft. 

Στη δεύτερη θύρα μπαίνουν σίγουρα κάποια περιφερειακά. Παίζουν και τα χειριστήρια του Xbox one. 

Δε θα έχεις κανένα θέμα με το σκληρό. 

Υποθέτω θα βγάζει επιλογή να τα βάζεις στον εξωτερικό. Αν είναι παλιά παιχνίδια παίζουν και από τον εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, NickTG είπε

Όχι, απλά αλλάζει η άδεια του παιχνιδιού. 

Λειτουργεί χωρίς μπαταρίες με το καλώδιο. Δεν φορτίζει αν έχεις μέσα επαναφορτιζόμενες. Φορτίζει αν έχεις το kit της Microsoft. 

Στη δεύτερη θύρα μπαίνουν σίγουρα κάποια περιφερειακά. Παίζουν και τα χειριστήρια του Xbox one. 

Δε θα έχεις κανένα θέμα με το σκληρό. 

Υποθέτω θα βγάζει επιλογή να τα βάζεις στον εξωτερικό. Αν είναι παλιά παιχνίδια παίζουν και από τον εξωτερικό. 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NickTG είπε

Λειτουργεί χωρίς μπαταρίες με το καλώδιο. Δεν φορτίζει αν έχεις μέσα επαναφορτιζόμενες. Φορτίζει αν έχεις το kit της Microsoft. 

Μικρή απορία αν γνωρίζεις, επειδή μου βγήκε τελείως μάπα το charge & play kit (2 κομμάτια κι όλας) λεω να ξεκινήσω κι εγω τις επαναφορτιζόμενες.

Αν συνδέσω το controller με καλώδιο στην κονσόλα (επειδή πχ. τέλειωσαν οι επαναφορτιζόμενες εκτάκτως και θέλώ να συνεχίσω να παίζω) αφαιρούμε τις επαναφορτιζόμενες ή τις αφήνουμε μέσα και απλά δεν φορτίζουν αφού δεν κάνουν την ανάλογη επαφή?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, bad_freddy said:

Μικρή απορία αν γνωρίζεις, επειδή μου βγήκε τελείως μάπα το charge & play kit (2 κομμάτια κι όλας) λεω να ξεκινήσω κι εγω τις επαναφορτιζόμενες.

Αν συνδέσω το controller με καλώδιο στην κονσόλα (επειδή πχ. τέλειωσαν οι επαναφορτιζόμενες εκτάκτως και θέλώ να συνεχίσω να παίζω) αφαιρούμε τις επαναφορτιζόμενες ή τις αφήνουμε μέσα και απλά δεν φορτίζουν αφού δεν κάνουν την ανάλογη επαφή?  

Δεν χρειάζεται να τις βγάλεις. Δεν επηρεάζουν πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Μικρή απορία αν γνωρίζεις, επειδή μου βγήκε τελείως μάπα το charge & play kit (2 κομμάτια κι όλας) λεω να ξεκινήσω κι εγω τις επαναφορτιζόμενες.

Αν συνδέσω το controller με καλώδιο στην κονσόλα (επειδή πχ. τέλειωσαν οι επαναφορτιζόμενες εκτάκτως και θέλώ να συνεχίσω να παίζω) αφαιρούμε τις επαναφορτιζόμενες ή τις αφήνουμε μέσα και απλά δεν φορτίζουν αφού δεν κάνουν την ανάλογη επαφή?  

επαναφορτιζόμενες σώνεσαι άσε που δεν τελειώνουν και γρήγορα. Αυτή της microsoft που έχω κρατάει παραπάνω από τον controller του ps5. 

Δεν είναι τώρα για μπαταρίες βγάλε βάλε. Απορώ δλδ το 2021 πως η microsoft βγάζει ακόμα controller με μπαταρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...