Προς το περιεχόμενο

Το macOS Big Sur «σκοτώνει» κάποια παλαιότερα MacBook Pro


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, polaki είπε

"Οι συνδυασμοί πλήκτρων δεν λειτουργούν οπότε καθίσταται αδύνατη η είσοδος σε safe mode, όπως και η επαναφορά NVRAM και SMC. Πρακτικά, ο χρήστης δεν έχει τρόπο να προσπεράσει την μαύρη οθόνη ή να επιστρέψει σε μια προηγούμενη κατάσταση."

τοτε ο χρηστης δεν μπορει να κανει κατι , το μηχανιμα πρεπει να παει στην εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα μου έκανε κάτι παρόμοιο σε ένα παλιό iMac (Mid 2011) που είχε update για το High Sierra προχτές. 'Οταν το είδα κολλημένο πάνω από μισή ώρα στην ίδια οθόνη απλά το έκλεισα τελείως από το power button. Στην δικιά μου περίπτωση ξεκίνησε κανονικά και απλά ξαναέκανα το update με επιτυχία την δεύτερη φορά.

Γενικά για τα Macbooks θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε ποιος συνδυασμός συνθηκών οδηγεί στο κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, atheatos είπε

Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες φαντάζομαι και ανεξάρτητου αιτίας . Τα μηχανήματα δεν είναι άνθρωποι. Αν από ένα μηχάνημα χάνεις χιλιάδες ευρώ στην εργασία σου , μάλλον δεν έχεις μάθει να δουλεύεις σωστά. Τα μηχανήματα μπορούν να χαλάσουν ανά πάσα ώρα και στιγμή . Το να στηρίζεις χιλιάδες ευρώ σε αυτά χωρίς να έχεις πρόβλεψει την πιθανότητα σφάλματος και εναλλακτικής δεν σε κάνουν και τον καλύτερο επαγγελματία, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου και ούτε ο αριθμός των apple προϊόντων δείχνει τίποτα επι αυτου.

Ειναι τραγικό να μπρικαρει ένα update το μηχάνημα και πρέπει η Apple να αποζημιώσει τους παθόντες. Δεν την δικαιολογώ αλλά το να γράφονται και άσχετα πράγματα με το θέμα και κάπως υπερβολικά , δεν είναι και ότι καλύτερο για μια σοβαρή συζήτηση.

Κάτσε φίλε μου, μισό λεπτό. Δηλαδή αν είμαι φοιτητής και χάσω το deadline δικαιολογείται? Αν είμαι δικηγόρος και γράφω αυτό που αύριο θα πω στο δικαστήριο, αν είμαι πολιτικός έξω απ'το Eurogroup, αν αν αν, δηλαδή όλοι αυτοί πρέπει να έχουν 17 μηχανήματα δίπλα για παν ενδεχόμενο? Δεν μιλάμε για αρχεία εδώ που στην τελική σου γίνονται αυτόματα backup (και ειλικρινά αν κάποιος μπορεί να μου πει πώς να σταματήσω να γίνονται sync τα desktop αρχεία μου στα desktops όλων των Mac μου θα το εκτιμούσα), εδώ μιλάμε ότι πας για update και μπρικάρει το μηχάνημα. Είμαι αρχιτέκτονας και έχω ΕΝΑ ρημάδι μηχάνημα και μπρικάρει. Τί πρέπει να κάνω για να συνεχίσω τη δουλειά μου, να πάω αύριο πρωί στις 9 (προ covid) και να αγοράσω καινούριο μηχάνημα μέχρι να μου το φτιάξει η Apple? 

17 backup μπορώ να έχω. Και στην τελική στα Windows (το ότι θα υπερασπιζόμουν τα windows με ξεπερνάει) αν αποτύχει το update στην τελική κάνεις rollback.. Η απλά βάζεις ένα usb και κάνεις φορμάτ. Εδώ μιλάμε περίπτωση που ολόκληρο το laptop αχρηστεύεται μέχρι να δεήσει η apple και η κάθε συνεργαζόμενη εταιρεία εδώ Ελλάδα πχ iStorm να στο πάρε και να στο φτιάξει. 

