Προς το περιεχόμενο

Google Pay στην Ελλάδα από σήμερα


Hal9000
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

εσυ που εισαι UK, πληρωνεσε σε revolut? Δεν εχετε ηδη εκει τα gpay στις δικες σας καρτες?

Εγω πληρώνομαι στην monese.Πληρώνω με gpay ανέπαφα παντού.Και με monese ,monzo και τωρα που μπήκε η  revolut (την έχω βγάλει Ελλάδα)  φαντάζομαι και αυτή θα είναι οκ.Εχω την εφαρμογή gpay αλλά αυτό που έβαλα είναι απο τον  chrome για διαδικτυακες πληρωμές πχ απο το google play.Kαι Ελλάδα το gpay το χρησιμοποιώ κατά κόρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 585
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/11/2020 στις 12:01 ΜΜ, ritualistic είπε

δυστυχως δωρον αδωρον οπως και με το apple pay... μεεεεχρι να δεησουν οι ελληνικες τραπεζες...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά ελληνικές τράπεζες μέσω Curve

Τσέκαρε εδώ: http://www.curve.app

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είμαι ειλικρινής, εγώ ως ένας άνθρωπος που πάντα κουβαλάω πορτοφόλι μαζί μου (να βάλεις ταυτότητα, λίγα μετρητά τουλάχιστον) και συνεπώς δε μου είναι κόπος/βάρος να έχω μετρητά και κάρτα, δεν έχω βρει καμία χρησιμότητα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία ως τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Abudi είπε

Θα είμαι ειλικρινής, εγώ ως ένας άνθρωπος που πάντα κουβαλάω πορτοφόλι μαζί μου (να βάλεις ταυτότητα, λίγα μετρητά τουλάχιστον) και συνεπώς δε μου είναι κόπος/βάρος να έχω μετρητά και κάρτα, δεν έχω βρει καμία χρησιμότητα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία ως τώρα

Αλλοι δεν καταλαβαίνουν γιατί εσύ κουβαλάς την κάρτα ενώ μπορείς να έχεις μονο μετρητά.

 

Εγω πχ δεν κουβαλάω πάντα πορτοφόλι ενω πάντα θα έχω το κινητό μαζί μου.

Δεν βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλοι δεν καταλαβαίνουν γιατί εσύ κουβαλάς την κάρτα ενώ μπορείς να έχεις μονο μετρητά.

Εγω πχ δεν κουβαλάω πάντα πορτοφόλι ενω πάντα θα έχω το κινητό μαζί μου.

Δεν βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα.

Δε φέρεις ταυτότητα μαζί σου; Φοιτητικό πάσο (αν είσαι φοιτητής), κάρτα ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Abudi είπε

Δε φέρεις ταυτότητα μαζί σου; Φοιτητικό πάσο (αν είσαι φοιτητής), κάρτα ΜΜΜ.

Οχι πάντα.

Εσύ γιατί κουβαλάς και μετρητά και καρτα ενω το κινητό σου,αν έχεις nfc στο  κινητό,σε καλύπτει για πληρωμές;Ακόμα και την ταυτότητα  μπορείς να την βάλεις στην θηκη του κινητού.Πληρωνω λεωφορείο με το κινητό,ταυτότητα ως έννοια δεν υπάρχει στην Αγγλία.

Για αυτό λεώ ότι δεν βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα.Οτι βολευει τον καθένα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Abudi είπε

Δε φέρεις ταυτότητα μαζί σου; Φοιτητικό πάσο (αν είσαι φοιτητής), κάρτα ΜΜΜ.

Μελλοντικά η ταυτότητα θα υπάρχει στο κινητό.

