Προς το περιεχόμενο

Το macOS Big Sur «σκοτώνει» κάποια παλαιότερα MacBook Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν εχω ιδεα πανω σε αυτο το κομματι, αν σου συμβει αυτο που περιγραφει το αρθρο, πρεπει να παει αναγκαστικα service; Δε μπορεις να αλλαξεις δισκο ή να μπουταρεις καποιο live image για να κανεις format πχ και να κανεις εγκατασταση ξανα απο το μηδεν;

Για τα παλια μηχανηματα που λετε, η γνωμη μου ειναι οτι ενα μηχανημα παλιωνει οταν σιγα σιγα δυσκολευεται να εξυπηρετησει τις αναγκες σου. Αν σε εξυπηρετει δεν το αλλαζεις επειδη δεν παιρνει το τελευταιο update. Θεμα ασφαλειας αρχιζει να τιθεται οταν σταματησουν τα security updates (και παλι αναλογα τη χρηση που κανει ο καθενας). Αλλα και τοτε υπαρχουν και αλλα λειτουργικα που μπορει να επεκτεινουν χρονικα τη χρηστικοτητα του. 

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Συνήθως πάντως, η Apple σταματάει να δίνει ένα λειτουργικό σε παλιές συσκευές όταν υπάρχουν hardware ασυμβατότητες. Δεν βρήκα ακόμη κάτι που να εξηγεί τους ακριβείς λόγους.

Φανταζομαι οτι οι εταιριες που βγαζουν το συγκεκριμενο hardware, σταματανε να υποστηριζουν το παλιο πλεον hardware με νεους drivers. Λογικα υπαρχουν συμφωνιες υποστηριξης που ληγουν καποια στιγμη μετα απο 7-8 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, bioentre είπε

χαχα καλά στα βαψίματα να δεις τι ζημιές σου κάνουν συχνά και εκεί δεν έχει υπογραφές και τέτοια

Ναι, απλα το νοημα ηταν στο οτι αποδεχομαστε ορους χρησης που ποτε δεν δοαβαζουμε, και μας εχουν τυλιγμένους σε μια κόλλα χαρτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Dr_Pepper said:

μιλάμε για 8 με 9 χρόνια παλιό μηχάνημα\

και δεν θα έλεγα τούμπανο έναν διπύρηνο επεξεργαστή (χωρίς HT ) που φτάνει 3.6ghz με turbo boost 

Είναι απλά παλιό μηχάνημα χώνεψε το. 

Ότι θυμάσαι χαίρεσαι

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/64889/intel-core-i7-3820qm-processor-8m-cache-up-to-3-70-ghz.html

4 πύρηνος με 8 threads που φτάνει 3.7ghz με turbo boost και πατάει το 80% των laptops σήμερα άνετα είναι παλιό? Επειδή το λέει η Apple? Θα τρελαθούμε δηλαδή

10 hours ago, polaki said:

Μια χαρά φίλε τρέχουν τα Big Sur και τα Catalina και τα High Sierra και Siera Leone και όπως σκατά θέλουν να τα λένε. Επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ όμως πλέον το hardware αν δεν παίζεις παιχνίδια και δεν κάνεις εξαιρετικά εξειδικευμένες εφαρμογές που θέλουν τεράστια επεξεργαστική ισχύ είναι πλέον απλά νουμεράκια χωρίς καμία απολύτως πραγματική αξία για τον ΑΠΛΟ χρήστη που είναι και το target group τους (οκ ναι, ίσως το macbook του 2016 που έχω ανοίγει πιο αργά το Facebook απ΄το καινούριο Air, δεν ξέρω, μπορεί..), ε καταλαβαίνεις ότι κάπως πρέπει να ανακαλυφθεί ένας τρόπος για να πάμε στο επόμενο...

Το γελοίο βέβαια είναι ότι στα τηλέφωνα γίνεται ακριβώς το αντίθετο.. ακόμα και αρχαία μοντέλα παίρνουν και τις τελευταίες εκδόσεις λειτουργικού.