Μην τα περνάμε έτσι στο ντούκου και ας μην λέμε έτσι απλά αν είναι κάποιος καλός ή κακός επαγγελματίας κάποιος. Όπως είπες και εσύ, και 17 συσκευές να έχεις δεν σε κάνει καλό επαγγελματία. Αλλά δεν το ξέραμε ότι ΤΕΛΙΚΑ για να είσαι καλός επαγγελματίας πρέπει να έχεις και κάνα δυο macbook στο πλάι μην τυχόν και σου μπρικάρει το κανονικό σου...

2 ώρες πριν, apos είπε

Δεν είμαι νομικός, αλλά η επιχειρηματολογία σου δεν με έπεισε.

Ο φίλος στον οποίο απαντάς δεν έθεσε θέμα αποζημίωσης για χαμένα αρχεία. Είναι πολύ πιο απλό το θέμα: είχες μηχάνημα και τώρα δεν έχεις. Πρέπει να δώσεις χρήματα για να εσείς ξανά υπολογιστή.

Δεν μιλάμε για πτώση επιδόσεων, bugs κτλ. Έκανες επίσημο update και βρέθηκες με ένα τούβλο. 

Υπάρχει τεράστιο θέμα. 

Mac user εδώ, btw

Τα αυτονόητα φίλε.. πραγματικά...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 10
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, JimGer είπε

Εμένα αρνητικότατη εντύπωση μου κάνει πάντως η γρήγορη μη υποστήριξη μηχανημάτων. Βλέπω up2date Μπορούν να είναι μόνο μηχανήματα από mid 2013 και μετά. Τραγικό. Το macbook pro Μη ρετίνα mid-2012 είχε τούμπανο i7 με αναβαθμίσιμη εως 16 ή 32Gb ram sata3 Κλπ. Και καλή κάρτα γραφικών. Τούμπανο μηχάνημα. Αυτό τώρα λέμε ότι δεν μπορεί να τρέξει καλά τα big sur? Αντί εκείνου, πήρα το 14-15 το thinkpad t530. Το οποίο τρέχει σε 4Κ τα 10άρια ωραιότατα. Και σε cpu είναι σαφώς πίσω από εκείνο το mac

Μια χαρά φίλε τρέχουν τα Big Sur και τα Catalina και τα High Sierra και Siera Leone και όπως σκατά θέλουν να τα λένε. Επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ όμως πλέον το hardware αν δεν παίζεις παιχνίδια και δεν κάνεις εξαιρετικά εξειδικευμένες εφαρμογές που θέλουν τεράστια επεξεργαστική ισχύ είναι πλέον απλά νουμεράκια χωρίς καμία απολύτως πραγματική αξία για τον ΑΠΛΟ χρήστη που είναι και το target group τους (οκ ναι, ίσως το macbook του 2016 που έχω ανοίγει πιο αργά το Facebook απ΄το καινούριο Air, δεν ξέρω, μπορεί..), ε καταλαβαίνεις ότι κάπως πρέπει να ανακαλυφθεί ένας τρόπος για να πάμε στο επόμενο...

Το γελοίο βέβαια είναι ότι στα τηλέφωνα γίνεται ακριβώς το αντίθετο.. ακόμα και αρχαία μοντέλα παίρνουν και τις τελευταίες εκδόσεις λειτουργικού.

Είπαμε οκ είμαστε fans, αλλά κάποια πράγματα ας τα λέμε με το όνομα τους.. μέχρι πριν κάνα χρόνο είχα το 15άρι του 2012 με i7 και αναβαθμισμένη ram στα 16 με ssd και πέταγε. Ακόμα θα το είχα αν δεν είχε σκάσει η κάρτα γραφικών (κλασικό πρόβλημα της εποχής), και για τη χρήση που το θέλω μη σου πω ήταν υπερβολή τα λεφτά που είχα δώσει τότε από άποψη επιδόσεων...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν έχει να κάνει το time machine, διάβασε το πρόβλημα τί κάνει.. 

