Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, geor92 είπε

Γιατί είστε κατά αυτών που τα πουλάνε και αυτών που τα αγοράζουν; Ελεύθερη αγορά έχουμε, αγαθά πρώτης ανάγκης δεν είναι οπότε δεν καταλαβαίνω που κολλάτε... Προσφορά και ζήτηση.. Όταν δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμος ας το δίνουν και 5000 ευρώ, που είναι το πρόβλημα;

Το οτι είναι κάποιος ελεύθερος να κάνει κάτι δεν σημαίνει οτι όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να τον χειροκροτάμε την ώρα που βγάζει λεφτά στην πλάτη μας. Προφανώς δεν μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης, αλλιώς δεν θα τους έκραζε απλά ο κόσμος, θα τους λίντσαρε όπου τους πετύχαινε αφύλακτους. Παρ'ότι κι αυτό νόμιμο θα ήταν, κι αυτό ελεύθερη αγορά θα ήταν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους.8/12 τηλεφωνική παραγγελία απο Κωτσοβολο και 11/12 απο e-expert.Δεν έχω υψηλές προσδοκίες για να παραλάβω το '20 αλλά ακόμα πιστεύω στο Αγιο Βασίλη οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geor92 είπε

Γιατί είστε κατά αυτών που τα πουλάνε και αυτών που τα αγοράζουν; Ελεύθερη αγορά έχουμε, αγαθά πρώτης ανάγκης δεν είναι οπότε δεν καταλαβαίνω που κολλάτε... Προσφορά και ζήτηση.. Όταν δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμος ας το δίνουν και 5000 ευρώ, που είναι το πρόβλημα;

Ελπίζω πως κάνεις πλακά. θα σου απαντήσω όμως σαν να μην κάνεις πλακά.

Δεν είναι προσφορά και ζήτηση. Είναι στρέβλωση της προσφοράς και της ζήτησης καθώς δεν υπάρχει προσφορά στην αγορά. 

Εάν αγοράσω 10 τεμάχια για να τα πουλήσω (επειδή θα υπάρχει έλλειψη), τότε ενεργώ σαν έμπορος χωρίς παραστατικά και μιλάμε ξεκάθαρα για παραεμπόριο (ναι οι σκαλπερς είναι παραεμπόριο) καθώς νομικά μπορείς να αγοράζεις και να πουλάς ιδιωτικά χωρίς παραστατικά ότι έχεις για δική σου χρήση. Στο παραεμπόριο γενικά και ο αγοραστής και ο πωλητής έχουν ευθύνη

Πάντως να στο πω και αλλιώς. Αν αύριο το χ μαγαζάκι της γειτονιάς βάλει το PS5  600 ευρώ γιατί έχει στοκ και σου κόψει απόδειξη όλοι θα πέσουν να το φάνε.

Μακριά από scalpers. Θα βρεθούν μερικοί λεφτάδες ανυπόμονοι να τα πάρουν από αυτούς. Ολοι οι άλλοι δεν τους χρωστάμε.

Επεξ/σία από manolisrogakis
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το περίμενα από τις 19 /11 και τελικά μου ήρθε την Πέμπτη  10/12 είχα μείνει χωρίς τίποτα γιατί είχα δώσει το pro τον Οκτώβρη ... 

αγανακτησα και έστησα το pc μου με 2080 και i7 .. 

όταν το παρέλαβα το play και το έβαλα στο monitor μου 2κ 164hz 32” , λέω τι πατάτα είναι αυτό...  για αυτό περίμενα τόσο καιρό. 
καμια μα καμία σχέση τα παιχνίδια στο pc με τα ίδια παιχνίδια στο play .. σκέφτομαι να το δώσω γιατί ειλικρινά το μόνο που θεωρώ next gen είναι το χειριστήριο που και αυτό μόλις το συνηθίσεις δεν σου κάνει όρεξη ..

οσοι έχετε το pro μείνετε με αυτό διαφορά δεν υπάρχει στα γραφικά άντε ένα 15 % καλύτερα  ... παρά μόνο στους χρόνους loading..

μετα από 2 χρόνια πιστεύω θα αξίζει η αγορά του .