Είπαμε οκ είμαστε fans, αλλά κάποια πράγματα ας τα λέμε με το όνομα τους.. μέχρι πριν κάνα χρόνο είχα το 15άρι του 2012 με i7 και αναβαθμισμένη ram στα 16 με ssd και πέταγε. Ακόμα θα το είχα αν δεν είχε σκάσει η κάρτα γραφικών (κλασικό πρόβλημα της εποχής), και για τη χρήση που το θέλω μη σου πω ήταν υπερβολή τα λεφτά που είχα δώσει τότε από άποψη επιδόσεων...

Είχε θέμα με gpu το mid 2012 το 15άρι? Νόμιζα με gpu ήταν πριν καν τα unibody τα προβλήματα.... Και όχι αυτό το conccept ήρθε από τα κινητά. Δηλαδή μετά από 2-3 χρόνια πάπαλα τα επίσημα Updates... Γενικά δεν βρίσκω δικαιολογία από πλευράς apple να κάνει drop support. Ας πει ξέρω γω, δεν θα τρέχει τόσο γρήγορα κάτι τετοιο. Αλλά άλλο αυτό και άλλο να σου κόβει το update (και τα security επί της ουσίας). Η Ms και τα linux είναι πολύ  πολύ πολύ πολύ καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα. Ειδικά όπως κατάντησε η Apple τώρα (με τα pc που θα είναι ipad σε λίγο). Δεν ξέρω πάνε χρόνια που πλέον δεν χρησιμοποιώ mac. Προσωπικά τα snow leopard μου άρεσαν πολύ και η όλη φάση ήταν desktop concentrated μέχρι και τα mountain lion. Μετά αρχίσαμε τα iOS πραγματάκια...

1 hour ago, billdanos said:

Δηλαδή το Catalina σου κάνει το μηχάνημα πατσαβούρι? Φυσικά και συνεχίζεις να κάνεις τη δουλεια σου όπως και πριν, μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε! Προφανώς υπάρχει και το ψυχολογικό κομμάτι (και γω late 2012 εχω και δεν παίρνει το Big Sur αλλά δεν έχασα και τον ύπνο μου...) αλλά αυτό από μόνο του δεν σου αχρηστεύει το μηχάνημα. Security updates, new safari κλπ παίρνει κανονικά. 

Security updates για πόσο? Επίσης το πρόβλημα είναι ότι ειδικά στα apple αν δεν κάνω λάθος βάζουν όλο και περισσότερες εφαρμογές στο store που οδηγεί όλο και σε απαιτήσεις για πιο καινούρια έκδοση λειτουργικού (Προφανώς καινούρια APIs Κλπ). Δηλαδή φάση κινητών. Έχω λάθος? Πάνε χρόνια που το έχω αφήσει αλλά αυτό ήταν το case από Yosemite και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JimGer είπε

Ότι θυμάσαι χαίρεσαι

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/64889/intel-core-i7-3820qm-processor-8m-cache-up-to-3-70-ghz.html

4 πύρηνος με 8 threads που φτάνει 3.7ghz με turbo boost και πατάει το 80% των laptops σήμερα άνετα είναι παλιό? Επειδή το λέει η Apple? Θα τρελαθούμε δηλαδή

φιλε μια χαρα τα γραφεις, αλλα εδω ο αλλος ηρθε να πει την αποψη του σε τεχνολογικο φορουμ και νομιζει οτι ειναι καφενειο, λες και οι υπολοιποι δεν ξερουμε και το τραγικο ειναι οτι εξω απο εδω θα το παιζει και ιστορια σε φιλους γνωστους κτλ, αστο μην το ψαχνεις. δες μερικα ποστ πιο πανω τον αλο που δεν ξερει για τους Ν της ιντελ και τους Ε της amd κατα τα αλλα ηρθε να πει οτι ειναι παλια αυτα που ειχανε προβλημα δηλαδη να σε τρελενουν τελειως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultra fail να ψοφάει το μηχάνημα συμφωνώ! Ήταν συμβατά όμως τα μοντέλα με το λειτουργικό ?

Windows rollback γελάνε και οι πέτρες , 3 φορές έχει πάει στραβά το update το rollback δεν τελείωσε ποτέ. Αλλά δεν έγινε brick το μηχάνημα αυτή είναι η μεγάλη διαφορά.