"Οι συνδυασμοί πλήκτρων δεν λειτουργούν οπότε καθίσταται αδύνατη η είσοδος σε safe mode, όπως και η επαναφορά NVRAM και SMC. Πρακτικά, ο χρήστης δεν έχει τρόπο να προσπεράσει την μαύρη οθόνη ή να επιστρέψει σε μια προηγούμενη κατάσταση."

To 12 ήταν τούμπανο, δεν λέει τώρα ο άνθρωπος ότι είναι τούμπανο. 

Από εκεί και πέρα στο iMac του 2011 που έχω δεν παίρνει ούτε καν Catalina. Ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει. Οκ δεν έχω τα πάντα από τα καινούρια features, αλλά δεν προτίθεμαι ούτε να δώσω 2000 για κάτι απλά πιο γρήγορο και πιο λεπτό, αλλά ούτε και να το πουλήσω 400€ για να πάρω κάτι άλλο. Το αν είναι παλιό μηχάνημα ή όχι, το ξέρουν πιο πολύ οι εφαρμογές που τρέχω. Και για Word, Excel και web χρήση, ας μείνω και άλλα 5 χρόνια μαζί του και 7 λειτουργικά πίσω, προσωπικά μου είναι αδιάφορο. 

Ώρες ώρες ειλικρινά πιστεύω οι hardware vendors ξενερώνουν που βγήκαν οι SSD σε τιμές που ο απλός κόσμος μπορεί να αποκτήσει. Με 60€ πραγματικά το μηχάνημα είναι ΠΟΛΥ πιο σβέλτο σήμερα σε σχέση με την ΠΡΩΤΗ μέρα που το έβαλα μπρος... 

Το μηχάνημα σου είναι φοβερό, απλά θέλει προσοχή με εφαρμογές που έχουν βαριά γραφικά, ειδικά αν έχεις βάλει ssd καλό είναι είτε να έχεις βάλει αισθητήρα θερμοκρασίας είτε πρόγραμμα για τα fans. Έγω έχω του 2009 αλλά με έχει ζορίσει η κάρτα του λίγο. Το μηχάνημα είναι φοβερό όμως. Tα αγαπημένα μου iMac είναι 27 2009-2010 γιατί μπορούν να δουλέψουν ως μονιτορ σε ό,τι λαπτοπ θες.... έχω δοκιμάσει να τον κάνω monitor σε MacBook 2009, σε 12άρι και στα τελευταία προ, αλλά και σε microsoft surface. Είναι τέλειος. Τα μοντέλο 2011-2013 είναι τα επόμενα στην προτίμησή μου πάλι λόγω target display mode που δουλέυει όμως μόνο με Mac υπολογιστές και όχι άλλες εταιρείες.

Όσα βγήκαν από το 2014 και μετά, σήμερα είναι απλά για πέταμα γιατί δεν γίνονται μόνιτορ...

Εγώ iMac 27 2009 με ελαττωματικη κάρτα γραφικών τον δουλεύω μονιτορ, οπότε είναι η μεγαλύτερη απόσβεση που έχει οποιοδήποτε Mac έχει κυκλοφορήσει (και τον έχω σε υψηλές φωτεινότητες)

