Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα εδώ , μπράβο σε όλους για την αλληλοβοήθεια που υπάρχει ,με ενημέρωση για τις παραγγελίες ,σε τι στάδιο βρίσκονται και για τυχόν διαθέσιμες κονσόλες .

Παρακολουθώ το τοπικ εδώ κ 70 σελίδες περίπου και με βοήθησε να βρω μια διαθέσιμη κονσόλα από το πλαίσιο κ να την έχω ήδη στα χέρια μου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικοί στο Πλαισιο, παρήγγειλα online το bundle με τον Spiderman απόγευμα 20/7, 21/7 πρωί το είχα στα χέρια μου! Εν αντιθέσει με Media Markt που το site με έσπασε μπάλες και έμεινα με το +*- στο χέρι, το διαθέσιμο του Πλαισίου στην περίπτωση τη δικιά μου τουλάχιστον ίσχυε απόλυτα. Έφαγε μια ξεγυρισμένη ακύρωση και ο Κωτσόβολος γτ με παραγγελία 20/5 το 2023 με έβλεπα να το παίρνω, αναμένω σύντομα και τα λεφτά πίσω. Οπότε το πράγμα φαίνεται επιτέλους να στρώνει για όσους ψάχνουν ακόμη, έτσι που πάει η φάση πιστεύω απο Σεπτέμβριο θα έχουμε εξυπηρετηθεί όλοι με τέτοια bundles!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα από Public (παραγγελία από Δευτέρα, που ήταν έτοιμη Τετάρτη), έστω και με λίγη περιπέτεια:

Ενώ είχα παραγγείλει το bundle με το spiderman, στο ταμείο μου έφεραν αυτό με το Ratchet and Clunk από "λάθος της αποθήκης"

Με έβαλε σε σκέψεις ότι κάτι ίσως έγινε παράτυπο στο κατάστημα, γιατί από την πρώτη στιγμή με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν μήπως το έχω μετανιώσει για να "¨ξέρουν να ακυρώσουν την παραγγελία"...

Μετά από λίγη ώρα, κι ενώ ζήτησα εάν δεν παραλάβω σήμερα να βρουν τρόπο να με αποζημιώσουν κάπως, παρέλαβα το ps5 σε κουτί μόνο του, και το spiderman από το ράφι (δεύτερο σημείο που μου έδωσε την εντύπωση ότι κάτι πήγε να παιχτεί πίσω από την πλάτη μου). 

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έστειλε κι εμένα το πρωί email και sms το public για παραλαβή ολόκληρης της παραγγελίας. Ωστόσο, το Πλαίσιο τους πρόλαβε εδώ και δύο μέρες και θα την ακυρώσω αύριο κατά τις μια το μεσημεράκι. Επομένως, όποιος έχει όρεξη να πάει προς το κατάστημα στο Σύνταγμα, ίσως να μπορεί να την τσιμπήσει (αν δεν την καβατζώσει κάποιος υπάλληλος). 🙂

edit: Μόλις την ακύρωσα.

Επεξ/σία από kosmsamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2021 στις 8:42 ΜΜ, DoubleAgent είπε

Εκανα παραγγελια χθες απο Πλαισιο και σημερα αλλαξε η εξελιξη παραγγελιας και γραφει οτι θα ερθει μεχρι 30/7. Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο? Ειμαι και επαρχια βεβαια.

Παραγγελια πριν 2 ημερες,ελεγε μεχρι 28,ηρθε σημερα Καλαματα.

Υποψην,θα σας ερθουν 2 sms εαν σκασει με Γενικη,γιατι ισως εχουν βαλει το παιχνιδι

σε δευτερο δεμα ( πολλαπλη αποστολη ).  

Εαν σας συμβει αυτο,θα τους πειτε οτι ειναι δυο δεματα,και οτι το ενα ειναι "ογδονταρι" , για να καταλαβουν τι ψαχνουν.

Επεξ/σία από Praetorian
Offtopic για αγγελίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Είχα αναφέρει ότι 25/11 παραγγελία disk στον κωτσόβολο είχε μπει σε επεξεργασία, σήμερα το πρωί είδα ότι παρέλαβε η μεταφορική. Η δε μεταφορική αναφέρει ότι η παραλαβή έγινε χθες βράδυ στις 21:00 και η παραγγελία μου έχει δρομολογηθεί για αύριο, δηλαδή σήμερα. Υπάρχει όντως πιθανότητα σήμερα Σαββατιάτικα να παραλάβω; Με έχει πιάσει λίγο η ανυπομονησία, 8 γεμάτοι μήνες αναμονής ήταν αυτοί εξ' άλλου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

.............