Updates σπάνε και στο Linux μην λέμε ότι θέλουμε , ειδικά σε rolling distro's , 2 manjaro που δεν ξεκίνησαν ποτέ ( και ήταν πιο γρήγορη η λύση να περάσω άλλο distro αφού είχα back up , για να προλάβω όσους πούν ότι μπορούσε να φτιαχτεί)

Όπως καταλάβατε δουλεύω και τα 3 , σπάνε τα updates και απο τους 3

Brick σε μηχάνημα όμως δεν έχω πετύχει ποτέ απο update , αν όμως δεν ήταν στη λίστα με τα συμβατά μηχανήματα φταίει απο την μία ο χρήστης , απο την άλλη ας έβαζαν προστασία στην εγκατάσταση να σου πετάει μούτζα ότι δεν υποστηρίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, tsofras said:

Ultra fail να ψοφάει το μηχάνημα συμφωνώ! Ήταν συμβατά όμως τα μοντέλα με το λειτουργικό ?

Windows rollback γελάνε και οι πέτρες , 3 φορές έχει πάει στραβά το update το rollback δεν τελείωσε ποτέ. Αλλά δεν έγινε brick το μηχάνημα αυτή είναι η μεγάλη διαφορά.

Updates σπάνε και στο Linux μην λέμε ότι θέλουμε , ειδικά σε rolling distro's , 2 manjaro που δεν ξεκίνησαν ποτέ ( και ήταν πιο γρήγορη η λύση να περάσω άλλο distro αφού είχα back up , για να προλάβω όσους πούν ότι μπορούσε να φτιαχτεί)

Όπως καταλάβατε δουλεύω και τα 3 , σπάνε τα updates και απο τους 3

Brick σε μηχάνημα όμως δεν έχω πετύχει ποτέ απο update , αν όμως δεν ήταν στη λίστα με τα συμβατά μηχανήματα φταίει απο την μία ο χρήστης , απο την άλλη ας έβαζαν προστασία στην εγκατάσταση να σου πετάει μούτζα ότι δεν υποστηρίζεται

Προφανώς το λένε άτομα που περνάνε το επίσημο update.... Τώρα στο θέμα brick. Πραγματικό Brick μπορεί να συμβεί μόνο σε κάποιο Bios update (Εδώ efi etc). Όλα τα άλλα είναι σου *** το μηχάνημα αλλά όχι bricks. Τώρα αν η apple έχει τρόπο να το διορθώσει εξ αποστάσεως θα δείξει... 

Btw δεν είχα χοντρό θέμα σε αναβάθμιση windows μέχρι στιγμής, αν και νομίζω ότι σε από xp σε 7  πρέπει να είχα κάνει clean. Όπως και να έχει όμως, έχει υψηλότερες προσδοκίες όταν η αναβάθμιση αφορά 50 μοντέλα και όχι 50000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JimGer είπε

Είχε θέμα με gpu το mid 2012 το 15άρι? Νόμιζα με gpu ήταν πριν καν τα unibody τα προβλήματα.... Και όχι αυτό το conccept ήρθε από τα κινητά. Δηλαδή μετά από 2-3 χρόνια πάπαλα τα επίσημα Updates... Γενικά δεν βρίσκω δικαιολογία από πλευράς apple να κάνει drop support. Ας πει ξέρω γω, δεν θα τρέχει τόσο γρήγορα κάτι τετοιο. Αλλά άλλο αυτό και άλλο να σου κόβει το update (και τα security επί της ουσίας). Η Ms και τα linux είναι πολύ  πολύ πολύ πολύ καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα. Ειδικά όπως κατάντησε η Apple τώρα (με τα pc που θα είναι ipad σε λίγο). Δεν ξέρω πάνε χρόνια που πλέον δεν χρησιμοποιώ mac. Προσωπικά τα snow leopard μου άρεσαν πολύ και η όλη φάση ήταν desktop concentrated μέχρι και τα mountain lion. Μετά αρχίσαμε τα iOS πραγματάκια...

Έχεις δίκιο, εγώ το είχα πάρει το 2012, το μηχάνημα πράγματι ήταν του 2011 και ήταν γνωστά για το πρόβλημά τους με την gpu. 

Το είχα φτιάξει 4-5 φορές (μετά από κάθε update) μεταξύ 2016 και 2017 με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ αλλά στην πορεία κουράστηκα και απλά το αντικατέστησα με το 13άρι του 2016, το πούλησα εδώ σε έναν μερακλή που το ήθελε για την οθόνη του (η οποία ήταν πιο ακριβή στο ebay από όσο το πούλησα εγώ ολόκληρο, μαζί με μνήμες 16gb και SSD, τότε ακόμα όλα αυτά ήταν κουμπωτά, όχι soldered...).

