Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Pluton επεξεργαστής ασφαλείας έρχεται σε AMD, Intel και Qualcomm επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γουστάρω τρελά. Έτσι, γιατί δαπανούνται εκατομμύρια για να γίνει ένα παιχνίδι. Άνθρωποι δουλεύουν χρόνια με υπερωρίες σε μια δουλειά που θέλει τρομερά skills και έχουν επενδύσει αλλά πόσα χρόνια για education. Οι εταιρείες προσπαθούν να επιβιώσουν και αν κάποιες τώρα πάνε καλά, αργότερα μπορεί να κλείσουν.

Και έρχεται εδώ ο καθένας και γκρινιάζει γιατί το παιχνίδι δεν έχει 30, και γιατί δεν μπορεί να το πουλήσει 27 μεταχειρισμένο (γιατί το παιχνίδι του ανήκει φυσικά, λες και το παιχνίδι είναι αυτοκίνητο), να πληρώσει μόνο 3 ευρώ ή να μοιραστεί το κόστος με άλλους 10 νοματεους. Ή γιατί δεν θα του μείνει να το κληρονομήσουν τα παιδιά του.... Μόνο ο δικός σας κόπος αξίζει παιδιά. Οι άλλοι να δουλεύουν τσάμπα για εσάς...

Αθάνατη ελληνική νοοτροπία....

ΥΓ. Περιμένω 100 confused αντιδράσεις... Γιατί έτσι είναι. Κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε ότι δεν μας συμφέρει.

ΥΓ2. Το παιχνίδι είναι ψηφιακό και αυλό προϊόν. Διαφωνώ κάθετα με κάθε νομοθεσία που θεωρεί ότι επειδή αποθηκεύεται σε φυσικό μέσο, μπορεί να θεωρεί φυσικό προϊόν και να μεταπουληθει...

Από την στιγμή που πωλείται ασχέτως της φύσης του προϊόντος το προϊόν αλλάζει χέρια και ιδιοκτησία. Άρα από την στιγμή που το έχω πληρώσει το συγκεκριμένο αντίτυπο με τον συγκεκριμένο κωδικό μου ΑΝΗΚΕΙ. Άρα έχω έχω κάθε δικαίωμα μετά να το μεταπωλήσω, ή να το αφήσω να το κληρονομήσουν τα παιδιά μου. Με το ίδιο σκεπτικό με το δικό σου όταν αγοράζω ένα DVD ή ένα BluRay μιας ταινίας για την οποία έχουν δαπανηθεί πολύ περισσότερα από όσα δαπανήθηκαν για το παιχνίδι και η οποία είναι επίσης άυλο και ψηφιακό προϊόν δεν θα πρεπε να μπορώ να το μεταπωλήσω και όμως παραδόξως μπορώ. Γιατί άραγε? Α ναι γιατί οταν υπάρχει πώληση αλλάζει ιδιοκτησία το προϊόν. Δλδ οι game developers και οι αντίστοιχες εταιρείες είναι πιο έξυπνες? Τα πράγματα είναι απλά. Τα τελευταία μερικές χιλιάδες χρόνια οταν αγοράζω κάτι περνάει πλήρως στην ιδιοκτησία μου. Αν για καποιον λογο η εταιρεία δεν θέλει να μου πωλήσει πλήρως το συγκεκριμένο αντίτυπο αλλά να μου παραχωρήσει μόνο την χρήση του θα πρέπει να μειώσει αντίστοιχα την τιμή. Προσωπικά είμαι συλλέκτης και θέλω το αντίτυπο μου να το έχω δικό μου καθόσον το έχω πληρώσει. Όλα τα άλλα είναι αισχροκέρδεια

 

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα απο που πηγαζει οτι ενα αυλο προιον δεν μπορει να εχει πανω απο 1 ιδιοκτητη;

Μάλλον, σωστά, υποστηρίζει οτι κάθε τι άυλο δεν μπορεί να έχει ιδιοκτήτη... πχ στα προγράμματα έχεις άδεια χρήσης και όχι άδεια ιδιοκτησίας...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HisAwfulness είπε

Μισό μισό, λες ότι το παιχνίδι παρότι είναι αποθηκευμένο σε φυσικό μέσο δεν ανήκει στον χρήστη πού το αγόρασε, και αυτό είναι δίκαιο γιατί για την ανάπτυξη του παιχνιδιού χρειάστηκαν χρήματα, ώρες δουλειάς και τα skills των developers. 