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bioentre είπε

Το μηχάνημα σου είναι φοβερό, απλά θέλει προσοχή με εφαρμογές που έχουν βαριά γραφικά, ειδικά αν έχεις βάλει ssd καλό είναι είτε να έχεις βάλει αισθητήρα θερμοκρασίας είτε πρόγραμμα για τα fans. Έγω έχω του 2009 αλλά με έχει ζορίσει η κάρτα του λίγο. Το μηχάνημα είναι φοβερό όμως. Tα αγαπημένα μου iMac είναι 27 2009-2010 γιατί μπορούν να δουλέψουν ως μονιτορ σε ό,τι λαπτοπ θες.... έχω δοκιμάσει να τον κάνω monitor σε MacBook 2009, σε 12άρι και στα τελευταία προ, αλλά και σε microsoft surface. Είναι τέλειος. Τα μοντέλο 2011-2013 είναι τα επόμενα στην προτίμησή μου πάλι λόγω target display mode που δουλέυει όμως μόνο με Mac υπολογιστές και όχι άλλες εταιρείες.

Όσα βγήκαν από το 2014 και μετά, σήμερα είναι απλά για πέταμα γιατί δεν γίνονται μόνιτορ...

Εγώ iMac 27 2009 με ελαττωματικη κάρτα γραφικών τον δουλεύω μονιτορ, οπότε είναι η μεγαλύτερη απόσβεση που έχει οποιοδήποτε Mac έχει κυκλοφορήσει (και τον έχω σε υψηλές φωτεινότητες)

Το πιστεύεις ότι επειδή δεν βρίσκω την Cinema Display πουθενά, συνεχώς κοιτάω τις αγγελίες για ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά τα μοντέλα που περιγράφεις για να τα χρησιμοποιήσω ως οθόνη? Χωρίς υπερβολή θεωρώ τα μοντελα αυτά των 2 ετών που είπες (2009-2010) ως το πιο value for money iMac που έχει βγει ακριβώς επειδή χρησιμοποιείται και σαν οθόνη οποιουδήποτε μηχανήματος.. Και σαν οθόνη, μιλάμε πατάει κάτω όλες τις entry-mid level 27άρες που κυκλοφορούν τώρα...!

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atheatos είπε

Λογικά όσοι το πάθανε, θα τους το επισκευάσει το service δωρεάν ή θα βρεθούν με καινούργιο Mac σύντομα. Μένει να δούμε την αντίδραση της Apple. 

Δεν πρόκειται να τους δώσει τίποτα. «Κολλάει» στο είναι εκτός εγγύηση  και ότι είναι τυχαίο γεγονός. Είμαι παθών με το Apple Watch 3 μετά από την αναβάθμιση με την 7. Απαράδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, polaki είπε

Το πιστεύεις ότι επειδή δεν βρίσκω την Cinema Display πουθενά, συνεχώς κοιτάω τις αγγελίες για ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά τα μοντέλα που περιγράφεις για να τα χρησιμοποιήσω ως οθόνη? Χωρίς υπερβολή θεωρώ τα μοντελα αυτά των 3 ετών που είπες (2009-2011) ως το πιο value for money iMac που έχει βγει ακριβώς επειδή χρησιμοποιείται και σαν οθόνη οποιουδήποτε μηχανήματος.. Και σαν οθόνη, μιλάμε πατάει κάτω όλες τις entry-mid level 27άρες που κυκλοφορούν τώρα...!

Ακριβώς!! Γενικά είμαι fan-boy σε αυτά και θεωρώ τις περισσότερες άλλες οθόνες υποδεέστερες και ας είναι 10 χρόνια νεότερες. Ακόμα και μονιτορς των 500 έχουν πλαστικούρα πολύ απάνω τους (πχ dell)

Αλλά δεν μπορούμε να μην κρίνουμε το γεγονός ότι η Apple θα μπορούσε να υποστηρίξει το target display mode και στα καινούρια Mac. Βεβαια ίσως να μην μπορούσε λόγω ότι είχαν intel... Αλλά τώρα όλο το hardware θα είναι στα χέρια της, οπότε λογικά θα το επαναφέρει και θα το δούμε πάλι στους νέους iMac με ARM!! και μετά ξύπνησα.........