Επίσης ο ΟΑΣΑ κάποια στιγμή θα ξεκινήσει πληρωμές απευθείας με κάρτα στις πύλες, άρα και μέσω κινητού. Μην ξεχνάς ότι το Google Pay υποστηρίζει κάρτες ΜΜΜ και θα μπορούσε άνετα να προστεθεί εκεί η athenacard (με λίγη καλή θέληση). Μπορείς να προσθέσεις ακόμα κάρτες επιβίβασης αλλά και loyalty κάρτες καταστημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fair enough, δεν αντιλέγω οτι για κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμο. Για μένα που πάντα φέρω μαζί μου τσαντάκι και πορτοφόλι, είναι λίγο αχρείαστο. Ειδικά με τα work-arounds τύπου revolut κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Θα είμαι ειλικρινής, εγώ ως ένας άνθρωπος που πάντα κουβαλάω πορτοφόλι μαζί μου (να βάλεις ταυτότητα, λίγα μετρητά τουλάχιστον) και συνεπώς δε μου είναι κόπος/βάρος να έχω μετρητά και κάρτα, δεν έχω βρει καμία χρησιμότητα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία ως τώρα

Δίκιο έχεις από την μεριά σου, όμως δεν έχω βρει καμία χρησιμότητα της άποψης σου στο θέμα, δεν σε ενδιαφέρει , go next

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Abudi είπε

Fair enough, δεν αντιλέγω οτι για κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμο. Για μένα που πάντα φέρω μαζί μου τσαντάκι και πορτοφόλι, είναι λίγο αχρείαστο. Ειδικά με τα work-arounds τύπου revolut κλπ

Πλέον και η ρεβο μπαίνει χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iikostas1 είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά ελληνικές τράπεζες μέσω Curve

Τσέκαρε εδώ: http://www.curve.app

Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις debit της Εθνικής Τράπεζας την οποία έχεις παραλάβει το τελευταίο διάστημα;

Ρωτάω γιατί εγώ και ένα-δύο άλλα άτομα, μετά από συζήτηση σε forum είδαμε ότι τις κάρτες μας που τυχαία όλοι τις παραλάβαμε μέσα στο καλοκαίρι (με λήξη 2023) ΔΕΝ τις δέχεται η Curve.

 

Και δυστυχώς δεν απαντάει κανείς στο in-app chat να μας πει τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagstef είπε

Μελλοντικά η ταυτότητα θα υπάρχει στο κινητό.

Επίσης ο ΟΑΣΑ κάποια στιγμή θα ξεκινήσει πληρωμές απευθείας με κάρτα στις πύλες, άρα και μέσω κινητού. Μην ξεχνάς ότι το Google Pay υποστηρίζει κάρτες ΜΜΜ και θα μπορούσε άνετα να προστεθεί εκεί η athenacard (με λίγη καλή θέληση). Μπορείς να προσθέσεις ακόμα κάρτες επιβίβασης αλλά και loyalty κάρτες καταστημάτων

Έχεις αναφέρει το "θα" περίπου 4-5 φορές στο μήνυμά σου. Ο παραπάνω κύριος είπε τι γίνεται στην παρούσα φάση, όχι τι θα γίνει στο εγγύς ή μη, μέλλον (με λίγη ή πολλή καλή θέληση, όπως αναφέρεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έχεις αναφέρει το "θα" περίπου 4-5 φορές στο μήνυμά σου. Ο παραπάνω κύριος είπε τι γίνεται στην παρούσα φάση, όχι τι θα γίνει στο εγγύς ή μη, μέλλον (με λίγη ή πολλή καλή θέληση, όπως αναφέρεις). 

Οπως και να έχει τώρα δεν χρειάζεσαι την κάρτα μαζί σου γιατί σε καλύπτει το κινητό για ανέπαφες πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έχεις αναφέρει το "θα" περίπου 4-5 φορές στο μήνυμά σου. Ο παραπάνω κύριος είπε τι γίνεται στην παρούσα φάση, όχι τι θα γίνει στο εγγύς ή μη, μέλλον (με λίγη ή πολλή καλή θέληση, όπως αναφέρεις). 

Το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...