Λες επίσης ότι το παιχνίδι δεν μπορεί να μεταπωληθεί ως μεταχειρισμένο, σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα. Ότι δηλαδή, για τα αυτοκίνητα δεν ξοδεύονται εκατομμύρια ευρώ και άπειρες ώρες δουλειάς τόσο για την ανάπτυξη, όσο και για τους ελέγχους ασφαλείας, οπότε μπορούμε να πουλάμε και να αγοράζουμε μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Είναι ένα ευτελές αντικείμενο στην τελική. 

Βλέπεις την ασυνέπεια του επιχειρήματος?

Υ.Γ. Εκτός αν κάνεις πλάκα και δεν το έχω καταλάβει 

Δεν είπα ότι δεν μπορεί να πουληθεί επειδή ξοδεύτηκαν λεφτά. Ξαναδιάβασε το καλύτερα.

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μάλλον, σωστά, υποστηρίζει οτι κάθε τι άυλο δεν μπορεί να έχει ιδιοκτήτη... πχ στα προγράμματα έχεις άδεια χρήσης και όχι άδεια ιδιοκτησίας...

Ακριβώς. ...

6 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Από την στιγμή που πωλείται ασχέτως της φύσης του προϊόντος το προϊόν αλλάζει χέρια και ιδιοκτησία. Άρα από την στιγμή που το έχω πληρώσει το συγκεκριμένο αντίτυπο με τον συγκεκριμένο κωδικό μου ΑΝΗΚΕΙ. Άρα έχω έχω κάθε δικαίωμα μετά να το μεταπωλήσω, ή να το αφήσω να το κληρονομήσουν τα παιδιά μου. Με το ίδιο σκεπτικό με το δικό σου όταν αγοράζω ένα DVD ή ένα BluRay μιας ταινίας για την οποία έχουν δαπανηθεί πολύ περισσότερα από όσα δαπανήθηκαν για το παιχνίδι και η οποία είναι επίσης άυλο και ψηφιακό προϊόν δεν θα πρεπε να μπορώ να το μεταπωλήσω και όμως παραδόξως μπορώ. Γιατί άραγε? Α ναι γιατί οταν υπάρχει πώληση αλλάζει ιδιοκτησία το προϊόν. Δλδ οι game developers και οι αντίστοιχες εταιρείες είναι πιο έξυπνες? Τα πράγματα είναι απλά. Τα τελευταία μερικές χιλιάδες χρόνια οταν αγοράζω κάτι περνάει πλήρως στην ιδιοκτησία μου. Αν για καποιον λογο η εταιρεία δεν θέλει να μου πωλήσει πλήρως το συγκεκριμένο αντίτυπο αλλά να μου παραχωρήσει μόνο την χρήση του θα πρέπει να μειώσει αντίστοιχα την τιμή. Προσωπικά είμαι συλλέκτης και θέλω το αντίτυπο μου να το έχω δικό μου καθόσον το έχω πληρώσει. Όλα τα άλλα είναι αισχροκέρδεια

Έχεις το δικαίωμα χρήσης. Δεν σου ανήκει το πνευματικό προϊόν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ovidius80 said:

Αν για καποιον λογο η εταιρεία δεν θέλει να μου πωλήσει πλήρως το συγκεκριμένο αντίτυπο αλλά να μου παραχωρήσει μόνο την χρήση του θα πρέπει να μειώσει αντίστοιχα την τιμή.

Έτσι είναι. Σου παραχωρεί τη χρήση και έχει ορίσει την τιμή που θεωρεί ότι πρέπει να πληρώσεις. Αλλιώς η τιμή θα ήταν εκατονταπλάσια. Αν σου φαίνεται ακριβό, μην το πάρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HisAwfulness είπε

Μισό μισό, λες ότι το παιχνίδι παρότι είναι αποθηκευμένο σε φυσικό μέσο δεν ανήκει στον χρήστη πού το αγόρασε, και αυτό είναι δίκαιο γιατί για την ανάπτυξη του παιχνιδιού χρειάστηκαν χρήματα, ώρες δουλειάς και τα skills των developers. 