Επίσης ωραίο feature που είχα και κατήργησε στο Mojave είναι πως οι συσκευές time capsule δούλευαν πέρα από backup center και ως cloud server. Μπορούσες να συνδέεσαι απομακρυσμένα στο time capsule του σπιτιού σου από το γραφείο. Αυτό έχει καταργήθεί πια εκτός αν έχεις παλιο Mac με High Sierra. Οπότε σίγουρα τα νέα λειτουργικά δεν τα λες και απαραίτητα καλά...

Εγώ πήρα καινούριο MacBook με 256 ssd και έδωσα τόσα λεφτά για να ανακαλύψω πόσο αργό είναι το iCloud. Στο iCloud πρέπει να περιμένεις να κατέβει το αρχείο από το σύννεφο στον υπολογιστή, ενώ παλιά με την λειτουργία του time machine ήταν πιο instant η πρόσβαση σε κάτι που ήταν αποθηκευμένο στο δίσκο του time capsule

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polaki είπε

Φαντάσου να έχεις να κάνεις σοβαρή δουλειά και να σου νεκρώνει το μηχάνημα. Μιλάμε για αδιανόητο foul.. 

Με την μόνη διαφορά πως δεν αναβαθμίζεις ποτέ day one ένα μηχάνημα που κάνεις σοβαρή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _filippos_ είπε

Με την μόνη διαφορά πως δεν αναβαθμίζεις ποτέ day one ένα μηχάνημα που κάνεις σοβαρή δουλειά.

Σωστό αυτό ναι. Γενικά δεν είμαι early adopter στα λειτουργικά, ακόμα και το catalina πριν 5-6 μήνες το είχα βάλει. Αλλά και πάλι όμως, επρεπε να είναι τεσταρισμένα απτη στιγμή που μιλάμε για δικό τους hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, polaki είπε

Κάτσε φίλε μου, μισό λεπτό. Δηλαδή αν είμαι φοιτητής και χάσω το deadline δικαιολογείται? Αν είμαι δικηγόρος και γράφω αυτό που αύριο θα πω στο δικαστήριο, αν είμαι πολιτικός έξω απ'το Eurogroup, αν αν αν, δηλαδή όλοι αυτοί πρέπει να έχουν 17 μηχανήματα δίπλα για παν ενδεχόμενο? Δεν μιλάμε για αρχεία εδώ που στην τελική σου γίνονται αυτόματα backup (και ειλικρινά αν κάποιος μπορεί να μου πει πώς να σταματήσω να γίνονται sync τα desktop αρχεία μου στα desktops όλων των Mac μου θα το εκτιμούσα), εδώ μιλάμε ότι πας για update και μπρικάρει το μηχάνημα. Είμαι αρχιτέκτονας και έχω ΕΝΑ ρημάδι μηχάνημα και μπρικάρει. Τί πρέπει να κάνω για να συνεχίσω τη δουλειά μου, να πάω αύριο πρωί στις 9 (προ covid) και να αγοράσω καινούριο μηχάνημα μέχρι να μου το φτιάξει η Apple? 

17 backup μπορώ να έχω. Και στην τελική στα Windows (το ότι θα υπερασπιζόμουν τα windows με ξεπερνάει) αν αποτύχει το update στην τελική κάνεις rollback.. Η απλά βάζεις ένα usb και κάνεις φορμάτ. Εδώ μιλάμε περίπτωση που ολόκληρο το laptop αχρηστεύεται μέχρι να δεήσει η apple και η κάθε συνεργαζόμενη εταιρεία εδώ Ελλάδα πχ iStorm να στο πάρε και να στο φτιάξει. 

Μην τα περνάμε έτσι στο ντούκου και ας μην λέμε έτσι απλά αν είναι κάποιος καλός ή κακός επαγγελματίας κάποιος. Όπως είπες και εσύ, και 17 συσκευές να έχεις δεν σε κάνει καλό επαγγελματία. Αλλά δεν το ξέραμε ότι ΤΕΛΙΚΑ για να είσαι καλός επαγγελματίας πρέπει να έχεις και κάνα δυο macbook στο πλάι μην τυχόν και σου μπρικάρει το κανονικό σου...