α να συμπληρώσω και ότι με war zone, fort nite , Spider-Man ,  και crash bandicoot ελεύθερος χώρος .. 220 gb 

μόνο το war zone είναι 190 gb

Επεξ/σία από Sakm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, manolisrogakis είπε

Ελπίζω πως κάνεις πλακά. θα σου απαντήσω όμως σαν να μην κάνεις πλακά.

Δεν είναι προσφορά και ζήτηση. Είναι στρέβλωση της προσφοράς και της ζήτησης καθώς δεν υπάρχει προσφορά στην αγορά. 

Εάν αγοράσω 10 τεμάχια για να τα πουλήσω (επειδή θα υπάρχει έλλειψη), τότε ενεργώ σαν έμπορος χωρίς παραστατικά και μιλάμε ξεκάθαρα για παραεμπόριο (ναι οι σκαλπερς είναι παραεμπόριο) καθώς νομικά μπορείς να αγοράζεις και να πουλάς ιδιωτικά χωρίς παραστατικά ότι έχεις για δική σου χρήση. Στο παραεμπόριο γενικά και ο αγοραστής και ο πωλητής έχουν ευθύνη

Πάντως να στο πω και αλλιώς. Αν αύριο το χ μαγαζάκι της γειτονιάς βάλει το PS5  600 ευρώ γιατί έχει στοκ και σου κόψει απόδειξη όλοι θα πέσουν να το φάνε.

Μακριά από scalpers. Θα βρεθούν μερικοί λεφτάδες ανυπόμονοι να τα πάρουν από αυτούς. Ολοι οι άλλοι δεν τους χρωστάμε.

Προφανώς είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.. εάν υπήρχε προσφορά δε θα υπήρχε scalping. Σε περιστατικά με bots και ταιριαστούς αριθμούς κονσολών πχ να το καταλάβω αλλά στο ότι κάποιος είχε το liquidity ή με leverage αγόρασε 2 ή 3 κονσόλες και τις πουλάει δεν κάνει κάτι παράνομο. Και επίσης υπάρχει κόσμος πρόθυμος να πληρώσει αυτά τα ποσα απ τη στιγμή που το αγαθό δεν υπάρχει στην αγορά παρα να κάθεται να βρίζεται στο chat με τον Κωτσόβολο ή με το Amazon. 
 

Εγώ προτίμησα να περιμένω να έρθει η κονσόλα μου αλλά δεν μπορώ να κράξω ούτε αυτόν που δίνει 800 ευρώ για μια κονσόλα ποσο μάλλον αυτόν που την πουλάει σ αυτή την τιμή. Το αν είναι ηθικό κλπ είναι άλλη και πολύ μεγάλη κουβέντα αλλά το εμένα δε με επηρεάζει κάπου είναι αλήθεια.. και ξαναλέω, δε μιλάω για bots που άδειασαν ολόκληρα stocks καταστημάτων, μιλάω για κάποιον που αγόρασε 2 κονσόλες και πουλάει τη μια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι προσφορά και ζήτηση βρε άνθρωπε.

Η προσφορά είναι από την Σόνυ. Αυτή φτιάχνει τις κονσόλες. Η ζήτηση είναι εσύ και εγω. 

Οτιδήποτε άλλο, δηλαδή να αγοράσεις δύο εσύ (στερώντας την από εμένα που την θέλω) και να μου μεταπωλησεις τη μια με κερδος σου είναι μια στρεβλή κατάσταση που δεν πρέπει να γίνεται ανεκτή. Δεν έδωσες καμία προστιθέμενη αξία στο προϊόν για να βάλεις κερδος και το μόνο που πήρες ήταν ενα ρίσκο αλλά δεν είναι χρηματιστήριο η κονσολα. 

Εάν ήμουν moderator εδώ θα τις έβγαζα όλες τις σχετικές αγγελίες

 

Επεξ/σία από manolisrogakis
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakm είπε

Παιδιά το περίμενα από τις 19 /11 και τελικά μου ήρθε την Πέμπτη  10/12 είχα μείνει χωρίς τίποτα γιατί είχα δώσει το pro τον Οκτώβρη ... 

αγανακτησα και έστησα το pc μου με 2080 και i7 .. 

όταν το παρέλαβα το play και το έβαλα στο monitor μου 2κ 164hz 32” , λέω τι πατάτα είναι αυτό...  για αυτό περίμενα τόσο καιρό. 
καμια μα καμία σχέση τα παιχνίδια στο pc με τα ίδια παιχνίδια στο play .. σκέφτομαι να το δώσω γιατί ειλικρινά το μόνο που θεωρώ next gen είναι το χειριστήριο που και αυτό μόλις το συνηθίσεις δεν σου κάνει όρεξη ..