Μιλάμε τώρα για μηχάνημα που το είχα πάρει 2300 € χωρίς καν SSD και τα + 8GB για να φτάσω τα 16 (αρχικά μέχρι 8 υποστήριζε). 

Δεν θα μιλήσω για το ότι πέθανε ουσιαστικά το 2017 δηλαδή 5 μόλις χρόνια μετά που το αγόρασα εγώ.. αλλά αν ΔΕΝ πέθαινε, είναι ή δεν είναι ακόμα αξιόλογο μηχάνημα? Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε για τις γνώσεις μας περί hardware δηλαδή... :) 

Καταλαβαίνω ότι η apple το κάνει για να μας σπρώξει στο επόμενο μοντέλο. Μην κάνουμε και τους χαζούς μεταξύ μας.. 

Τις 2 τελευταίες προτάσεις δεν τις γράφω για σένα, ξέρω ότι εσύ υποστηρίζεις ότι πράγματι είναι αξιόλογο μηχάνημα. Το λέω για να μην υπάρξει παρεξήγηση! :)

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, polaki said:

Έχεις δίκιο, εγώ το είχα πάρει το 2012, το μηχάνημα πράγματι ήταν του 2011 και ήταν γνωστά για το πρόβλημά τους με την gpu. 

Το είχα φτιάξει 4-5 φορές (μετά από κάθε update) μεταξύ 2016 και 2017 με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ αλλά στην πορεία κουράστηκα και απλά το αντικατέστησα με το 13άρι του 2016, το πούλησα εδώ σε έναν μερακλή που το ήθελε για την οθόνη του (η οποία ήταν πιο ακριβή στο ebay από όσο το πούλησα εγώ ολόκληρο, μαζί με μνήμες 16gb και SSD, τότε ακόμα όλα αυτά ήταν κουμπωτά, όχι soldered...).

Μιλάμε τώρα για μηχάνημα που το είχα πάρει 2300 € χωρίς καν SSD και τα + 8GB για να φτάσω τα 16 (αρχικά μέχρι 8 υποστήριζε). 

Δεν θα μιλήσω για το ότι πέθανε ουσιαστικά το 2017 δηλαδή 5 μόλις χρόνια μετά που το αγόρασα εγώ.. αλλά αν ΔΕΝ πέθαινε, είναι ή δεν είναι ακόμα αξιόλογο μηχάνημα? Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε για τις γνώσεις μας περί hardware δηλαδή... :) 

Καταλαβαίνω ότι η apple το κάνει για να μας σπρώξει στο επόμενο μοντέλο. Μην κάνουμε και τους χαζούς μεταξύ μας.. 

Τις 2 τελευταίες προτάσεις δεν τις γράφω για σένα, ξέρω ότι εσύ υποστηρίζεις ότι πράγματι είναι αξιόλογο μηχάνημα. Το λέω για να μην υπάρξει παρεξήγηση! :)

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι και μετέπειτα mac είχαν τέτοιο πρόβλημα. Είχα την εντύπωση ότι τα τελευταία ήταν τα προ-unibody. Αυτά είναι από τις gpus. Το είχαν πολλές nvidia γενιάς 7xxx. Παλιά ως φοιτητές ψήναμε τετοιες mobo για να κάτσουν καλύτερα το bolts. Στα λαπτοπς του 2005 νομίζω τις άλλαζαν δωρεάν τις προβληματικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JimGer είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι και μετέπειτα mac είχαν τέτοιο πρόβλημα. Είχα την εντύπωση ότι τα τελευταία ήταν τα προ-unibody. Αυτά είναι από τις gpus. Το είχαν πολλές nvidia γενιάς 7xxx. Παλιά ως φοιτητές ψήναμε τετοιες mobo για να κάτσουν καλύτερα το bolts. Στα λαπτοπς του 2005 νομίζω τις άλλαζαν δωρεάν τις προβληματικές