Τα αυτονόητα φίλε.. πραγματικά...

Το διαβάσαμε και αυτό ότι στα Windows με ένα rollback είσαι κομπλέ..... Πραγματικά τα γράφεις αυτά και τα πιστεύεις? 

Σε corrupted δίσκο σε Windows έχεις κάνει rollback? Σε αποτυχημένο bios flash τι κάνεις αν μπρικαρει η μητρική σε Windows?

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε στο ότι η Apple έκανε λάθος. Αλλά το λάθος της δεν είναι που έκανε το update αλλά που δεν προειδοπησε για τις πιθανές παρενέργειες. 

Οφείλει να διορθώσει τα χαλασμένα MacBook και αν της κάνουν και μυνηση θα είμαι ο πρώτος που θα υπογράψει. Αλλά να γράφουμε πράγματα που είναι αυτονόητα να συμβούν σε ένα οποιοδήποτε υπολογιστή, επειδή αγνοούμε ότι και τα mac είναι και αυτά υπολογιστές φτιαγμένα από ανθρώπους και όχι θεούς, δεν βοηθά να λυθεί το πρόβλημα.

Υγ. Σχετικά με το τι θα κάνεις όταν σου μπρικαρει το laptop δεν χρειάζεται να σου απαντήσω. Θα κάνεις αυτό που κάνει όλος ο κόσμος θα το πας στο service. 

Το αν η ζημιά που έγινε από το laptop σηκώνει μυνηση  είναι άλλο θέμα.  Επειδή γνωρίζω τα συγκεκριμένα μοντέλα και τα προβλήματα τους, εύχομαι η Apple να τα αντικαταστήσει με καινούργια. 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Σε corrupted δίσκο σε Windows έχεις κάνει rollback? Σε αποτυχημένο bios flash τι κάνεις αν μπρικαρει η μητρική σε Windows?

 

Σε corrupted δίσκο μπορεί να παίξει μπορει και όχι, δεν μιλάμε για corrupted γιατί με αυτό το σκεπτικό μπορείς να πεις ότι σε μηχάνημα με σκασμενους πυκνωτές ή τροφοδοτικό ή vga και αλλά μπορεί να μην παίξει. Όσο για το bios, βλέπε dual bios που με έχει σώσει αρκετές Φορές... Δύο κουμπάκια πατάς και έτοιμο το bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

 <μιλαμε για 2 πύρηνο επεξεργαστή ρε μαν ότι και αν λες πάνω σε αυτό ειναι άκυρο... το 2006 είχα τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 2.66

προφανως εσυ ειχες τον επεξεργαστη πριν τον βγαλει η ιντελ ε?

7 ώρες πριν, elpenor είπε

Κανένα.

ασχολεισαι καθολου με refurbished? δηλαδη θελειθς να μου πεις οτι τα σαπακια σειρα Ε amd πηγαινει καλυτερα απο ι3/ι5? εδω core2duo λαπτοπακια ριχνουν στα αυτια τα φτηνιαρικα τα Ε της amd Που ειναι νεοτερα, και μην μου πεις οτι τα σημερινα λαπτοπακια με κατι σαπιους Ν ειναι καλυτερα απο ι3/ι5 παλαιοτερον ετων γιατι θα γινεις ρεζιλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω παντως οι EFI programmers να παίρνουν φωτιά...

Πέρα απο την πλάκα το οτι βρισκεσαι με τούβλο μετα απο update, ειναι τραγικό για την apple, και μαλιστα σκίσανε τα πλεον αξιόπιστα macbook.

Ψιλοεπιτιδες το κόβω, γιατι αυτοί που τα εχουν, δεν θα τα άλλαζαν σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...