οσοι έχετε το pro μείνετε με αυτό διαφορά δεν υπάρχει στα γραφικά άντε ένα 15 % καλύτερα  ... παρά μόνο στους χρόνους loading..

μετα από 2 χρόνια πιστεύω θα αξίζει η αγορά του .

α να συμπληρώσω και ότι με war zone, fort nite , Spider-Man ,  και crash bandicoot ελεύθερος χώρος .. 220 gb 

μόνο το war zone είναι 190 gb

Με δεδομένο οτι το PS5 δεν υποστηρίζει ανάλυση 2k natively

(ελπίζω να μην το μαθαίνετε απο μένα αυτό και πάθετε κανένα νευρικό κλονισμό έτσι στο απότομο, όπως έπαθα εγώ όταν το έμαθα)

η οθόνη σου είτε έκανε μόνη της downcale απο 4k σε 2k ή το PS5 κούμπωσε σε 1080p, οπότε μια απώλεια ποιότητας μπορεί να αιτιολογηθεί απο αυτό. Ακόμα και έτσι όμως το οτι παίζεις σε ανθρώπινο framerate είναι μια πολύ μεγάλη βελτίωση, για μένα μεγαλύτερη απο το 4k.

Όντως αν είχε κάποιος το Pro πιστεύω οτι είναι λογικό να βρεί πιο μικρή την απόσταση απο την προηγούμενη στην καινούργια γενιά, λογικό.

Σύγκριση κονσόλας με high end gaming PC δεν μπορεί να γίνει.

Κι εγώ πιστεύω οτι σε 1-2 χρόνια θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το αν η Sony έχει κάνει καλή δουλειά. Προς το παρόν το μόνο που με έχει εντυπωσιάσει απο την καινούργια γενιά (γιατί όπως είπες το χειριστηριο το συνηθίζεις, και ο SSD νομίζω οτι παραείναι hyped) είναι το game pass της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Στο σάιτ του κοτσοβολου εξαφανίστηκε το chat. Κρύβονται και πάλι.... Αυτή εβδομάδα πιστεύω θα ξεκαθαρίσει αν πάρουμε κονσόλες από Σεπτέμβρη και Οκτώβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Komfri69 είπε

Καλημέρα σε όλους. Στο σάιτ του κοτσοβολου εξαφανίστηκε το chat. Κρύβονται και πάλι.... Αυτή εβδομάδα πιστεύω θα ξεκαθαρίσει αν πάρουμε κονσόλες από Σεπτέμβρη και Οκτώβρη...

Από όσο έχω δει ακομα στέλνουν παραγγελίες από 21/9...22/9 καμία ενημέρωση. Πιστεύω πάνε για του χρόνου με το καλό..αν τις πάρουμε Γενάρη καλά θα είναι..😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkstar είπε

Από όσο έχω δει ακομα στέλνουν παραγγελίες από 21/9...22/9 καμία ενημέρωση. Πιστεύω πάνε για του χρόνου με το καλό..αν τις πάρουμε Γενάρη καλά θα είναι..😐

Μα αυτό είναι το κακό. Καμία ενημέρωση. Πείτε ώστε ακόμη πως δεν θα πάρεις. Μην κάθομαι και αγχώνομαι. Προπαραγγελία 18/9. Αποκλείεται να μην γνωρίζουν πόσα τεμάχια θα παραλάβουν στο δεύτερο κύμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα.5η μέρα που προσπαθώ να βρώ άκρη με τα public και κάθε φορά μου ζητάνε το τηλέφωνο μου να με πάρουν πίσω γιατί λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορούν να μου απαντήσουν για την εξέλιξη της παραγγελίας μου εκείνη την ώρα και δεν με παίρνουν ποτέ.Σε απάντηση μου ότι περιμένω 5 μέρες και δεν με έχετε πάρει πίσω με ενημέρωσαν πως υπάρχει κόσμος που περιμένει περισσότερες μέρες από μένα.Αν έχει κανείς νεότερο απο public να ενημερώσει.19/10 παραγγελία.Καλή χρονιά.Πλαίσιο σε αγαπάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...