Λες επίσης ότι το παιχνίδι δεν μπορεί να μεταπωληθεί ως μεταχειρισμένο, σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα. Ότι δηλαδή, για τα αυτοκίνητα δεν ξοδεύονται εκατομμύρια ευρώ και άπειρες ώρες δουλειάς τόσο για την ανάπτυξη, όσο και για τους ελέγχους ασφαλείας, οπότε μπορούμε να πουλάμε και να αγοράζουμε μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Είναι ένα ευτελές αντικείμενο στην τελική. 

Βλέπεις την ασυνέπεια του επιχειρήματος?

Υ.Γ. Εκτός αν κάνεις πλάκα και δεν το έχω καταλάβει 

Η διαφορά είναι ότι τα προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας μπορούν, εκ φύσεως, να αναπαραχθούν πολύ εύκολα. Ένα έτοιμο παιχνίδι το βάζεις εύκολα σε 100.000 δισκάκια, αλλά ένα έτοιμο σχέδιο αυτοκινήτου δεν το κάνεις εύκολα 100.000 αυτοκίνητα έτοιμα για χρήση.

Ως εκ τούτου, για να μην είναι "αδικημένοι" όσοι παράγουν προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας, πρέπει το νομικό πλαίσιο να τους προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια, συμπεριλαμβανομένου και της απαγόρευσης μεταπώλησης κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Από την στιγμή που πωλείται ασχέτως της φύσης του προϊόντος το προϊόν αλλάζει χέρια και ιδιοκτησία. Άρα από την στιγμή που το έχω πληρώσει το συγκεκριμένο αντίτυπο με τον συγκεκριμένο κωδικό μου ΑΝΗΚΕΙ. Άρα έχω έχω κάθε δικαίωμα μετά να το μεταπωλήσω, ή να το αφήσω να το κληρονομήσουν τα παιδιά μου. Με το ίδιο σκεπτικό με το δικό σου όταν αγοράζω ένα DVD ή ένα BluRay μιας ταινίας για την οποία έχουν δαπανηθεί πολύ περισσότερα από όσα δαπανήθηκαν για το παιχνίδι και η οποία είναι επίσης άυλο και ψηφιακό προϊόν δεν θα πρεπε να μπορώ να το μεταπωλήσω και όμως παραδόξως μπορώ. Γιατί άραγε? Α ναι γιατί οταν υπάρχει πώληση αλλάζει ιδιοκτησία το προϊόν. Δλδ οι game developers και οι αντίστοιχες εταιρείες είναι πιο έξυπνες? Τα πράγματα είναι απλά. Τα τελευταία μερικές χιλιάδες χρόνια οταν αγοράζω κάτι περνάει πλήρως στην ιδιοκτησία μου. Αν για καποιον λογο η εταιρεία δεν θέλει να μου πωλήσει πλήρως το συγκεκριμένο αντίτυπο αλλά να μου παραχωρήσει μόνο την χρήση του θα πρέπει να μειώσει αντίστοιχα την τιμή. Προσωπικά είμαι συλλέκτης και θέλω το αντίτυπο μου να το έχω δικό μου καθόσον το έχω πληρώσει. Όλα τα άλλα είναι αισχροκέρδεια

 

Φίλε μου για να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ θα ήθελα να απαντήσεις κάτι πάρα πολύ απλό, έχεις αγοράσει ένα CD  με μουσική, σου σπάει, μπορείς να πας στη εταιρία και να ζητήσεις να σου δώσουν το ίδιο δωρεάν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις θα υλοποιηθει σε consumer prouducts ,θα αρχισει το κλαμα με τα licence του office365 και των αλλων λογισμικων συντομα..οσοι καταλαβαν καταλαβαν..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Αν για καποιον λογο η εταιρεία δεν θέλει να μου πωλήσει πλήρως το συγκεκριμένο αντίτυπο αλλά να μου παραχωρήσει μόνο την χρήση του θα πρέπει να μειώσει αντίστοιχα την τιμή.