Δίδασκα για 3 χρόνια σε ΙΕΚ, και ήταν 2-3 συνάδελφοι που με είχαν κάνει χρυσό να το φέρω για re-balling.. αυτό εννοείς λογικά. Δεν το τόλμησα, αν και το είχαμε σχεδόν έτοιμο οργανώσει για video case study. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να άξιζε. Εξάλλου 200 το σκότωσα, στην τελική θα μας έμενε το video του fail.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, polaki said:

Δίδασκα για 3 χρόνια σε ΙΕΚ, και ήταν 2-3 συνάδελφοι που με είχαν κάνει χρυσό να το φέρω για re-balling.. αυτό εννοείς λογικά. Δεν το τόλμησα, αν και το είχαμε σχεδόν έτοιμο οργανώσει για video case study. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να άξιζε. Εξάλλου 200 το σκότωσα, στην τελική θα μας έμενε το video του fail.. :P

Yeap Re-balling. Δεν θυμόμουν την λέξη. Αφαίρεση mobo, κάλυψη με αλουμινόχαρτο και ψήσιμο στον φούρνο. Γενικά έπιανε...

Και σε thinkpad το είχαμε κάνει και διάφορα άλλα. Νομίζω σε mac δεν το είχα δοκιμάσει

Επεξ/σία από JimGer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JimGer είπε

Yeap Re-balling. Δεν θυμόμουν την λέξη. Αφαίρεση mobo, κάλυψη με αλουμινόχαρτο και ψήσιμο στον φούρνο. Γενικά έπιανε...

Και σε thinkpad το είχαμε κάνει και διάφορα άλλα. Νομίζω σε mac δεν το είχα δοκιμάσει

ε τα τελευταία χρόνια είθισται να γίνεται με θερμοπίστολο.. ο φούρνος έχει κρατηθεί για πιο πατροπαράδοτες λειτουργίες! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, polaki said:

ε τα τελευταία χρόνια είθισται να γίνεται με θερμοπίστολο.. ο φούρνος έχει κρατηθεί για πιο πατροπαράδοτες λειτουργίες! :D

Χαχα... τώρα μιλάμε για εποχές 2008-2011. Πλέον πάνε κανα 2 γενιές από τότε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, filip123go είπε

Νομικά , δεν έχει απολύτως καμία υποχρέωση. Εσύ σαν χρήστης είσαι υπεύθυνος για το back up όλων των σημαντικών αρχείων. 
Τώρα ηθικά , για μια εταιρεία που το moto της είναι "it just works", ναι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποζημιώσει τους χρήστες της. Μεγάλο φάουλ πάντως αυτό. Έλεος δηλαδή, 5 μοντέλα πήραν την αναβάθμιση ( που λέει ο λόγος ) , λίγο καλύτερο QA δεν βλάπτει..

Δεν νομίζω ότι μιλάμε για ηθική εδώ.Το πρόβλημα δεν είναι ότι έχασαν κάποιοι αρχεία και δεν ευθύνεται η apple σε αυτό. Μιλάμε πως έχασαν όλο το μηχάνημα. Οπότε απόλυτα και νομικά θα έπρεπε να λύνει το πρόβλημα. Επειδή χρησιμοποιώ και τα δύο των εταιριών ( και έχω ξανα αναφερθεί παλαιότερα ) η Apple τελευταία κάνει πολλά foul έναντι της ΜS. Προσωπικά δεν θυμάμαι τίποτα στραβό από την τελευταία έναντι της πρώτης πολλά χρόνια τώρα. 

 

17 ώρες πριν, imvrios είπε

Γι' αυτό είναι καλό να μην αναβαθμίζει κανείς day one. Άσε τους άλλους να γίνουν τα πειραματόζωα.

Η Apple όμως εδώ έχει κάνει μεγαλύτερο φάουλ συγκριτικά με τη MS γιατί:

- η MS έχει να υποστηρίξει ένα τεράστιο πλήθος από διαφορετικά συστήματα ενώ η Apple μόνο μικρό αριθμό μοντέλων που παράγει η ίδια.

- μιας και η MS έχει καεί επανειλημμένα, έχει πλέον μια ολοκληρωμένη πολιτική όπου δε διαθέτει το update day one (μέσω του windows update) αν δεν είναι επιβεβαιωμένη η συμβατότητα με τη συσκευή του χρήστη, ενώ και εάν η αναβάθμιση αποτύχει, πλέον υπάρχει αυτόματο rollback στην προηγούμενη έκδοση.