Θελει πχ σημερα ο ξαδερφος μου να αγορασει ps5. Αφου υπαρχει κανονικη ροη οπως λετε καποιοι συνεχεια,γιατι δεν το βρισκει πουθενα σε καμια αλυσιδα,και στο skroutz συνεχιζει να πωλειται οσο πωλειται?

Χαρείτε τις κονσολες σας οσοι τις πηρατε(ειδικα προσφατα),και αφηστε ολα τα αλλα περι αγγελιων/διαθεσιμοτητας...

Τελείως φιλικά αλλά να πεις στον ξάδερφό σου να παρακολουθεί συχνότερα το insomnia ή τα λαγωνικά, μιας και υπήρχε συνεχόμενη διαθεσιμότητα για τουλάχιστον 3 ημέρες! Πραγματικά είχε άπλετο χρόνο να χτυπήσει ένα κομμάτι στο χαλαρό.
Στον Κωτσόβολο λένε (φαντάσου έφτασε η ώρα που και αυτοί ξύπνησαν λίγο) ότι θα παραλάβουν από την επόμενη εβδομάδα, που σημαίνει πως πιθανόν έρχεται νέα μεγάλη φουρνιά. Θα συμβούλευα τον ξα σου να έχει το νου του από Δευτέρα!

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

Τελείως φιλικά αλλά να πεις στον ξάδερφό σου να παρακολουθεί συχνότερα το insomnia ή τα λαγωνικά, μιας και υπήρχε συνεχόμενη διαθεσιμότητα για τουλάχιστον 3 ημέρες! Πραγματικά είχε άπλετο χρόνο να χτυπήσει ένα κομμάτι στο χαλαρό.

Spoiler

 

you are still missing the point.

Δεν γινεται απο την μια να μιλαμε για κανονικη ροη και διαθεσιμοτητα,οταν στην πραξη δεν υπαρχει.

Κανονικη ροη και διαθεσιμοτητα με την κυριολεκτικη εννοια ειναι οτι ισχυε στην προηγουμενη γενια με το ps4.

Δηλαδη το εβρισκες οποιαδηποτε ωρα και στιγμη σε διαφορα καταστηματα μεγαλα και μικρα και φυσικα σε φυσιολογικες τιμες.

Οχι καθε φορα ανα εβδομαδες που φερνουν καποιες αλυσιδες για 1-2μερες μερικες κονσολες,να λενε καποιοι οτι προβληματα τελος.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Παραγγελία 27/11 από τον ακατανόμαστο και παρέλαβα χτες.

Φουλ χαρούμενος δεν το πίστευα αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι περίμενα 7 μήνες.....

Καλή συνέχεια και δύναμη σε όσους περιμένουν ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν παραγγειλει το PS5 απο Γερμανο με επιστροφη Eurobank, να πω οτι μπηκαν και ολα τα λεφτα επιστροφης σημερα που κοιταξα.

Αγορα 19/7 με καρτα online, παραδοθηκε 21/7!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έτσι όπως πάει το πράγμα νομίζω τέλη Αυγούστου θα υπάρχουν στα ράφια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Έτσι όπως πάει το πράγμα νομίζω τέλη Αυγούστου θα υπάρχουν στα ράφια 

Εξαιρετικά αμφίβολο. Αυτό το λέμε κάθε φορά που υπάρχει μια νέα γενναία παρτίδα στην Ελλάδα. 
 

Αλλά για να δούμε την κονσόλα σε ράφια θα περάσουν μήνες νομίζω. Όταν δεν υπάρχει ακόμα ούτε στις μεγάλες αγορές δύσκολο. Πάντα ακολουθούμε έτσι κι αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Έτσι όπως πάει το πράγμα νομίζω τέλη Αυγούστου θα υπάρχουν στα ράφια 

Απο του χρόνου το καλοκαίρι και αν,για να επιστρεψουμε σε αυτα που ειχαμε μαθει παλιότερα με το Ps4.

Οπως έχω γραψει και παλιοτερα πολλες φορες,η ιδια η Sony εχει δηλώσει οτι η κατασταση θα συνεχιστει και στο 2022 παγκοσμιως απο διαθεσιμότητα

https://www.forbes.com/sites/paultassi/2021/05/11/ps5-stock-shortages-will-continue-into-2022-sony-says/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...