Εχμ, μα τώρα αγοράζεις παιχνίδια και δεν σου ανήκουν. Αν είναι να σου ανήκουν θα πρέπει να αυξήσει την τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billiboo είπε

να δειτε που στο τελος θα κανουμε και έρανο γτ δεν βγαινει πχ η ea... 

Αυτή είναι η μια πλευρά, η άλλη λέει για δεκάδες εταιρίες που κλείσανε ή εξαγοράζονται και για όσες απομένουν να πουλάνε με μικροτροποποιήσεις τα ιδια franchise... πόσο καιρό έχεις να δει καινούρια παιχνίδια χωρίς να υπάρχει μετά κάποιο αριθμητικό???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, γιατί όλο το "πρόβλημα" με τα μεταχειρισμένα και την άυλη φύση των προϊόντων υφίσταται για την προστασία των δημιουργών και για να μην αδικούνται...

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου. Οι devs του x παιχνιδιού, λαμβάνουν δικαιώματα από τα games για όσο χρονικό διάστημα πωλείται;

Επεξ/σία από Darthvader
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαίωμα χρήσης πολύ κακώς δεν μεταβιβάζεται. Αυτό που γίνεται τώρα είναι εξ'ορισμού συνομολογημένη απάτη του χρήστη με την εταιρία που τον χρεώνει, εις βάρος του χρήστη προφανώς.

Η μόνη περίπτωση που θα δικαιολογούσε προσωποπαγή άδεια είναι αν διατίθεται με συγκεκριμένους ευνοικούς όρους πχ. δωρεάν λόγω ΑΜΕΑ ή μεγάλη έκπτωση που δικαιολογεί την δέσμευση του χρήστη να μην μεταβιβάσει την άδειά του.

Τα υπόλοιπα που σχολιάζονται είναι απλώς προφάσεις εν αμαρτίαις των πολυεθνικών που είδαν πάλι μέλι και θέλουν να βάλουν την κουτάλα. Αλλά τέτοιες πρακτικές ιστορικά γυρνάνε μπουμεραγκ και τους δαγκώνουν στο ροζ απαλό ποπουδάκι τους (βλ. δισκογραφικές).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pigeon είπε

Το δικαίωμα χρήσης πολύ κακώς δεν μεταβιβάζεται. Αυτό που γίνεται τώρα είναι εξ'ορισμού συνομολογημένη απάτη του χρήστη με την εταιρία που τον χρεώνει, εις βάρος του χρήστη προφανώς.

Η μόνη περίπτωση που θα δικαιολογούσε προσωποπαγή άδεια είναι αν διατίθεται με συγκεκριμένους ευνοικούς όρους πχ. δωρεάν λόγω ΑΜΕΑ ή μεγάλη έκπτωση που δικαιολογεί την δέσμευση του χρήστη να μην μεταβιβάσει την άδειά του.

Τα υπόλοιπα που σχολιάζονται είναι απλώς προφάσεις εν αμαρτίαις των πολυεθνικών που είδαν πάλι μέλι και θέλουν να βάλουν την κουτάλα. Αλλά τέτοιες πρακτικές ιστορικά γυρνάνε μπουμεραγκ και τους δαγκώνουν στο ροζ απαλό ποπουδάκι τους (βλ. δισκογραφικές).

Αν έμπαινες στον κόπο να δεις τα πράγματα από την μεριά των δημιουργών, ίσως να είχες διαφορετική άποψη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Διαφωνώ κάθετα με κάθε νομοθεσία που θεωρεί ότι επειδή αποθηκεύεται σε φυσικό μέσο, μπορεί να θεωρεί φυσικό προϊόν και να μεταπουληθει...

Άρα είναι και παράνομο με τη λογική σου να πουλάς λάπτοπ , ταμπλετ , κινητό γιατί είναι αποθηκευμένο σε φυσικό μέσο κώδικας και η άδεια χρήσης .?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αν έμπαινες στον κόπο να δεις τα πράγματα από την μεριά των δημιουργών, ίσως να είχες διαφορετική άποψη...

 

Ποιοι είναι οι δημιουργοί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...