Ακριβώς επειδή η Apple ελέγχει σε μεγαλύτερο βαθμό το hardware και το software, τέτοια θέματα είναι πιο σπάνια αλλά θα πρέπει να τα έχει προβλέψει. 

Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Συνήθως πάντως, η Apple σταματάει να δίνει ένα λειτουργικό σε παλιές συσκευές όταν υπάρχουν hardware ασυμβατότητες. Δεν βρήκα ακόμη κάτι που να εξηγεί τους ακριβείς λόγους.

Πλέον σταματά να υποστηρίζει τις παλιές GPU (παλιότερα παίζαν και chipset θέματα, κυρίως τον καιρό που η μετάβαση σε 64-bit ολοκληρωνόταν)

Θα πω πως η εξέλιξη των frameworks (Metal) είτε θα μείνει πίσω, είτε θα απαιτήσει εργατοώρες που δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν για GPU 7-8ετίας. Μέτρια συναισθήματα γι αυτό, από την μία το καταλαβαίνω, δεν θέλουν να κουβαλάνε κώδικα (+bugs) για παλιές κάρτες, από την άλλη θα μπορούσαν να υποστηρίζουν τα λειτουργικά χωρίς πλήρες feature set στα γραφικά - αλλά αυτό δεν είναι ο τρόπος της Apple.

4 ώρες πριν, dimkord είπε

Επειδη δεν εχω ιδεα πανω σε αυτο το κομματι, αν σου συμβει αυτο που περιγραφει το αρθρο, πρεπει να παει αναγκαστικα service; Δε μπορεις να αλλαξεις δισκο ή να μπουταρεις καποιο live image για να κανεις format πχ και να κανεις εγκατασταση ξανα απο το μηδεν;

Βλέπω 2 κολλήματα να παίζουν στα forums... Ένα με κολλημένο apple logo+loading bar, που απλά κάνεις reset/restart το Mac, κι ένα σε Macbooks που η οθόνη δεν δείχνει τίποτα (σκέτο μαύρο) και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Το 2ο fail είναι πιο χοντρό (κάτι μάλλον κόλλησε στο EFI Boot ROM update) και φαίνεται να θέλει άνοιγμα, αποσύνδεση κάποιων καλωδίων στην μητρική κτλ που είναι εύκολο μεν, αλλά και αδύνατον να γίνει αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία/κατσαβίδια. Άλλοι λένε απλά να το αφήσεις να αδειάσει η μπαταρία, άλλοι να αποσυνδέσεις εξωτερικές οθόνες.... Κάποιοι το συσχετίζουν με SD κάρτες (που αρκετοί τις έχουν μόνιμα πάνω για έξτρα χώρο) ή third-party nvme ssd drives... Ή ίσως και όχι...  Δεν είναι στάνταρ πάντως, δεν το πάθανε όλοι, το αντίθετο μάλλον μια και οι σελίδες σε MacRumors και Apple Community δεν είναι και τόσο πολλές όσο σε άλλες αντίστοιχες καταστάσεις.

Εγώ θέλω να αναβαθμίσω σε Big Sur αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ. Γενικά εδώ και πολλά χρόνια δεν αναβαθμίζω όχι day-one, ούτε month σχεδόν καθώς θέλω το third-party software/hardware μου να είναι σίγουρα συμβατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, polaki είπε

Φίλε μου οκ όλα αυτά, αλλά εγώ κάνω δουλειά, δεν μπαίνω facebook. Η δωρεάν επισκευή ή ακόμα και καινούριο να μου δώσουν δεν μου λέει κάτι, μπορεί να έχω χάσει χιλιάδες ευρώ ανάλογα την εργασία μου. Μιλάμε για αποτυχία από τις μεγαλύτερες που έχουν υπάρξει. Δεν λέμε τώρα έκανα update δεν παίζει o printer μου όπως στα Windows.. ΠΕΘΑΝΕ το μηχάνημα.. Τραγικό πραγματικά.. και το λέω εγώ με 3 mac συσκευές χωρίς να μετράω iphone και ipad... 

 

Συγνώμη κιόλας αλλά αν δουλειά που χάνει χιλιάδες ευρώ βασίζεται σε 13αρι Mac  7ετιας ή εξαετίας κάτι δεν πάει καλα.... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...